2018 yılında okuduklarınız arasından en beğendikleriniz ve en büyük hayal kırıklıklarınız

En beğendiklerim;
1 Gonçorov - Oblomov
2 Yu Hua - Yaşamak
3 Steinbeck - İnci
:heavy_check_mark:
Hayal Kırıklıklarım
1 Kabus Devam Ediyor
2 Kurt Adamın Döngüsü
3 Paristen Çiçeklerle
:warning:

En beğendiğim:
Yaşar Kemal-İnce Memed üçlemesi
Geç öğrenip geç okuduğum bir seri oldu maalesef ama be kadar geç olursa olsun okuduğum için her zaman mutlu olacağım. Memed’in öyküsü bana çok şey kattı.
"Sen ne sanıyorsun oğlum Memed, İnce Memedler bitecek mi sanıyorsun? Her insanın içinde bir mecbur kurdu, bir İnce Memedlik, bir Köroğluluk kurdu var. Köroğlu gitti İnce Memed geldi. İnsanoğlunun içinde bu kurt oldukça insanoğlu ne olursa olsun yenilmeyecek. Sen insanoğlunun içindeki kurtsun, ne olursan ol, nereye gidersen git. İşte insanoğlunun içindeki bu kurt yiterse insanlık da işte o zaman insanlıktan çıkar."

Hayal Kırıklığı yaratan:
Robert J. Sawyer-İnsansılar

3 Beğeni

En Beğendiklerim
Kaptanın Teknesi - Sezgin Kaymaz
Lucky - Sezgin Kaymaz
Bir Mars Destanı - Stanley G. Weinbaum
Kaçakçı Şahan - Bekir Yıldız

Beğenmediğim ve Yarıda Bıraktığım
Kanını Satan Adam - Yu Hua

En beğendiklerim;

1. Nathaniel Hawthorne - Büyük Taş Yüz
  2. Ryūnosuke Akutagawa - Kappa
  3. Jose Saramago - Kabil
  4. Sheridan Le Fanu - Carmilla

Hayal Kırıklıklarım;

1. Juan Carlos Onetti - Veda Ederken
  2. Andre Aciman - Adınla Çağır Beni

Aslında bunları da beğendim ama sanırım daha fazlasını bekliyordum.

1 Beğeni

En çok beğendiklerim:

• Yüzüklerin Efendisi Serisi
  • Sissoylu 1,2
  • Beşinci Mevsim
  • Huzursuzluğun Kitabı
  • Ben, Robot
  • On Küçük Zenci
  • Sabah Yıldızı
  • Ateşle Oynayan Kız
  • Periler Ülkesi’nin Amk

Hayal kırıklıklarım:

• Simyacı
  • Demian
  • Fahrenheit 451
  • Mezarlarınıza Tüküreceğim
  • Yolda

Çok var (beğendiğim ve beğenmediklerimle birlikte 41’i aşar). Gönül hepsini listelemek ister, ama zaman ve takat yetmez. Aşağıdakileri listeleyip, tüyeyim ben :sweat_smile:

Beğendiklerim:

Koku: Bir Katilin Öyküsü - Patrick Süskind
Dünya Büyülü Bir Yer - David Almond
Solomon Kane Dehşetengiz Serüvenler - Robert E. Howard
Dokudünya - Clive Barker

Tam beğenemediklerim:

Kabal - Clive Barker

Filmini kitaptan önce izlemenin vermiş olduğu aşinalık, okuma seyrimin heyecanını baltaladı. Yani, beğenmemezliğimin tamamını kitaba yüklememek gerek.

Garajdaki Giz - David Almond

Kitaptaki yaratığın neyi temsil ettiği bariz, ama anlatım da didaktik olmayayım derken, sanki olay örgüsüyle bağlamı arasındaki bağlantı pamuk ipliğine bağlanmış. Sanki, hikâye uzadıkça verilmek istenen mesaj ve etkisi seyreltilmiş. Tamam, tamam, kendimi tam açıklayamadım. Belki de beklentim yüksekti. Bilemedim.

Astera Kaşifleri Yapay Zeka Savaşları - Levent Çaşka

Harika bir uzay opera konseptine ve bilimkurgu araç gerecine sahip. Lakin karakterlerin ve olayların sunumunda kullanılan tercihler canımı sıktı. Klasik serüven ayarını tutturayım derken potansiyelini gölgelemiş. Devam kitabını biraz okumuştum; o kitap, buradaki hamlığı üstünden atmışa benziyor. Kim bilir, belki devam kitabı 2019’da beğendiklerim listesine girer. Okuyup anlayacağınız.

