Alternatif Kitap Kapakları

Benim kitap-kapak uyumu konusunda en beğendiğim yayınevlerinden biri tartışmasız Penguin Books. Çalıştıkları illustratörlerin bir videosuna denk gelmiştim. Kapağın ortaya çıkış sürecinde yazarla yapılan fikir teatisinin ortaya çıkan sonuç üzerindeki etkisinden bahsediliyordu. Türkiye’de buna benzer işleri, son yıllarda aldığı radikal kararla Can Yayınları’nda Utku Lomlu yapıyor. Beğendiğim kapaklardan birkaçı:

image
image
image
image

image

Bahsettiğim video:

16 Beğeni

3 Beğeni

9 Beğeni

51RnGtHV4sL

5 Beğeni

Shakespeare kitaplarının şöyle kapakları karşıma çıktı paylaşmak istedim sizle. Nasıl olmuşlar sizce?

15 Beğeni

nerden biliyorsunuz :smiley:

Bunu kendileri İthaki soru cevap kısmında söylemişlerdi.

Bir yerde, Kafka’nın kapaklarda hamam böceğininin kullanılmamasını istediğini okumuştum. Sonradan kitabı okurken tercihim bu karara saygı duyduklarından ve çevirilerine güvendiğimden dolayı Varlık Yayınları oldu. Kafka’nın öbür kitaplarını da Varlık’tan okumaya karar verdim. (Hatta Dava’yı aldım bile.) :slight_smile:

1 Beğeni

Yakın arkadaşından yazdıklarının öldükten sonra yakılmasını istediğini okumuştum. Bu doğruysa kitap kapağıyla ilgili bir isteği de olmamıştır diye düşünüyorum.

1 Beğeni

takip ediyorum da denk gelmedi bende ondan sordum

Oğuz Demir’in “The Art Of Resistance” Uluslararası Karikatür Yarışması’nda 2.lik ödülü alan çalışması bence Kaplan Kaplan’a çok güzel kapak olur.

7 Beğeni

Açıkçası bu durumla alakalı Borges’in çok güzel birkaç sözü var “Yazarın Odası 1” adlı kitapta.

Bana da mantıklı gelmiyor değil.

Bu ise öncesinde bahsettiğim kapak durumuyla alakalı bir kaynak: Franz Kafka hayatta iken basılan Dönüşüm'ün kapak fotoğrafı - insanokur

1 Beğeni

image

4 Beğeni

Bu tip çalışmalar benim hoşuma gidiyor. Bir kapak olarak değil de bir eser, bir çalışma olarak yaklaşıyorum daha çok sanırım.

Biz hep şatoda yaşadık için alternatif kapak:

11 Beğeni

3 Beğeni

Bu gidişle kitabı da hamamböceği şeklinde basıp satacaklar. :smiley:

4 Beğeni

Paketleyip içine böceği de promosyon olarak vermesinler de…

2 Beğeni

Southern Reach üçlemesinin bizdeki kapaklarını da çok beğeniyorum ancak bu kapakları ayrı bir seviyorum.

Kore edisyonu da muazzam görünüyor.

10 Beğeni

2 Beğeni

5 Beğeni