Anime Genel Muhabbet Başlığı

Elbette kimsenin ne önerdiğiyle bir sıkıntım yok, fakat klasik olarak adlandırılan seriler, zaten adı üzerinde, sonraki izleyecekleri her yapım için bir temel oluşturma özelliği olan, zamanı için şu yada bu şekilde orijinal bir şeyler denemiş yada ortaya koymuş yapımlardır. Bu yüzden de önerdiklerimi 1974’den (Uchuu Senkan Yamato) ile 1998 (Cowboy Bebop) arasındaki altın çağ olarak adlandırılabilecek dönemden seçmeye gayret ediyorum. Fakat maalesef çoğu kişinin derdi Anime izlemek değil, daha çok tribünün bir yerinde yer kapmak haline gelmiş durumda.

İlk izlediği 5 seri içinde Code Geass ve Death Note olan kaç kişiye izlediği şeyde akıl oyunlarından çoooook daha fazla plot armor ve deus ex machina kullanımı olduğuyla ilgili bir eleştirinize saygı duymasını nasıl beklersiniz? Elfen Lied’e 10 basan kitleye izlediği şeyin adının xploition olduğunu, xploition’un da -adını ne kadar güzel sıfatlarla süslerseniz süsleyin- kurgusal bir değer taşıyamayacağına (bkz. "Do you wanna suck my breasts? tarzı edebi diyaloglardan bahsediyorum) ilişkin bir tez ortaya attığınızda, karşı tarafın tetiklenip size her türlü laf sokmaya çalışmasını, bunun bir flame war’a dönüşmesini nasıl engellersiniz?

Burada istediğim kadar dil döksem de, son 10-15 yıl içinde yapılmış seriler ile Anime izlemeye başlamış birisini klasikleri izlemeye zaten ikna edemem. İzlemeye ikna etsem de onları hikayede somut olarak görünen şeyleri bile sevdiremem yada artılarını gösteremem. Bu bakış açısı da zamanla 15 yıl ve daha eski çıkan herşeyi boomer serisi olarak görmeye ve aşağılamaya evriliyor. Kusura bakılmasın ama benim olaya bakış açım insanların sırf popüler diye zaten sınırlı olan zamanlarından feragat ederek birşey izlemelerini, sonra herkes 10’u, 9’u basıyor diye artısına eksisine bakmadan o tribünün bir parçası olmak için yarışmalarını kabullenemiyor. Tribünün bir parçası olmak size yada başkalarına zevk veriyorsa bu sizin onlarla kendi tercihiniz, siz de benimkine saygı duyun ve nedenlerime empati yapın, bu kafidir.

1 Beğeni

Hatataku maou sama 8 senenin ardından sonunda ikinci sezonu getiriyormuş. 7-8 kere izledim ve en ufak bir umudum yoktu devamına dair. Bu sene gerçekten inanılmaz oldu ya. Kobayashi geldi, log horizon geldi, world trigger geldi. Magi ve Yona’dan da artık devam sezonları bekliyorum. Şu an tam olarak bana umut verme yoksa inanırım modundayım.

Ben de başta oldukça sevindim çünkü 2013’deki ilk seriyi oldukça beğenmiştim. Fakat serinin uyarlandığı lightnovel’in zaten geçen yıl bittiğini farkedince bu haber şaşırtıcı olmaktan çıkıp olağan bir etki - tepki durumu haline geldi benim için. Çıksın izleyelim, hayırlısı ne diyelim.

Güzel yürekli anime manga sever arkadaşlarım. Manga Rock kapandığı günden beri bir türlü dikiş tutturamadım. Söyleyin bana hangi siteyi kullanıyorsunuz, hangi uygulamayı?

Ağlamak istiyorum. Tachiyomi’nin de son günlerde hiç güzel yanı kalmadı. Neredeyse tüm kaynaklarda hatalar var. Çöküyor.

Lütfen altına sığınabileceğim bir çatı gösterin. Doğru düzgün zevk ala ala manga okumayı özledim.

@HamdemitAbi kullanmaya başladım. Öneri özelliği çok aradığım bir özellikti. Görünce çok sevindim. Ama mangadex illegal olarak bölüm yüklemekten çekiniyor. Orası kötü olmuş. Ajin okuyordum. Sadece ilk 24 bölüm var sitede :’). Yine de kullanırım bundan sonra. Tavsiyeniz için teşekkürler.

