Ahmet Hamdi Tanpınar Kitaplığı

image

BİYOGRAFİ (Kaynak:https://www.turkedebiyati.org/ahmet_hamdi_tanpinar.html)

23 Haziran 1901’de İstanbul’da doğdu. Kadı Hüseyin Fikri Efendi’nin oğlu. Baytar Mektebi’ni bırakarak girdiği Darülfünun-ı Osmani’nin (Bugünkü İstanbul Üniversitesi) Edebiyat Fakültesi’nden 1923’te mezun oldu. Erzurum, Konya ve Ankara’daki liselerde öğretmenlik yaptı. Gazi Terbiye Enstitüsü’nde (Gazi Eğitim Enstitüsü) edebiyat dersleri verdi. 1933’ten sonra İstanbul’da Kadıköy Lisesi’nde edebiyat öğretmenliği yaptı. Güzel Sanatlar Akademisi’nde sanat tarihi ve estetik dersleri verdi. 1939’da İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde yeni kurulan Türk Edebiyatı Kürsüsü profesörlüğüne getirildi. 1942 ara seçimlerinde CHP’den Maraş Milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne girdi, üniversitedeki görevinden ayrıldı. 1946 seçimlerinde tekrar aday gösterilmeyince bir süre Milli Eğitim Müfettişliği yaptı. Güzel Sanatlar Akademisinde tekrar derse girmeye başladı. 1949’da da İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’ne döndü. Bu görevdeyken 24 Ocak 1962’de İstanbul’da yaşamını yitirdi.

Edebi Kişiliği

Adını ilk kez “Altın Kitap” dergisinde yayınlanan “Musul Akşamları” şiiriyle duyurdu. Dergah, Milli Mecmua, Hayat, Görüş, Ülkü, Varlık, Oluş, Kültür Haftası ve Aile dergilerinde şiirleri yayınlandı. Hece vezniyle yazdığı bu ilk şiirler, imge zenginliklikleri ve müzikal nitelikleriyle dikkat çeker.

Şiir zevkinin oluşumunda özellikle Yahya Kemal ve Ahmet Haşim’in etkisinden özellikle söz etmektedir. Şiir dışında roman, öykü, deneme, makale, edebiyat tarihi gibi türlerde de eser vermiştir. Şairliğinin yanı sıra usta bir romancı, edebiyat araştırmalarında referans kabul edilen bir araştırmacıdır. Yahya Kemal’i taklit endişesiyle şiire karşı hep mesafeli bir duruş sergilemiştir. Fransız sembolizmini derinlemesine incelemiştir. Rüya, zaman ve bilinçaltı onun şiirlerindeki ana izleklerdir. İlk şiirlerinde hece ölçüsü daha sonra ise serbest ölçüye yönelmiştir.

Edebiyat Fakültesi’nde öğrencisi olduğu Yahya Kemal Beyatlı’dan çok etkilendi. Ama ilk eserlerinde Yahya Kemal’den çok Ahmet Haşim izleri görülür. Haşim gibi o da küçük yaşta kaybettiği annesinin yokluğundan duyduğu acıyı ve kendisini avutacak bir sevginin özlemini dile getirir. İçe dönük bir bakışla doğa ile iletişim kurmaya çalışır.

Şiirinin bir başka yönü Bergson felsefesinden kaynanlanan zaman kavramıdır. Onun eserlerinde zaman, basit bir süreklilik değil, çok katlı ve karmaşık bir akıştır. “Ne İçindeyim Zamanın”, “Bursa’da Zaman” şiirleri bu olgunun örnekleridir.

İlk romanı “Mahur Beste” 1944’te Ülkü Dergisi’nde yayınlandı. Osmanlı Devleti’nin son döneminde seçkin bir çevrenin yaşayışını sergileyen bu romanın ardandan, kendi yaşamından da izler taşıyan “Huzur” 1949’da basıldı. Huzur, hem bir aşk hem de Tanpınar’ın İstanbul’a olan derin sevgisinin romanıdır. Estetik anlayışının, kültür birikiminin ve geçmiş kültürlere yaslanan yaşam felsefesini yansıttığı bu kitabı Tanpınar’ın en yetkin romanı sayılır.

