1000Kitap

Takibe aldım sizi.( alper )

Ekleme:
Bahse konu ergenlerden o uygulamayı kullanmayan eş dost akraba, komşulardan da var, Yıllar önce bu gençlerden bir kaçıyla Taht Oyunlarıyla ilgili muhabbet ederken, bunların ısrarla konuyu Jon Snow’a getirmeleri neticesinde anlamıştım ki, onları hikayeye çeken mesele aktörü sevmeleri, hikaye çok da umurlarında değil.

7 Beğeni

goodreads.com kullanmayı denediniz mi? Kitap incelemesi haricinde ileti atmak gibi bir opsiyon yok goodreads’te.

2 Beğeni

Yalnız @erce ve benim halimize güldüm biraz. :smiley: @alper okuma hedefi ve okuduğu adede bakınca aldı beni bir depresyon… @erce 9, ben 15, @alper 135. :rofl: Ezik miyim ben? Ben de okurum 135! (10 senede…)

8 Beğeni

goodreads. çok cazip gelmedi açıkçası. başlangıç yaparken her iki siteyi de görmüştüm. ama nedense 1000 kitap daha bir sevimli geldi. birde goodreads de nasıl bilmem ama okuduğum kolay bulunmayan bazı kitapları 1000 kitaba çabucak ekletebiliyorum

2 Beğeni

1000 kitap ın goodreadsten daha kolay olduğuna katılıyorum. Ne zaman dur şu goodreadse bir şans vereyim kitapları ekleyeyim desem kafam çorba oluyor kitabı bulamıyorum. İstatistik tutmak dışında 1000kitapa pek uğramadığımdan özlü sözlere fazla maruz kalmıyorum.

3 Beğeni

İtiraf etmek gerekirse ben ikisini de çok beğenmiyorum. Benim aradığım tam olarak ikisinin ortası bir şey. 1000kitap tasarım olarak daha iyi bazı noktalarda ama Goodreads da içerik, okuyucular bakımından daha zengin ama görünüş olarak çok ölü. Belki de bu sebeple ikisini de pek kullanamıyorum. Aklıma geldikçe giriyorum. :smiley:

2 Beğeni

şimdi sevgili agape cik sayılar bazında aynı şeyi bazen ben de düşünüyorum ama işin bir de farklı boyutu var (meslek, hobi, boş zaman gibi). Ben 9 kitap hedefi koyarken kitab-ı mukkadessi bunun dışında tuttum mesela. eski ahit ve yeni ahit toplamda 1000 küsür sayfa. Birde bunu okurken sürekli olarak araştırma yapmak zorunda kalıyorum. Tarih kitapları da aynı şekilde. Örneğin ikisi de 150 sayfa olan Goltz Paşa Hatıratlar ve Kıyamete Bir Milyar Yıl kitaplarını ele alalım. Biri bir gecede biterken diğeri o kimdi bu kimdi, gerçekten şu oldu mu, şu kaç yılındaydı diye 2 ay sürebiliyor :smiley:

Konun birde çok okumaktan ziyade ne kadarı akılda kalıyor kısmı var ki beni benden alan mesele bu. Zira geçmişte okuduğum pek çok şeyi, okuduğumu biliyor ama ne anlattığını hatırlayamıyorum. Mesela Masalını Yitiren Dev… Okudum. Harika bir kitaptı… Doğuyla ilgiliydi. Zeko bibi diye bir kadın vardı. Ama gerisini hiç hatırlamıyorum…:frowning:

5 Beğeni

Goodreads’e okuduğu 50 kitabı ekleyen “Librarian” olmak için başvurabiliyor ve librarian olanlar yeni kitap girişi yapabiliyor. Ben bulamadığım kitabı kendim girebiliyorum. Siteyi de kullanışlı buluyorum ama tercih meselesi tabii.

Konuyu başlığından çok saptırdım. Kusura bakmayınız. :cherry_blossom:

3 Beğeni

İlk paragrafa kesinlikle katılıyorum. O başka bir mevzu ben yüzeysel olarak baktım. Eh, biraz da takıldım.

İkinci paragrafa gelecek olursam bazıları çok güzel hatırlar bazıları ise hatırlamaz. Ben ânı yaşıyorum. Aklımda ne kadar kalırsa o bana yeter. Bundan on sene öncesini hatırlamak zor. Son yıllarda bunu inceleme yazarak biraz daha uzun vadeye yayabildim. Daha uzun süre aklımda kalıyor. Unutursam da kendi incelememe bakarak anımsayabiliyorum. :slight_smile:

3 Beğeni

Sabaha karşı 5 gibi uyudum, 9 gibi uyandım ve o saatten bu yana çay kahve içip gelen bildirimlerden yönettiğim sitelerin yorumlarında yasalara uygun olmayan bir şey var mı , siteler çalışır durumda mı diye paneli kontrol ediyor ve kitap okuyorum. TV, Film vb cazip gelmediği için tüm zamanı kitap okumaya arada kayıp rıhtıma bakmaya ayırıyorum.
Ama daha farklı bir işte çalışıyor olsaydım bunu yapamazdım.

8 Beğeni

Tahmin etmiştim zaten böyle olduğunu. İnsan huzurlu bir vakit bulunca çok rahat okuyabiliyor. Bazı aylar çok kitap okuyabiliyorum mesela ama bazı aylar kapağını açasım gelmiyor. Bazen de işler yoğun oluyor. Yoğun zamanda yaşamaya bile vakit kalmıyor. :smiley:

6 Beğeni

Ekşide bunu yazsaydınız biri çıkar derdi ki:

Yaww gardeşim kitab okucağına Python yazsaydın (pythonu biliyor bir tek) şimdi Amerikadaydın yavvv nokta.

