1000Kitap

Hangi siteden bahsediyorsunuz? Kitap listemi ayrıyeten excelde de tuttuğum için fazla sıkıntı olmuyor.
Edit: Şimdi dikkatle baktımda iki sitede de tek baskı seçilebiliyor.

Goodreads:

1000kitap:

İkisinde de baskıyı değiştir seçeneği var sadece.

1 Beğeni

1000kitap sadece bir yazarın hangi kitapları Türkçeye çevrilmiş ve hangi yayın evinden çıkmış diye kullanıyorum. Örneğin geçen günlerde meraktan baktım Lenin’in 87 kitabı çevrilmiş. Sahaflarda da hangi kitabı arayacağını bilmekte iyi oluyor böylece.

2 Beğeni

Lenin çevirileri için yaptıkları işe güvendiğim Yordam ve İnter Yayınları var. Diğer örneğin Sol yayınları veya Bilim Sosyalizm yayınları gibi yayınevleri kötüdür demiyorum ama özellikle Yordam ve İnter yayınları tam ve doğru çeviri konusunda biraz daha hassas davranıyorlar gibi geliyor.

Ben aynı zamanda 1000 kitap kütüphane listem gibi de kullanmak istedim ama dediğim nedenlerle bu mümkün olmadı.

2 Beğeni

En popülerler listesinin başında yer alan kitap yüzünden tüm alıntılarımı,incelemelerimi ve yorumlarımı silmiştim. Sadece okuduğum kitapları takip etmek için kullanıyorum. Başka da bir halta yaramaz.
Uygulama süper düşünülmüş yapanlara lafım yok o kitabı 1 numara yapanlara lafım.

4 Beğeni

En popüler demek en çok okunan anlamına gelmiyor. Hercai kitabının dizisi de yayınlanıyor büyük ihtimalle dizinin fanları kitabı sitede popüler yapmış. Bu popülerlikte kitabın görüntülenme sayısından geliyor. Eğer kitabın okunma sayısına bakarsanız 518 kişi tarafından okuduğunu farkedersiniz. Hemen altındaki kitaplar ise 25k ile 65k arasında okunmuşlar.

2 Beğeni

Tamam işte benim lafım da o fanlara. Hatta bir iki fancıkla da kavga etmiştim.
Dizisinin yapılma sebebi de bizim insanlarımız çok seviyor bu tür filmleri halbuki hepsini birbirinin kopyası.
Son olarak da üzülüyorum şimdiki gençlerin ellerinde Wattpad kitaplarını gördüğümde.

1 Beğeni

Bu sadece bizim ülkede değil diğer ülkelerde de gerçekleşiyor. En çok takipçisi olan kitaplar para kazanmak için yazılan ucuz kitaplar oluyor.

Önemli olan bu kitapları okuyanların okumayı sevmesi eğer sevebilirlerse bir zaman sonra bu kitaplardan sıkılıp daha kaliteli kitap okuma ihtiyacı duyacaklardır. Hiçbirimiz kitap okumaya Suç ve Ceza ile başlamadı.

4 Beğeni

Sevgili halkımız aynı tür dizileri izleye izleye bıkmadılar ki arz talep yüzünden hala aynı diziler televizyonu işgal ediyor. O yüzden aynı dizileri sürekli izleyenler aynı tür kitapları da sürekli okuyacaklardır. Yani ben hiç umutlu değilim bu konuda.

6 Beğeni

Bildiğim kadarıyla 1000Kitap’ta baskı değiştirince yeniden okudum olarak işaretlemek gerekiyor. Yani her farklı baskı için okudum dediğinizde tek tek sayılıyorlar. Ben zamanında unutup bir kitabı hem eski hem de yeni baskıdan okumuştum o zaman fark ettim.

Goodreads konusunda ise aynı kitabı ikinci kez okuduğunuzu girebiliyorsunuz. Baskı konusunda bilmiyorum ama tarih ekleyebiliyorsunuz. O kitaba da yorum olarak falanca baskı diyebilirsiniz.

@Seroo Bence bunlara takılmamak lazım. Kendi çizginizde ilerleyebilirsiniz. Ben de bu gibi durumlara uyuz oluyorum ama yine de birileri doğruyu yapmalı ve kesinle silmek bunlardan biri değil bana kalırsa. Sırf böyle olduğu için de birçok kişiden geri dönüş alıyorum. Fantastik edebiyata gireceğim sizin yorumlarınızı gördüm. Bugüne kadar hep saçma kitaplar okumuşum gibi mesaj atan çok oluyor. Hatta bir adam benim çocuklarım mühendis olacak orta okulda okuyorlar şu an onlara ne önerirsiniz demişti. Biraz garipti ama böyle çok insan kazandırabilmek için birileri doğru dürüst yorum bırakmalı. Azınlık bile olsak vazgeçmemek lazım derim.

