1000Kitap

insanların bilimkurgu romanlarından bile aşklı- meşkli sözleri cımbızlayıp alıntıları yapıştırdığı gereksiz bir site. alt-metinde sürekli bir arayış içerisinde olduklarını bastırmaya çalışırlar. alıntılarla felan da dışarı vururlar. kullanıcıların sadece %2 si adam akıllı kitap yorumu yapabilmektedir. facebook ve ego mastürbasyonunun birleştiği çöplük bir platform da olabilir.

biraz sözlükvari bir başlık oldu ama olsun. kitaplarla ilgili en sevdiğim yer burası. buranın değerini bilelim.

23 Beğeni

Sahiden sözlükvari olmuş, cümlelerin tüm harflerinin küçük olması falan…

3 Beğeni

Yazdıklarınızın biraz ağır olduğunu düşünüyorum.
Burası gibi, Goodreads gibi 1000kitap da kullanıcıları neyse o olan bir platform, dolayısıyla bu şekilde bakarak geliştirmek yerine uzak durmayı tercih etmek ne kadar doğru bilemiyorum.

Birkaç senedir kullandığım bir hesabım, cımbızla ayıklayarak takip ettiğim kişilerden oluştuğu için bahsettiğiniz aşklı-meşkli alıntılara hiç maruz kalmıyorum mesela ben.

31 Beğeni

ben bi anasayfa incelemesi yapıp direkt kaçtım. insana bir şey katması mümkün değil.

1 Beğeni

islami evlilik sitesi, kesişim (niteliksiz okur), kesişim (sığ insan) = bu platform

4 Beğeni

Yahu sosyal medyanın çoğu niteliksiz ve abaza bir kitleden oluşuyor fakat bu sitelerin suçu değil ki, üniversite okuyan bile ucuz ilişkiler peşinde koşuyor bu ülkede ne yazık ki fakat asla genelleme yapamayız. Sitenin kalitesini kitle belirler ancak bu zavallılar her yere sızıyor ve sahte hesap kullanıyorlar, yapacak bir şey yok, kale almayıp kurunun yanında yaşı da yakmamak gerekiyor.

19 Beğeni

Goodreads neyse bunun Türk versiyonu olan 1000kitapta hemen hemen aynı. O zaman siz dolaylı olarak goodreads de eleştirmiş oluyorsunuz. Goodreads en büyük avantajı kitlesinin büyük ve kitap veri ağının dünya çapında olması. Goodreads de çoğu kitabın altındaki yorumlar aynı sizin dediğiniz gibi niteliksiz yorumlar ve çoğu zamanda alakasız ekran görüntüleri ile dolu. Ama kitle daha büyük olduğundan daha iyi yorum ve eleştiri yapan insan sayısı da tabiki fazla oluyor.

1000kitap ta Tükçeye çevrilmiş eserleri bulmak konusunda bence bir numaralı sitedir. Zaten sitenin tek iyi yönüde budur.

9 Beğeni

Bunun çok benzeri var Vikitap adında, ingilizceden bir haberken onu kullanırdım. Hem 1000 kitap hem Vikitap Goodreads’in Türk versiyonu denebilir sanırım.

2 Beğeni

yani kitaplar da birer tüketim malzemesi. kitap okuyan insanlar da üstün insan değil, sıradan insanlar. 21. yüzyıldan sonra artık tamamen içi boşaltıldı. gerçi her şey zihinde biter ama olsun.
önemli olan tüketmek, okumak değil üretici, yazar olabilmek.

2 Beğeni

Kitap okuyanlar üstün insan olur diye bir ifadem olmadı sadece çocuk yaştan itibaren kitap okuyan insanın, zihin olarak daha fazla gelişim göstereceğini anlatmaya çalışmıştım ve okuduğu kitap türüne göre de zamanla çok yönlü düşünmeye başlayacaktır. Dili daha akıcı kullanacaktır.

1000 Kitap sitesine katılım gösteren kitlenin tamamı kitap ya da okuma sevdalısı olmayabilir fakat bu sitenin sunduğu imkanları gölgelemez. Bu tarz kitle her sitede var ve önüne geçmek çok zor maalesef.

Asıl eleştirdiğiniz nedir? Bu sitede size göre neyin değişmesi gerekiyor?

Günümüzde kopyala-yapıştır mantığı ile herkes her şeyi bildiğini iddia edebiliyor fakat sohbet etmeye kalksanız bir noktada tıkanıyorlar. Mesela Descartes’ten alıntı yapıyor ama o sözün altında yatan nedenleri bilmiyor. Alıntı yaptığını bile yazmayan ve kendi sözü gibi kullanmaya çalışanlar da var.

Edebiyat, sanat, felsefe ve psikoloji üzerine tartışma platformu bulmak çok zor, sayıları az olunca da piyasa yapmaya gelenler çoğunluk gibi algılanabiliyor ne yazık ki…

5 Beğeni

Eleştiri yapmadım sadece gözlemlerimi söyledim. Tabii genelleme yapmam yanlış ama yine de sonucun gerçeğini ölçmede genellemelere inanırım.

