Akılçelen Kitaplar Soru Hattı

Burada yayınevine yapılacak en büyük eleştiri kesinlikle kitabın bu kadar uzun süre çevirililememesidir.Yoksa tek cilt, çift cilt, 10tl pahalı, farklı kapak, kütük gibi yada her türlü şekilsel eleştiriler kişilere göre değişkenlik gösterebilir.Aslında en önemli olan kitabın içeriği, benimde en büyük eleştirim ki herkesin aslında bunu eleştirmesi lazım " neden bu kadar geç çevirilmesi " . Açıklamada yayınevi yetkili aslında belirtmiş 5 farklı çevirmen ile tekrar tekrar çeviriler yapıldı gibisinden.Ama işte okur buna karışmaz.Biz keşke eş zamanlı çıksa da tüm dünya ile aynı anda dilimizde okusak diye hayal kurarken neredeyse yazar tur bindirecek yayınevine.Umarım bundan sonra ki Sanderson kitap çevirilerini daha ciddi ve işini bilir kişiler yapar.

7 Beğeni

Kitabın iki kısım halinde basılması ve ikinci kısmın ilkinden daha geç çıkacak olması çok kötü. Çünkü Oathbringer’in 2/3’lük kısmı biraz sönük geçiyor. Serinin 2.kitabına göre çok bir hareket yok. Daha çok geçiş süreci, bazı farklı özellikler, yeni bilgiler işlenmiş. Asıl hareket 800.sayfalardan sonra başlıyor. Kitabı elinizden bırakamayacağınız kısım oradan sonra geliyor. Bu yüzden iki kısma ayırıp ikinci kitabı bir kaç ay sonra çıkarılması büyük bir hayal kırıklığı olur. İki kısım da tek seferde çıkmalı.

4 Beğeni

Burada tartismakla varacagimiz bir yer yok,hadi o yuzden anket yapalim :slight_smile::grin::grinning:

• Kitaplar 2’ye bolunsun
  • Kitaplar 2’ye bolunmesin

0 oylayanlar

Bence üçe bölünsün, her kitap daha da ucuz olur.

4 Beğeni

Bu mesajda daha önce anketi yapmıştı bir arkadaş.

Buna bi’ heyecanlandım. Canım Lockwood ve Ortakları <3

Gormemisim,Neyse 2 tane olsunda Akilcelen iyice anlasin bizim ne istedigimizi.

1 Beğeni

Niyetinizin kötü olmadığını biliyorum ama hoş bir espri değil.

1 Beğeni

Mesajınızı silmeniz daha iyi olacak.

Anket biraz eksik kalmış bir şık daha eklenebilir;

Kitaplar 2 ye bölünsün fakat yayınlanma aralığı çok uzun süre olmasın.

1 Beğeni

Kara mizah fln… Neyse sildim.

İyi de ülkedeki ekonomik duruma göre plan yapmak zorunda yayınevleri. Yani yazar “benim kitabımın kapağı altın olsun” dedikten sonra ülkedeki durum rezil bir hale gidiyorken yayınevinden kapağı altın bastırmasını beklemek ağır olmaz mı? Yazar ne derse desin, sonuçta kitabı yazıp bir yayınevi ile yani ticarethane ile anlaşma yapıyor ve haklarını oraya veriyor. Benim yayınevleri ile hiçbir alakam yok ama farklı bir işten dolayı, bu süper ekonomik durumumuzun canımı yakmasından ötürü yayınevinin karar değişikliğine kızamıyorum.

Ve kızılacak birçok yer varken (geciktirmeleri, 5 çevirmen olayı vs.) hala “neden ikiye bölünüyor” olayında diretilmesi… Ne bileyim, biz kitabı sonuçta içindekileri okumak için almıyor muyuz? “İkiye bölünecekse, kalite düşecekse fiyat da düşsün” gibilerinden bastırmak yerine hala “Neden yazarın dediğine uymadınız” gibilerinden söylemler biraz ülke şartlarını görmezden gelmek, anne babasının maddi durumunu bilmeden pahalı elbise giymek isteyen bir çocuğun şımarıklığı gibi geliyor bana. Yani tek kabul edebileceğim bahanedir benim için şu anki ekonomik durumu öne sürerek bu gibi değişikliklere gidilmesi. Merak ettiğim şey, başka bir yayınevi var mı bu durumlar yüzünden strateji değiştiren? Akılçelen yetkilisi daha önce böyle bir şeyin yapıldığını belirtmiş ama orada ikiye bölünen kitaplar da 20-25 liraya satılıyormuş dendi burada. Aynı fiyat politikası uygulanmayacaksa ben de burada olay çıkarırım :d

