Almanca Öğrenmeye Yeltenenler

Ecnebilerin “Life is too short to learn German” diyerek tabir ettikleri ama bize vız gelir tırıs gider kafasıyla giriştiğimiz zor bir iştir. Yeni dil öğrenmek zaten başlı başına sorundur ama şimdi size yararlı birkaç link paylaşacağım bunları izleyip taktik öğrenip gaza gelip başarabilirsiniz, ben naptım peki? sabah beşte kalkıp yürüyüşe çıkıyorum ve podcast dinliyorum.
Önerilere başlıyorum:
1-bluebird dil uygulaması (podcast ve testler)
2-yutup url
a-5 techniques to speak any language | Sid Efromovich | TEDxUpperEastSide - YouTube
b-Why We Struggle Learning Languages | Gabriel Wyner | TEDxNewBedford - YouTube
c-How to Talk Like a Native Speaker | Marc Green | TEDxHeidelberg - YouTube
d-The first 20 hours -- how to learn anything | Josh Kaufman | TEDxCSU - YouTube
e-Breaking the language barrier | Tim Doner | TEDxTeen 2014 - YouTube
f-How to learn any language in six months | Chris Lonsdale | TEDxLingnanUniversity - YouTube

3-https://www.nachrichtenleicht.de/
(bu site bbc learning english gibi haftalık haberleri almanca ve kolay sunuyor önerilir)

Naçizane önerilerim
1-olabildiğince çok konuşmaya çalışmak ve telaffuz öğrenmek
2-şu gramer kitaplarını atın bi kenara ve üstü tekrar okuyun
3-kelimeleri kuru kuru ezberlemek yerine ciddi anlamda öğrenmeye çalışmak (nasıl derseniz podcastler işe yarıyor ama ben onunla uğraşmam derseniz deftere yazıp da çalışılabilir.)
4-öğrendiğimiz kelimeleri almancasına göre değil de kendi lehçemize göre griplandırmak ve öyle hatırlamak mesela zahlen > sehlen diye okunur ve bunu selen isminden aklımızda tutabiliriz veya Bedauern > bidovın diye okunur ve bunu Beethoven adlı sanatçıdan aklımıza getirebiliriz.

yazının sonu, umarım yararlı olur fakat gerçekten neden yazdığımı bilmiyorum belki yandaş arıyorumdur :smiley:

11 Beğeni

Almanca’yı hep çok sevmişimdir. Lisede ders almaya başladığımızda çok heyecanlıydım. Sonra artikeller ile koptum dersten :joy: yeniden öğrenmeye başlamayı çok istesem de korkutuyor hala biraz. Özellikle de upuzun kelimeleri. Ama attığınız linkleri inceleyeceğim.

2 Beğeni

dostum okulda bizim hoca tam anlamıyla berbat açık açık diyor ki ezberleyin gelin soracam napalım ezberliyoruz ama son bir haftadır sardım ve ne kadar eğlenceli olduğunu anladım.

1 Beğeni

Ben de bir ara niyetlendim ama Mark Twain beni caydırdı şu sözleriyle:

“Dilbilim araştırmalarım bana gösterdi ki, yetenekli bir kişi ingilizceyi (imla ve telaffuz hariç) otuz saatte, fransızcayı otuz günde, almancayı otuz yılda öğrenebilir. Öyleyse, bu dilin kırpılıp tamir edilmesi gerektiği apaçık ortadadır. Olduğu gibi kalacak olursa, nazikçe ve saygı ile ölü dillerin arasına yerleştirilmelidir, zira yalnızca ölüler onu öğrenecek zamana sahiptir”.

7 Beğeni

Yardım lazım olursa elimden geldiğince yardım ederim :v::blush:

3 Beğeni

Vallahi ben bulabildiğim kadar kaynak buldum ama tavsiyeleriniz olursa tabii ki dinlemek isterim, özel mesaj da atabilirsiniz.

Adamların her şeye bir deyim gibi bi kalıpları var o yüzdendir. Atıyorum bir sorunum var bunu türkçede bir paragrafta anca anlatıyorum karşıdaki de azıcık anlıyor ama almanca tek uzun bir kelimeyle açıklıyor bunu.

2 Beğeni

Alman dilindeki solucan kelimelerin akıbeti

1 Beğeni

İşte tam olarak bundan bahsediyorum .d

1 Beğeni

Sürekli yeltenip bir türlü devamını getiremediğim dil.

1 Beğeni

Şimdi lisede ders olarak görüyorum ama tek heves edenin ben olduğunu fark edince duolingo’ya başvurdum :joy:

@Howl duyunca korktum şimdi :thinking: :joy:

2 Beğeni

Ben lisedeyken soruları tersten yazar, soru zamirlerinin yerine de bi kelime uydururdum. 70- 80 alırdım. Ya hocamız boşvermişti ya da yöntem çalışıyordu bilemiyorum. Çünkü almancam hala on beş yaşında xd Was ist das ayten was ist das : P

3 Beğeni

Bazen işe yarıyor öyle şeyler, ingilizcede de oluyor :ok_hand:

2 Beğeni

Guten abend alle, ich will auch Deutsch lernen.

Yaklaşık 1,5 sene Almanya’da yaşadım. Öncelikle diyebilirim ki öğrenmek cidden zor ancak Almanca konuşmak, İngilizce’ye göre benim daha çok hoşuma gidiyor. Ağızdan daha dolu dolu çıkıyor. Konuşurken işte bu diyorum bir dili hakkını vererek konuşuyorum! Her ne kadar günlük konuşmam iyi sayılsa da gramer bilgim felaket kötü.
Genelde kaba bir dil dense de hiç katılmıyorum. Nazi filmleri ve 80’ler erotik alman filmleri bence bu algıyı oluşturmuş.

Bu Eylül’de tekrar çalışmaya başlayıp bir sertifika için çabalamak istiyorum. B1 bile olsa elde bulunsun.
Almanca Kolay adlı youtube kanalını da öneriyorlar öğrenmek için ;
https://www.youtube.com/channel/UClMP2KCbJtfVFIiBD2M8A8g

3 Beğeni

Aynısını ben de düşünüyordum ama Almancaya başladım bence bir yerden temelin atılması gerekiyor.

2 Beğeni

Yardım isteyen herkese kapım açıktır :slight_smile:

Nicos weg çok tavsiye ediliyor