Yüzüğü Neden Kartallarla Götürmediler?

9 Beğeni

6 Beğeni

Kartallara alternatif.

9 Beğeni

@Akahige yenin paylaşımına ek bu konuda bazı bilgiler paylaşmak istiyorum. Şayet halen ilgini çekiyorsa:

Öncelikle; neden kartallarla götürmediler sorusu, basit, sadece ekranda olayı izlemiş olan bir güruhun sorduğu soru olmakla birlikte ben bu soruya bir iki akla gelmemiş eleştirel soru daha ekleyeceğim.

1- Madem yüzük bu kadar hassastı sende de her türlü imkan var, hali hazırda daha önce de bir insan ve bir elf bu işin eşiğinden dönmüş öncelikle şu hüküm dağının deliklerini bir kapattırsan da o lavlara gidilecek yol olmasa? Onca ordu, kule vs kasacağına dağın girişlerini kapatıp yüzüğü garantiye alsan? Yok edemeseler…

2- Yüzüğü istiyorsun da hacı ne bedenin kalmış ne bir şeyin, o yüzüğü nerene takacan? Bir müzede mi sergileyecen nedir bu hırs. Bırak yüzük tüm orta dünyayı sömürsün. Ne bu acele tayfları vs salıyorsun…

Bu iki soru, artı kartallar sorusunun yanıtı için Silmarillion ve Güç Yüzüklerine dair kitaplarının okunması önem arz eder. Zira bu derece dil ve mit yaratmış bir adamın tutup da bu kadar basit konularda tufaya düşmesi pek akla yatkın değil. Keza işe bir çocuk masalıyla başlamış bir şeyleri masalsı ve bu kadar pratik çözmesi de gayet normal tabi…

Şimdi ilk bilmen gereken şey sevgili okur yüzüğün sahibinden bağımsız bir iradesi var. Bu irade büyük ağırlıkla Saurona meyilli ama kaypak bir irade. Misal Gollum iyice bitip tükenene kadar yüzük Gollumla kalan, onu ve sahibini sömüren, sömürmekten keyif alan ve ona ihanet etmeyen bir eleman. Misal tam baskına uğrayıp kaçarken İsuldur’un elinden kayıp çıkan ve onu faka bastıran bir eleman. Bu ne demek; olaylara yön vermeye yönelik bir kudreti var. Çok büyük ihtimalle kartallar emrinde olsaydı, ve havada öyle nazgul savunması filan olmasaydı bile yüzük taşıyıcılara ihanet eder, pıt der düşerdi.

Yine yüzüğün kışkırtma gibi bir özelliği var. Düşün ki 9 kişi yüzüğü taşımak için yola çıkmış bunlardan sadece 2 si Hüküm Dağına varabilmiş, o ikisinden yüzük taşıyanı da Hobbit olmasına rağmen iradesine yenilerek son anda yüzüğü yok etmekten caymış. Yine düşün ki bu yüzüğü alamayanlardan biri Gandalf. Kendisi ekranda pek belli olmasa da kitaptaki kökenlere bakınca teknik anlamda Sauron a denk bir güç ama yetmiyor. Son bir ilave ila bağlayalım, Saruman’ın (Sauron, Gandalf, Balrog ve Saruman aynı kökendendir ) da bu güçlerden aşağı kalır yanı yok ve o da bir Maia. Ses kullanmak gibi manyak bir gücü var ki havada uçana kaçana öyle göz yumdurmaz. Haliyle burada ana karakter rolü başlı başına Yüzüğe düşüyor. Yüzük bu kadar kolay yollar ve bu kadar büyük güçler arasında taşınamaz. Yok edilmekten öte sonuçlar doğurmaya gebe ve tekrar belirtiyorum kendisi de kaderi bir noktada belirleyebiliyor.

Bir kıyak daha geçiyim, aslında cahilikten sorulmayan soru bu yüzüğü neden Tom Bombadil atmadı. Çünkü yüzüklerden etkilenmeyen tek karakter o :smiley:

Keza @Akahige nin kartal açıklama paylaşımını özetleyelim. Bu canlılar öyle ekrana yansıdığı gibi emrettim geldi, yükledim gitti canlıları değiller. Gandalf çağırdı diye gelmiyorlar. Biraz daha kader vari bir biçimde geldiklerinde olanı biteni görüyorlar. Bu canlılara gel şunu yap demek mümkün değil.

Peki dağ neden kapatılmıyor, Sauron yüzüğü ne yapacak?

Kitapları okumayanlar şu noktayı atlıyorlar. Böylesi bir gücün yok edilebileceğine dair inanç ve gerekçe yok. Bir kere en son anda Frodo da dahil olmak üzere herkes tarafından arzulanan ve istenilen bir nesne. Haliyle yok edilebileceği düşüncesi neredeyse Gandalf hariç kimse de yok. dikkatini çekerim ki Galadriel bile yüzük takıyor. Ekran da bu iş ne kadar net iyi net kötü mücadelesi gözükse de bu karakterler kitapta salt bir iyilik tasvir etmiyorlar. Böylesi bir dünya da da yüzüğü yok etme düşüncesine ve bu düşünceyle onu korumaya gerek yok.

