2023 Kayıp Rıhtım Yılın EN’leri Oylamasında Aday Gösterme Süreci Başladı

Kayıp Rıhtım'da tamamını okumak için: 2023 Kayıp Rıhtım Yılın EN’leri Oylaması Adaylık Süreci

image

2023 Kayıp Rıhtım Yılın EN’leri oylamasında aday belirleme aşaması başladı. Kayıp Rıhtım’ın geleneksel okur anketi, her sene olduğu gibi bu yıl da 2023’ün Z raporunu okurlarıyla birlikte alıyor. Kayıp Rıhtım’ın dijital dünyadaki varlığı 16 yılı geride bıraktı. Biz de 2009’dan beri Yılın EN’lerini okurlarımızla birlikte değerlendirmeye devam ediyoruz. Adayları Kayıp Rıhtım Forum üyeleri tarafından belirlenen… (DEVAMI…)

7 Beğeni

Ooo başlamış bizim mesai :slight_smile: Yeni yüzler de görüyorum üstelik.

Yılın En İyi Yabancı Filmi: Poor Things, Barbie, Killers of the Flower Moon, American Fiction

Yılın En İyi Yerli Filmi: Kuru Otlar Üstüne, Hayat, Kör Noktada

Yılın En İyi Yerli Dizisi: Terzi, Biz Kimden Kaçıyorduk Anne?, Gibi

Yılın En İyi Yabancı Dizisi: Yellowjackets, True Detective: Night Country, Barry, The Great, Ahsoka, The Fall of the House of Usher, Loki

Yılın En İyi Yerli Stand-up Gösterisi: Özgür Turhan, Pınar Fidan, Seda Yüz, Tuna Kalınsaz, Akın Aslan, Murat Halil Gencoğlu
Yılın En İyi Yabancı Stand-up Gösterisi: Nate Bargatze - Hello World, Marlon Wayans - God Loves Me

Yılın En İyi Video Oyunu: Dredge, Diablo IV, The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom

Yılın En İyi Podcast Programı: Kat 3 Daire 5, Elim Kalem de Tutar Kadeh de, Nereden Başlasam?, düzensiz kitaplık

Yılın En İyi Edebiyat Kanalı: Alıntılarla Yaşıyorum, Karanlık İzler, Karavandaki Adam, okuyorum
Yılın En İyi Kültür ve Sanat Kanalı: Kazıklı Maria, projeksin atonal sanat, Shockvoice, L. S. Nehir, OMNIBUS
Yılın En İyi FRP Kanalı: duruNdragons ve Attack Roll
Yılın En İyi Geek Kültürü Kanalı: Geekyapar, Retroville!, GLY, Capori, Sadece Leyna, İnan Köse, Medkan, Grand Line Yolculuğu
Yılın En İyi Oyun Kanalı: Disket Kutusu, Tunca Arslan, Duello, Dora Stratera Özsoy
Yılın En İyi Bilim Kanalı: Uzay Çağında Yolculuk, KÖJİRA, Bebar Bilim
Yılın En İyi Eğlence ve Mizah Kanalı: BAZA - cahil köpekler, jiklet, Rabarba Meksika

Yılın İncelemesi:

Yılın Haberi

Yılın Kayıp Köşeler Yazısı

Yılın Listesi

7 Beğeni

Kayıp Rıhtım’a katılalı çok olmadı ve bu yıl ilk defa aday gösterme sürecinde yer alacağım ben de. Heyecanlıyım :slight_smile: Aklımda birkaç kategori var ama şimdilik sadece yer ayırıyorum. Toplu şekilde mesajımı güncelleyeceğim…

2 Beğeni

Yılın en iyi yerli çocuk romanına 2023 yılında çıkan Yeliz Özge Toyman 'ın Renklerle Yolculuk romanını aday göstermek istiyorum.

2 Beğeni

Hadi bakalım eller iş başına.

