Yolculuk Temalı Romanlar

Yolculuk diyince tabiki Terör geliyor insanın aklına. Terör okuduğum en iyi kitaplar listemde üst sıralara oynar. Büyük yayınevlerinin bu esere öncelik vermemesini anlamlandıramıyorum.
Maalesef Artemis çevirisini okumak zorunda kaldım. Ona rağmen beğendim yani. Kitabın kapağında yazım yanlışı var. Durumun vehametini siz düşünün :joy: ama bu eseri başkalarının da beğenip öne çıkarmasına çok memnun oldum. Eline bir yerden geçen herkese öneririm.

2 Beğeni

Belgariad serisini önerebilirim. 5 kitaplık bir seri ve neredeyse tamamı yolculukla geçiyor. Cengiz Aytmatov’dan da Gün Olur Asra Bedel güzeldir.

2 Beğeni

Aklıma ilk gelen.

Kağıttan Kentler, Beş Şehir

Bu yolcuklukların en zaliminden Melnibone’lu Elric çıkmıştır.

Ama ithaki baskılarına vakit ayırıp okuyamadım, daha eski 645 kitaplarını okumuştum ithaki biraz daha karışık.

Yukarıda da yazılmış Gün Olur Asra Bedel bir de Aymatov’un diğer kitaplarında çok yolculuk olmasa da nedense içimde öyle bir his uyandırır her okuduğumda.

Yerli yazarlardan devam edecek olursak; Çalıkuşu ve Od çok güzeldir bu konuda. Pala’dan Şah ve Sultan da örnek verilebilir belki. Roman olmasa da hikaye kitabı olarak İsmail Kılıçaslan’dan Başka Masallar tam bir yolculuk/ macera kitabıdır, baş kahraman Zülküfl ile hem dünyada hem de zamanda yolculuk ederek türlü türlü olaylar yaşıyoruz.

Yabancı yazarlardan da aklıma direkt Otostopçunun Galaksi Rehberi geldi. Simyacı’nın da bu konuya cuk oturduğunu düşünüyorum, o kitabı okuduğumdan beri çöl yolculuğu yapmak istiyorum :sweat_smile:. Asimov’dan Prelude To Foundation -Türkçe baskısı maalesef yok- da harikaydı.

2 Beğeni

Öneriler için çok teşekkür ederim, bir çoğunu alış veriş listeme ekledim, karanlık kitaplar hariç ama… Bir yıldır hastanemde baya bir karanlık atmosfer var. Masalsı yolculuk kitapları okuyabiliyorum şu ara. 3. dalga gelmeden herkes kaçıp gitmek istiyor. Ende sayesinde Fantazya’nın yolunu tekrar hatirlamasaydım benim de kaçıp gidesim vardı.

2 Beğeni

Kafanızı dağıtmak istiyorsanız, sanırım Terry Pratchett’ın Disk Dünya serisi tam tarifinize uyuyor; fantastik, eğlenceli… (sanırım @Agape önermişti zaten)

O zaman Diskdünya kesinlikle. İlk kitaba belki zor alışırsınız ama pes etmeyin, devam edin. Sonrasında ne zaman kaçmak isteseniz kendinizi Diskdünya’nın çarpık kollarında bulacaksınız.

Sanırım Belgariad serisine başlayacağım, Diskdünya serisini biraz inceledim de fazla alaycı geldi bana bilmiyorum…

Farseer Üçlemesi
Yerdeniz
Batı Sahili Yıllıkları
Tatar Çölü
Paris’te Bir Osmanlı Sefiri
Üç Silahşörler(Beş cilt set)
İlyada ve Odysseia- Homeros
Aeneis-Vergilius
Günden Kalanlar
Percy Jackson ve Olimposlular
Moby Dick
Okuyucu
Beyaz Diş ve Vahşetin Çağrısı
Tamirci
Monte Cristo Kontu
Siddhartha
Deniz İşçileri
Define Adası
Tom Sawyer’ın Maceraları
Huckleberry Finn’in Maceraları
Momo
Frankenstein
Yürüyen Şato
Sofie’nin Dünyası

Aklıma gelenler bunlar. Hepsinde yolculuk teması var bunun yanında edebi anlamda da zevk alabileceğiniz kitaplar. İnsana ve düşüncelere dair de içsel bir yolculuk imkânı sunuyor. Belki ilginizi çekenler olur.

4 Beğeni

Ormanın hanımına yakışan, cömert bir liste olmuş. Teşekkürler :blush:

1 Beğeni

Rica ederim, keyifli okumalarınız olsun şimdiden :blush:

1 Beğeni