Yüzüklerin Efendisi - J.R.R. Tolkien

Yeni bir konu açmakta behis görmüyorum. Biz zamanında neler yapmadık ki. Siz istediğiniz gibi hareket edin. Yeni konu açmak Anayasa ile yasaklanmadığı sürece sorun yok. İsteyen okur, isteyen bakmadan geçebilir. Önemli olan zevk almaktır. Sorun olursa dilimiz döndüğünce cevaplamaya çalışırız. Sadece ‘ pedo mellon a minno. ‘

Uzun zamandır beklenen ve 1 aralıkta çıkan The Lord of the Rings 4K UHD Blu-ray ve daha önce çıkan sürümleriyle karşılaştırması. Yazında ultimate edition versiyonu çıkacakmış. 4K çok güzel görünüyor.

5 Beğeni

Bu renkli ciltleri bir sahafın sayfasında gördüm. Bunlar özel baskı mı ? Yoksa şömizi çıkarınca ne çıkarsa bahtına mı ?

1 Beğeni

Hayır basım farkı sadece. Ben öyle biliyorum yani.

1 Beğeni

Güzelmiş bunlar özellikle sarı olan hoşuma gitti.

Bunlar ilk baskılar yanılmıyorsam, bez ciltli bir de şimdiki gibi sert karton değil :slight_smile:

1 Beğeni

Bu bez ciltliler fena değilmiş yine ama şimdi elimde sert karton ciltlisi var. Metis’ten Allah razı olsun masraftan, malzemeden kaçınabildikleri kadar kaçınıp inanılmaz kötü bir tek ciltleme yapmışlar. Ben de yeni yeni okuyorum bu kitabı ve masaya sabit şekilde koyup okumak zorunda kalıyorum yoksa elimde dağılacak kitap. Yayınevi bu seriye asla ama asla gereken önemi veremiyor. Gereken önemi vermediği gibi koydukları fiyatlar falan evlere şenlik. Umarım hakkını veren bir yayınevine geçer.

2 Beğeni

Keşke şu seri bir hayranın eline geçse de hakkını vere vere bassalar, resmen köpeğin önüne ekmek atar gibi alın bu da ciltlisi diyip çekildiler kenara.

1 Beğeni

İthaki sadece Hobbit’in yanılmıyorsam 5 ayrı edisyonunu bastı. Böyle olmalı işte okurun istediğini vermen lazım. Haklarını aldığın efsanenin ne olduğunu bilmen lazım. Olmaz öyle.

LOTR: Deluxe Edition – All Illustrations & Maps - Part One - YouTube tek bir örnek vericem. şuna bak ya neden bizim böyle edisyonumuz yok…

2 Beğeni

İthaki Hobbit’i beyaz ve siyah kapakla bastı, 2 tane özel büyük boy baskı ve 2 tane de ciltli baskı yaptı. Tolkien’in Mirası olarak satılan cep boy ciltli ve daha önce basılan normal boy ciltli.

İthaki’nin yaptığı bile bence yeterli değil. Şu an piyasada normal boy ciltli hobbit yok mesela bu büyük bir eksik. Açıklamalı notlarla baskılar güzel ancak sıradan okuyucuya yönelik değil bence, hikayeyi okumak isteyen kişilere yönelik değil bu baskı.

Özel, illüstrasyonlu, ciltli normal okuyucuya yönelik baskı neredeyse hiç yapılmadı bence Tolkien kitapları için.

Yine de yaparsa İthaki yapar, Metis’in özel baskı yapacağını hiç sanmıyorum.

İthaki Silmarillion ve Hobbit için illüstrasyonlu, renkli haritalı, ciltli özel baskı yapsa ve devamlı piyasada bulunsa keşke. :pray:

Bu listede Middle Earth ve LOTR hakkında farklı yazarların yazdığı kitaplar, sadece haritaların olduğu kitaplar ve art books sayılan illüstrasyonların olduğu bir çok kitap var. Özellikle David Day’in kitapları çok beğeniliyor diye biliyorum.

Bunlar mesela neden yayınevlerinin gündemine gelmiyor bilemiyorum :slight_smile:

2 Beğeni

https://www.instagram.com/reel/CZhOpZSKYUn/?utm_medium=copy_link

1 Beğeni

Ülkemizde böyle baskıların olacağını düşünemiyorum.
Bizdeki özel baskı sadece ciltli basmak (Karton değil de mukavvaya kapak yapmak ) veya kitaplar için kutu yapmaktan ibaret maalesef.
Böyle baskıları gördükçe ne kadar baskı kalitesinden yoksun olduğumuz ortaya çıkıyor…

Bunlar baskı makinelerinde yapılamıyor. Elle boyuyorlar.

https://www.instagram.com/brimariepaints/

Ve The Rings of Power tanıtım fragmanı gelmiş bulunmaktadır. Daha dün Kralın Dönüşü’nü izlediğim için bende bulduğu karşılık fazla.

Arkadaşlar bu nasıl bir baskıdır böyle. Ah be Metis…

1 Beğeni

Metis nasıl olur da şu yüzüklerin efendisini tekli olarak Ciltli basmaz aklım almıyor. Şöyle güzel bir cilt ve kağıt kalitesi ile efsane olmaz mı?
Kendi adıma üzülüyor, Metis’e ise kızıyorum.
Umarım çok kısa zaman da Metis’in elinde ki telif hakları serinin hakkını verecek (ithaki değil bu) başka bir yayınevine geçer.

2 Beğeni

Altın yumurtlayan tavuğu niye kessinler? Metis bırakmaz bu seriyi. Zamanında Silmarillion’u neden almamışlar ona şaşırıyorum.

1 Beğeni

Tek ciltli basımı var ama yabancı yayınlarınki gibi muhteşem değil maalesef. Ben anlamıyorum biri Ahmet’te biri niye Mehmet’te?? Tüm telifleri adam gibi bir yayınevine verip mükemmel baskılar çıkarmıyorlar? Watpadd kitaplarını bile süslü püslü basıyorlar. Tolkien bunu haketmiyor? Biz de daha iyisini hakediyoruz.

2 Beğeni

Şu şekilde kapaklar görmek bizim de hakkımız değil mi?

images (18)

7 Beğeni

Ted Nasmith illustrasyonlarının olduğu bir baskı da efsane olurdu.

1 Beğeni