Anket Teknesi

7 posts were split to a new topic: Yaz Tatilini Nasıl Geçiriyorsunuz? (2019)

Arkadaşın biri yolda yürürken 100 tl bulmuş ve refleksle hemen eğilip almış. Diğer zamanlarda da defalarca para bulmasına rağmen ‘‘para benim değil niye alayım ki’’ düşüncesiyle bulduğu paraların yanından geçip gitmiş her zaman. Şimdi bulunan para büyük olunca her zaman aklında olan şeyi - eğer şu kadar para bulsaydım yerde kesin şöyle yapardım düşüncesi ile - yapmış. Sizce hangi davranışı yapmıştır veya hangisi doğru, mantıklı, güzel davranıştır? :slight_smile:

• Parayı aldığına pişman olup sonra parayı aldığı yere bırakmıştır
  • Parayı yakındaki bir markete bırakmıştır
  • Parayı harcamıştır
  • Parayı ertesi gün bir hayır kurumunun hesabına yatırmıştır .

0 oylayanlar

1 Beğeni

Büyük para bulduysa karakola götürsün belki hasta ve yaşlı birisinin parasıdır…

4 Beğeni

Bir paket kedi bir paket köpek maması alıp ağaç altlarına dökmesi en doğru güzel mantıklı davranış.

4 Beğeni

“En yakın kitapçıya gitmiştir” seçeneği de olmalıydı bence… Eğer bu seçenek olsaydı kesin işaretlerdim…

1 Beğeni

Büyük para dediğim 100 tl işte.

Para sahibine kesin olarak ulaşmayacak ise, birileri onu harcayacak. O değilse başkası, belki market :slight_smile: Nereye harcandığı ise kişinin değerlerine göre değişir. Parayı neye harcamak onu daha mutlu edecekse, daha az pişman edecekse o şekilde harcanır belki de ihtiyacı neyse tüm değerlerine aykırı bile olsa ona harcar. Kendine gidip bir şeyler almış, yemek ısmarlamış ya da hayır kurumuna bağışlamış olması neticede bir fark yaratmıyor.

Onu harcamamak hatta yerine koymak değerlerine daha çok uyuyorsa onu yapabilir ama herkesin doğrusu kendine doğru ve doğrular eylemlerden bağımsız oluyor bu zamanlar, sevmediğim şeylerden biri. Yani ben kendi değerleri olan ve onlara göre hareket eden biriyim. Para, aşk, çaresizlik vs. kimisini saptırabilir hatta bazı kimselerin doğrusu ve değerleri çok çarpık -tabii ki benim çerçeveme göre bu çarpıklık- kimisinde ise hiç yok.

En başta vurguladığım gibi 100 lira gördüm yerde öyle bir durum ki sahibine ulaşma imkanı sıfır, sıfırdan hallice. Alır harcarım. Neye harcadığım, durumu bir başkası için doğru ve güzel kılmaz, bu sadece bana özeldir. Ama sahibine ulaştırmak mümkünse hırsızlık olur.

Silmek de istemiyorum yazdıklarımı, yıllardır bu anı bekliyor gibi yazmışım. Kusura bakmayın laf kalabalığı için. :sweat_smile: Bilin bu kısaltılmış hali.

3 Beğeni

Sahibi bulunamayacağı için harcarım açıkçası. :smiley: :smiley: Ama bir iş yeri olsun mekan olsun direk sorarım parasını kaybeden düşüren var mı diye. Diğer yandan parasını düşürdüğünü gördüğüm kişiye parayı da direk veririm.

Bu söylediklerim 100 TL ile olan görüşlerimdi. Yüksek miktardaki para için bir iki ilan yapıştırırım bir miktar para bulunmuştur. Kaybeden iletişime geçsin diye.

1 Beğeni

100 tl ise ben sanırım birkaç çocuğa harcardım çünkü onlara dayanamıyorum. Bir kısmıyla sokak çocuklarına dilediklerini alıp onların dünyaları vermişsiniz gibi olan gülücüklerini izlerdim. Bir kısmıyla da sokak hayvanlarına mama alırdım. Ben olsam böyle yapardım çünkü o paranın sahibini bulabilmek çok güç.

Örnekteki kişi ise tamamen kendi karakterine, içinde bulunduğu ruh haline göre iş yapacaktır bana kalırsa.

