Akılçelen Kitaplar Soru Hattı

Ben de takip ediyorum ve cidden dediğiniz gibi oluyor. Gülümsememek elde değil :joy:

4 Beğeni

Meslektaşım öncelikle işlerinde başarılar dilerim.

Sonralıkla, akılçelen süreci çok kötü yönetti malesef. En önemli sebebi bu tepkilerin. İnsanlar bu seriye çok değer veriyor. Böyle saga benzeri bir seri ise daha farklı bir yayın politikası bekler malesef. Birden çok radikal karar alınınca bu tepkiler çok normal.

Ha beni @Buyici kardeşim ikna etti ben yayınevine eskisi kadar tepkili değilim. Özellikle ağır ve kalın kitaplarda taşınma-raf zaiyatı yayınevini çok zorlamış gibi duruyor fakat bunu bize çok farklı anlattılar. İnsanlar dertlerini ne yazık ki anlamadı.

Ayrıca en başta kitap ikiye bölünüyordu ki bu tercih gerçekten seriyi mahvederdi. Biz en çok o konuya tepki koyduk. Yayınevi de döndü zaten bu kararından.

İnşallah bir sonraki kitabın sürecinde bunu telafi ederler.

5 Beğeni

Ki kitabın ikiye bölünmesi de aslında sorun değildi bence. Bunu hem aynı anda çıkarmayacak olmaları hem de fiyatlarının çok yüksek olması izleyecekti. Yoksa adamlar çıkıp daha ilk baştan kitap gecikebilir sorunlar var, ikiye böleceğiz ama aynı anda çıkacak vs vs açıklamaları düzgün bir dille yapsalar bu kadar tepki almazlardı.

Geçen haftalardaki ithaki olayı mesela, en sonunda yetkili biri çıktı ve bir sayfa ayrıntılarıyla adım adım açıklama yaptı. Herkeste ha tamam deyip kenara çekildi.

3 Beğeni

Burada tepki koyan insanlar olmasaydı şu an birçok kişi ilk parçayı Şubat’ta okumuş ikinci parça için de Ağustos’u beklemiş olacaktı. Tepki yoksa sonuç da olmaz. Bu saatten sonra almak isteyen alır, almak istemeyen almaz. Ben kendimce başarısız bir yayınevi olarak görüyorum hâlâ. Şimdi Oathbringer çıkınca yelkenleri suya indirenler yarın gelip burada umarım yeniden isyan etmez. :slight_smile:

6 Beğeni

Duygularima tercüme olmuşsunuz. Benim için tek sıkinti seri ortasinda boyut ve kapağin değişmesi. Onun dişinda yayinevinin başka bir hatasini da görmedim. Ayrica raflara sığmiyor bahanesinede inanıyorum. D&R gibi magzalarda sikinti olmaz. Ama kücük kitapcilar hacimli kitap satmak istemedikleri kitap raflara siğmiyor diye bahane üretmiş olabilir. Dolayisiyla da yayinevi bize kitapalr rafa siğmiyor diyerek kitapalrin boyunu küçültmüş olabilir. Ayrıca yayınevini kitabı onceden çevirtiğini ama çeviriyi beğenmedikleri için 7 tane çevirmenle anlaştıklarını biliyoruz. Kaç yayınevi çeviriyi beğenmediği için kitabi baştan çevirtiri?

1 Beğeni

En çok tepki gösterenlerden biri bendim. Kitapları alıp almamakta kararsızım hala ancak kapaklar beni biraz yumuşattı ve cezbetti itiraf etmek gerekirse. Ama bir kitapçıda kitapları incelemeden karar vermeyeceğim. Punto ve yazı stili beni hala tereddüte sokuyor. Fiyatlarının da cidden beklentimin altında olduğunu söylemeliyim. Yine de bunların hiçbiri Akılçelen’in eski Sanderson okurlarını görmezden geldiği gerçeğini değiştirmez.

3 Beğeni

Ben akılçelen’in serileri tamamlayabileceğini düşünmüyorum. Hiç büyük tepki vermedim, çok tepki verenlerin de yumuşamalarını gördükçe burada gülümsüyorum.

