Zaman Çarkı Dizisi Kitaplardan Kısmen Farklı Olacak

Kesinlikle katılıyorum. Farklı bakış açılarıyla anlatılmalı ama illa birininkinden anlatılacaksa bu Rand olmalı. Bu Moiraine’nin değil üç Ta’veren’in hikayesi ve Moiraine kesinlikle taraflı bir karakter çünkü Aes Sedai.

1 Beğeni

Moiraine’nin dahil olmadığı olaylar da olacak. İleriye dönük düşününce Moiraine bazı kitaplarda yok hem. İlk kitap için mi sadece böyle düşünüldü o zaman?

Yine de dediğin gibi bu Üç Ta’veren’in hikayesi. Her şey onlar etrafında dönüyor. Moiraine’nin ya da bir başkasının değil. Keşke kitaptaki gibi bir bakış açısı olsa. Herkesin bakış açısı kullanılsa taraflı da olmaz.

Dahası tek güç olayı var. Onu nasıl yansıtacaklar. Onu da merak etmeden duramıyor insan. Kaliteli, sırıtmayan efektler olsa iyi olur. Çin filmlerindeki efektler gibi olacak diye düşünüp korkuyorum bazen. Diziden de bir o kadar korkuyorum. Çekilecek olması tabi güzel ama hakkıyla yapsınlar, hikayesiyle ters düşmesin ya. İnsan böyle istiyor.

1 Beğeni

İlk sahnenin senaryosunu hatırlayan var mı? Hani Rand ve Tam’ı kitabın başındaki gibi gösteren. Umarım ona sadık kalarak çekerler diziyi.
Çünkü bu tip durumlarda aklıma bu sahne geliyor ve bir nebze de olsa rahatlıyorum.

1 Beğeni

Bunu dizinin efekleri nasil? Bence bundan birazcik iyi olsa yeter.

Benim asil merakettiğim Trollocları nasıl diziye aktaracakları peki ya Draghkarlar.

Hepsini geçtim şehirleri ulusları nasıl anlatacaklar o kadar çok ülke var ki… Ben içinde sarayların olmadığı yarım yamalak bir Tear görmek istemiyorum. Her seferinde farkli bir ulusu görmek benim ZC serisinde en sevdiğim şeydir. ZC diģer serilerden ayıran en büyük şeyde bu. O bol uluslu ve kültürlü dünya gercekci hiisetiriyor.

2 Beğeni

@Muhammed_Deger efektler kötü gelmedi bana orta seviye duruyor. Umarım bundan daha güzel efektler olur.

Mydraeller de var bir de. Seachan’lerin tuhaf hayvanları ve sonra Ogier ırkı, yol kapıları, Düşler Dünyası bunlar bir çok soru getiriyor akla.

Benim merak ettiğim bir başka şey dövüşte kılıç formlarına verilen isimlerin nasıl canlandırılacağı. Ben onları olurken hayal etmekte zorlanıyorum. Görsellerden bir çizim bulmuştum her formun karşılığına gelen. Tabi ne kadar doğruysa.

2 Beğeni

Zaman Çarkı’nda diziye uyarlarken elbette değişiklik olacak.Her ne kadar çoğunlukla asıl karakteri Rand olarak görsek de eserin büyük bir kısmında diğer karakterler(iyi veya kötü) epey ön planda,sonuçta hepsi desende çok önemli yerler tutuyorlar.Eseri uyarlarken epey bir değişiklik olacağını düşünüyorum ben.Mesela ana karakterlerden bazılarının çekik gözlü,bazılarının siyah ten renkli,bazılarının da gay veya lezbiyen karakterler olacağı kanaatindeyim hatta eminim bile.Umarım seyir zevki ve okuyanlar için bile merak ögesi yüksek bir dizi ortaya çıkar.Tabii dizi için ayrılan bütçe de epey önemli.Ancak şahsi fikrim çok yüksek beklentilere girmemek.

1 Beğeni

Eğer Zaman Çarkı dizisinin bölüm başına bütçesi Legend of the Seeker’a yakın bir seviyede olursa çok büyük hayal kırıklıkları yaşarız. Bölüm başına 1.5M gibi bir bütçesi var. Ben en az 5M bütçe hayal ediyorum Zaman Çarkı için.

Daily Trolloc’ta şöyle bir bilgi buldum. Tabii bu paranın efektlere harcanacağı anlamına gelmeyebilir. Oyuncu kalitesi Rosamund Pike gibi devam ederse zor.

Edit: Bu Outlander’ın imiş,
Estimated budget per episode: $4.69 million ($75M over 16 episodes)
Marco Polo : 9M
Game of Thrones: 6M-10M (ilk sezon - son sezon)
Camelot(Starz) - $7M/Episode
Rome(HBO) - $10M/Episode
Spartacus: Blood and Sand(Starz) - $5M/Episode
Da Vinci’s Demons(Starz/BBC) - $4M/Episode
The Last Kingdom(BBC) - $6.4M/Episode

“Budget wise, well INO anything less than 9 or 10 million per episode just won’t cut it . It needs to look as good as Marco Polo or Game of Thrones. Outlander looks great on its $5m budget but it’s not VFX heavy like WoT will need to be if it’s to look quality.”

En fazla 2m ayırırlar.

2 milyona sitcom bile çekilmez.

Amazon 5M ayırmaz bu diziye en azından ilk sezonda. Içimden bir ses aşagıdaki dizi gibi olacak diyor:

Gerçi dizinin efekleti kötü sayilmaz bence.

Piyasada Game of Thrones un eksikliği var. Kral tahtı bıraktı o yüzden bütün platformlar bir tane amiral diziye çok para yatıracaklar. Sanırsam apple Jason mamoanin oynadığı diziyi amiral gemisi yapmıştı.

1 Beğeni

Lotr varken amazon buna para yatırmaz.

Edit: Apple Tv’nin çektigi dizinin adı See miş.

7-8 M ayırmasını bekliyorum. Amazonda çok fena para var. Ucuza kaçıp kendilerine sövdürtmezler.

1 Beğeni

Umarım sövdürtmezler. Hayalgücümde canladıramadığım seyleri dizide görmek hoş olacak.

Shannara serisinin kitapları çok matah değildi, ama dizi kitaplara göre çok kötüydü. Hem Legend of the Seeker hem Shannara Chronicles göndermelerin beni korkutuyor :smile:

Edit: Amazon’un yatırım yaptığı bir dizi izlemek lazım. Örneğin Good Omens bence oldukça iyiydi.
Edit2: American Gods da Amazon’un ise gaaayet iyiydi.

1 Beğeni