Yüzüklerin Efendisi’ni Okuyacaklar Cemiyeti 📖

Ben de varım, bir türlü içimden gelmiyor bu seriyi okumak - ki kitaplar da elimde yok zaten :sweat_smile:

2 Beğeni

Hemen yazdım listeye, kaçar mı benden :grin:
@Son.of.Yona nasıl olmuş meme’ler ?

2 Beğeni

Çok güzel olmuş, elinize sağlık. Ama böyle giderse kurbağa olmaktan çıkamayacaksınız gibi :smiling_imp:

3 Beğeni

A day may come when I will be back
But it’s not today, demiş olayım. :slight_smile:
(Bi düzgün yazamadım) :slight_smile:

2 Beğeni

Umarım en kısa sürede olur :smiley: :smiling_imp: :smiley:

1 Beğeni

Öyle umalım… :frog:

2 Beğeni

Yüzüklerin efendisi serisini okumamış bir kitapseverin, hayat damarlarından birisi kopuk demektir.

1 Beğeni

Ben okudum ama bir yerde kötü adamın yardımcısı önemli bir küreyi kuleden aşağı atmıştı orada bıraktım okulda da öğretmenim dalga geçmişti filmi var filmini izleseydin dedi

1 Beğeni

Okumamanla mı dalga geçti? :smiley:
Listeye ekliyorum, tamamını okumamıştım sonuçta.

1 Beğeni

Evet fantastik kitaplara karşı ön yargısı vardı. Başka bir öğretmenim de gözlerine yazık demişti.:grinning: Yüzüklerin Efendisi ağır geldi bana okuyabileceğimi sanmıyorum.

1 Beğeni

Belki bir gün tekrar denersin :blush:

1 Beğeni

Belki Hobbit’i okurum daha hafif diye duymuştum.

1 Beğeni

Evet üstteki mesajları okuduysan evrene giriş yapmak için Hobbit daha iyi bir seçim yazıldı.

Böyle :upside_down_face:

2 Beğeni

Tamam teşekkür ederim :slight_smile:

1 Beğeni

Bu nasıl bir ön yargıdır fantastik edebiyata karşı ya? Fantastik edebiyat okuyacağına kitap okuma git film izle, televizyon izle demek nasıl bir düşüncenin ürünüdür, anlayamıyorum. Bir öğretmen bile konu fantastik edebiyat olunca kitap okuma diyorsa artık ne söylesek eksik kalır.

Aklıma o kadar çok düşünce geliyor ki hangisini yazmaya başlasam aklımdakileri tam ifade edemem diye düşünüyorum. Mesela beğenmedikleri fantastik edebiyat kaç kişinin sürekli kitap okuru olmasını sağlamıştır veya kendilerinin okunmalı dedikleri kitap okuyanlar okumaya devam ediyorlar mı? Burada yargıda bulunmuyorum sadece insanların herhangi bir konuda bu kadar ön yargılı olmasını anlamıyorum.

5 Beğeni

Önyargı %99.9 olasılıkla çok yanlış bir şeydir. O öğretmen de o gaflet içinde bulmuş kendini ama haberi yok…

3 Beğeni

Ben sadece fantastik edebiyata değil de genel olarak okumaya önyargılıymış(karşı demeye dilim varmıyor) gibi anladım.

Ekleme:

Burayı görmemişim.

2 Beğeni

Kendisi çok kitap okuyan birisiydi.Her hafta okuduğu kitapları getirir, sınıfta tanıtırdı.Sinavlar için kitap okutur sınavda sorardı.Derste de hiç ders işlemezdi.Her hafta şiir ezberletiyordu.Eski Türk fantastik eserleri okurdu ama yabancı fantastige karşı öyleydi.

1 Beğeni

Öğretmenlerin adresini alabilir miyim? :smirk:

Ben kitapları okuduktan sonra 2. film vizyona girmek üzereyken üniversitede hocamın da isteğiyle derste ilk filmi (kitaptaki farklılıklara da değinerek) anlatmıştım. Hem kitap hem film o zamanlar her sayfa ve sahnesiyle aklımdaydı. Soruları da cevaplamıştım. Bazı arkadaşlarla toplanıp ilk gün dersten çıkar çıkmaz izlemiştik.

3 Beğeni

Ben kitabi okumuş biri olarak bir takim yanlışları düzeltmek istiyorum. Yukarıda bazı şeyler okudum ve yanlış olduğunu gördüm.

Olayı bastan sona okuyacak olan olan ve her şeyi kronolojik olarak yerli yerine oturtmak isteyen arkadaşlar:

Silmarillion
Güç Yüzüklerine Dair
Hobbit
Yüzükler 1-2-3 seklinde gidecekler.
Kayıp öyküler ve oğlu tarafından yayınlanan diğer kitaplar seriden bağımsız okunabilir ama kronoloji için onlar da mesela Hurin’in Çocukları, Güç Yüzüklerinden sonra okunmalıdır.

@mit in uyarısı önemli. Silmarillion baya ağır bir kitaptır. Bir roman olsa da yaradılış felsefesi niteliğinde olduğundan bir sıkıcıdır, iki okuması zordur. Yaşı genç olan ki burada lise ve altı kuşağı kastediyorum Hobbit ile başlamak iyi bir tercihtir.

Bu sitede Silmarillion bahsedilirken Güç Yüzüklerine Dair kitabı ısrarla pas geçiliyor. O kitap Yüzüklerin Efendisi’nden önce okunursa Galadriel , Nazgul ve Sauron gibi figürler daha anlamlı hale geliyor.

Not: Telefonda yazmaktan nefret ediyorum… Bende keratakonus var :))

2 Beğeni