2018 yılında okuduklarınız arasından en beğendikleriniz ve en büyük hayal kırıklıklarınız

Ben başlatayım izninizle.

Bu sene okuduklarım arasından en fazla zevk aldığım kitap - seri Sissoylu Serisi olmuştur sanırım. Forumda ki birçok arkadaşın okuduğu bir seri, şöyleydi böyleydi diye uzun uzun anlatmayayım.

Bu sene en büyük hayal kırıklığım ise Ann Leckie’nin imperial Radch üçlemesi (adalet - kudret - merhamet) oldu.

Bu seriyi okurken gerçekten ite kaka bitirebildim ve bittikten sonra bir süre kitaplardan uzak durmaya karar verdim bir kaç ay okuma hevesim kaçtı.

7 Beğeni

En beğendiğim üçlü ;
Daniel Keyes - Algernon’a Çiçekler
Arthur C. Clarke - Çocukluğun Sonu
H. G. Wells - Dr. Moreau’nun Adası
Bonus : Blake Crouch - Karanlık Madde

Hayal kırıklığı olan üçlü ;
Dan Brown - Başlangıç
Dmitry Glukhovsky - Metro 2034
Amie Kaufman & Jay Kristoff - Gemina
Bonus : James Gleick - Zaman Yolculuğu

5 Beğeni

Formatınız güzelmiş, ben de bu formattan gideyim o zaman.

En Beğendiğim Üçlü;
Alexandre Dumas - Monte Cristo Kontu
Charles Dickens - İki Şehrin Hikayesi
Isaac Asimov - Vakıf
Bonus : Alfred Bester - Kaplan! Kaplan!

Hayal Kırıklığı Yaratan Üçlü;
Stephen King - Hayvan Mezarlığı
Stanislav Lem - Gelecekbilim Kongresi
Jack London - Demir Ökçe
Bonus : Yevgeni Zamyatin - Biz (6:45 çevirisiyle okuduğum ilk kitap. Dilerim son olur.)

8 Beğeni

Bu sene okuduklarım içinde tadı damağımda kalan, okuduktan sonra da etkisi süren kitaplardan bazıları şunlar oldu.

Clive Barker-Lanetlenme Oyunu
Stanley G. Weinbaum-Bir Mars Destanı
Barut Büyücüsü Üçlemesi

Niye okudum dediğim Orhan Veli Alıcı’dan Zümrüt Kelebeği öykü derlemesi.

Yılın keşfi ise, Hüseyin Rahmi Gürpınar oldu benim için. Bunca zaman niye okumamışım diye hayıflandım.

5 Beğeni

En begendiklerim:

Biz Hep Şatoda Yaşadık - Shirley Jackson
Godot’yu Beklerken - Samuel Beckett
Yerdeniz - Ursula K. Le Guin
Belgariad - David Eddings
Bir Atın Hikayesi - Mark Twain
Kralların Yolu - Brandon Sanderson
Otranto Şatosu - Horace Walpole

Hayal kırıklığı yaratanlar:

Kızıl Gökler Altında Kızıl Denizler - Scott Lynch
Beyaz Kum - Brandon Sanderson
Eksik Parça - Christian Bobin
Mavi Tarlalardan Yürü - Claire Keegan

Tek olarak seçim yapamadım. Baktım arkadaşlar üçlü yapmışlar. Onu da başaramayınca kendimi sınırlamadım. :slight_smile:

6 Beğeni

En beğendiğim: Merdivenler Kenti - Robert Jackson Bennett

Hayal kırıklığı yaşatan: Lejyon - Brandon Sanderson

3 Beğeni

Başkarakteri enteresandı ama olay örgüsü ve yaşananlar çok… nasıl desem… sıradandı. Sanderson olunca daha ilginç bir şeylere bağlamasını beklemiştim.

EN BEĞENDİĞİM
Savaşkıran - Brandon Sanderson
Özellikle çevirisi diğer tüm Sanderson kitaplarından bariz bir şekilde daha iyiydi.

HAYAL KIRIKLIĞI YARATAN
Tanrı Olmak Zor İş - Arkadi ve Boris Strugatski kitabın dili bana çok ağır geldi ve kitabı tamamlayamadım. Aslında hayal kırıklığı yaratanlar desem daha iyi olur zira birkaç Zweig kitabı da okudum ve hiçbirini beğenmedim. Acaba ben mi alışık değilim, yoksa yazar mı abartılıyor bilemedim.

