Yüzüklerin Efendisi’ni Okuyacaklar Cemiyeti 📖

Yoksa siz de hala daha Yüzüklerin Efendisi okuyamayanlardan(!) mısınız? Eğer cevabınız evet ise tam da sizin gibi bu bu seriyi “henüz” okumamış forum üyeleriyle bir araya gelebileceğiniz bu cemiyet tam size göre!
Bu başlık altında seriyi okumayanlar olarak seri hakkındaki veyahut seri hakkında olmayan konularda sohbet edebiliriz(ve okumadığımızı utanmadan belirtebiliriz) Hatta belki bir gün hepimiz kitapları edinir ve topluca okumaya başlarız.
Hadi durma sen de gel!
Işte bizi bu cemiyeti kurmaya yönlendiren kitap:

Kitap hakkında forumumuzu sırtında taşıyanlardan olan @mit Hocamın incelemesine buradan ulaşabilirsiniz.
Veee… Listemiz

1. Rəna
  2. Arqonquin
  3. Liliopsida
  4. kitaplarbenimhayatim
  5. Vector
  6. serotonin
  7. wifhty_zet
  8. Kems
  9. mephisto
  10. Gok_Smr
  11. muaet
  12. Mazotci ✓
  13. Gokhanca
  14. Soultake
  15. ESO
  16. Halo
  17. axolot
  18. zehra_aydin
  19. Burcu1 ✓
  20. penceresiz_ev
  21. Karahayalci
  22. Hiruruk
  23. Judjag
  24. midousuji ✓
  25. kpfwgnvi
  26. crawling
  27. Desdemona
  28. Van_Manderpootz
  29. raispecial
  30. Cio1
  31. _khatira_06
  32. Melisa
  33. yavrurobot
  34. @jale
  35. @black.diamond
  36. @SALAZAR
  37. @Galux
  38. @Shelpe
  39. @Books_lover07
  40. @Aedd-Gynvael
  41. @Kaladin_Stormblessed
  42. @Boneca
25 Beğeni

Sonunda utanmadan söyleyebileceğim bir yer… :grinning:
Evet, okumadım. :relieved:

9 Beğeni

Ciddi ciddi bu başlık açıldı ya :laughing: Sorun şu ki bende bu kitaplar var zaten. Ama hâlâ okumadım. Bir ara okumaya başladım, sonra kitaplarla ayrı düştüm. Bu iki defa tekrarlandı ilginç bir şekilde. Ama şu anda 2 metre ilerde bana bakıyor :joy:

Bu arada okuması zor olur diye tek cilt değil ayrı ayrı 3 kitap olarak aldım ben.

6 Beğeni

Hizmette sınır yok :grin:
Kitap forumunda böyle bir başlık açmak da garip gelmedi değil. Tabi forum kitaplarla alakalı her şeyi kucakladığı için açtığıma memnunum
(Kitap forumu tanımı da yanlış oldu ama neyse :roll_eyes:)

4 Beğeni

Ben de aynı durumdayım. Tüm seri tamam, fakat okumadım. :sweat_smile:

5 Beğeni

Okumadım, okumayı da düşünmüyorum. Filmlerini de sadece bir defa izledim. Görsel efekti çıkarınca geriye bir şey kalmıyor zaten. İyi belli kötü belli, filmin fazla girdisi çıktısı yok. O kadar uzunluğa değecek bir mesaj da yok (mesaj varsa tabii). Bu nedenle kitabını okumak işkence gibi geliyor bana. Hele ki fantastik kitap okurken genelde sıkılan birisi olarak.

5 Beğeni

Fantastik kitapların babası olarak bilinir Tolkien. Fantastik sevmiyorsan gerek yok tabi. Ama fantastik sevenler için anlatmaya kelimeler yetmez… Tabi bunu okuyunca karar veririm artık :slight_smile:

3 Beğeni

Karakter testinde LOTRdan Gandalf çıkınca ne diyeceğimi bilemedim. Ne de olsa pek tanımıyorum kendisini. Bir gün gaza geldim okuyorum dedim. Bir kaç cümle okuyup hiç bir şey anlamayınca (Bag’s End) bıraktım.
@Liliopsida gerçekten ne utanması … :wink:
Ben ekitap olarak okumayı düşünüyorum.
Ama önce Narnia’yı bitirmem gerek. Daha 2. kitaptayım.