Gerçi buna günlük hayatta da denk gelmek çok olası, niye sadece ekşiyle sınırlı olsun ki?

2 Beğeni

Yaptığım iş için yazılımcı olmam gerekmiyor. Benim alanım yazılım değil. PHP, CSS vb bilirim ama işin aslı ihtiyacım olmuyor.

Kendi niş sitelerim var ve 8-9 yıldır o sitelerin adsense gelirleri başka bir iş yapmasam da bana fazlasıyla yetiyor. Ayrıca 4-5 tane de hizmet verdiğim medya kuruluşu ( TV, Gazete) var. İş tanımım onların internet sitelerinin sıkıntısız kesinti olmadan yayınlarına devam etmeleri. Takip etmek dışında pek yapacak bir işim olmuyorum. Tek kötü yönü sürekli bir şekilde internete bağlı kalmam gerekiyor.

6 Beğeni

Geçen Kar Kurdu kitabına bakarken 1000kitap linkine tıklamak gibi bir hata yaptım :slightly_smiling_face:

An itibarı ile 163 beğeni ile en beğeline kitap incelemesi aşağıdaki gibidir.

Öyle bir site…

1 Beğeni

Bak şimdi sen buraya yazmasan benim böyle bir kitaptan haberim olmayacaktı :smiley: teşekkürler

1 Beğeni

Site Facebook ve Twitter’ın birleşiminin kitap versiyonu olmuş. Goodreads’ın kaldırdığı yazarlarına göre okudukları kısmı gibi bir takım güzel özellik de var ama kullanıcı kitlesi leş. Wattpad kitlesi burada da takılıyor büyük ihtimal.

Bu haliyle Goodreads’e devam ediyorum ben.

3 Beğeni

Başlıkta yazılan çoğu olumsuz şey doğru ama ben yine de kayıt oldum. Okuduğum kitapları unutmamak için hızlıca incelemeler yazmayı düşünüyorum. Bu da benim profilim.

1 Beğeni

Bu tarz söylemler hoş olmuyor. Bu incelemeyi yazan, wattpad’te hikaye yazan, onları okuyan kitleyi eleştirmek hoş olmuyor. Sonuçta onlar da kendi dünyalarında kendi fikirlerine sahipler, özgür iradeleriyle. Bu incelemeyi yazan arkadaşın da üslubunu beğenen demekki baya insan olmuş, bu bize yakın gelmedi diye onu küçümsemek hoş değil. Bu arkadaş belki ileride çok daha mantıksal düzeyde ve yüzeysel olmayan daha güzel incelemeler yazacaktır, biz de aynı yollardan geçtik.

Ben de forumda bir çok kez arka kapak yazısından daha fazla ekstra bilgi içermeyen, kapak tasarımı şöyleydi böyle, cildi güzel, kağıt kalitesi şöyle, kitabın mürekkep markası şu diye bir çok inceleme okudum ama onlara cevap olarak “Bu nasıl inceleme lan?” yazmadım. Yazsaydım zaten aynı durum benim için de geçerliydi çünkü benim yazdığım şeyler de bir başkasına benim düşündüğüm gibi gelebilirdi. -Çoğu da foruma göre fazlaca beğeni almıştı.-Zaten gittikçe çoğu insan diğer incelemelerinde daha yüzeysel olmayan farklı noktalara değinen güzel incelemeler yazmaya başladılar.

Yani wattpadte yazan, ergen kitapları okuyan, böyle incelemeler yazan insanların gelecekte daha iyi bir yere gelemeyeceğini bilemeyiz.

@mutantkarga Ben olumsuz düşüncelerimden sıyrıldım aslında. Arayüzü cidden birçok uygulamadan fazlasıyla iyi özellikle de goodreads’ten ve ben yazarı ve ya kitabı takip et özelliğine çok nadiren tıkladığım için anasayfamda çok fazla alıntı ve ileti görmüyorum. Anasayfayı da sadece kitap okuma bilgisini ve alıntı girerken gördüğüm için çok umrumda olmuyor.

Bu şey gibi instagramda, facebook’ta ayıp olmasın diye takip ettiğimiz birçok rahatsız edici arkadaşı takip edip suçu uygulamaya atmak gibi. Halbuki tek yapmamız gereken kendi yolumuza bakmak. Hem bu sitede ayıp olmasın diye takip edeceğim kimse yok bile.

6 Beğeni

Goodreads iki seferdir yaptığım Librarian başvurumu kabul etmediği için siteden soğudum. 1000kitap hesabı açtım ve bu yıl okuduklarımı ekledim. Zaman bulunca önceki yıllarda okuduklarımı da eklerim.

1000kitap’ta şu an bir tek rafa ayırma seçeneğinin eksikliğini hissediyorum onun dışında goodreads’i fazla aratmıyor.

2 Beğeni

Bir kitabın diğer baskıları adı altında farklı kitapları aynı sekmeye toplamalarını anlamıyorum. Örneğin Çehov Öyküler altında farklı baskı diye 10-15 kitap toplamışlar, bu kitapların hiç birisi aynı kitap değil. Tamam Öykü ama birinde daha fazla öykü var, birinde diğerlerinde hiç olmayan öyküler var. Kısacası bunlar aynı kitap değil.

Bir diğer sıkıntı yine benzer bir neden; aynı kitap farklı yayınevi tek bir kez ekleniyor. Yani burayı aynı zaman da kitap listesi tutmak için kullanamıyorsunuz ve farklı yayınevinden 3 sene önce okuyup eklediğiniz kitabı bu kez başka yayınevinden okursanız yeniden ekleyemiyorsunuz.

1 Beğeni