2 Beğeni

En Beğendiğim

• Sefiller romanı. Yıllar önce okumuştum ancak 300 sayfalık kötü bir baskıydı. Bu sene İş Bankası HAY klasikleri baskısından okudum. Sefilleri sadece bir roman olarak değerlendirmek doğru değil. Yaşamdaki bir çok olayı çok farklı yönleriyle sorguluyor sorgulatıyor. Victor Hugo çok detaycı örneğin iki karakterin kesişen yollarını anlatmak için sayfalarca Waterloo muharebesinin ( bozgunundan) gelişimi, sonuçlarını anlatıyor. Kanalizasyonlarda geçen bir kaçışı anlatma öncesinde sayfalarca Paris kanalizasyonlarının tarihini anlatıyor… Tam metin okumadıysanız ilk fırsatta okumanızı öneririm.
  • Cengiz Aymatov kitapları

Hayal kırıklığı

• Amatka
  • En Yakın Arkadaşımın Şeytan Çıkarma Ayini
  • Neuromancer serisi ( iki defa başlayıp, her ikisinde de muhtemelen çeviri nedeniyle yarım bıraktım)
2 Beğeni

Ben de bir kaç ay önce " Les Miserablas" müzikalını izledim. Kitap gibi müzikali de çok beğendim…

1 Beğeni

Belirtme ihtiyacı hissettim, mesajınıza olan beğenim, " En Beğendiğim Üçlü" için… “Hayal Kırıklığı” olan kitaplar benim sevdiğim kitaplar arasında

Özellikle Demir Ökçe için özellikle yazma ihtiyacı hissettim. Oligarşi, Tekeller, Tröstleri henüz Kapitalizm’in klasik sömürgecilik ve Pre Emperyalizm’'den Emperyalizme evrildikleri dönemde yazılmış olması kitaba ve yazara benim nazarımda ayrı bir değer katmakta.

Bu sene Terry Pratchett’e giriş yaptım. Diskdünya’nın ilk üç kitabını okudum ve okurken inanılmaz keyif aldım.
En beğendiğim:

–Eşit Haklar - Terry Pratchett

–Kaos Yürüyüşü Serisi’nin (Patrick Ness) tamamı harikaydı.

–İnce Memed 1 - Yaşar Kemal (Bu kitabın yarısına geldiğimde serinin bir sonraki kitabını indirim gözetmeden alıverdim ki hiç huyum değildir.)

Hayal Kırıklığı:

–Cadıbulan: İblisseli’nin Şafağı - William Hussey

–Kaiken - J. C. Grange (Bu yazarın okuduğum en kötü kitabı Koloni idi ve ben kendisini gerçekten severim ama Kaiken, Koloni’yi mumla aratan cinsten bir kitaptı. Uzun uzun yazıp yeni yıla bunu hatırlayarak girmeyeceğim.)

3 Beğeni

Demir Ökçe için konuşmam gerekirse, ilkbahar zamanı okuduğum için net bir yorum yapamam ama okurken çok sıkıldığımı hatırlıyorum. Belki de kitaptan beklentim farklıydı, onu bulamadığım için sevemedim.
Listedeki Demir Ökçe dışındaki kitapların ortak özelliği, bu sene bitiremediğim sadece 3 kitap vardı ve bu kitaplar onlardı. Birinin çevirisi berbattı, birinin dili veya anlatım tarzı bana hiç hitap etmedi, birini de okurken ister istemez Poe ve Lovecraft’la kıyasladım ve olayın hiç içine giremedim. (Ki içine girebilmek için, gecenin bir yarısı arka planda korku filmi müziği açarak okumaya çalıştım, ama yine olmadı.)

1 Beğeni

Dediğiniz bu baskı mı?

Kötü baskı olanı soruyorsunuz galiba; Kırmızı ciltli baskıydı. 2000-2001 gibi okumuştum…

İnternetten buldum buydu galiba…

sefiller

1 Beğeni

En beğendiklerim
Akhilleus’un Şarkısı: Helen/Paris ilişkisinden çok Akhilleus üzerine kurulu tarihi bir romandı. Gerçekten çok güzeldi belki de Akhilleus’u sevdiğimden bu kadar beğendim ama duyguları iyi verebilen bir romandı. Anladığım kadarıyla bazı karakterler İlyada ile zıt özellikler gösteriyormuş yine de konuyla ilgili hafif bir roman arayanlara öneririm.
Dune: İlk iki kitaptan sonra malum kişinin yokluğu seriden biraz soğutsa da okuduğum en iyi bilimkurgu romanlarındandı. Star Wars’ın pek çok konuda Dune’dan ilham aldığını fark ettim, her şeyiyle çok güzeldi.

Hayal kırıklığı yaratan

Dikenler ve Güller Sarayı: Kapağın arkasında Taht Oyunları okurları bu seriye bayılacak şeklinde bir şey okuduğumdan almıştım ama berbat bir seriydi. Yazar potansiyeli olan bir kurguyu berbat etmiş ne karakter gelişimi vardı ne de tutarlı bir olay örgüsü. Evren yaratımında pek çok açık vardı karakterlerle bağ kurmak imkansızdı.

1 Beğeni

Enteresan, halbuki Leto 2 Atreides tüm roman karakterleri içinde en sevdiklerim arasındadır.

Leto ile üçüncü kitapta bağ kuramayıp dördüncüde çok sevmiştim ama babasının yerini hiç bir karakter tutamıyor.

1 Beğeni

En beğendiklerim
Roman: Uykuda Çocuk Ölümleri
Öykü: Dönüş (Tim Winton)
Seri: Ölüm Kapısı

Beğenmediklerim
Sissoylu 1, Amatka, Masumiyet Müzesi

En beğendiğim
Sissoylu 1-2-3

Süpriz bir şekilde beğendiğim
Göremediğimiz Tüm ışıklar

Hayal kırıklığı yaşadığım