2019 Yılında Kaç Adet Kitap Okudunuz?

Grafik romanları ve sınırlı serileri hesaba katarak, oyumu çizgi romandan yana kullandım.

Roman formatında olmamalarına rağmen Epileptik, Cenaze Evi Şenlik Evi, Maus gibi örnekler birer roman dengindeydi. En popüler örneği Persepolis’ti.

Çizgi romanı kastederken akla ilk önce ana akım süper kahraman işleri ve fasikül tarzı yayınlar geliyor. Bizdeki yayın tarzı gereği cilt cilt çıkıyor ve çoğunlukla ana akımda önemli yere sahip hikâyeler basılıyor. Örneğin, Kingdom Come, The Dark Knight.

Ana akımca dağıtılıp bağımsızı/alternatifi temsil eden nitelikli örnekleri var. Sandman, Watchmen, V for Vendetta, Fables, Y: Last Man.

Her fasikül veya serinin tek cildi bir kitap, diye sayılmadığı sürece, evet, sayılabilirmiş gibime geldi. :thinking:

5 Beğeni

Her kitabı ortalama 2-3 günde bitirdiğim için artık kitap dayanmaz oldu bana yav. Bir süre sonra aynı kitabı baştan okumaya başlıyorum ben. Üstelik sonraki seferlerde ne kadar çok şey kaçırdığımı fark edip şaşırıyorum.

3 Beğeni

Kalbim bu sonuçlara biraz kırıldı. Napalım artık. :((

1 Beğeni

Bu yıl 51. kitabı geride bıraktım. Birazdan Martin Eden’e başlayıp yılın 8. ayını 52 kitap ile kapatmayı düşünüyorum.

Ortaokulda kitap kurdu sayılırdım, sonra biraz büyüdükçe kitaplardan uzaklaştım ve tekrar düzenli şekilde diyebileceğimiz okuma serüvenime geçen yıl başladığımı söyleyebilirim. Bu yıl ise karantinanın okumamda çok fazla etkisi oldu. Günün büyük kısmını okumaya ayırabildiğim için alışkanlığım tam olarak oturdu. Yıl sonuna kadar 100 kitap okuma hedefi koydum kendime. Eğer hile yapıp ince kitaplara ağırlık verirsem hedefimi gerçekleştireceğim gibi görünüyor. :blush:

Çizgi romanlar konusuna gelecek olursak eğer, bence çizgi roman ve dergi bandındaki materyaller kendilerine ait ayrı bir başlıkta sayılsa daha sağlıklı olur. :smiley:

6 Beğeni

Bu anket yıl sonuna bir ya da iki gün kala yapılmalıydı. Şu an okuduğum kitap bittiği takdirde 87 olacak. Yıl sonuna kadar 120 olabilir yüksek ihtimalle.

2 Beğeni

Bu zaten 2019 anketi, dediğiniz gibi yıl sonuna konuyu 2020 olarak güncellerim veya yeni konu açarım. :slight_smile:

1 Beğeni

Aynen haklısın. Çok hızlı silah çektik. :joy:

1 Beğeni

Anketimiz %50 vs. %50 sonuçlandı. Herkes istediği gibi eklesin veya eklemesin. 2020 sayılarını toplamaya daha çok var. :smiley:

3 Beğeni

Elimizdeki içeriklerin mutlaka resimsiz mi olması gerekiyor okunabilecek ve listemize girebilecek değerde sayılabilmesi için? Listede çok yer kaplamasın diyenler tüm bir manga ya da çizgi roman cildini “complete series” adı altında tek seferde listeye ekleyebilir ama eklenmesin demek çok garip. Sonuçta vaktimi ayırıp saatlerce okuyorum ve okuduğumu unutmak istemiyorum.

2 Beğeni