1 Beğeni

Benim güncelleyeceğim ve sınırlı aday listem de şu şekilde;

Yılın En İyi Yabancı Öykü Kitabı: Callahan Günlükleri

Yılın En İyi Yabancı Fantastik Romanı: Malazan: Zincirler Hanesi

Yılın Yayınevi: Dex Yayınevi, Eksik Parça Yayınevi

Yılın En İyi Kitap Kapağı Tasarımı: İleri Sar - Kolektif

Yılın En İyi Editörü: İsmail Yamanol

Yılın En İyi Dergisi: Roket Bilimkurgu

Yılın En İyi Yabancı Filmi: Oppenheimer, Zavallılar

Yılın En İyi Yabancı Dizisi: The Last of Us

Yılın En İyi Kitap Satış Sitesi: Amazon, Ucuzkitapal

Yılın İncelemesi:

Yılın Haberi:

Yılın En İyi Kayıp Köşeler Yazısı: Şehir ve Şehir – M. İhsan Tatari | Çevirmenin Çemberi: “Besźel ve Ul-Qoma’ya Yeni Bir Hayat Üfleme Çabaları”, Orkun Uçar Yazdı: “ChatGPT’nin Geleceği ve Yapay Zekâ ile Konuşmalar”

Yılın Listesi: Dune’dan Mad Max’e… İşte İzleyeni Susuz Bırakacak Çöl Temalı En İyi 10 Film, Fringe: Bir Döneme Damga Vuran Bilimkurgu Dizisi Hakkında Perde Arkasından 18 Bilgi, Geleceğe Dönüş Hakkında 22 Şaşırtıcı Gerçek, Prison Break Hakkında Az Bilinen 20 Gerçek

6 Beğeni

Sanırım içinde yeraldığım kitap olan “Anthology of Turkish Science Fiction Stories” kitabını öykü bölümüne önereceğim.

Fakat yerli öykü kitabımı (çünkü hikayeler ilk türkçe yazıldılar ve yerli yazarlar tarafından yazıldı) veya yabancı öykü kitabı mı (Çünkü kitap ingilizce dilinde çıktı) buna karar veremedim :).

Değerlendiren arkadaşlar bu iki kategoriden birine kitabı eklerlerse sevinirim.

Yabancı öykü kitabında “İleri Sar” ve yayın evinde (DEX yayın evi) bir de şunu öneriyorum seçenek olarak.

Son olarak yerli bilimkurgu öykülerinde de iki seçenek daha Karanlık şafaklar ve İstanbul Öyküleri: Bilimkurgu

image

5 Beğeni
  • Yılın En İyi Yerli Romanı: Rüzgar Koridoru (Ezgi Özbek Şenel / Eksik parça yayınları)

• Yılın En İyi Yerli Fantastik Romanı: Savaş Çığırtkanı (Cadı Ayazı I), Hatice Dırmıkcı / Lora yayıncılık)

1 Beğeni

Yılın Yayınevi: İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yayınları.
Yılın Yerli Öykü Kitabı: Gizem Dolu İstanbul Masalları - İBB Yayınları.
Yılın En İyi Kitap Kapağı Tasarımı: Gizem Dolu İstanbul Masalları - Elif Deneç.
Yılın En İyi Editörü: Ahmet Bozkurt - Gizem Dolu İstanbul Masalları.
Yılın En İyi Yabancı Çocuk Kitabı: Mermedusa - Thomas Taylor.
Yılın En İyi Kitap Satış Sitesi: İstanbul Kitapçısı.
Yılın En İyi Bağımsız Kitabevi: Kızılay Metro Kitap Fuarı, Dost Kitabevi.

