Akılçelen Kitaplar Soru Hattı

Şu anki tablo göz önünde bulundurulduğunda bu özeni göremiyoruz maalesef, söz konusu Brandon Sanderson olduğunda.
Kendi adıma söyleyeyim, ciltleri aynı anda çıkaracak olsanız bu kadar takmazdım kafama, ki iki gün önce bir arkadaşıma durumu anlatırken “yok ya öyle şey olur mu hiç?” bile demiştim.
Madem hazırlıkları sürüyor, bu hazırlıklar tamamen sona ersin ve biz her şeyiyle bitmiş bir kitap okuyalım. Çağların Kahramanı Miraç Kuyusu kitabından üç ay sonra piyasaya çıktı ve yazım hatalarıyla doluydu. Bir yayınevi olarak bu durumun önüne geçmek istersiniz diye düşünüyorum.
Keza arkadaşların yukarıda belirttiği üzere Buz ve Ateşin Şarkısı serisi tek cilt halinde hem karton hem de sert kapak olarak basılacak. Artı şu an ki durumda kitapların piyasa fiyatı en fazla 40 tl. İnternetten aldığınızda neredeyse yirmi lira civarına bulabiliyorsunuz.
Yazarı Türkiye’ye davet etmemiş, kitaplarının tanıtımını hiçbir şekilde yapmamış, çeviri hatalarını düzeltmemişsiniz, üzerine kriz öncesi bile yüksek fiyat politikası uygulamışsınız. Bu saatten sonra 38 yıllık yedi markayla okurla buluşuyor olmanızın bir önemi yok benim açımdan.

12 Beğeni

İçim şişti boşverin ya :smile:

5 Beğeni

Kitap çıksa da artık teorilere boğulsak…

2 Beğeni

Ya kitapçı parası çok önemliyse hepsini internette satsın. Kitapçıdan kitap alan Sandersson okuru var mı?

5 Beğeni

Söylendi mi bilmiyorum ama çözüm olarak belki “Zaman Çarkı” serisini örnek alabilirler.

Bir yandan ciltli - ya da aynı şekilde tek kitap - olarak devam ederken diğer yandan bölünmüş iki kitap şeklinde devam edebilirler; zira o zaman okuru düşünmüş olurlar. O zamna yeni başlayacaklar uygunluk açısından bölünmüş olanları ve şimdiye kadar alanlarsa bozmamak adına tek kitap tek kitap seriye devam edebilirler.

Yayınevlerinin başına buyruk “biz böldük oldu bitti gitti” tavrları okurun gözünde muazzam etkili olduğunu düşünüyorum.

Örneğin bende 32 ciltlik Tex Özel serisi var. İlk 23 cilt büyük boy ve Oğlak Yayınlarına ait ve sonra Çizgidüşler seriyi devam ettirmiş. İlk kitabı (24. cilti) aynı şekilde büyük boy basıp devamındaki sayıları küçük boy bastılar. Bu mu yayıncılık anlayışı! Bu çirkin görüntü üzüyor…

11 Beğeni

Yine çok doğru bir noktaya parmak basmışsınız. Yayınevinin bu yaptığı tek kelime ile iki yüzlülüktür.

6 Beğeni

Yahu daha 1-2 'yi okumadım yatıyor öyle (bu arada 2. kitabın niye yeni baskısı çıkıyor pek anlamadım, benim cahilliğim). Sissoylu da bitmedi… Yazarı kitap yazıyor, yayın evi kitap basıyor ben okuyamıyorum o kadar hızlı :slight_smile:

Abi Akılçelen basana kadar okursun merak etme. :joy:
Parlayan Sözler’in de eski baskısı bitti, o yüzden basıyorlar, ama iki cilt halinde çıkarıyorlar. Bütün tantana temelde Oathbringer’ın, serinin üçüncü kitabı, bu şekilde gelecek olması ve beraberinde olabilecek sorunlardan ötürü. Arada diğer memnuniyetsizliklerimizi de dile getiriyoruz tabii. :joy:

5 Beğeni

Bak senin açtığın başlıkta ne yazmışım :slight_smile:

Kitapların okunabilirliğinin sıkıntılı olduğu konusunda haklısın. Biz de o yüzden alternatif olarak basmaları önerisinde bulunuyoruz. :slight_smile: Yukarıda da görmüş olabileceğin gibi ciltleri farklı zamanlarda piyasaya sürmeleri bütünlüğü bozacağı için arttı tepkiler biraz da.
Bir de kitapların boylarını da küçültmeyecekler ki, sayfa sayısı az olacak sadece. :slight_smile: 16x24 olacak boyları yine.

3 Beğeni

Görüntünün çirkinliği bir yana şunu da eklemeliyim ki okuma kalitesi daha önemli nazarımda. Örneğimde büyük büyük rahat rahat okurken bir anda küçük karelerle karşılaşmam aldığım keyfi sekteye uğrattı diyebilirim.