Ben şimdilik küçük boy çıkan hiçbir Brandon kitabını almayacağım. Herkesin özgür iradesi var sonuçta. Almak isteyende keyifle okusun.

Bir de son dönemlerde bu konu dahil pek çok konuda gördüğüm, çoğunluğun beğendiği şeyleri yerin dibine sokan saçma bulan, çoğunluğun eleştirdiği şeylerde tam tersini savunanlar varki o daha ilginç geliyor bana.

4 Beğeni

Okumada sıkıntı yok ama tek sayfada Orhun Kitabelerini okumak gibi birşey. :sweat_smile:

2 Beğeni

Bunu bana itafen mi yazdınız?

Böyle bir şey mi yapıyorsunuz neden üzerinize alındınız???

Ayrıca merak ediyorsanız öncelikle bu başlıkta ayda bir gelip yayınevi savunan insanlar için yazdım. Yine Pegasus’un kutu muhabbeti için sizde üstünüze alınabilirsiniz…

1 Beğeni

Sanirim bunu Barut Büyücüsu olayına karşilik olarak yazdınız. Simdi size sorarım, bir serinin 2. Üçlemesinin çevrilmemesini istemek, Seriyi satın alacak birisine durun seriyi önermiyorum yaratılan dünyasi kötü diyerek uyarmak seriyi yerin dibine sokmak mıdir?

Savunma haklari yok mu yayınevini hakli bulamazlar mı? Insanlar anlamadan etmeden sayfalarca yayinevini elestirdi dalga geçti, konu lastik gibi uzatildi neden seriyi 2’ye bölmeye çalıstiklari için bence bu ekonomik şartlarda, ithakinin bile matbaa konusunda bozdugü bu zamanlarda bu oldukça kabuledilebilir bir seydi. Simdi seri hem boy hem de kapak olarak değisti böylesi daha mı iyi oldu? Haa benim için sikinti yok boylarin degişmesinde bende sadece birinci kitap var onuda istersem bir sekilde elden cikatirim. Ama yinede yayinevinin seriyi ortada küçultmesi saygisizlik

Şahsen bu olaylar daha cikmadan önce yayinevinin kapakları değistirip ABD deki gibi basmasını istiyordum. Yukaridada bunula ilgili geçen sene yazdığım onlarca cevap var. Daha sonra bu fikrimden vazgecmemi sağlayan şey ekenomisi kotü olacak arkadaşların magdur olacak olmadıydı. Yinede kapaklar değistigi için içtrn içe seviniyorum. Seriye az renk geldi.

Pegasus olayina gelince yayinevinin aç gözlü davranip insanlara kutu satması saçma buluyorum. Hemde bunu her kitaptan sonra sayiyi artirip yapiyorlar. Insanlari aptal yerine koyuyorlar. Ama madem insanların aptal yerine konmaya itrazı yok benimde yok demektir.

1 Beğeni
  1. Barut büyücüsü olayından haberim bile yok. Orada üstünüze alınmışsınız. Ben başlığını bile okumadım.

2. Akılçelen buraya gelip biz 38 yıllık, 7 markalı firmayız en iyisini yaparız deyipte ortadan kayboluyorsa eleştiriyide, dalga geçmeyi de hak ediyordur benim gözümde. Ben senin tüm serilerini toplamışsam üstelik buna şimdiye kadar çok büyük paralar vermişsem sen bana saygı duyacaksın. İlk başta yapılan yapıcı eleştiri ve isteklere ben bilmem kaç yıllık firmayım deyip burnu büyüklük yapıp kaybolmayacaksın. Nasılsa alırlar diye insanları enayi yerine koymayacaksın.

3. Pegasus’un kutu olayında kitabı tek tek alan insanlar, bari bizim için kutuyu ayrı olarak satışa çıkarın dedi Pegasus insanların bu isteklerini kabul etti satışa koydu. Almak ya da almamak sana kalmış tercihtir. Adam istersen tek tek istersen kutulu satıyor sonuçta.