Peki Sauron yüzüğü ne yapacak. Bu noktada farklı teoriler var. Öncelikle Gollum’un 4 parmaklı kara elden bahsettiği bir bölüm var. Sauron kitap da çok daha farklı bir forumda varlığını sürdürüyor. Kısaca puf diye Sauron yok olmuş değil. Bedensel olarak yüzüğü tekrar takabileceği gibi bunu kendi himayesinde olan bir kralda (ork -uruk vs) veya Nazgullarda kullanarak da hüküm sürebilir. Bu sebeple şu veya bu şekilde hüküm dağının açık tutulması ve yüzüğün kendisine dönmesi de işine geliyor.

Bu kadar uzun açıklamalara gerek var mı bilemiyorum. Yazmayı sevdiğim için yazdım. sonuçta bu bir kurgu… Adam öyle yazmış öyle tasarlamış denilip geçilebilir de. Hele ki bu bir fantastik kurgu ise…

Ama ben kitap yerine film üzerinden bu tür eleştiriler olmasını çok zayıf buluyorum.

(Bir ara imlaları düzelteceğim @Agape )

3 Beğeni

Aussie mizahı ile müzikal bir dehanın inanılmaz birleşiminden doğan bu şaheseri huzurlarınıza sunarım:

4 Beğeni

Çünkü kartallar yüksek uçar. Onları Hüküm Dağı’na indirmek vs. zor olmalı.

1 Beğeni

Değil, ben Silmarillion’u ve Güç Yüzüklerine Dair’i okudum, hâlâ 100 % ikna edici bir cevap alamadım. Kartallar kimseyi dinlemezler, kendilerine buyrukturlar, olaylara karışmamayı tercih ederler, ormanlardan uzak dururlar (bunu yeni okudum ve güldüm) teorileri yeterince döndü, örnekleriyle de çürütüldü.

Tamamen spekülasyon. Frodo yüzüğü aylarca boynunda taşıdı, yüzük gıkını çıkartmadı. Kartalların bir-iki saat sürecek yolculuğunda da büyük ihtimalle “ben sıkıldım sizden beyler, hadi kaçtım eyvallah” demezdi.

3 Beğeni

Cevabı basit. Kartallarla götürülse ne kitap serileri olurdu, ne film serileri olurdu :smiley:

1 Beğeni

YOU SHALL NOT FUCK WITH ME

:joy:

1 Beğeni

İki tane bariz kafiye yerini bilerek es geçerek ters köşe yapması muhteşem değil de nedir? :joy:

They’ll walk if I tell them to! :joy:

This is my book m.f. :joy:

Harika olmuş ya. Her konuştuğunda kafamda sahneleri canlandırmaya çalıştım. :slight_smile:

Soruyu değiştirelim o zaman…

Yüzük neden kartallarla gitmek istemedi?

1 Beğeni

Çok iyiydi hocam, bırakamıyorum dinlemeyi :joy:

1 Beğeni

Yazılanları okuyunca aklıma başka bir soru daha geldi. Değiştirmekten çok ek bir soru; kitapların sonunu (haliyle filmin sonu) bilmeden kitabı okuyanlar da aynı soruyu sordular mı? Kitapları okurken bir çok soru oluşmuştu aklımda ama bu onlardan biri değildi. Aklıma en çok takılan soru ise yüzüklerin gücünün kaynağı nedir olmuştu. Hala bu sorunun yanıtlarının yeterince açıklayıcı olmadığını düşünürüm.

1 Beğeni

Gandalf adam olsaydı railgun’la yüzüğü Hüküm Dağı’na fırlattırırdı. Sauron’a da iyi şanslar hadi bakalım 170 kilometreden ses hızının 5 katı hızla gelen yüzüğün önünü kesmeye çalışsın.

Ejderhalı havai fişekle cahil köylü buçukluk aklı almaya benzemez tabi :roll_eyes:

1 Beğeni

Gandalf adam olsaydı kestirme yol bulurdu.

6 Beğeni

Bu da doğru.

Benim bunlardan çıkardığım sonuç şu: ABD donanması + hava kuvvetleri (GPS onların) > Valar’ın gücü :roll_eyes:

1 Beğeni

Hava kuvvetleri = kartallar + GPS = win

2 Beğeni

Bildirim gelince tekrar hatırladım bunu ve yine tuttu beni bir gülme :grin:

11 Beğeni

Bu konu bizden başka bir yerde acaba bu kadar çok konuşuluyor mu? Kitapları okumayınca ne güzel değil mi “Şöyle niye yapılmadı?” demek.

2 Beğeni