2020 Okuma Listelerimiz

Geleneksel liste paylaşma şeysi, biraz erken mi bilmiyorum ama ben;

Zaman Çarkı (4. Ciltten Sonrası)
Diskdünya (6. Kitap ve Sonrası)
Fablehaven
Ateş ve Kan
Witcher Serisi
Hyperion (Pegasus bu yıl yayımlarsa)

serileriyle sınırlı kalacağım herhalde, ha istasna kitaplar olabilir ve artık fantastik/bilimkurgu dışına çıkmak istiyorum. 2019’da çok denedim ama her seferinde kürkçü dükkanına geri döndüm maalesef.

4 Beğeni

Zaman Çarkı
Dune
Amber Yıllıkları
Children of Time
The Broken Earth
Vlad Taltos (8’den sonrası)

Neil Gaiman birkaç kitabı
Guy Gavriel Kay birkaç kitabı

Sonrası planlı değil.

1 Beğeni

Keşke akıcı bi’ İngilizce’m olsaydı :pensive: Normal edebiyat neyse de fantastik için yetersiz kalıyor maalesef

1 Beğeni

Kitaplığımda mevcut olup ara ara okuduğum İş Bankası Yayınları’nın Hasan Ali Yücel Klasikler Dizisi olarak bastığı Dostoyevski’nin 12 kitabını tekrar okumak istiyorum.

Karamazov Kardeşler
Ecinniler
Budala
Suç ve Ceza
Ezilenler
Ölüler Evinden Anılar
Stepançikovo Köyü
Beyaz Geceler
Öteki
Kumarbaz
Ev Sahibesi
Yeraltından Notlar

Bunların haricinde kitaplığımda bulunmayan Stephen King kitaplarını tamamlayıp külliyatı baştan sona tekrar okumak istiyorum. Umarım başarılı olurum.

5 Beğeni

+Zaman çarkını bitirmek.
+Asımov külliyatını bitirmek(çevirilenleri)
+D&D kitaplarından hedeflediğim üçlemeleri okumak
+Sissoylu yu bitirmek.(ilk üçleme)
+İblis döngüsüni bitirmek.
+Amber Yıllıkları nı (en azından başlamak) bitirmek.
+İnsanın türeyişi ve Türlerin kökeni
+Tanrı yanılgısı
+Tanrının tarihi
+Tek adam
+Fatih Sultan Mehmmed(Halil İnalcık)
Gerisini keyfime bırakacağım anlık olarak ne istersem.

4 Beğeni

Henüz 2019’daki listemi bitiremedim. Oradan devam :sweat_smile: :man_shrugging:

9 Beğeni

3 sene önce kendime bir liste hazırlamıştım ama bu kadar süre içinde bu listedeki kitapların %30’unu ancak okumuşumdur. Bu sene realist bir liste hazırlayacağım ve listeye olabildiğince uymaya çalışacağım. Hazırlayınca burada da paylaşırım.

2 Beğeni

2019 listemden %30 anca okumuşumdur. O yüzden bu sene liste yok benden yana :no_mouth:

2 Beğeni

Yüksekten uçup hayal kırıklığına uğramamak için bu seneki kitap okuma hedefimi düşük olarak tutup 30 kitap olarak belirliyorum. Okuma hedefimi de kitap isimlerini belirtmekten ziyade şu şekilde belirledim ;

• En az 2 tane ve 700 sayfadan az olmayan kitap
  • İthaki bilim kurgu klasiklerinden 5 kitap
  • İş Kültür Modern Klasiklerden artık sayfa sayısına göre 5 ila 10 kitap
  • 5 adet tarih, anı veya inceleme içeren kitap
  • 5 adet güncel yani yeni çıkmış roman veya polisiye
  • En az 2 adet daha önce okumadığım 2 yeni yazarın eserini okumak
  • Bir seriye başlamak ve mümkünse bitirebilmek
5 Beğeni

Aldıklarımın ve alacaklarımın yarısını okusam yeter. Bu sene sonuna doğru bundan seneler önce aldığım ama mıymıntılığım yüzünden okumadığım kitaplara doğru yöneldim. 2017 yılında tekli kitap çok almıştım farklı alanlarda ve neredeyse hiçbirisine yanaşmadım. Bunlardan bazılarını okusam fena olmaz. Bir listem yok çünkü listeleri unutmak bir yana tamamen içgüdüsel okuma yapıyorum. 2020 için gözüme eski senelerde okumam gereken kitaplardan daha çok takılırsa kendim adına daha çok memnun olurum ve mümkünse 2020’de daha çok kitap okumak istiyorum. Her sene bir sene önceki kendimi yensem yeter bana. Böylece yükselen bir ivme tutturabilirim. Tek temennim Diskdünya’ya karşı iyi direnebilmek. :smiley: Umarım direnebilirim yoksa el elde baş başta oturup yeni kitap beklemek zorunda kalmak istemiyorum. :smiley:

4 Beğeni

Okuma listemde yaklaşık 30 tane kitap var ama ben onları buraya tek tek yazmak istemiyorum. Bunların dışında başlamak istediğim ya da elimde olmayan koşullardan ötürü yarım kalan serileri yazacağım.