16 Beğeni

Bu şey değil mi ya? Mikroekonomi :smile:

Sizlerin fikirlerine saygı duyuyorum ama yayınevine gösterilen tepkilere hak verdiğim gibi, yayınevinin de bazen iyi niyetli şeyler yapmaya çalıştığını da kabul ediyorum. Ne diyelim. Yaşayıp göreceğiz artık süreci. Ben son kitap için 2 ye bölünürse açıkçası almayı düşünmüyordum ancak bu haliyle en azından bu fiyatlarda yayınevi desteği hak ediyor şimdilik. Almak istemeyen almaz tabi de, ben almayı düşünüyorum.

5 Beğeni

Öneri: yayınevi o kadar çok yanlış yapıp saygı duymuyorsa konuya girip boş yorum yapmazsınız olur biter. Almayacaksın diye alacak olanlara sataşma hakkını kimse size vermiyor.

1 Beğeni

Benim yaptığım yorumun boşluğuna senmi karar veriyorsun!!! Bir daha hangi konularda yorum yapabileceğimizi yazarsan onlara yazarız. Hatta bir başlık aç kimse senin istemediğin konularda yorum yapmasın !!!

1 Beğeni

Polemiği bu kadar seven arkadaşlara kitap okuyup forum takip etmek yerine sabah programları izlemelerini öneririm.

2 Beğeni

Sabah uyarı yaptım yine birbirinize sataşıyorsunuz. Saldırmadan tartışın arkadaşlar. Karşınızdaki kişilere boş, saçma, garip, gerizekalı vb. ithamlarda bulunmayın. Herkes fikrini düzgünce dile getirsin.

4 Beğeni

Uzun zamandır ara ara burayı okuyorum Sanderson kitapları ve diğer şeylerle alakalı. Ama sanırım bu şartlar altında Sanderson kitaplarına devam edemeyeceğim. Kapak değişiklikleri, boyut değişiklikleri canımı ÇOK sıkmasına rağmen bunlar bir yana, o yazıları (3. kitapta da öyle olduğunu varsayarak) 8 derece miyoplukla okumam mümkün görünmüyor. Sanderson’ın hala bu yayınevinde olmasını içler açısı buluyorum. Tek temennim son dönemde çıkan Lejyon’dur falan onlara bulaşmamış olmak. :smiley:

Bütçe ayırabilirsem belki zaman içinde İngilizcelerine geçebilirim diye düşünüyorum… Neyse ki çok meraklı biri olmadığım için sıkıntı olmayacak. Zaten kitapları daha da batıramayacakları için hemen Oathbringer’ın Türkçesini alayım kafasına da geçmem… :smiley:

Yalnız adamlar tek Sanderson’da da değil, diğer serilerinde de aynı şekildeler, birbirlerinden haberleri yok. Bir manga serisini sormuşlar burada tee en başlarda, bıraktıklarını söylemişlerdi başka bir yerde, şimdi de öyle bir şey yok yazmışlar. En son ne zaman basmışlar o seriyi, 2017’de. :smiley: Ne bileyim, en sevmediğim yayınevleri sıralamasında 1. sıraya yükseldi yükselecek Akılçelen… Ki 1 numarayı da indirmek zordur. :smiley: Yazık günah valla, insanlar kaç senedir bu Oathbringer için parasını biriktirmiştir halbuki olanlara bak… :confused: Başka yayıncıların da çok pahalı kitapları olduğunu biliyorum aslında ama…

(Bu arada, benim Kralların Yolu ile Parlayan Sözler’im arasında da baskı farkları var, bahseden olmuş muydu görmedim, ilk kitabın ikinci baskısında, kapağın içe kıvrık “kulakları” yok ama Parlayan Sözler’de vardı, adamlar bayağıdır kırpıp duruyorlarmış, haha, zaten kağıt kalitesi malumunuz.)

5 Beğeni

Kralların Yolu ilk baskıda da içeri kıvrılan kulak yok. Onu Parlayan Sözler’e özel bir kereliğine yaptılar başka Sanderson kitabında göremedik.

2 Beğeni

Hadi ya bilmiyordum, biraz gözüme batıyor benim. İlginçmiş ama özel bi kereliğine yapmaları. :smiley: Hoş, her yaptıkları bir seferlik oluyor ya zaten…

5 Beğeni