İki Dünya Arasında - Nihan Sarı

Nano teknoloji, zamanda yolculuk, makineleşme, paralel dünyalar, vs. temayı bir araya getirirken anlatımsal sorunlar bir acelecilik, olmamışlık hissi yarattı.

3 Beğeni

Hürriyet Kitap Sanat yazarlarının 2018’in En İyi 50 Kitabı listesi

zor konu, kurgu dışı kitapları bir kenara bırakıyorum

beğendiklerim ilk üç

• elçilik kenti; okuması ve sindirmesi zordu tam bir tuhaf kurgu, uzun süre etkisinde kaldım, fikir ve karakterler çok orijinal geldi, china mieville seviyorum zaten, (Yeni Crobuzon son kitap demir konsey hariç, )

• stanislaw lem yenilmez; bu adam bence manyak, ölü evrim… bir insan nasıl böyle bir şeyi hayal edebilir

• john cheever yüzücü; tomris uyar çevirisini sahaflardan falan bulun ve okuyun diyorum sadece, çok geç keşfettiğim bir yazar oldu, adamın tüm yazdıklarının peşindeyim artık,

hayal kırıklıkları ilk üç (üç yetmez, genelde iyi seçimler yapamadım geçen yıl)

• yapraklar evi; sorun bendeydi, çok büyük bir beklentiyle başladım ama farklı biçimsel teknik dışında tüm hikaye laf kalabalığı gibi geldi

• yürüyen kentler; çok basitti, belki ilköğretim çocuklarına tavsiye edilebilir

• alcatraz serisi ve beyaz kum; Brandon Sanderson ne yazsa gözüm kapalı okurum diyordum, alcatraz serisinin ilk iki kitabını aldım, ilkini yarısında bıraktım, aynı tarz espriler neredeyse her paragrafta vardı, beyaz kumun da ne görselleri ne hikayesi içine alamadı

• buraya takeshi kovacs serisini de ekleyeyim; dijital kopyalanma muazzam konu ve yaratılan dünya için bile yeni bir kavram, olay örgüsünden ziyade bunun toplumsal ve psikolojik etkilerinin ağırlıklı olmasını beklerdim, eksikti bence, üstüne olay örgüsü de o kadar heyecan ve merak uyandırmadı, kitapların özelikle ilkinin düzeltileri de özensizdi

4 Beğeni

Beğendiğim kitaplar:
Robin Hood
Fareler ve insanlar
Huckleberry Finn in maceraları
Bu sene okuduğum çoğu kitabı zevkle okudum fakat Oliver Twist Kitabını gerçekten kendimi zorlayarak bitirdim…

En Beğendiklerim
Dune-Frank Herbert (basılan ilk dört kitap)
Martin eden-Jack London
Germinal-Emile Zola
Zaman çarkı(e tabi ki burda olacaktı)

Hayal Kırıklığı Yaratanlar
Simyacı-Paulo Coelho
Küskün kahvenin türküsü(yazarı hatırlayamadım)
Deniz Feneri-Virginia Woolf
Ana-Maksim Gorki

3 Beğeni

Bu yılkı
En Beğendiklerim
7’den 70’e Taş Devri Diyeti - Prof. Dr. Ahmet Aydın
Hayvanlardan Tanrılara: Sapiens - Yuval Noah Harari
Otomatik Portakal - Anthony Burgess
Ruh Hırsızı - Michael Moorcock

Hayal Kırıklıklarım
Tanelorn’u Kurtarmak - Michael Moorcock
Aldatmak - Paulo Coelho
Rönesans - Oliver Bowden
God of War - J.M. Barlog

2 Beğeni

Homeros / İlyada Destanı - Hayal Kırıklığı ne yazık ki
Cahillikler Kitabı 1-2 / John Mitchinson - En sevdiğim seriydi. Şimdi bu seriden “Nasıl Bilirdiniz” kitabı var onu okuyacağım.

Azra Erhat çevirisiyle mi okumuştunuz bu eseri?

_Leyla ile Mecnun _
En beğendiğim olmasının sebebi beni 2011 yılına ışınlamış olması. Diziyi zaten çok seviyordum lakin taş çalan ve havlusuyla otostop çeken uzaylıları gördüğümden beri bendeki yeri bambaşka olmuştur. Bu hikayeyi bir de kitaptan okumak, bambaşka sonlarla okuyabileceğimizi hayal etmek… Güzeldi yani sevdim. Bazen hayata dair küçük ayrıntılar yüzümüzü güldürüyor ya, hani bir an için dünya dışında bir yerde hissediyoruz kendimizi (bana oluyor ama başkasına da oluyor mu bilemedim şu an) işte bu kitap öyle bir andı benim için. Güzeldi…

4 Beğeni

Yılın Hayalkırıklığı:

• Amatka

Nedeninin detaylıca anlatacağım. İncelemesini yazacağım.