Şimdi, okur olarak ağır ve kalın kitapların zahmetine katlandım herkes gibi alıştım da! Bölünmesi bence yine alışanın -benim gibi- okuma keyfini sekteye uğratacağına inanıyorum. Nasip…

4 Beğeni

Akılçelen’in okurları ciddiye aldığını hiç sanmıyorum, bu yaşananlardan önce yaptıkları her şey ile belli ettiler bunu.

Akılçelen, Fırtınaışığı Arşivi’ni yolun yarısında - yazarın tam tersini defalarca söylemiş olduğu halde- ikiye bölerken, kapakları değiştirirken, yetmemiş gibi beş farklı çevirmen(bu ne tür bir saçmalık bilemiyorum) kullanarak benim nezdimde kalitesizliğini belli etmiş oldu.

Brandon Sanderson’u Türkçe okuduğumda orijinalinden daha keyif aldığımı farketiştim, zaten düzgün çevirip editörlük yapamadıkları, dünya çapında bir seriyi iyice yok etmişler. Akılçelen keşke biraz okur kitlesini ve yayıncılık etiğini düşünebilseydi. 2017’den beri sürekli ertelenen resmen bir facia ve “nasıl kötü yayınevi olunur” örneği görüyoruz Akılçelen’de.
Bunlar acımasız eleştiriler değil, yıllarca fantastik kurgu okurlarının aşina olduğu rezilliklerin Akılçelen’de yeniden vuku bulması.
Satış rakamlarıymış. Yayınevi ne zaman ciddi bir reklam yaptı, kitapları tanıttı? Bugün Sanderson TC’de bir parça yayıldıysa bu yalnızca okuyucu sayesinde. Ne reklam ne tanıtım yapıp satış rakamlarını bahane etmek yalnızca kendi kabahatini örtmeye çalışarak başkasını suçlamak, kimse kusura bakmasın.

Çeviriler rezalet, PR, özen yok ve sonra okurlar yaptığınız tüm rezilliklere sonunda laf ettiği için haksız değil, tam tersine biz okurların Akılçelen’e bu kadar sabredebilmesi insanların sabır taşı olduğunu gösteriyor.
Umarım Sanderson kitaplarının bir tanesini bile bu rezaletten sonra yayınlamazsınız, zira onlar yayınevinin hak ettiği seviyede kitaplar değil, rezalet yerine hiç çevrilmemesini tercih ederim, Türkçe okuduğumuzda Fırtınaışığı Arşivi, orijinal halesini koruyamayacak belli ki.
Ne diyeyim, yazık.

10 Beğeni

Fırtınaışığı Arşivi serisinin ilk iki kitabının kağıdının kuşe olduğunun farkında mısınız? Bazı arkadaşlar birinci hamur yazmış ama bu bilgi yanlış. Kitap kuşe kağıt. Bu nedenle bir kaç kilo. Kimileri de 20-25 TL’ye aynı sayfada kitaplar var veya 1000 sayfalık Stephen King’ler 55 TL diye yazmış. O kitapların 2018 ortasından önce veya çok daha önce basıldığının ve fiyatların o zamanki kağıt fiyatlarıyla belirlenmiş olduğunu biliyorlar mı?

1 Beğeni

Yeni baskı Mahşer kitabı 200 tl olması lazım senin mantığına göre. O günün kağıt fiyatlarına göre kitabın fiyatı sabit mi kalıyor.

Kuşe kağıt altına, farklı bir kitap kağıdı ekleyerek özel bir baskı yapılmış. Yayınevi yetkilisinin kendi açıklamasıdır.

Kısacası farklı bir teknik kullandıklarını söylüyorlar zaten. Ancak tek sorun buralarda değil bu nedenle kitaplar görünene kadar tartışmanın bir anlamı yok.

Mahşer yanlış hatırlamıyorsam 57 TL ve 2017 yılında basıldı.

Ben mi yanlış hatırlıyorum zamlardan sonra kitap fiyatları uçmadı mı? Hangisi yeni baskıyı bekledi yeni fiyatlandırma için?

Hadi benim örneğim yanlış olsun, yeni basılan 1000 küsür sayfalık başka kitaplar için 80-90 tl fiyatlandırılmıyor.

1 Beğeni

Neresinden tutsak elimizde kalıyor, hayırlısı artık. :frowning:

1 Beğeni

Genelde yeni baskıyı beklerler fiyatlandırma için. Veya az bir artışla eldekini satmaya çalışırlar.

O yüzden bekleyip ne ile karşılaşacağımızı bir görelim. Sonrasında hafif ya da ağır eleştiriler buradan ya da farklı platformlardan illaki yapılır.

Burada kitapların yeni baskıları ve Oathbringer ın iki kitap olacağı net şekilde 2 gün önce paylaşıldı. Yayınevi instagram sayfasında ise ilk defa dün akşam yetkili tarafından bu bilgi verildi.

Sonuç olarak kitaplar görücüye çıktıktan sonra eleştirmek daha doğru ve mesnetli olacak diye düşünüyorum.

Ayrıca yalnızca üçüncü kitap bölünmüş olmayacak. Tüm seri iki kitap olarak basılacak. Bu Parlayan Sözler için netleşti zaten Kralların Yolu da aynı şekilde olacak.

2 Beğeni