2018 yılında okuduklarınız arasından en beğendikleriniz ve en büyük hayal kırıklıklarınız

İlyada’yı sevmediyseniz, Odysseia’yı sevme ihtimaliniz çok düşük. Hele bir de o çeviriyle…

1 Beğeni

Kitaplığımda duruyor şimdilik cesaret edemesem de okuyacağım. Boş bir vaktimde sabır edip okurum. Ama ondan önce; İskandinav Mitolojisi ve Tesla var :smiley:

1 Beğeni

Hayal kırıklığı;
-Çolak Kral/Joe Abercrombie: Aslında kötü bir kitap değildi. Sadece çok yüksek bir beklentiyle başladım. Rick Riordan ve George Martin’in yorumları etkili oldu. Serinin devamını bekliyorum. Umarım daha iyi olur.
-Sissoylu Son İmparatorluk/ Brandon Sanderson: Sonunu fazla uzattığını düşünüyorum. Orada epey sıkılmıştım. Ama ikinci kitabı çok beğendim.

En beğendiklerim;
-Kralların Yolu/Brandon Sanderson: En sevdiklerimden oldu. Şu sıralar serinin durumu baya üzüyor.
-Mürekkep Yürek/Cornelia Funke: Bu kitabı nasıl bu kadar uzun süre kaçırdım, bilmiyorum. Diğer kitaplarda ne anlattığını bilmiyorum ama ben ilk kitaptaki havayı çok sevdim. Aslında bu hava Alman çocuk edebiyatına özgü gibi geliyor bana. Bu yıl daha çok okuyacağım Alman yazarlardan.

En beğendiğim, Scott Hawkins’in Kül Dağı’ndaki Kütüphane adlı kitabı oldu. Kitap tek bir cümleyle, Tanrı olmayı öğrenen bir kadının kaybettiği insanlığını kazanma çabasını anlatıyor. Bir insandan bir tanrının nasıl yaratılacağını ve bu insanın en sonunda geleceği noktayı o kadar güzel anlatıyor ki yazar, etkilenmemek elde değil. Şimdi ile geçmiş arasında gidip geliyor anlatırken ve son bölümlere kadar acımasız bir bilmecenin içindeymiş gibi hissediyorsunuz. Çok etkilenmiştim ben okurken. Okuduğum en ilginç kitaplardan biriydi, tavsiye ederim. :slight_smile:

En büyük hayal kırıklığım ise, üzülerek söylüyorum ki, Josh Malerman’ın Kırmızı Piyanos’su. Kafes’i çok beğenerek okumuştum ama ondan sonraki iki kitabı da bende Kafes’in yarattığı etkiyi yaratmadı. Belki de bu biraz kitapları ister istemez Kafes’le kıyaslamamla ilgili ama yine de bir şeyler eksik kalmış gibi geldi bana Kırmızı Piyano’da, biraz zorlama olmuştu sanki. Heyecan dolu ve akıcı bir kitaptı fakat beklentimi karşılamadı.

4 Beğeni