4 Beğeni

Burada bahsettiğim aynı olmayan farklı baskıların aynı kitapmış gibi tek bir torbaya doldurulması hala devam ediyor. Tamam hepsini okuyarak karşılaştırma gibi bir durum yapamazlar ama 200 sayfalık bir baskı ile 2000 sayfalık bir baskının aynı olamayacağını da düşünebilmeliler.

2 Beğeni

Konuyu hem yukarı çıkarayım hem de takipleşelim. Profilim:

Bu senelik 80 kitap hedefimi de tutturamayacağım sanırım. Fakat ben yeterince tatmin oldum bu sene okuduğum her kitap için Tanrıya ve zamana minnettarım.

4 Beğeni

1000kitap’ı ben de yeni kullanmaya başladım. Şahsi fikrim; birilerinin okumayı düşündüğünüz kitaplarla ilgili yorumlarını okuyup fikirlerini almaktan ziyade, bir kitabı bitirdiğinizdeki düşüncelerinizi birkaç sene sonra geriye dönüp bakarak bulabilmeyi amaçlarsanız gayet güzel bir site. Yani kitabı bitirince girip bir şeyler karalayın, daha sonra şu kitap nasıl bir şeydi diye aklınıza takılırsa açın okuyun. Ya da seri kitaplarda ilk kitabı okuyun, ikinci kitap çıkana/okuyana kadar ilk kitabı unutacağınızı düşünüyorsanız kitabı hatırlamanızı sağlayacak bir şeyler yazın ve sonraki kitabı okumaya başlamadan önce açın okuyun. Hatırlamanıza, en azından daha hızlı adapte olmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca puan verme konusu da bence gayet yararlı. Profilim:

4 Beğeni

Bu da benim profil…

Simdilik tum hedefler yerinde ve yolunda gidiyor

1 Beğeni

Google Play de kitabı satışta olan 1000kitap kullanıcısının serzenişi

com

4 Beğeni

Enteresan bir yorum olmuş. Keşke kim olduğunu da yazsaydın. 1000 Kitap için yorum yoksa ciddiye de almamak lazım. Diğer açıdan Diskdünya kitaplarında da komik okunma rakamları var. Misal Ucube Kocakarılar 6 ya da 7 kişi filan okumuş görünüyordu. Bunu görünce çok üzülmüştüm gerçekten.

1 Beğeni

Şunu da şuraya bırakayım.

2 Beğeni

Uzun soluklu serilerin kaderi budur :slight_smile: devam kitapları ilk kitaplar kadar satılmaz ve okunmaz.

1000kitap biraz garip bir yer, PDF dağıtıyorlar birbirlerine, Diskdünya PDF’leri bulamamışlardır, yoksa okurlardı :slight_smile:

1000kitap kullanıcı profilleri için söylenecek çok şey var belki ama asıl sorun kullanıcılardan çok siteyi yönetenler. PDF’lere izin veriyorlar, aynı olmayan kitapları aynı çuvala koyuyorlar vs.vs…

2 Beğeni

Yanlış okumadıysam -wikipedia’nın yalancısıyım- 37 kitaplık bir seri :slight_smile:. Bunu çok sık söylüyorum ama ülkemizde kitap okuma oranı %1 bile değil neredeyse 37 kitaplık bir seri için çok umutlu gördüm seni :smiley: @Agape

1 Beğeni

Kitapların çoğu 2. ve 3. baskılarda, aslında fena durumda değil.

Kitap okuma konusumda İthaki editörü Alican Saygı’nın GeekYapar’da bahsettiği şeylere dayanarak aslında okunuyor diye düşünüyorum. Kayseri mesela hiç okumayan bir şehir gibi durur normalde. Ama kitap fuarlarında adım atacak yer bulamıyorsun. Geçen sene Hakan Günday’ın imza etkinliğine 3000e yakın katılım olmuştu. Daha da olsa keşke. Köşebaşı üçüncü nesil kahveci yerine kitapçı açılsa. :sweat_smile:

1 Beğeni

Gel deneyelim birlikte :slight_smile:

1 Beğeni