Yok Oluş: Yıkım mı? Yeni Bir Dünya mı?

Kayıp Rıhtım'da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/inceleme/yok-olus-yikim-mi-yeni-bir-dunya-mi/

image

Efe Teksoy, Netflix’in son çıkan bilimkurgu filmi ‘Yok Oluş / Annihilation’u sizler için inceledi. (DEVAMI…)

İçerisinde epey subliminal mesaj var ve çok fazla teoriye açık bir film olduğuna katılıyorum fakat filmle ilgili asıl derdim filmin atmosferindeki bilinmezliğin karakterler üzerindeki etkisini çok inandırıcı bulmamam. Hiçbir şekilde herhangi bir veri alınamayan ve Area X’e her giden bilim insanının geri dönemediği bu bilinmez diyarda radyasyonunun yüksekliğinin keşfi ile bu dünyaya girerken yaşadıkları 3-4 günlük kaybın keşfi bile en azından bu diyar ile ilgili güzel bir veri malzemesi sağlar. Karakterlerin inadına bilinmezliğe doğru kendilerini itmesini ve bilinmezliğin verdiği korkutucu atmosfere rağmen mantıklı olmayan davranışlar simgesi (gece kulubesi sahnesi gibi) filmin kendisini ciddiye almamı engelledi açıkçası. Filmleri değerli kılan en büyük etmenlerden birisinin insanları düşündürtmeye ve o konu üzerinde tartışmasına yol açması olduğunu düşündüğümden bu filmle ilgili düşünceleri epey merak ediyorum.

Bütün bunlar bir kenara en yakın zamanda The Southern Reach üçlemesini bitirmeye çalışacağım.