Zaman Çarkı - Dizi ve Kitap

Merhabalar,

Forumda yeni olduğumdan buraya açabileceğim bir başlık olduğunu düşündüm.

Biliyorsunuz ki Zaman Çarkı serisinin dizisi yolda. Ben de kitabı dizi gelmeden okuyayım diye düşündüm. Aynı şey Kıyamet Gösterisi için de geçerli. Fakat şöyle bir sıkıntı var ki kitabı baştan okumak hevesimi kaçırabiliyor. Kitabını okuyup filmini izlediğim, filmini izlediğim sonra kitabını okuduğum şeyler oldu fakat her seferinde ilk deneyimlediğim galip geldi, diğeri ölü kaldı.

Aslında şahsi fikrim artık bir olayı kitaptan okumak yerine dizi- film şeklinde izlemek benim için daha rahat. Bu yüzden kitapları yerine bunları bekleyebilirim. Bu platformdaki okurların görüşlerini merak ediyorum.

Sevgiler

Zaman Çarkı’nı diziden izlersen kaybedeceğin, kaçıracağın şeylerin listesini buraya sığdıramayız… Bunu gerçekten yapamayız. Tüm forum toplanıp yazmaya kalksak bir sürü şey eksik kalır. Üstelik dizilerde, filmlerde değiştirilir çoğu şey. Bana kalırsa Zaman Çarkı’nı okumalısın.

9 Beğeni

Hoş geldiniz foruma, iyi vakitler dilerim öncelikle. Bir konu açmadan evvel arama motorundan var olup olmadığını teyit ederseniz harika olur. Zaman Çarkı ile ilgili hem kitap hem dizi hakkında yorumlarımızı sürdürdüğümüz bir konumuz zaten var. Aşağıdaki bağlantıdan devam etmeniz düzen açısından çok daha iyi olacaktır, hem de bizim daha önceden konuştuğumuz, konuyla alakalı yazdığımız şeyleri de gözden geçirme fırsatı bulabilirsiniz;

https://forum.kayiprihtim.com/t/zaman-carki/

2 Beğeni

Dune’de ve Vakıf’ta ne güzel film-kitaplar var, daha iyi hocam boşver kitap okurken harcayacağın zamanı bunlara kanalize etmiş olursun.

1 Beğeni

Bu sefer sıkacaklar bacağına :smiley:

https://giphy.com/gifs/w79zMROsGJB6yIK8dW

1 Beğeni

Kitabı okursanız göreceksiniz ki diziye/filme aktarılamayacak tonla şey var. Yıllardır Zaman Çarkı hakkında doğru dürüst bir çalışma yapılmamasını sebebi de bu bence. Yoksa Zaman Çarkı yeni meşhur olmuş bir seri değil, özellikle yurtdışında belki de Dune kadar rağbet görüyordu. Ancak teknik açıdan seriyle ilgili sıkıntılar var. Bir defa karakterlerin iç konuşmaları, düşünceleri Zaman Çarkının ruhunu oluşturuyor, karakterleri özellikle bu yolla ilmek ilmek örüyor, başta her şeyden korkan dünyaya karşı cahil karakterler bir süre sonra gelişiyor ve bunu davranışları kadar düşüncelerinde de görüyoruz. Bunu ekrana tamamen yansıtamayacaklar ve belki de izleyen biri ne yavan dizi diyecek.

İkinci olay da Tek Güç denen büyü sistemi. Okursanız göreceksiniz ki bunu ekrana düzgün yansıtmak çok zor. Düzgün yansıtamazlarsa Sihirli Annem: Zaman Çarkı izleyebiliriz. Bu yüzden bunu farklı yansıtabilirler ekrana bu da okumayanlar için büyük kayıp olur.

Üçüncü olarak 7 kitaplık GoT evreninde o kadar çok şeyi çıkardılar, göstermediler ki onlarla yeni dizi çekilebilir. Çok önemli 3-4 karakterin adı bile geçmedi. Zaman Çarkı 14+1 kitapla kim bilir kimleri göremeyeceğiz, hangi olaylardan feragat edeceğiz.

Dördüncü olarak çok sevmeniz olasılığı var. Böyle olursa spoiler yemiş olacaksınız okumak içinizden gelmeyecek. Zaman Çarkı özellikle belli başlı spoiler alırsanız 3 gün uyuyamayacağınız bir seri.

8 Beğeni

dizi tercihini öldürmek için güzel sebepler, teşekkür ederim :smiley:

1 Beğeni

Tuğla gibi 10 küsür kitabı okuyamayacağımı bildiğim için sadece dizisini izleyeceğim ben.