Yolgeçen hanı işte.
@galeme yok biz okumadık ama okumayı düşünüyoruz. Fantastik düşkünü olarak okumadan edemem fakat ne zaman okuyacağımı bilmiyorum.

3 Beğeni

Bizde saat 22:57 yatsam iyi olur. Yarın horozlardan erken kalkacağım da.
Her kese iyi geceler. :wave:
Gönderileri de yarın okurum artık. Gerçekten merak ediyorum.

4 Beğeni

Iyi uykular :sleeping_bed:

1 Beğeni

Ben okudum çaktırmayın :grin:

1 Beğeni

Hazır kim oldukları teşhis ediliyorken banlayalım siteden.

Şaka bir yana @galeme gibi fantastik okumayı çok sevmiyorsanız sarmayabilir ama severim bu türü diyorsanız okumayı ertelemeyin.

9 Beğeni

Okumadım ama başımıza goblin ve ork belasını (Fantastik edebiyat açısından) saran değil mi bu Tolkien?

Nasıl bir seri olduğunu merak ediyorum, sonra hep unutuyorum. Umarım bir gün okurum.

Fantastikte bir ilk olduğu için aklım hep edebiyat derslerime gidiyor. “Türk Edebiyatı’nda ilkler” diye, bildiğiniz üzere çoğu “vasatmış” (biraz ağır bir kelime ama hep böyle geçti kitaplarımda) biraz kafam ona gidiyor, ayıptır söylemesi. Ama bunlar İngiliz tabii, okumuş etmiş, oldukça entelektüel ve gelişmiş bir millet, gürül gürül bir derya. Korkum oydu açıkçası, alıp da beğenememek. Herkes bu denli beğenmişken kendime beğenememe ihtimalini yakıştıramıyorum. Okuyanlar bilgilendirirse memnun olacağım, teşekkürler

4 Beğeni

Dediğiniz gibi günümüz fantastik türüne ata olmuş bir eser olduğu için çok merak ediyorum. Ayrıca yazarı bir dilbilimci olduğu için orijinal dilinde okumayı çok istiyorum (tabii daha kaç fırın ekmek yemem gerek kestiremiyorum). Ve de Tolkien üstadın kendi oluşturduğu diller de ilgimi çekti baya bı, okuduktan sonra gaza gelip yeni bir dil üretebilirim :smirk:
@narpal ama bunu bize yapmayıııın :sob:
@MelihAntepli olsun olsun, bizi okumaya teşvik edersiniz

8 Beğeni

Evet öyle insanların var olduğunu biliyorum ve ruhları huzur bulsun diye her gün onlar için Tanrı’ ya dua ediyorum. :smiley: :smiley:

6 Beğeni

Dökülün bakalım :smiley: Hepinizi tek tek banlayacağım sonra ama çaktırmayın, şşşt… Aramızda.

@geleme’yi hemen banlıyorum, bu yorumdan sonra beklemeye gerek yok :smile:

Höst! :smiley: O ne biçim yorum öyle? Tolkien’den bahsederken ceketini ilikleyeceksin bir kere Vector efendi :joy: Neyse, şaka bir yana evet, orklar ilk olarak Yüzüklerin Efendisi’nde çıkmıştı. Ama goblin çok daha eskiye, orta çağ masallarına dayanır. 1400’lü yıllar diyor Wikipedia.

Son olarak, “Yüzüklerin Efendisi söz konusu olduğunda dünya ikiye ayrılır. Okumuş olanlar ve okuyacak olanlar.”

21 Beğeni

Bize bir şans verebilirsiniz cemiyet olarak :grinning:

2 Beğeni

Bir okumayanda burda. Filmlerini defalarca izledikten sonra hiç okuyasım yok. Asöında genel olarak bu oluyor bende. Filmi veya dizisini görmüşsem kitabına bakmıyorum. Değiştirilmiş karbon hatta kara kule bile bu durumda.

2 Beğeni

:joy: :rofl:

Sadece Yüzüklerin Efendisi’ ni okudum ve sevdim. Hobbit kitabını okumadım ama filmlerini pek beğenmedim. Galiba Yüzüklerin Efendisinde beni çeken o karanlık atmosferdi.

1 Beğeni

Hobbit sayılıyorsa eğer onu okudum. Şükürler olsun ki sadece bir kitap. Aşırı sıkıcı gelmişti. Bittikten sonra bu kitap bana ne verdi ne anlattı diye düşünmüştüm ama cevap bulamamıştım.

1 Beğeni