Akılçelen Kitaplar Soru Hattı

(Mustafa Erdem) #650

Yeni baskı Mahşer kitabı 200 tl olması lazım senin mantığına göre. O günün kağıt fiyatlarına göre kitabın fiyatı sabit mi kalıyor.

Kuşe kağıt altına, farklı bir kitap kağıdı ekleyerek özel bir baskı yapılmış. Yayınevi yetkilisinin kendi açıklamasıdır.

Kısacası farklı bir teknik kullandıklarını söylüyorlar zaten. Ancak tek sorun buralarda değil bu nedenle kitaplar görünene kadar tartışmanın bir anlamı yok.

(Mithat) #652

Mahşer yanlış hatırlamıyorsam 57 TL ve 2017 yılında basıldı.

(Mustafa Erdem) #653

Ben mi yanlış hatırlıyorum zamlardan sonra kitap fiyatları uçmadı mı? Hangisi yeni baskıyı bekledi yeni fiyatlandırma için?

Hadi benim örneğim yanlış olsun, yeni basılan 1000 küsür sayfalık başka kitaplar için 80-90 tl fiyatlandırılmıyor.

(Umut Özak) #654

Neresinden tutsak elimizde kalıyor, hayırlısı artık. :frowning:

(Mithat) #655

Genelde yeni baskıyı beklerler fiyatlandırma için. Veya az bir artışla eldekini satmaya çalışırlar.

O yüzden bekleyip ne ile karşılaşacağımızı bir görelim. Sonrasında hafif ya da ağır eleştiriler buradan ya da farklı platformlardan illaki yapılır.

Burada kitapların yeni baskıları ve Oathbringer ın iki kitap olacağı net şekilde 2 gün önce paylaşıldı. Yayınevi instagram sayfasında ise ilk defa dün akşam yetkili tarafından bu bilgi verildi.

Sonuç olarak kitaplar görücüye çıktıktan sonra eleştirmek daha doğru ve mesnetli olacak diye düşünüyorum.

Ayrıca yalnızca üçüncü kitap bölünmüş olmayacak. Tüm seri iki kitap olarak basılacak. Bu Parlayan Sözler için netleşti zaten Kralların Yolu da aynı şekilde olacak.

Mesele sayfa sayısı ya da parası değil. Eger oysa Alfa’nın Civa baskısı ya da onlarca örnek bulunur.
Yayın evi okuru yok sayıyor.seriyi sil baştan yapıyor, ilk 2 kitabı yok sayıyor maşallah bazı arkadaşlar yayınevi yetkilisinden daha yetkili. Yok kuşeymiş yok bilmem ne…
Ortada bir ayıp var, kimse kusura bakmasın okuru yok sayan ilk 2 kitabı almış okuru hiçe sayan yayınevi fırsatçılık yapıyor.

(Mithat) #658

Hocam haklsınız da Tüfek Mikrop Çelik 600 sayfa 70 lira. Yeni kitap 1100-1200 sayfa 140 TL zaten olacak. Bir de anket falan o eski kağıda basılmasını sağlasak 200 lira olacak.
Hangimiz alabilecek kitabı? Alıp camekanda mı saklayacağız. Sanki biraz uçuyoruz.

(Mithat) #659

Yayınevi bu tercihi yapsaydı sanki daha çok fırsatçı gibi olurdu.

(Mithat) #660

En azından biz Kaladin severler için yani.

Pegasus burada doğru bir kıyaslama değil. Sayfa sayısı kıyaslama da dogru değil birinin telifi farklıdır diğerinin farklı anlamak istemiyorsunuz Sanderson kitapları zaten pahalıydı. Aynı sayfa sayısı kıyaslama 3 yıl önce de 2 /3 katıydı.
Yayınevi sanki şu ana özel bir durum gibi bunu bahane ediyor. Seriyi sıfırlayıp fırsatçılık yapıyor.

Mithat Bey Akılçelen’i savunmak için aramıza katılmış. Hogeldiniz Mithat Bey

(Mithat) #663

O biraz senin yaklaşım sorunun. Sandersonu severim. yeni kitabı bekliyorum. Ben pahalı olmasından yana değilim kitabın.

(Umut Özak) #664

Birbirimizi kırmaya gerek yok arkadaşlar.

Yayınevinin kitapları 2’ye bölerek basmasının yanında tek cilt alan okuyucular için de böyle bir seçenek de sunması gerekiyor. Yoksa tek cilt okuyucusu fiyata falan pek bakmaz zaten en azından bu şekilde devam etmek istiyorsa.

:smile: :slight_smile:

(Mithat) #666

Benim önerim kitabın kağıdının değiştirilmesi. İkinci hamur olması. Mümkünse de ciltli. Ama bu mümkün olmuyorsa ikinci hamur olabilir. Ama bu kalınlıkta ciltsiz bir ikinci hamur kitaplıkta berbat duracak. Kapağı zaten tutmayacak. Kaygılarım bunlar.

(Mustafa Erdem) #667

Ilk mesajında bunları belirtsen tamamda yayınevinin fiyat ve kitap bölme politikasını savunan tarzda neden yazıyorsun? Hangimiz pahalı olsun istiyoruz ki zaten.

(Mithat) #668

Kağıt ve kıyaslamalar konusundaki yanlış olduğunu düşündüğüm fikirlerden dolayı bunları yazmak istedim. O kağıdın çok pahalı olduğunu biliyorum çünkü:) Sanki en ideali madem yayınevi ikiye bölmek istiyor bölsün. Diğer iki cilt ve Oathbringer için prestijli ciltli, ikinci hamur hafif ama sağlam prestij baskı yapsın. Hem rahat okunur.

(Mustafa Erdem) #669

Isterse beşe bölsün yayınevinin bileceği iş ama bunu savunurken sundukları argümanlar sağlam değil.