2022 Dünya Kupası

@alper
Almanya üst
İspanya üst bastım :smiley:

Futbolda yaşanan, Katar hariç, Arap baharı hoşuma gitti. İran bile Kaleci olayı olmasa böyle açık ara yenilmezdi. En berbat geçeceğini tahmin ettiğim dünya kupasıydı ama özellikle küçük takımların büyük oyunundan mutluyum.

Şahsi görüşüm:
1- Artık her takım artık bir şekilde oynuyor. Defansta özellikle belli bir ortalamanın üstündeler.
2- Taş gibi olan takımlar yine taş gibi Hollanda, Fransa, İngiltere muhtemelen bu akşam Almanya ve Belçika
3- Kuzey takımları ve tek starlı poh pohlanan takımlar dökülüyor. Danimarka, Polonya, Arjantin

Bugün oynanacak maçlar zevkli olur gibi.

Ben de bu maç Almanya gol olup yağabilir diye tahmin ediyorum ama grup maçlarında özellikle ilk maçlarda her zaman sürprizler olabiliyor.

Bana göre kupanın agır favorileri

Almanya
Brezilya
Fransa
Arjantin
İspanya

Gruplardan Almanya ikinci Brezilya birinci çıkarsa (dilerim böyle olur :slight_smile: ) Almanya Brezilya finali izleyebiliriz diye umut ediyorum. :slight_smile:

2 Beğeni

Dünkü maç üzerinden Messi eleştirilir, fark yaratabileceği 3-4 fırsatı (frikik ve kafa vuruşu) kullanamadı. Ama düne kadar 36 maçtır yenilmeyen bir Arjantin vardı. (Bu süreçte 2 kez Brezilya’yı ve bir kez Avrupa Şampiyonu İtalya’yı yendiler.) Dünkü mağlubiyet Messi’ye yazar ama bu adamı Arjantin’in son 15 yılından çıkarsak geriye pek bir şey kalmaz. 2014’te Arjantin’i finale çıkarması bile başlı başına muazzam bir olaydı.

1 Beğeni

Kendi kendinize triplere girmenin anlamı yok. Fanboyluk göstermedim. Size bilmediğiniz şeyleri anlatmaya çalıştım. Messi’den nefret de edebilirsiniz ama doğru konuştuğunuz sürece sorun yok. Öbür türlü bilgi kirliliği oluyor ve bilmeyen insanlar bu yorumları okuduğu zaman yanlış fikirlere kapılıyor. Messi ve takım uyumlu değil dediğinizden belli zaten takip etmediğiniz. 36 maçtır yenilmeyen bir takıma uyumsuzlar demeniz çok komik cidden. Bir maç uyumsuz oldular diye bu takım kötü olmuyor. Dün zaten herkes kötü oynadı. Messi takımını kendi ile birlikte yükselten bir oyuncudur. Olur da bir gün maçlarını izlerseniz görürsünüz. Messi takımda olmadan önce Barcelona tarihine bir bakın bakalım ne kadar başarıları var. Messi geldikten sonra takım dünyanın en iyileri arasına girmişti. Barcelona’da iki senedir Messi yok ve takım yerlerde sürünüyor. Messi ise birçok kupa kazanıp G/A oranını arttırıyor. Dünya kupası yolu inişli çıkışlı bir yoldur. Böyle yenilgiler de olur. Kimler kimlere yenilmedi. Önemli olan sağlam bir şekilde ayağa kalkmaktır.

Bu sene o sene diyorum ve İngiltere kupayı alır diyorum. :smiley:

2 Beğeni

Çoğu şeyi biliyorum ben. Barcelonayı’da Messiyi de Xavi’yi! de İniesta’yı! da pek tabii biliyorum o dönemleri.

