Yüzüklerin Efendisi - J.R.R. Tolkien

Okudunuz mu bilmiyorum ama Tolkien miras serisi falan var. Sizce alıp okumaya değer mi?

1 Beğeni

Hepsini okumadım. Roverandom’ı okudum ama pek sevmedim. Yüzüklerin Efendisi evreniyle tek satırlık bir bağlantısı olan bir çocuk masalı daha çok.

Hobbit’i okudum. İkinci yarısını epey severim. Masal gibi başlayıp Yüzüklerin Efendisi’nin girişine evrilir. İlk yarısı basit, ikinci yarısı karanlıktır.

Miras serisi dışında Silmarillon ve Güç Yüzüklerine Dair’i okudum bir de. Bitmemiş Öyküler var elimde. Ama ona başlayamadım.

6 Beğeni

Teşekkür ederim :slight_smile: Benim miras serisinden merak ettiğim Tom Bombadil falan var asıl onu merak ediyorum. En ilgimi çeken karakterlerden. Alıp okuyan varsa cevaplarsa sevinirim.

2 Beğeni

Benzer hikayelerimiz var. Hatay’da büyüdüğüm için Ankara’ya gelene kadar çok kitap bulma şansımız yoktu. Zaten lisede de boş zamanlar ders çalışmakla geçiyordu.

İlk okuduğum zamanı, tadı… her şeyi hatırlıyorum. Maltepe’de bir öğrenci evinde kalıyordum ve seriye hayrandım ama henüz okumamıştım (nasıl oluyor demeyin, oluyor :slight_smile:). Evin balkonunda, ev arkadaşımın kitabını ödünç alarak okumuştum. Sonrasında da Drizzt ile devam etmiştim.

Yazdıklarınızı okuyunca birden nostalji oldu. Tam olarak 2000 yılı idi :slight_smile:

4 Beğeni

4 Beğeni

@mit
Ben ilk yüzüklerin efendisi kitabımı ortaokulda almıştım. Öyle daha film filan yoktu piyasada. Okuma günümüz vardı Türkçe derslerinde, hoca herkes bir kitap getirsin demişti. Yağmurlu bir gün okuldan çıktım eve yürüyorum, hocaya küfür ede ede…
Ben kitap okumam ki…

Bir korsan kitap satıcısı vardı köşede…Tezgahı örtmüş yağmur yağıyor diye , aç dedim açtı…Onca kitabın altında böyle 1 cm karelik yeşil bir köşe. Ama köşe var ya " I see youuuu" çekti resmen. Elimi atıp bir çektim, tepeden aşağı yaşlı bir amcam iniyor. İlk defa okudum " Yüzüklerin Efendisi " yazıyor…

Şimdi bir çok kişi bik bik eder. AAAA KORSAN mı… Evet korsan aldım. Yoktu ki… 2 sene sonra Dost Kitap Evine Metis Yayınlarından gelmişti de tüm seriyi kitapevinin deposundan araya adam sokup aldırabilmiştim.
Birde her akşam gider Korsan BlindGuardian kaseti alırdım. Walkmene takıp Guardian çalarken okurdum. Evet o da korsandı. Ankara da Zihni müzik yasal korsanıydı bu işin. Nerde bulucan, bulsan 3 kuruş harçlıkla nasıl alıcaksın yabancı kaseti…

Gecelerce okur, rünlere, elf alfabesine çalışırdım. Ne güzel günlerdi be… Birde benim gibi iki manyak vardı. Onlarla olum frp diye bir şey varmış muhabbeti olurdu.

En büyük üniversite hayalim FRP topluluğu olan bir okula gitmek olmuştu. Şimdi her gün biraz kitap okumasam yemek yememiş gibi hissediyorum.Hey gidi günler be…

8 Beğeni

Filmi seyretmeden okursanız sonrasında film yavan gelecektir.

Filmi seyrettikten sonra okursanız ne biçim film çekmişler hiç birşeyi koymamışlar meğerse dersiniz.

Bazı karakterleri koymamaları veya olayları farklı anlatmalarının sebebi belki bir gün anlaşılır.

1 Beğeni

Legolas ve Gimli’nin birlikte Valinor’a yelken açtığı söylenir Ekler kısmındaki Yılların Öyküsü’nde

Bildiğim kadarıyla Gimli yine ölümlü. Çizimde ona vurgu yapmışlar diye düşündüm.

1 Beğeni

Yüzüklerin Efendisi film ekibinin birleştiği videonun türkçe altyazılı hali.

6 Beğeni

9 Beğeni

3 haftalık pazar maratonu vesilesiyle seriyi bitirmiş bulunuyorum. Gözüm yaşlı falan değil. Doğrudan kalbime tesir eden bir duygu bu. Çok güzeldi ya. Başka bir şey demek istemiyorum

4 Beğeni

14 Beğeni

Dostlar, merhabalar. Yüzüklerin efendisi hakkında kitap ağırlıklı bir konu bulamadım o yüzden bu başlığı açma gereği duydum. Silmarillion veya Hobbit Tolkienin başka kitaplarını da konuşabiliriz tabi ki. Umarım keyifli bir sohbet olur. Yeni çıkanlardan biri olan Beren ve Luthien’i okuduysanız eğer onun hakkında da konuşmak isterim, ekstra yazar norları ile oldukça güzel bir kitap.

Yani konu açmak serbest tabi de…
LOTR ile ilgili bulamadım dersen Hobbit ve Silmarillion hakķında diye de yazarsan, asarlar asalar :blush:

Şu an inanılmaz random gülme atmak istiyorum ancak forum yazılarına yakışmıyor, gülmekten kırdınız beni dostum.

Çekinmeden gülebilirsiniz :blush:Yazdığınız konuların hemen hepsinde en az bir başlık olur burada. Tolkien, Poe, Got veya H.Potter için bu durum geçerlidir. Genelde yeni üyeler büyük bir hevesle konu açmak isterken, geçmiş konuları ve konuşulanlara bakmayı es geçerler.

İşte ben de aynen o yeni ve hevesli gençlerdenim. Açıkçası çok ilgileneni veya okuyanı olmayan bir konu açarsam pek etkileşim alamayacakmışım gibi hissediyorum. Siz ne önerirsiniz sayın bilgin.

Formun keyfini çıkarmanızı…

Tam bilgin cevabı. Elimden geleni yapıyorum ve yapacağım. Arada bilgeliğinizden faydalanmam mümkün müdür efendim?