Akılçelen Kitaplar Soru Hattı

Mesele sayfa sayısı ya da parası değil. Eger oysa Alfa’nın Civa baskısı ya da onlarca örnek bulunur.
Yayın evi okuru yok sayıyor.seriyi sil baştan yapıyor, ilk 2 kitabı yok sayıyor maşallah bazı arkadaşlar yayınevi yetkilisinden daha yetkili. Yok kuşeymiş yok bilmem ne…
Ortada bir ayıp var, kimse kusura bakmasın okuru yok sayan ilk 2 kitabı almış okuru hiçe sayan yayınevi fırsatçılık yapıyor.

9 Beğeni

Hocam haklsınız da Tüfek Mikrop Çelik 600 sayfa 70 lira. Yeni kitap 1100-1200 sayfa 140 TL zaten olacak. Bir de anket falan o eski kağıda basılmasını sağlasak 200 lira olacak.
Hangimiz alabilecek kitabı? Alıp camekanda mı saklayacağız. Sanki biraz uçuyoruz.

Yayınevi bu tercihi yapsaydı sanki daha çok fırsatçı gibi olurdu.

En azından biz Kaladin severler için yani.

Pegasus burada doğru bir kıyaslama değil. Sayfa sayısı kıyaslama da dogru değil birinin telifi farklıdır diğerinin farklı anlamak istemiyorsunuz Sanderson kitapları zaten pahalıydı. Aynı sayfa sayısı kıyaslama 3 yıl önce de 2 /3 katıydı.
Yayınevi sanki şu ana özel bir durum gibi bunu bahane ediyor. Seriyi sıfırlayıp fırsatçılık yapıyor.

2 Beğeni

Mithat Bey Akılçelen’i savunmak için aramıza katılmış. Hogeldiniz Mithat Bey

10 Beğeni

O biraz senin yaklaşım sorunun. Sandersonu severim. yeni kitabı bekliyorum. Ben pahalı olmasından yana değilim kitabın.

Birbirimizi kırmaya gerek yok arkadaşlar.

Yayınevinin kitapları 2’ye bölerek basmasının yanında tek cilt alan okuyucular için de böyle bir seçenek de sunması gerekiyor. Yoksa tek cilt okuyucusu fiyata falan pek bakmaz zaten en azından bu şekilde devam etmek istiyorsa.

1 Beğeni

:smile: :slight_smile:

Benim önerim kitabın kağıdının değiştirilmesi. İkinci hamur olması. Mümkünse de ciltli. Ama bu mümkün olmuyorsa ikinci hamur olabilir. Ama bu kalınlıkta ciltsiz bir ikinci hamur kitaplıkta berbat duracak. Kapağı zaten tutmayacak. Kaygılarım bunlar.

Ilk mesajında bunları belirtsen tamamda yayınevinin fiyat ve kitap bölme politikasını savunan tarzda neden yazıyorsun? Hangimiz pahalı olsun istiyoruz ki zaten.

2 Beğeni

Kağıt ve kıyaslamalar konusundaki yanlış olduğunu düşündüğüm fikirlerden dolayı bunları yazmak istedim. O kağıdın çok pahalı olduğunu biliyorum çünkü:) Sanki en ideali madem yayınevi ikiye bölmek istiyor bölsün. Diğer iki cilt ve Oathbringer için prestijli ciltli, ikinci hamur hafif ama sağlam prestij baskı yapsın. Hem rahat okunur.

Isterse beşe bölsün yayınevinin bileceği iş ama bunu savunurken sundukları argümanlar sağlam değil.

2 Beğeni

Anlamadığım neden TMÇ ile kıyaslıyorsunuz? Bilimsel bir kitapla fantastik kurguyu kıyaslamak ne kadar mantıklı? İki kitabın telifini biliyor musunuz ki böyle bir kıyas yapıyorsunuz?