Son bir ayda bankamatiklerde kartını içinde unutan çok insan gördüm. Bankamatikler önce para sonra kart vermeye başladığından beri bu çok başıma geliyor. Ne zaman boş bir bankamatiğe gitsem “Devam etmek istiyor musunuz?” gibi bir yazı çıkıyor karşıma. Hayır dediğimde içinden kart çıkıyor. Çıkan kartı hemen yandaki işletmelere bırakıyorum belki yaşlı birisinindir diye. Ya da bankanın kendi bankamatiği ise güvenliğe bırakıyorum.

Sanırım ben böyle durumlarda biraz empati yapıyorum. Bir para kaybettiysem bu tarz şeylere harcanmasını isterim. Gerçekten ihtiyacı olan birisi bulduysa da kendi ihtiyaçlarını giderebilir elbette. Benim ihtiyacım yok açıkçası. Aç değilim, açıkta değilim çok şükür. İsteklerime geç de olsa ulaşabilirim. 100 lira beni ne ileri ne de geri götürür. :slight_smile:

4 Beğeni

Ankete verilmiş en iyi cevap. Ben de öyle yapardım. Sokak hayvanları konusuna ise katılmıyorum onlar bir şekilde bizden daha iyi başlarına bakıyorlar. :smiling_face:

Nasıl ki kemikleri görünen bir insana, çocuğa dayanamıyorsam aynı şekilde hayvanlara da dayanamıyorum. Onlar da can ve hepsi aynı şekilde başının çaresine bakamıyor. İnsanların bir kısmı duyarlı olsa da bir kısmı çok gaddar. Bir mamanın kaçı kaç kuruş? Dünyada nasıl güçlü insan ile zayıf insan ilişkisi varsa hayvanlarda da bu var. Bazıları iyi görünürken bazıları gerçekten insanın içini dağlıyor. :slight_smile:

4 Beğeni

Anket açmak bedavayken içimdeki sosyoloji okuma isteğini tatminliyiciğim. Fakire bir oy… fakire bir oy…

Estetiğe karşı bakış açınız nedir? Cerrahi ve kozmetik fark etmez.

• Doğallıktan yanayım
  • Sağlık problemini düzeltmek için yapılabilir
  • Bariz kusurları törpülemek için yapılabilir
  • Çok yapay olmadıkça yapılabilir
  • Karşı değilim, destekliyorum
  • Banane isteyen istediğini yaptırsın. Nasıl mutluysa öyle olsun.

0 oylayanlar

1 Beğeni

Para polise teslim edildi. :smiley:

3 Beğeni

Bence ‘‘güzellik fazlalıklardan arınmışlıktır.’’ derim ve sağlık açısından olmadığı müddetçe kişinin vücuduyla oynamasına ‘‘yapma beya, niye yaptırdın ki…’’ şeklinde bir tepkiyle bakarım. Fakat eğer istiyorsa yaptırsın tabi eğer kendini iyi hissedecekse. :slight_smile:

3 Beğeni

Doğalıltan yanayım. Ama bazı sağlık problemleri için yapılabilir.

Gelecekte evlendigim kişi çok isterse ama ciddi anlamda çok isterse yapmacık olmamak şartıylada yaptırabilir.

2 Beğeni

Ablamla iddiaya girdim ve kazandım, karşılığında kitap alacağım, parayı ablam vereceği için acımıyorum.
Sizce hangi kitabı aldırayım?

• Fırtınaışığı Arşivi - Kralların Yolu
  • Monte Cristo Kontu
  • O
  • Zaman Çarkı - Dünyanın Gözü

0 oylayanlar

2 Beğeni

Kendini fırtınaya sal. :slight_smile: Karadenizde bile böyle fırtınalar yoktur.

1 Beğeni

O kadar yani? Vay be Sanderson’a ilk bu kitapla başlayacağım gibi gözüküyor :thinking: yine de bekleyeyim biraz daha :slight_smile:

Beklediğin hergün, ömründen fırtınasız geçecek saatleri çalacak. Sence, sen bu kadar büyük bir keyiften mahrum bırakılmayı hak ediyor musun? Kendini şımart ve fırtınaya dal. :slight_smile: Anket açmaya bile değmez. Fırtınayı oku, ondan sonra fırtınanın yeni cilti gelene kadar diğer serilere bak. Hayat budur.
(Fırtınaışığı arşivi tanıtım bülteninden.) :sweat_smile:

1 Beğeni

:scream: ay içim kıpır kıpır oldu, boyutunun ve puntoların küçültülmesine rağmen mi?