Alfa Yayınları Klasikler Serisi

Yine mi kapak değişimi? Vallahi kafam allak bullak oldu…

1 Beğeni

Yaramı deşme dur hele :flushed: :worried:

Yaranı deşeceğim çünkü bu konuda çok netim. Bir dizi içinde kapak değişimi kadar negatif bir durum yok. Takip edemiyorsun, alamıyorsun. Neyi aldım, neyi almadım, neyi alacağım karman çorman oluyor. Bu aslında görsel olarak hafızalarda yer etme durumudur da aynı şekilde. Misal Can Yayınları beyaz kapaklarını veya gri veya krem kapaklarını bin metreden görseniz tanırsınız. Diskdünya serisini bin metreden görseniz tanırsınız. Buna bir sürü örnek verebilirim. Her ne kadar basit ve renksiz bulsam da Hay klasiklerini bin metreden görseniz tanırsınız.

Alfa ise bu konuda güven vermiyor. PKD ve Jules Verne değişime gider mi acaba diye diken üstünde oturuyorum vallahi. Mark Twain kitaplarını tercih ediyorum ama her seferinde hangisini aldım, hangisini almadım karıştırıyorum. Bu sebeple hep “Amaaan,” diyorum ve uğraşmıyorum. Belki de hazır yeniden kapak değişimine gitmişken klasikleri de kendi içinde parçalamalılar. Yazar kitaplıkları yapsınlar. Geriye kalanları da tek tip bassınlar.

2 Beğeni

Dediklerine aynen katılıyorum. Bazen sırf kapakların düzensizliğinden alacağım kitaplar varsa da alasım hiç gelmiyor. Yada Alfa Yayınları klasikler olarak değilde edebiyat altında çıkarmış olsaydı bu kadar itici gelmeyecekti. Ama bir seri içerisinde gibi lanse edince ortalık karman çorman oldu. Pekte düzeltecekler gibi durmuyor. Hayırlısı ile şu PKD ve Jules Verne bitse de rahatlasak daha sırada Lem kitaplarına da kavuşsaydık.

Lem daha büyük huzursuzluk yaratıyor. Oralara hiç girmeyelim. Ben bu seriden genel anlamda umudumu kestim. Liste yapsam bile kapaktan aklımda kalır benim genelde. Kapaklar da karışık olduğu için aklımda bir şey kalmıyor. O sebeple almıyorum ben de.

1 Beğeni

Aslında seri içerisinde daha baskın olan yazarlari belirli formata çekmeye çalışıyorlar gibi. Mesela orijinal dili latince olanlar farklı kapaklar ile veritas dizisi kapaklari gibi çıkıyor. Biraz daha toparlamaya başladılar gibi geliyor bana.

Seri içerisinde olan numara karışıklıkları gibi bilgileri paylaştım yayınevi ile. Yeni baskılarda çözecekler.

2 Beğeni

resim

1 Beğeni

Kırmızı gelecek mi? :slight_smile:

Sorayım cevap gelirse yazarım buradan. :slight_smile:

@fortknoxt

148 - H.P. Lovecraft - Bütün Romanları H.P Lovecraft
149 - H.P. Lovecraft - Bütün Hikayeleri H.P Lovecraft

2 Beğeni

Sormuşken Savaş ve Barış Ciltli baskıyı da sorar mısın? Bir türlü çıkmadı ciltli baskı.

En son sorduğumda ciltli için ayrı karton hazırlanıyor dağıtım bölümüne sormak lazım demişti. Tekrar sorarım. :slight_smile:

1 Beğeni

Dün ben instagram hesaplarından sormuştum. Önümüzdeki ay yanıtını verdiler.
Bilginize.

1 Beğeni

Teşekkürler @Strenergy kardeşim. Sen olmasan bu klasikler de hangi numarada ne var bilemeyeceğiz.

1 Beğeni

Ben elimdeki listeyi son çıkan baskılara göre baskı numarası dahil güncelledim.

Eksikleri buldukça ve yayınevi ile teyit ettikten sonra buradan paylaşırım kardeşim :blush:

2 Beğeni
2 Beğeni

Lady Susan

161 numara yine çift kitaba verilmiş. (Kon-Tiki ve Örümcek Ağı)

Örümcek Ağı

2 Beğeni

Sıralama ile ilgili alfaya soru sordum cevap aşağıda.

4 Beğeni

Yeni Kitap

162

2 Beğeni

Bu seri seri değil tam bir kaos…

Böyle kategorizasyon olmaz olsun.

2 Beğeni

@Strenergy Peter Pan
Boethius Felsefenin tesellisi
Descartes Duygular yada Ruh Halleri
Platon Şölen
Paul Lafargue Tembellik Hakkı
Nietzsche Deccal
Voltaire Zarif
Voltaire Micromegas
Dionysios Thraks Gramer Sanatı
Cornelius Tacitus Germania
Arthur Schopenhauer Yaşam Bilgeliği Üzerine Aforizmalar
Max Scheler Hınç
Ksenophon Onbinlerin Dönüşü
Bu kitaplarda klasiklerin ilk çıktığı zamanki kapak tasarımıyla aynı büyük ihtimalle ilk 37 deler. Yanlış görmediysem yoklardı listede bakarsanız sevinirim