Öte yandan acım çok büyük.

En Beğendiklerim:

• Kanını Satan Adam (Rıhtımım sayesinde keşfettim :smiling_face_with_three_hearts:)
  • Yaşamak
  • Kabuk (vuhuuuuu!)
  • Dünyanın Kıyısında Dans (Kraliçem yine beynimi açtı. O neydi gız)
  • Uzaktan Kumandalı Kız
8 Beğeni

En beğendiğim: Tehlikeli Oyunlar, Oğuz Atay

Hayal kırıklığı: Gelecekbilim Kongresi, Stanislaw Lem

Altın Post Yayıncılık Azra Erhat sanırım

İş Bankası çevirisi Azra Erhat’a ait. Böyle bir destanda çevirmen faktörü çok önemli. O yüzden bir daha okumayı düşünürseniz Azra Erhat çevirisiyle okumanızı tavsiye ederim. Belki kitaba karşı görüşünüz değişir.

2 Beğeni

Goodreads’ten bakıyorum da ne okumuşum geçen sene diye, 2018’de okuduğum kitaplardan epey memnunum aslında. Ortalama 4,2 puan vermişim ki bence şişirme bir puan da değil, genellikle iyi kitaplar denk gelmiş hep.

En sevdiğim kitaplar:

• Büyücü - John Fowles:
    • Sakin kafayla okunması gereken, tam anlamıyla bir başyapıt. En az bir kez daha okuyacağım muhtemelen.
  • Sandman Sisler Mevsimi ve Sen Oyunu - Neil Gaiman:
    • Sandman işte, çizgi romanla uzaktan yakından alakası olan herkesin okuması vacip.
  • Kanını Satan Adam - Yu Hua:
  • Pir-i Lezzet - Saygın Ersin:
    • Yıllar sonra yeni bir Saygın Ersin romanı okumanın güzelliği bir yana, dönüşünün böyle leziz bir romanla olması çok mutlu etti beni.
  • Karanlığın Sol Eli - Ursula K. Le Guin:
    • Bu seneye kadar okumamış olmam ayıptı zaten.
  • Orada Bir Yerde - Engin Türkgeldi:
    • Bu sene okuduğum bir dolu öykü kitabı içerisinde az farkla en beğendiğim ikinci kitap oldu. Muhakkak okunması lazım.
  • Temiz Kağıdı - Mustafa Çevikdoğan:
    • Yılın en iyi öykü kitabı benim için. Özellikle bir ilk kitap için şahane. Fırsat bulursam bir inceleme yazmayı çok istiyorum.
  • Gurur ve Önyargı - Jane Austen:
    • Klasik kelimesinin sözlük karşılığı olabilir. 200 yaşındaki bir roman için şaşılacak derecede okutuyor kendisini.
  • Kabuk - Zeynep Kaçar:
    • Gerçekten de vuhuuuuu!

Daha da devam edebilirim çünkü yazmadığım için haksızlık yaptığım epey kitap var.

Hayal kırıklıklarım:

• Fang Ailesi - Kevin Wilson
    • Yani aslında başlarken ne beklediğimi de pek bilmiyordum ama bu kadar gelip geçici bir eser olacağını tahmin etmemiştim.
  • Sahilde Kafka - Haruki Murakami
    • Murakami’nin çok önce okuduğum Haşlanmış Harikalar Diyarı romanına bayılmıştım, bunda da parça parça sevdiğim noktalar var ancak bütün olarak bakılınca ı-ıh, olmamış.
  • Amerika - Franz Kafka
    • Kafka’nın bu kitabı yarım bırakmasının bir sebebi varmış gerçekten, benim bırakmamış olmam bile bir başarı bence.
  • Gölgemizin Sesi - Jonathan Carroll
    • Diğer Carroll eserlerine kıyasla iyi değildi, ancak kendi başına değerlendirilince eh işte denilebilir.
  • Hiç Olmamış Gibi Yapalım - Jenny Lawson
    • Lawson’ın mizah anlayışı bana uymuyor, bu kitabı hiç okumamış gibi yapmayı tercih ediyorum.
5 Beğeni

Odysseia var şu an bekleyen onu da okuyacağım. Yine aynı firma.