Anton Çehov Hakkında

E yani Çehov bu :slight_smile: Yüzlerce eser var sonuçta. :slight_smile:

1 Beğeni

Alfa - Bütün Eserleri 5 için içerik bilgisi paylaşabilecek var mı? @alper 'den bekliyorum. :slight_smile:

Merhaba.
Çehov- Bütün Eserler 5 - Alfa Yayınları

2 Beğeni

Teşekkür ederim, harikasınız.

Çehov’un hikayeleri Alfa baskısında 10. ciltte bitiyor. Bu cildin sonuna dizin eklenmiş hatta ilk defa çevrilenler belirtilmiş. İletişimle karşılaştırırsak neredeyse yarı yarıya. Zaman zaman eleştirsemde Alfa’nın Çehov severlere hizmeti büyük oldu. Tebrikler. Uğur Büke’ye sonsuz teşekkür.

6 Beğeni

Ben 8 kitabı aldım. Ancak seri daha uzun olacak diye hatırlıyorum. Nerden bu kanıya kapıldım bilmiyorum.
Dostoyevkski külliyatı mı basacaktı alfa acaba.

1 Beğeni

Tolstoy külliyatında daha fazla ciltten bahsettikleri halde 18 ciltte tamamladılar. Çehov için ise ilk cildin girişinde 20 ciltlik bir külliyattan söz ediyorlar ama uzun soluklu bir çalışma olduğu için cilt sayısında değişime gideceklerini düşünüyorum. Yani yirmiye ulaşacağını sanmıyorum. Dostoyevski küliiyatının Alfa’nın gelecek sene planlarında olduğunu duydum. Zaten dikkat ederseniz Alfa hiç Dostoyevski basmadı. Alfa’nın birlikte çalıştığı Sabri Gürses’in birkaç Dostoyevski çevirisi Can’dan çıktı. Uğur Büke ise söyleşilerinde devamlı Dostoyevski eserlerini çevirmek istemediğini söylüyor. Bence Alfa Dostoyevski’yi külliyat şeklinde basmak istiyordu ama bu işe girişecek çevirmen bulamıyordu. Bu sebeple gecikti.

2 Beğeni

Hikayeler 10 ciltte tamamlandı. Oyunlarla, mektuplarla, roman taslaklarıyla devam edecek.

2 Beğeni

Çok teşekkür ederim İlhan Bey

2 Beğeni

Çehov hikaye külliyatını Cem’den sekiz cilt kutulu set olarak alıp okumaya başladım, iki cilt okudum.
Sonra baktım ki İletişim daha kapsamlı basıyor, Cem’leri hediye edip İletişim külliyatını edindim, baştan başlayıp dört cilt okudum.
Şimdi Alfa daha da kapsamlı basıyor ama bende de artık takat kalmadı. Alfa külliyatına başlasam bu sefer de kulağından tutup Çehov’un kendisini getirecekler.

8 Beğeni

Bütün Edebi eserlerini

10 cilt öyküler ( tek romanı diye basılan Avda Trajedi BE 3’de yayınlanmıştı)
3 cilt oyunlar
2 cilt Sahalin ve Sibirya yazıları

diye yazmış Uğur Büke.

Bu durumda 16 - 17 -18 -19 - 20 ciltler de mektuplar olacak diye anlıyorum.

Henri Troyat mektupların hepsini biraraya getirdiğinizde, ortaya mükemmel bir otobiyografi çıkıyor diye yazmıştı. Umarım mektupları da eksiksiz olarak yayınlarlar.

3 Beğeni

44 yıllık bir yaşamda insanüstü bir verimlilik. İlginçtir ki hep üzerine koyarak gitmiş.

1 Beğeni