@Akuma_Blade torrent işine girmek yük gibi geliyor. Özellikle sitenin kurduğu düzenin yüklediği sorumlulukları kaldırabileceğimi düşünmüyorum. :disappointed_relieved: tavsiyeniz için teşekkürler. :+1:

@Tilqi_Gin Eksik sayılar sizi rahatsız etmiyor mu?

1 Beğeni

Tachiyomi’nin modlu sürümü olan "Neko"yu kullanıyorum. Site olarak da MangaDex’i tavsiye ederim.
@Kehribar Hocam, onun da çözümü var. Ajin’e tıklayın. Kapağın altında yukarı bakan bir ok olacak ‘‘merge’’ diye. Mangadex’teki eksik bölümleri başka kaynaklardan ekliyor :smiley: . Merge’den sonra Ajin için 91 bölüm gözüktü denediğimde.

1 Beğeni

Kendi hesabım ratio’dan banlandığı için bir arkadaşın BakaBT hesabını satın almıştım, bitmiş Manga’ları batch şekilde oradan indiriyorum, devam eden Manga’lar içinse Nyaa.si candır.

1 Beğeni

Mangadex şu an çevrimiçi okuyuş için en iyi alternatif.

1 Beğeni

Hahah, satın almak mantıklıymış. Ben en son uyarı aldığımda toparlamak için aylarca irc’lerden güncel anime bölümleri avlayıp upload etmiştim (uyarı almışken seed edicek materyali bile download ettirmiyor allahsızlar). Sırf elektrik faturasına yaptığı ek muhtemelen beni zarara sokmuştur.

1 Beğeni

Bunun olasılığı çok çok düşük bu arada. Bir film çıkacak olsaydı bunun bilgisi yüzde yüz sızdırılırdı bu şimdiye kadar. Özellikle Twitter’da ki en güvenilir leaker olan Spytrue isimli kullanıcı bildiğin sezon başlamadan sezon ile ilgili he şeyi sızdırdı (kaç bölüm olacak, hangi chapter da bitecek, bölüm isimleri neler, fragman ne zaman çıkacak, anime hangi ay çıkacak vs vs adam hepsini sızdırdı. Hatta foto bile sızdırmıştı abimiz)

Hadi bunu geçtim Kodansha hayatta izin vermez buna. Sırf Attack on Titan’ın mangasını bitiyor, popülaritesi azalacak korkusuyla inat etttiler de ertelemediler sezonu. Kodansha şuan seriyi olabildiğince erken bitirmek istiyor. Film işi ise buna acayip taş koyar. Film yapacaklar da, biz yarım yıl sonra bu filmi izleyeceğiz de, ondan sonra sezon çalışmaları başlayacak da…uzun iş.

Büyük ihtimal 13 bölümlük bi part 2 yapıp bitirecekler. Ki yeter de zaten. Topu topu 23 chapter kaldı. Ve bunların arasında bolca aksiyon içeren chapterlar olduğundan bahsetmiyorum bile. Film işine şu radde de hiç gerek yok.

Neyse 28 Nisan günü öğreneceğiz sanırım artık. Japonya da anime festivali başlıyor o gün. Attack on Titan’ın da paneli olacak. Bir duyuru yaparlar kesin.

Umarım dediğin gibi olur. Film çıkmasını ben de istemiyorum zaten. Ama zaman konusuna takılmıyorum. Kaliteli yapsınlar da 1 sene daha bekleriz.

1 Beğeni

Resmi çeviri yapılanları koymuyorlardı doğru. Onun için de bir çözümümüz var efendim yeter ki siz isteyin :grinning:.

Mangadex’i okuma için daha çok kullanıyorum o yüzden de aklıma gelmedi mangalife. Mangalife da bayağı iyidir.

2 Beğeni

Site olarak MangaDex öneririm. Ama ben genelde indirerek okurum. Size de tavsiye ederim. :slight_smile:

2 Beğeni

Manga4life bulup bulabileceğiniz en iyi site. Hiç başka bir yer aramayın bile. Sebebi ise basit. Diğer çoğu site fan çevirisi koyarken manga4life ise resmi çeviri koyuyor.

Ayrıca site pc den de mobilden de inanılmaz kullanışlı. Bu konuda 1 numara tüm siteler arasında. Akıyor yani. Reklam yok bişey yok. Sadece sayfa altlarında bir kaç tane var o kadar ki onlarda altta olduğundan dolayı rahatsız etmiyor.