Romanda, Mümtaz ile Nuran’ın aşkı çerçevesinde Doğu ile Batı, eski ile yeni, geçmişin değerleriyle var olan değerler, aşk ile toplumsal sorumluluk arasındaki çatışmayı ve bu çatışmanın doğurduğu bireysel bunalımları irdeler.

1950’de Yeni İstanbul gazetesinde yayınlanan ancak ölümünden sonra 1973’te basılan “Sahnenin Dışındakiler” ile 1961’de basılan "Saatleri Ayarlama Enstitüsü"nde de iki uygarlık, iki değerler sistemi arasında bocalayan Türk toplumunun ironik tablosu çizilir.

Ölümünden sonra plan ve notlarına dayanılarak biraraya getirilen ve 1987’de yayınlanan “Aydaki Kadın” da da aynı irdeleme vardır.

Şiir, roman ve yazılarının yanısıra İstanbul, Bursa, Ankara, Erzurum ve Konya kentlerini doğal, tarihsel ve kültürel yapılarıyla anlattığı 1946’da basılan “5 Şehir” önemli eserleri arasındadır.

ESERLERİ

Şiir

 1. Bütün Şiirleri

Roman

 1. Mahur Beste

 2. Huzur

 3. Sahnenin Dışındakiler

 4. Saatleri Ayarlama Enstitüsü

 5. Aydaki Kadın (Yazar öldükten sonra yayınlanan yarım kalmış bir eser)

 6. Suat’ın Mektubu (Araştırmacılar tarafından yazarın arşivinde bulunup ilk defa 2018’de basılmış. Huzur’un devamıymış.)

image image image image

Öykü

 1. Hikayeler (Yaz Yağmuru, Abdullah Efendi’nin Rüyaları ve geri kalan tüm hikayeleri tek kitapta toplanmış.)

image

Deneme

 1. Beş Şehir

 2. Yaşadığım Gibi

image image

Araştırma-İnceleme

 1. Tevfik Fikret (Baskısı Yok)

 2. Namık Kemal (Baskısı Yok)

 3. Edebiyat Üzerine Makaleler

 4. Yahya Kemal

  1. Asır Türk Edebiyatı Tarihi (Ancak birinci cildini tamamlayabildi)

Gazete ve Dergilerdeki Yazıları (Denemeler, Mektuplar, Röportajlar)

 1. Hep Aynı Boşluk ( Hazırlayan: Erol Gökşen)

Mektup

 1. Tanpınar’dan Hasan Ali Yücel’e Mektuplar (Baskısı Yok)

image

Ders Notları

 1. Edebiyat Dersleri (Öğrencileri tarafından derslerinde alınan notlardan derlenmiş)

image

Çevirdiği Kitaplar

 1. Hüsrev ü Şirin (Darülfünun Mezuniyet Tezi, 1923)

 2. Alkestis-Medeia-Elektra (Yazar: Euripides)

 3. Tanpınar’dan Çeviriler ( Hazırlayan: Erol Gökşen)

imageimage image

12 Beğeni

Tanpınar, büyük usta…

Elinize sağlık.

1 Beğeni

Ellerine sağlık. Hazırlanacaklar listemden bir yazar eksilmiş oldu. Geriye kaldı 15 :clap::clap::clap:

1 Beğeni

Bugüne kadar açılmamasına şaşırmıştım. Demek listenizdeymiş. Konu açtıkça siz ve @Strenergy’nin bu iş için ne kadar emek verdiğinizi daha iyi anladım.

3 Beğeni

Üst tarafı siyah olanlar eski kapak. Son kapak formu bu şekilde;

1 Beğeni

Siteler daha güncellememiş herhalde. Bende bir ara güncellerim.

Kapak resimleri güncellendi.

1 Beğeni

Set olarak alabileceğim bir yer var mi acaba ?

1 Beğeni

Bu kapak güzelmiş. Ayrıca YKY’nin tenkitli bir tefrika baskısı da varmış.

1 Beğeni

Türk Edebiyatının ulu çınarı için hazırladığınız başlık güzel olmuş, ne yazık ki ben geç farkettim. Elinize sağlık.

1 Beğeni