Yüzyıl Serisi, "Yeşil Adam" ile Devam Ediyor

Kayıp Rıhtım'da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/haberler/edebiyat/yuzyil-serisi-yesil-adam-ile-devam-ediyor/

image

Bilimkurgu ve dinler mitolojisini yan yana getiren Ayşe Acar’ın kaleme aldığı Yüzyıl Serisi, ikinci kitabı "Yeşil Adam"la yolculuğuna devam ediyor. (DEVAMI…)

3 Beğeni

Bay Binet ve Yeşil Adam romanlarını okurken alt metnindeki felsefesine, sıklıkla ders veren din, tanrı insan, yapay zeka, humac, robot ilişkilerine hayran oldum. Benim için en önemli yanı da bu alt metin oldu. Türk edebiyatının en önemli eksikliklerinden biri, gelecek zaman dilimine ait kurguların başarıyla yazılmış örneklerinin fazla olmamasıdır. Bu açıdan da Yüzyıl serisi romanların önemli bir yeri olacağına ve mutlaka okunması gerektiğine inanıyorum.

1 Beğeni

Bay Binet ve Yeşil Adam serisini okurken kitapla bütünleşip kayboluyorsunuz çünkü muazzam bir hayal gücüyle yazılmış. Türk edebiyatının eksikliğini tamamlayacak türden olan bu eserler karakter ve kurgu bakımından da felseyle harmanlanmış. Geçmiş ve gelecekte gidip geldiğim tam olay akışına alışmışken beni ters köşe yapan bu muhteşem romanları umarım beyaz perdeye de taşırlar.

1 Beğeni

Elden bırakılamadan, tek hamlede okuyabildiğim sürükleyici kitaplardan biri, kısa bir zaman içinde günlük sıradan hayatıma dahil olup onu sıradışı bir örüntüye dönüştürebilecek güçte ve incelikte anlatıma sahip by binet ve yeşil adam. Günlük hayatın ciddiyetini şampiyon bir sporcu edasıyla “oyun bu, oyun!”, “ama ciddi bir oyun” a döndüren zekice bir tasarım. Yapay zeka hep tartışma konusu olacağa benziyor. Yalnız anlayamadığım yapay olmayan bir zeka mı var:)
Ayşe Acar’a ziyafet kıvamında sunumu için teşekkürler, gurmeler için…

Güzel bir seriye benziyor, serinin hikayesi, alt metinler ve yaratılan dünya ilgimi çekti.

3 yıl önceki yorumlar reklam değil mi :slight_smile:

Bilemiyorum maalesef.