Ayrıca fotoğrafları da direkt olarak torrentte çektikleri için kaliteleri yüksek oluyor. Malum çoğu site birbirinden aldığı için, bir foto 1500 kere upload edilince bazı sitelerde 144p resimlerle karşılaşabiliyor insan .d

Ayrıca arşivi de baya geniş.

1 Beğeni

Mangadex fan çevirili Manga’lar için, Manga4life ise resmi çevirili Manga’lar için çok iyi siteler. BakaBT’de olmayan, Nyaa’da olduğu halde seeder’i olmayan Manga’ları buradan bulabilirsiniz. (Dün arayıp da Nyaa’da seeder bulamadığım Oi! Obasan’ı Manga4life’dan, vakti zamanında okumaya başlayıp da 5. chapter sonrasını bulamadığım Iron-Blooded Orphans Gekkou’yu ise Mangadex’den bulabilmiştim mesela) Tek sorun ise bu iki sitede de Chapter yada Volume indirmesi olmaması. Her sayfaya ayrı ayrı klik yapıp ayrı ayrı indirip onları klasörlemek zaman gerektiren bir uğraş diyebilirim.

1 Beğeni

Hepsini bir sayfada(webtoon usulü-sitede long strip diye geçiyor) toplayıp indirmek daha hızlı olur, tabi mangalife için konuşuyorum. Bende İnternet Download Manager var mesela sayfaya sağ tıklayıp “tüm bağlantıları İDM ile indir” butonuna tıklıyorum, zaten sayfalar numaralandırılmış oluyor. Bir bölümü bir anda indir klasöre at. Gene uğraştırıyor ama yine de resimleri tek tek indirmekten iyidir.
Mesela

Hızlıca bir örnek çektim.
Aynı usulle Toriko’yu da indirmiştim, o zaman son cildin resmi çevirisi daha konmamıştı.

2 Beğeni

Mari karakterini çok sevdiğimi bilen bir arkadaşın yoğun ısrarı üzerine Evangelion 3.0 + 1.0’in Mari ile ilgili internete düşen sahnesine tıkladım, 1. saniyesinde bu filmin tema şarkısını duydum, kapattım. Hayır, ağlamıyorum, gözüme birşey kaçtı.

Evangelion 2.22 ve 3.33’de de normie’lerin bilmediği/bilemeyeceği şeylere müzikli gönderme yapmışlardı, çok etkilenmiştim.

1 Beğeni

Klasörün böyle gözükmesi için özellikle bir şey yaptın mı? CBR dosyalarında resimlerin gözükmesi ya da arada bulunan boşluklar mesela. :slightly_smiling_face:

1 Beğeni

İndirilen bölümlerdeki resimleri ayrı ayrı klasörlere topla sonra o klasörleriin hepsini bir cilt klasörünün içine at. Mesela manganın 2. cildi 8.-16. bölümleri kapsıyor, hepsi için ayrı bir klasör yap sonra o klasörü de bir klasöre topla. Sonra o klasörü rarlarken ZİP şeklinde (zip olması önemli) arşive eklemen lazım. Winrar programında mesela, zipi seç yukarıdan da dosya isminden zipi silip cbr yazarsan mis gibi bir cbr dosyan elinde olur. Tabi kapak resminin çıkması için kapağı cilt klasöründeki ilk bölüm klasöründeki ilk resim yapman gerekiyor, isim olarak. Ona göre sıralanmalı resimler. Mesela Cilt2 klasörü 8. bölümle başlıyor, 8. bölümün ilk fotosu kapak olmalı. Klasörlerin içindeki numaraları her resim için isimlendirme şeklinin aynı olmasına dikkat et. Zip yapınca kapak resmi göstermede sıkıntı olmuyor. Büyük simgelerle göster dersen veya fare ile simgeleri büyütürsen kapak fotosu öylece gözükür.

Pcde okumak için de CdispleyEx kullanılabilir.
Edit: Örnek

2 Beğeni

Klasöre koyduğun bir resmin adını Folder olarak değiştirirsen o klasörün önizleme resmi artık o olur.

2 Beğeni

Japonlar depreme alışık sanıyordum. Attack on Titan son bölüm öyle bir yerde kaldı ki… Bölümün devamını çok merak ediyorum. Umarım birkaç gün içinde spoiler yemeyiz. 17. dakika ya

Bahar sezonu 30 anime geliyormuş. Megalo Box izlerim kesin. Shadows House merak ettim. @Kehribar Fumetsu no Anata e sonunda geliyor. :slight_smile:

2 Beğeni