1 Beğeni

Ekşi ekşi hmm. : D
Oranın da üyesiyim aynı nickle ama benzer sitemlerle 2 ay üst üste kullanamam. Sorun 1000kitap değil elbet. Sorun toplumun internete yansıması. Ve ben bu yansımalardan haz almadığım için ne sosyal medya kullanırım ne de bu açtığım forum hesaplarında uzun soluklu kullanım gösterebilirim. Ekşinin sol frame, 1000kitap akış, mağazalarda en çok satılan kitaplar, insanların ünlü olduktan sonra kitap yazmaları falan gerçekten hoş değil ama devran böyle. Değiştirelim desek yanımızda duran olmaz, kendi kalıbımızı dayatsak o da bir diktatörlük. Ee haliyle ne oluyor herkes kendi köyünde takılıyor.

Biz de kendi burjuvazi kaçışlarımızla dağlarda köylerde yaşıyoruz artık oğuzcum ataycımla : P

5 Beğeni

Kitap okumakla hiçbir gelişim gösterilemeyeceğinin bir numaralı canlı kanıtıdır bu site.

Malum, kitaplar üzerine bir site olduğundan üyeler edebiyat, şiir, bilim ve sanat kitapları konuşur ve sitenin topluluğuda bu yönde olur diye düşünüyorsun ama son dönemde cihad çağrısı yapandan tut, “bence össsgge haklı” ( tık ) modunda gezen tipler doluştu. Bir iki incelemeye baktığımda “OMG! WTFF! Ne okudum ben yhaa!!! chok akıcıydı. kitapın sonu khopardıı beniiii DAsAdasdAsdasdASDaDAsd!!!” gibi şeylerle karşılaşınca o kısımalarada bakmamaya başladım.

7 Beğeni

Görünce direk üye olup bir iki kitap hakkında yorum girmiş hatta bazı insanlarla kitaplar hakkında konuşmuştum. Ama bir iki gün sonra kitap yorumunun altında asılan, özelden durduk yere tanışmak isteyen ve başka şeyler yazan sapıklardan sonra hesabı direk sildim. O günden beri goodreads’de yazıyorum görüşlerimi sadece.

4 Beğeni

Ecnebi muadillerinin yanında,goodreads falan, gerçekten çok yetersiz kalmış;ancak bunun asıl nedeni wattpad’den bozma kitapları sadece içindeki felsefeye giriş 101 düzeyindeki cümleleri bulup buraya copy pastelemek isteyen ergenlerle dolu olması.

1 Beğeni

Ben bu siteye hiç üyelik açmadım, yorumları da hiç okumuyorum ama önceden de dediğim gibi örneğin Stanislaw Lem yazıp acaba bu adamın hangi kitapları Türkçeye çevrilmiş, hangi yayın evleri çevirmiş diye bakmak için güzel oluyor. Böylece notlar alıp sahafçılarda, nadirkitap sitesinden vs araştırıp alıyorum. Database gibi kullanmak için çok iyi.

8 Beğeni

Bahsettiğiniz kitle her yerde var. Bu durumda yönetime bildirmek ve o kişileri engellemek en doğrusu olacaktır. Sahte hesapla tekrar karşınıza çıkabilirler fakat tek çözüm engellemektir. Sitenin ve verdiği hizmetin ne suçu olabilir? Böyle tiplere inat değerli sitelere sahip çıkmak gerekiyor.

Benim de üyeligim yok sadece okuyucuyum fakat olsaydı da kimse için site bırakmazdım.

4 Beğeni

Bu sitede angelabooks adinda bir kullanici var. kendisi brandon sanderson Baslamama yardımcı olmuştu. Yani ben severim, Hoş güzle sitedir.

3 Beğeni

1000kitap.com düzenli olarak 2018 itibariyle kullanmaya başladım.

okuma

2 yıldır yapacak pek bir iş vb olmadığından çok zamanım oluyor ben de kitap okuyorum.

2018 öncesinde okuduğum tüm kitapların arka sayfasına kitabı okuduğum tarihi yazardım. Bir deftere listeler ve kitapla ilgili notlarımı yazardım. Gerçi hala yazıyorum ( fiziksel defter yerine OneNote kullanıyorum artık )ama 1000kitap gibi bir site de okuduğum kitapların listesini tutmak çok daha kolay oluyor.

10 Beğeni

Bende 1000 kitabı kullanmaya başladım. Nedense kitapalr ankara -istanbul arasında iki farklı kütüphaneye dağıldığından okuduğum kitapları toplu olarak görebileceğim bir ortama ihtiyaç vardı. Böyle maziye bakıp bakıp, birde okuma hedefleri koyup tutturmaya çalışmak gibi tuaf bir huyum var. Ayrıca burası da wattpad gibi. Ergen kızlar 1 kitap okuyup, 1000 adet ileti ile felsefe yapıyorlar. Adam gibi kitap inceleyen zor bulunuyor.
Düzgün ve sıra dışı şeyler okuyan bir kaç kişi bulursam takip ediyorum. O yüzden link paylaşır mısın, benim ki:

4 Beğeni