1- Witcher serisi (7. kitap çıktıktan sonra başlamayı düşünüyorum)
2- Taht Oyunları serisi (Witcher serisini bitirdikten sonra başlamak istiyorum)
3- Harry Potter serisi (Diğer kitaplardan yer kalırsa başlamak istiyorum)
4- Otostopçunun Galaksi Rehberi (İlk kitapta kaldım, ciltli okumak işyerinde zor olduğu için devam edemiyorum. Düzgün epub versiyonunu bulup kaldığım yerden devam etmek istiyorum)
5- Vakıf serisi/Asimov külliyatı (Vakıf’ın ilk üç kitabını okudum, eğer İthaki devamını getirirse öncelikli olarak Vakıf serisini bitireceğim)

2020 sonunda dönüp bu listeye baktığımda anca 2 seri bitirmiş olurum, hayaller ve hayatlar örtüşmüyor :frowning:

1 Beğeni

Witcher serisi 5-6-7 ci kitaplar
Dune
Kral katili güncesi
Kara kule
Galaktik İmparatorluk
Kadim kanunlar

Bu serileri bitirirsem de The Malazan book of the Fallen serisi

Aklımda 30 civarı tek olan kitaplar da var klasik,bilim kurgu,fantastik türünden ama artık onları yazmıyorum

2 Beğeni

Sabah kitaplıktan “Akşam buna başlıyım.” diye çıkardığım kitabı bile akşam eve gelince değiştiriyorum. O yüzden haftalık, aylık, yıllık okuma planları yapmıyorum. Sadece Pegasus Ayn Rand’ları basarsa, o an ne okuyorsam bitirip direkt Atlas Silkindi’ye başlarım.

5 Beğeni

Uçurtma Avcısı
Androidler elektrikli koyun düşler mi ?
Demir ökçe
Monte kristo kontu
Mülksüzler
Sineklerin tanrısı
Otostopçunun galaksi rehberi (tüm seri)
Gün olur asra bedel
Osmancık
Kaplan kaplan
Ay zalim bir sevgilidir
Zaman Makinesi
Fedailerin kalesi Alamut

Sırası belli değil

2 Beğeni

Ölüm Kapısı Serisi
Witcher Serisi
Dune Serisi
Zaman Çarkı 1-5
Monte Cristo Kontu
Yüzbaşının Kızı
Oblomov
10 tane İş Bankası Modern Klasikler
5 tane İthaki Bilimkurgu Klasikleri

Edit: Listeye uyabileceğime pek ihtimal vermiyorum. Çünkü çok karışık bir okuma alışkanlığım var ve bir anda karar değiştirip mesela tarih ya da felsefe kitapları okumaya başlayabiliyorum. Çok fazla alan değiştiriyorum.

3 Beğeni

Game Of Thrones Serisi (Kitaplar elimde ama bir türlü başlayamadım)
Modern Klasikler Serisi
Zaman Çarkı
Asimovun Tüm Kitapları
Witcher 5.kitap ve sonrası
Metro 2034 ve 2035 (Sırf bunları ilk önce okuyacağım diye Metro Exodus’a kedinin ciğere baktığı gibi bakıyorum, Ayrıca kendime 1 ay boyunca oyun oynamama sözüm var o da bir etken tabi.)

1 Beğeni

Şimdilik belli bir listem yok. İlk önce Ursula Abla’ nın Hainli Döngüsü’ nü bitirmeye çalışacağım. Barış Müstecaplıoğlu ismi aklımda. Elric serisi olabilir. Bilimkurguya devam tabiki. Aslında her gidişimde beğendiğim türlerden birer kitap almaya çabalıyorum.

2 Beğeni

Terry Pratchett’ın DiskDünya’sı beklesin beni. :upside_down_face:

6 Beğeni

-Wardstone günlükleri
-Oblomov
-22.11.63
-Notre Dame’ın Kamburu
-Kumarbaz
-Suç ve Ceza
-Maymunlar Gezegeni
-Kumsalda
-Beyaz Diş
-Martin Eden
-Yıldız Gezgini
-Amaç
-Hız
-1984
-Çocukluğum, Ekmeğimi Kazanırken, Benim Üniversitelerim
-Su Adamı
-Biz
Bir de birkaç ekonomi kitabı okumak istiyorum ama araştırmam lazım sizin de önerilerinize açığım :blush:
(Gönül isterdi ki bu listede Kralkatili Güncesi kitapları olsun ama yok, birinci kitabı okuyarak hata ettim. Unuttum gitti. İkinci kitabı da bekletiyorum üç çıkana kadar)
Bu listenin ekran görüntüsünü aldım bakalım ne kadar uyacağım

6 Beğeni

Plan yapsam bile uyamadığım için yerine birkaç tane hedef belirledim.

Kurgu dışı okumak
İngilizce kitap okumak
En az 10 tane türk edebiyatı eseri okumak
En az 10 tane klasik okumak
Daha önce hiç kitabını okumadığım önemli (ünlü) yazarlardan 5 kitap

Bu şekilde daha yapılabilir benim için. Kurgu dışı ve ingilizce için birer tane bile bitirsem kardır diye düşünüyorum.

5 Beğeni