Dediğim gibi, yaptıkları bu değişiklikler mutlaka ekonomik durumla alakalıdır ve bu konuda anlayışı hak ediyorlar bence. Ama diğer hiçbir konuda anlayışı hak etmiyorlar. Fiyat politikası şu an benim için kilit nokta. Bahettiğin gibi daha 500 küsür sayfalık Savaşkıran’ın şu an 45 lira olması bile aşırı bence.

3 Beğeni

Senelerdir forum olarak o kadar yirtindik o kadar reklamini yaptik bu yazarin ama hak sahibi yayinevi surekli bizi hayal kirikligina ugratti. Soz konusu bu kitabi yazar 2015ortalarinda yazmaya basladi 2016 da bitirdi 2017de yayina hazirlandi cikti. Bizim guzide Akilcelen 1bucuk senede ceviriyi bitiremedi.

Belki o kadar onemli degil onlar icin ama bildigim kadariyla ellerindeki en buyuk isim de bu. Buradaki bir cok arkadas Krallarin Yolu cevrilmesi zamanindaki yilan hikayesini hatirlar. Daha beterini simdi yine yasiyoruz.

Bir kismimiz orj dilinde zaten okumus yutmus ama burada ugrasiyor zamanini harciyor baskalarina anlatmak tanitmak icin. Ayni zamanda gidip cevirisi ciktiginda da kosa kosa gidip tekrar satin aliyor.

Senelerdir ceviri sorunlari, yayina hazirlanma(hazirlayamama) mazaretlerine maruz kaldik. Yazara yazdik, ajansina da sikayet ettik ama biraz duzelir gibi oldukdan sonra eski huyuna geri dondu.

Yazar iki defa arap ulkelerine kitap fuarina gitti, burnumuzun dibine Bulgaristan’a geldi cacik yiyip ne kadar guzel bulgar yemekleri diye twit atti. O kadar yirtinmamiza ragmen yazari ulkemize getirme konusunda bir gelisme olmadi. Gelse yikardik o kitap fuarini. Yazara bizzat Turkiye’ye gelecek misiniz diye sahsen sorulmus zamanlari biliyorum, bir kac kez. Twitterdan sorulanlari biliyorum. Verdigi cevap yayinevine soyleyin davet etsin. E programi dolu su bu diyeceksiniz, siz davet edin varsin iki uc sene sonrasina atsin. Sizin tek bir kitap cevirmenize yetisir merak etmeyin. Yazari tanitmak icin birsey yapmayip sonra da satilmiyor diye sikayet etmeye hakkiniz yok.

Sahsi fikrim, gucenmeyiniz. Sizin Brandon Sanderson yayin haklarini elinizde tutmanizdan biktim artik. Yazarin ulkemizdeki imajina zarar veriyorsunuz.

Isteyen yazarin ajansina(Jabberwocky) sikayet maili atsin.

18 Beğeni

Buradaki dedikleriniz şahsım adına kırıcı olmuştur. Ben de ekonomik sıkıntılar içindeyim hem de tahmin edemeyeceğiniz boyutlarda yıllardır sıkıntı çekiyorum. Burada ben dahil benden de daha kritik durumlarda olan var ama bunu böyle tercih eden. Burası tercih meselesi. Bizler illaki tekli olsun demedik. Madem maddi zorunluluklar oluyor o zaman kısıtlı bir kesim için 150 tl bile olsa basılsın. Almak isteyen alsın. Tercih eden etsin dedik.