Neyse, madem bir kıyas yapacağız arkadaşın da dediği gibi Barok döngü üçlemesi / Civa ile yapalım ne dersiniz ? 1000 sayfa ciltli ve 55 tl ye satılıyor.

Okuyucular yayınevinin samimiyetine ve iyi niyetine inanmıyor ayrıca bunun altını da gayet makul bir şekilde dolduruyor.

Aklımızla dalga geçip kitap satmıyor para kazanamıyoruz onun için pahalı demek gayri ciddi bir yaklaşım. Satmıyorsa sorumlusu yayınevidir, biz değil.

Seri devam ederken kağıt yapısı değişen başka bir kitap var mı? Veya 2 ye bölünen?

Bunun savunulacak hiç bir tarafı yok bu kadar basit…
Yayınevi çıkıp “özür dileriz başka türlü basmamız mümkün değil ancak böyle basabiliyoruz çünkü biz kitabın pazarlamasını yapamıyoruz” desin, yani gerçekleri söylesin o zaman bu kadar sert eleştirmem ancak çıkıp aklımızla alay ederlerse benim tavrım bu olur.

Şimdi yaptıkları da şark kurnazlığından başka bir şey değil, okuyucuyu düşündüklerinden ikiye bölmüyorlar kitabı daha çok kazanmak için bölüyorlar.Hem kağıt kalitesini düşürüyorlar hem de fiyatı %100’den daha fazla arttırıyorlar.

Böyle bir fiyat politikası izlenecek bir kriz yok.Zaten başka hiçbir yayınevi de böyle devasa zamlar yapmadı.

Olay rahat okumaksa şimdi mi akıllarına gelmiş bu konu, 2 tane kitap bastıktan sonra anlamışlar herhalde.

5 yaşındaki çocuğa anlatır gibi anlatmaya çalışıyorum ama yine de anlatamıyoruz sanırım.

7 Beğeni

Kitap bölündüğü zaman sanki daha ucuz olacak diye bir algı var. İki kitap her zaman tek kitaptan pahalı olur. Bir diğer husus ise elimizde ilk iki kitap var yeni kitapların formatı kağıt kalitesi vb değişince hoş olmayacak. Bunlar dışında eğer yazar tek kitap istiyorsa saygı gösterin bu etik değil.

3 Beğeni

Pek anlamak istemiyorsanız size daha açık anlatayım. Ben kağıt işinden anlarım. Şimdi yine Akılçeleni övdü falan demezseniz sevinirim. İlk iki kitaptaki kağıt kuşedir. O kadar ince birinci hamur olmaz. Olursa siz sayfayı okurken arka sayfadaki yazıları da görürsünüz, haliyle okuduğunuza lanet edersiniz. Yayınevi bu yaşanmasın ve bin sayfalık kitabın sırtı kocaman olmasın diye buna yönelmiş. Kitap bu nedenle bir kitapta beklenen ağırlıktan çok daha ağır olmuş. Bu aşamada çok yüksek bir maliyet ile karşılaşmış olmalılar.

Bazı arkadaşların zaten pahalıydı yorumları bunu gösteriyor. Sonra tekrar aynı baskı için kağıda yöneldiğinde bakmış ki olacak gibi değil, alternatif aramış. Siz de bunu iki yüzlülük diye yorumluyorsunuz mesela.

En iyi seçenek benim önerim gibi görünüyor.

Foruma hoş geldiniz. Akılçelen’le bayağı bir ilgilenmişsiniz görüyorum ki ve bayağı da hakimsiniz konuya. Kaç gündür herkes tartışıyor burada ama foruma yeni dahil olmanıza rağmen ‘En iyi seçenek benim önerim gibi görünüyor.’ diyecek kadar hem de. :slight_smile:

8 Beğeni

Hala mı kağıt…

1 ve 2 kitabın kagıtları aynı değil bu arada

3 Beğeni

Bölücü terör örgütü.

Benim tercihim ciltli ikinci hamur daha uygun fiyat