1 Beğeni
  • Yılın En İyi Edebiyat Kanalı : Kara Kale

• Yılın En İyi Kültür ve Sanat Kanalı : Flutv

• Yılın En İyi Geek Kültürü Kanalı : Geekyapar

• Yılın En İyi Oyun Kanalı : Enis Kirazoğlu

• Yılın En İyi Bilim Kanalı : Evrim Ağacı

• Yılın En İyi Eğlence ve Mizah Kanalı : Crossover Talks

• Yılın En İyi Yerli Filmi : Ölümlü Dünya 2

• Yılın En İyi Yabancı Filmi : Zavallılar

• Yılın En İyi Yabancı Dizisi : Last of Us

• Yılın En İyi Animesi : Pluto

• Yılın En İyi Video Oyunu: Baldur’s Gate 3

*Yılın En İyi Kitap Satış Sitesi: Amazon

• Yılın Listesi : Kayıp Rıhtım Forum Üyeleri Kitap Önerileri 1: Bilimkurgu Kitapları ve Kayıp Rıhtım Forum Üyeleri Kitap Önerileri 2: Fantastik Kitaplar

Hep eski kitap serilerini okuduğum için Edebiyat alanında en bulmadım. Çoğunlukla İthaki yayınlarından çıkan kitapları okumuş olsam da sene içindeki yaşananlardan dolayı oy vermeye içim el vermedi.

1 Beğeni

Benim için bu oylama her zaman çok kıymetli olmuştur. Eminim bu yıl da sonuçlar bize ilham verecek. Bu yıl başarılı bulduğum birkaç kategoride isim paylaşıyorum:

Yılın En İyi Yabancı Fantastik Romanı: Tavuk Bacaklı Ev
Yılın En İyi Yerli Çizgi Romanı: Gozo ve Sagre
Yılın En İyi Yabancı Çizgi Romanı: Tuz Büyüsü
Yılın En İyi Yerli Çocuk Kitabı: Ayvayı Yedik Müzesi
Yılın En İyi Yabancı Çocuk Kitabı: Beklenmedik Süper Dedektifler - Planet Ömer
Yılın Editörü [Editörlüğünü üstlendiği eserle birlikte aday gösterilmeli]: Yalçın Yaman (Ayvayı Yedik Müzesi)
Yılın En İyi Kitap Kapağı Tasarımı: Ertesi Dünya
Yılın En İyi Yerli Dizisi: Şanzelize Düğün Salonu

1 Beğeni

Yilin en iyi dizisi: Fallout
Yilin en iyi beyazperde filmi: Oppenheimer
Yilin en çalışgan forumdaşı: @SJack
Yılın geri dönüşü: @Agape
Yılın hiç değişmeyeni: @alper

3 Beğeni
  • Yılın En İyi Yerli Öykü Kitabı: Sanal ve Gerçek Çıkmazı - Mehmet Canpolat / Luna Yayınevi
  • Yılın En İyi Kitap Kapağı Tasarımı: Sanal ve Gerçek Çıkmazı - Mehmet Canpolat / Luna Yayınevi / Kapak Tasarımı: Ömer Tunç

• Yılın En İyi Dergisi: Roket Bilimkurgu
1 Beğeni

Neredeyse 2025’e gireceğiz. Bence Kayıp Rıhtım bu en iyiler olayında her sene biraz geç kalıyor. Naçizane fikrim.

3 Beğeni

Geç kalma konusunda haklısınız ama kolay da bir iş değil açıkçası. Kategorileri belirleyip adayları kontrol etme ve ekleme biraz çileli bir durum. Şu an forumun mevcut kadrosu da benim gibi hadsizler yüzünden azaldı ve tüm yük birkaç kişinin üstüne bindi. Anlayış gösternekte fayda var. :slight_smile:

2 Beğeni
  • Yılın En İyi Dergisi: Notos, Sözcükler

• Yılın Yayınevi: Holden Kitap, Pinhan Kitap

• Yılın En İyi Podcast Programı: Yeni Medya 451, mikroscopecast

• Yılın Yabancı Öykü Kitabı: Her Şey Yanmış, Her Şey Yıkılmış - Wells Tower

• Yılın En İyi Yerli Filmi: Sanki Her Şey Biraz Felaket, Ölümlü Dünya 2

• Yılın En İyi Yabancı Filmi: The Zone of Interest, Anatomy of A Fall, The Holdovers, Society of the Snow