1 Beğeni

Sizin yorumu okudum sonra başka bir başlık için bir görsel bakayım derken buna denk geldim. :joy: Pas geçmek istemedim. Her zaman böyle denk gelmiyor. :zipper_mouth_face:

165f8be768dd1cd23b639013761b7d65

10 Beğeni

Twitterde 2 saat önce retweet edildi

Anlamı ?

son görsel çok zayıf, Shannara dizisinden hallice görünüyor. Rand’ın paltosu bornoz gibi duruyor, Mat’in kıyafeti de Homo Erectus giysileri gibi :pleading_face: :pleading_face: Bir Game of Thrones veya Yüzüklerin efendisi estetiğinden çok uzak görsel.

Shadar logoth tasvirini beğendim. Logain görseli de Hint esintili.

Logain ve Alanna Sedai tasvirleri çok iyi olmuş. Arkadaki kızıllar ise oldukça heyecanlandırıcı.

Ana karakterlerin görselliğini çok zayıf buldum. Egwene belediye başkanının kızı , Nynewe hikmet(şifacı,doktor) ,Rand 'ın babasının durumu da iyi. Dağlı barbarlar gibi giydirmelerini yadırgadım açıkcası.

Kısacası ana karakterler hariç tasvirleri ve görsel estetiği beğendim.

1 Beğeni

Katılıyorum dediklerinize. Oturmamış hiç kıyafetler falan. Hem rastgele hem yapay duruyor. Logain sahnesi bi’ tık daha iyi göründü özellikle dediğiniz sebeplerden. Umarım GoT gibi oynamalarla falan ‘‘doğal’’ bir düzeneğe oturtabilirler.

Shadar logoth görselinde göze batan şeyler var. Karakterler yapıştırma gibi duruyor, doğal değil gibi. Işık soldan geliyor, karakter gölgeleri ise yine o tarafa düşüyor.

Ya bu Lan dizide niye samuray oldu anlamadım ben. Bu adam kitapta ne çekik gözlü ne kılıcı katana nede kılıcını sırtına takıyor. Malkierliler bildiğin avrupalılar. Lan’de şovalye gibiydi. Kılıcı hiç öyle katana gibi anlatılmadı kitapta. Bildiğin avrupa tarzı bir kılıcı vardı. Aynı şekilde Rand’in kılıcıda katana değil. Bunlar niye böyle saçma işler yaptı hiç anlamadım. Hiç hoş olmamış bence.

1 Beğeni

Hocam ne yaptın kopya falan mı çektin :smile:

:sinir:

Daha önce dikkatsiz bir şekilde bakmıştım resimlere. Şimdi tekrar bakınca çok dikkatimi çekti,yazayım dedim.Sizin yorumunuza benzemiş ama gerçekten.:sweat_smile:

1 Beğeni

Aslında ben Malkier’i veya sınır taraflarını hep Asya ile özdeşleştirerek okudum. O yüzden Lan’in samuray olmasını çok çok içerlemedim ama doğru bir tercih mi diye sorarsanız bence de tam oturtamadığım bir tarzı var. Yoksa aktör abi bence çok yerinde bir seçim.

Ben Perrin’i ve Mat’i de aşırı beğeniyorum bu arada. Bence çok iyi seçimler. Rand’e gelecek olursak aslında o da iyi bir seçim bence ama niyeyse bir oturtamadım fotoğraflarla hayal gücümü ortak paydaya. Rosamund Pike’ı inanılmaz beğenirim ve çok iyi bir seçim olduğunu düşünüyordum ama şuana kadar yayınlanan görüntülerde pek aradığımı bulamadım açıkçası. Benim şimdilik tek derdim kostümler. Yayınlandığında görürüz bakalım nasıl duracaklar. Lan’in pelerininin rengi çok iyi duruyor tam hayal ettiğim renk ama ‘‘battaniye’’ gibi hayal etmemiştim.

Muhabbetler ordan oraya dağılmış hep ya :grinning_face_with_smiling_eyes: sevmesem yazmaya üşenirim valla

Bir ek daha yapayım hatta, yanlış hatırlamıyorsam Shienar lılar Japonlara biraz daha yakın bir kültür ve halk olarak tasvir edilirken Malkierliler Nepallilere daha yakındı.

Lan al mandragon

Lan normalde böyle biri ama yapacak bir şey yok.Ana kadroda Asyalı bir oyuncu olmalıydı.,

Ek olarak bu muhafızların pelerini de kitaptaki gibi kamuflaj özelliğine sahip olmayacak.

Kitapta hatırlayan vardır Lan’ın nasıl betimlendiğini Rand ilk gördüğünde.Ben bu oyuncu seçiminde öyle bir potansiyel göremiyorum.

Neyse çok gömdük diziyi,fragman çıksın o zaman kesin karar verilir zaten.