Epsilon yayınları yıllardır Taht Oyunları serisini ikiye bölerek eş zamanlı çıkarttı. Bu yüzden hiç sorun olmadı. Maddi durumlar bahane ediliyorsa eğer şu an Epsilon tüm bu baskıyı birleştirip tek ve ciltli versiyonunu yapacağını duyuruyor. Kaldı ki fiyata bakarsanız 25 tl civarında gezdiğini görürsünüz bu kitapların. Dokuz kitaplık setin de 234 tl civarlarında dolandığını görebilirsiniz. Akılçelen her zaman fiyat politikası olarak yüksekti. Diğer tüm yayın evlerinde 15-20 tl’ye binlerce yazarın kitabını alabilirken Akılçelen Brandon’u 65 tlden sattı. Kriz vurmadan çok önce bile Parlayan Sözler kitabı 64 tl’den satışa sunuldu. Ben bu şekilde ekonomik olarak zordayız diye fiyat yükselten gördüm. Bunu da eleştirsek bile anlayışla karşıladık. Mecburduk. Biz de ona alışveriş listeleri yaptık. Ona göre ayağımızı uzattık. Ayrıca Epsilon’un yaptığı açıklamayla karton kapaklara da devam edeceklerini belirttiler. Yani hem ciltli hem karton kapak basabiliyor bu yayınevi. Bunu yapan bir sürü yayınevi var. Bakınız İthaki İskandinav Mtolojisi ve Amerikan Tanrıları da bu şekilde satışa sunuldu. Hem ciltli hem de ciltsiz versiyonları var mesela. Bunlar yapılmayacak şeyler değil.

Hem böyle deyip sonra da efendim pahalı oluyor, satamıyoruz demek bana tezat geliyor.

14 Beğeni

Ayrica kiraplsrin baski kaliteside cok kalitesizdi kopacak diye sevdigim kisimlari acip okumaya korkuyorum.

1 Beğeni

Ben okurken böyle bir sorun hiçbir kitapta yaşamadım. Benim okuma tarzım belki biraz titizdir. Defalarca da açıp bakıyorum ama hala bir sorunla karşılaşmadım. :slight_smile:

4 Beğeni

Güzel olmamış bu söyleminiz.

Ayrıca ben yayınevi maddi zorluk içinde, hatta batabilir dedim ve bunu duyduğum kişi de bizzat yayınevinin içinden olmasına rağmen yayınevi bana tarihçelerini anlatarak öyle bir şey olmadığını birazcık sert bir dille belirttiler. Özür diledim kendilerinden demek ki ortada maddi bir kriz yok kendi şirketleri açısından çünkü "kendilerinin de dediği gibi: "Öncelikle 38 yıllık 7 farklı yayın markasıyla okurla buluşan bir yayınevi olduğumuzu belirtmek isterim. "

Yani sizin savunduğunuz argümanı yayınevi zaten reddetti. Size kısaca özetleyeyim. Yayınevi kitaptan daha çok para kazanmak istiyor ama tek kitabı pahalı yaparsak 100 TL etiketle rafta kalır ama 100 TL iki kitap parası olursa ticari bir illüzyonla insanlar alır mantığındalar. Çünkü 100 verip 2 kitap aldığına inanır. Aşağıdaki video izlemeyi herkese öneriyorum 12:05 den başlayın lütfen konuyla doğrudan alakalı olmasa da bu da bir ticari illüzyon:

11 Beğeni

Evet verdiğim o örnek biraz aşırı olmuş. Kusura bakmayın.

Bazı arkadaşlar ısrarla bu durumu anlamak istemiyor. Yayınevinin yaptığı şark kurnazlığı başka bir şey değil. Yoksa tabii ki önemli olan içerik ama asıl sorunlar orada başlıyor zaten. Bir kaç kitap hariç Sanderson kitaplarının hali içler acısı. Bu kadar para verip böyle bir özensizliğe katlanılmasının tek sebebi ise insanların Brandan Sanderson okumak istemesi. En azından benim için öyle. Sanderson çevirmeseler “38 yıllık 7 farklı yayın markasıyla okurla buluşan” bu yayınevi umrumda olmaz.

12 Beğeni

Sanki bu ülkede on binlerce fantastik, Bilim kurgu okuru varmış da. Kitap çok satmıyor diyerek seriyi sıfırlıyorlar ve ilk 2 kitabı almış okuru yok sayıyorlar…

Neyse artık…

Nasılsa bildiklerini okuyacaklar, ben de kendi adıma bildiğimi yapacağım.

Tıpkı yıllar önce sıkıntı yaşatan 6.45’ten okumayıp Alfa basana kadar beklediğim PKD kitaplarında yaptığım gibi Sanderson bu yayın evinde oldukça okumayacağım, almayacağım.

Türkçe ne kadar Sanderson kitapları varsa almış ve okumuş birisi olarak bugün gözümün önünden kaldırıyorum, Başka bir yayınevinde görüşmek üzere hoşçakal Sanderson :slight_smile:

13 Beğeni