• Yılın En İyi Yabancı Dizisi: Black Mirror, A Murder at the End of the World, One Piece, From, Silo, The Curse

• Yılın En İyi Yerli Stand-up Gösterisi: Ali Congun, Baturay Özdemir, Deniz Göktaş, Deniz Özturhan

• Yılın En İyi Yabancı Stand-up Gösterisi: Kyle Kinane - Shocks and Struts, Mae Martin - SAP, John Mulaney - Baby J

• Yılın En İyi Video Oyunu: Super Mario Bros. Wonder, Marvel’s Spider-Man 2, Alan Wake 2

• Yılın En İyi Podcast Programı: Okur Sohbetleri, True Crime: Meçhule Giden Gemi, Fularsız Entellik, Gerisi Hikaye

• Yılın En İyi Edebiyat Kanalı: Elif Tabak, kitap dedektifiyiz, Edebiyat Burada, Adora Yagmur, koaladankitaplarr, Seray Soysal, Arzu Satır

• Yılın En İyi Kültür ve Sanat Kanalı: Tarih Obası, Pelin Dilara Çolak, Lex Historiae - Mustafa B. Bozkurt, Tarih 101

• Yılın En İyi Geek Kültürü Kanalı: KafeinSiz, Garip Galaktik, O’Sinema, Filmograf, Geekolik, Kaan’ın Tavsiyesi

• Yılın En İyi FRP Kanalı: FRP Oynuyoruz, d12Macera

• Yılın En İyi Oyun Kanalı: Multiplayer, Talha Aynacı, Orhun Kayaalp, Konsol Üssü,

• Yılın En İyi Bilim Kanalı: AçıkBeyin, Ayhan Tarakcı, Gelecek Bilimde, ortapia

• Yılın En İyi Teknoloji Kanalı: Can Deger, Webtekno, TeknoSeyir

• Yılın En İyi Eğlence ve Mizah Kanalı: TuzBiber Stand-Up, Çimen Show

• Yılın En İyi Sohbet ve Söyleşi Kanalı: Janset Paçal TV, 196Sekiz, Dedeler Sofrası, Mekanın Sahibine Geldik

• Yılın En İyi Spor Kanalı: Mantra, Mr. Manager, Hastalık Bu Futbol, Socrates Dergi, L1 Üçgen,

• Yılın İncelemesi:

Yılın Haberi

Yılın Listesi

• Yılın En İyi Yabancı Öykü Kitabı - Callahan Günlükleri - Spider Robenson - İthaki Yayınları - Ocak 2023

• Yılın En İyi Yabancı Kurgu Dışı Eseri - Yüzüklerin Efendisi ve Mitoloji - Ilan Ferry - Teras Kitap - Kasım 2023

• Yılın En İyi Yabancı Fantastik Romanı - Tanrıların Gölgesi - John Gwynne - Martı Yayınları - Eylül 2023

• Yılın En İyi Yerli Çizgi Romanı - Ruhsuz - Erişcan Türk - Marmara Çizgi - Haziran 2023

• Yılın En İyi Yabancı Çizgi Romanı - Wolverine vs. Punisher - Presstij Yayınları - Temmuz 2023

• Yılın Yayınevi (Çizgi Roman ve Manga) - Athica Yayınları

• Yılın En İyi Kitap Satış Sitesi - Amazon

Yılın Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları
Yılın En İyi Dergisi: Doğu- Batı dergisi
Yılın En İyi Şiir Kitabı: Ümit GÜÇLÜ- Rüyalara Yaslanılır
Yılın En İyi Yabancı Filmi: Zavallılar
Yılın En İyi Kitap Satış Sitesi: Nadirkitap

Arkadaşlar, oy gösterme süreci yarın gece sonlanıyor. Aklınızda tek bir kategoride tek bir isim varsa bile yazmaktan çekinmeyin lütfen :krs:

Ben de yerimi alayım:

Yılın En İyi Yabancı Dizisi: The Last of Us, Beef, Silo, The Bear, Blue Eye Samurai
Yılın En İyi Yabancı Filmi: Çocuk ve Balıkçıl (The Boy and the Heron)
Yılın Animesi: Mashle: Magic And Muscles, Trigun Stampede, Pluto, The Apothecary Diaries, Vinland Saga 2. Sezon, Oshi no Ko

2 Beğeni

Edebiyat

• Yılın En İyi Yerli Romanı: 995 km - Murathan Mungan, Dünyanın Bütün Fıstıkları - Başar Başarır
  • Yılın En İyi Yabancı Romanı: Postane Günlükleri - Vigdis Hjorth, Bilinmeyen Boyut - Nona Fernandez, Kızın Hikayesi - Annie Ernaux, Bataklık - Cuniçiro Tanizaki
  • Yılın En İyi Yabancı Öykü Kitabı: Dinozor Öyküleri - Ray Bradbury
  • Yılın En İyi Yabancı Kurgu Dışı Eseri: Amerikalı Prometheus - Kai Bird. Annemin Öldüğüne Sevindim - Jennette Mccurdy
  • Yılın En İyi Yabancı Fantastik Romanı: Malazan: Zincirler Hanesi - Steven Erikson, J.R.R Tolkien - Numenor’un Düşüşü, Addie Larue’nün Görünmez Hayatı - W.E. Schwab, Değişim - Kirsten Miller
  • Yılın En İyi Yabancı Bilimkurgu Romanı: İmparatorluk Denen Bir Anı - Arkady Martine, İnsanlığın Çocukları - P.D. James, Göklerdeki Yazgı - Mary Robinette Kowal
  • Yılın En İyi Yabancı Korku – Gerilim Romanı: Kanından Biraz - Theodore Sturgeon, Sokağın Sonundaki Ev - Catriona Ward, Şeytan Çıkaran - William Peter Blatty
  • Yılın En İyi Yerli Polisiyesi: Çıplak Kalp - Elçin Poyrazlar
  • Yılın En İyi Yabancı Polisiyesi: Panorama Adası’nın Tuhaf Hikayesi - Edogawa Rampo, Gecenin Kokusu - Andrea Camilleri, Ölüm Yapayalnız Bir İştir - Ray Bradbury, Türk Dedektif - Barbara Nadel
  • Yılın En İyi Yerli Spekülatif Öykü Kitabı: Gerçeğe Aykırı Beyanlar - Aslıhan Kocabal
  • Yılın En İyi Yabancı Spekülatif Öykü Kitabı: Vahşi Kadınlar - Aoko Matsuda
  • Yılın En İyi Yabancı Çizgi Romanı: Karga - James O’Barr

Yayınevleri, Çeviri ve Editörlük

• Yılın Yayınevi (Edebiyat): Can, Siren, İthaki, Jaguar
  • Yılın Yayınevi (Çizgi Roman ve Manga): Gerekli Şeyler, Presstij
  • Yılın Çevirmeni [Çevirdiği eserle birlikte aday gösterilmeli]: Cihan Karamancı (Malazan: Zincirler Hanesi), Yiğit Yavuz (Uçurum İnsanları), Elif Ersavcı (Karga, Her Kalp Bir Eşik), Eyüp Karakuş (Yabancı Kadın)
  • Yılın Editörü: Gökhan Sarı (Aşçı), Ömer Ezer (Dinozor Öyküleri, Her Kalp Bir Eşik), Şirin Etik (Kızın Hikayesi), Zehra Uzun (Olimpos)

Beyaz Perde, Ekran, Sahne ve Oyun

• Yılın En İyi Yabancı Filmi: Killers of the Flower Moon
  • Yılın En İyi Yerli Dizisi: Gibi
  • Yılın En İyi Animesi: Attack on Titan

Site, Kitabevi, Podcast, Dijital TV, Uygulama

• Yılın En İyi Kitap Satış Sitesi: Amazon TR
  • Yılın En İyi Bağımsız Kitabevi: Frankestayn Kitabevi

Youtube

• Yılın En İyi Spor Kanalı: Vole
2 Beğeni