İstatistikler çoğu zaman aldatıcı olabiliyor. Günümüz medyasında da istatistikler almış başını gidiyor. İnsanlar tuttuğu takımın önde olduğu istatistikleri söylemeyi çok sever. Yok dakika başına en çok golü bu attı. O olmadı en çok verimli olan ikili konusunda yok birinci. O da olmazsa en çok verimli olan 3 oyuncu istatistiğini bile çıkaracaklar yakında. Demem o ki 36 maç yenilmezlik serisi sizi yanıltmasın. Oynadıkları maçlardaki rakiplerine de bir bakmak lazım. Zaten neredeyse yarısı berabere bitmiş maçlar. İsterse 100 maç yenilmesin rakipler Peru, Bolivya, Ekvador ve Paraguay olunca.

Arjantin bana göre pek iyi futbol oynamıyor. Messi de bir yere kadar elinden geleni yaptı. O da zaten son turnuvasına katıldığını istemeye istemeye söyledi. Bundan sonrası Arjantin için çok daha kötü olacak tahminlerime göre.

1 Beğeni

Kusura bakmayın ama takımlar o kadar da kolaysa neden senelerce kimse böyle bir istatistik yakalayamadı? Bu takım geçen sene Brezilya’yı dağıttı. Bu sene de İtalya’yı dağıttı. Uzaktan bakıldığı zaman zaten zorlu takımlar değil gibi gözükebilir. Fakat bu kadar kolaysa neden kimse yapamıyor diye bir sormak lazım. Çünkü cidden iyi oynuyorlardı son maça kadar. Üstüne isterlerse 100 maç yenilmese ne olacak diyorsunuz. Sonra da ben sizi eleştirince fanboy oluyorum. Futbolda yapılması imkansız olan şeyi bile küçük görüyorsunuz. İşte bu yüzden futbol ile pek alakanız olmadığını söylüyorum. İtalya dışında neden hiçbir milli takım böyle bir istatistik yakalayamadı? Brezilya diyoruz. Dünya kupasını en çok kazanan takım diyoruz. O bile yapamamış. Hala bu takımı eleştirip kötü bulmak inatçılıktan başka bir değildir. Bu arada Xavi ve İniesta’yı bilince Barcelona dönemlerini bilmiş olmuyorsunuz.

Ben Arjantin’i de Messi’yi de sevmemeye devam edeceğim. Özellikle Arjantin daha iyi futbol oynayana kadar. Ama Xavi ve İniesta dahil diğer futbolcuları bir kenara atıp Barcelona’nın tüm başarılarını Messi’ye bağlayarak da siz Barcelona’nın o dönemlerini çok daha iyi biliyorsunuz eminim. Neyse, Arjantin son 8’e kalırsa size hak vereceğim.

Arjantin son 8 derken , sondan 8. mi :smiley: :smiley: :smiley:
Malum 8 grup var… Her birini en son tamamlayanlar…

2 Beğeni

Barcelona’nın tüm başarılarını Messi’ye bağlamıyorum. Büyük rol ondaydı diyorum. Tabi ki diğer Barça oyuncuları iyi olmasa bu kadar başarı kazanılmazdı. Kimi desteklerseniz destekleyin umurumda değil. Ben sadece doğru şeyleri söylemeye çalışıyorum. Sevmezseniz de sevmeyin yani sevin diye mi uğraşacağım.

Dünkü Arjantin-Arabistan maçı güzel turnusol işlevi gördü. Lautaro ofsayttan iptal edilen golde bir kaç milimetre geride olsa ve Arjantin farka gitseydi Araplara bunların Dünya Kupası’nda ne işi var diye sövüp sayacak olan küçük beyinli ırkçılar, bir anda Arabistan’a sempati duymaya başladı. :slight_smile:

1 Beğeni

Japonya 2. yarı Tsubasa modunu açtı. :slight_smile:

2 Beğeni

Aynen öyle oldu :smiley: Güzel maç oluyor

Almanya bitmiş hemşerim. :grinning:

Kupayı alabilir dediğim ikinci takım da ilk maçında tökezledi. :slight_smile:

Muhtemelen Almanya iyi oynar yaniltmaz dedim ikinci yarı yanılttı. Turnuvada kalite artıyor. Üst 1 tuttu. Haydi kostarika İspanya… :grin:

Ne dediysek o! :smiley:

5 Beğeni

@alper bey neler oluyor böyle :smiley: