Anton Çehov Hakkında

E yani Çehov bu :slight_smile: Yüzlerce eser var sonuçta. :slight_smile:

1 Beğeni

Alfa - Bütün Eserleri 5 için içerik bilgisi paylaşabilecek var mı? @alper 'den bekliyorum. :slight_smile:

Merhaba.
Çehov- Bütün Eserler 5 - Alfa Yayınları

3 Beğeni

Teşekkür ederim, harikasınız.

1 Beğeni

Çehov’un hikayeleri Alfa baskısında 10. ciltte bitiyor. Bu cildin sonuna dizin eklenmiş hatta ilk defa çevrilenler belirtilmiş. İletişimle karşılaştırırsak neredeyse yarı yarıya. Zaman zaman eleştirsemde Alfa’nın Çehov severlere hizmeti büyük oldu. Tebrikler. Uğur Büke’ye sonsuz teşekkür.

7 Beğeni

Ben 8 kitabı aldım. Ancak seri daha uzun olacak diye hatırlıyorum. Nerden bu kanıya kapıldım bilmiyorum.
Dostoyevkski külliyatı mı basacaktı alfa acaba.

1 Beğeni

Tolstoy külliyatında daha fazla ciltten bahsettikleri halde 18 ciltte tamamladılar. Çehov için ise ilk cildin girişinde 20 ciltlik bir külliyattan söz ediyorlar ama uzun soluklu bir çalışma olduğu için cilt sayısında değişime gideceklerini düşünüyorum. Yani yirmiye ulaşacağını sanmıyorum. Dostoyevski küliiyatının Alfa’nın gelecek sene planlarında olduğunu duydum. Zaten dikkat ederseniz Alfa hiç Dostoyevski basmadı. Alfa’nın birlikte çalıştığı Sabri Gürses’in birkaç Dostoyevski çevirisi Can’dan çıktı. Uğur Büke ise söyleşilerinde devamlı Dostoyevski eserlerini çevirmek istemediğini söylüyor. Bence Alfa Dostoyevski’yi külliyat şeklinde basmak istiyordu ama bu işe girişecek çevirmen bulamıyordu. Bu sebeple gecikti.

2 Beğeni

Hikayeler 10 ciltte tamamlandı. Oyunlarla, mektuplarla, roman taslaklarıyla devam edecek.

2 Beğeni

Çok teşekkür ederim İlhan Bey

2 Beğeni

Çehov hikaye külliyatını Cem’den sekiz cilt kutulu set olarak alıp okumaya başladım, iki cilt okudum.
Sonra baktım ki İletişim daha kapsamlı basıyor, Cem’leri hediye edip İletişim külliyatını edindim, baştan başlayıp dört cilt okudum.
Şimdi Alfa daha da kapsamlı basıyor ama bende de artık takat kalmadı. Alfa külliyatına başlasam bu sefer de kulağından tutup Çehov’un kendisini getirecekler.

8 Beğeni

Bütün Edebi eserlerini

10 cilt öyküler ( tek romanı diye basılan Avda Trajedi BE 3’de yayınlanmıştı)
3 cilt oyunlar
2 cilt Sahalin ve Sibirya yazıları

diye yazmış Uğur Büke.

Bu durumda 16 - 17 -18 -19 - 20 ciltler de mektuplar olacak diye anlıyorum.

Henri Troyat mektupların hepsini biraraya getirdiğinizde, ortaya mükemmel bir otobiyografi çıkıyor diye yazmıştı. Umarım mektupları da eksiksiz olarak yayınlarlar.

3 Beğeni

44 yıllık bir yaşamda insanüstü bir verimlilik. İlginçtir ki hep üzerine koyarak gitmiş.

2 Beğeni

Alfa’nın Çehov baskıları için bir güncelleme yapmışlar. Uğur Büke daha önce 20 cilt olarak planlanan külliyat 15 cilt olarak tamamlanacak demiş.

Bunun nedeni olarak ise kısaca şunu demiş. Yarım kalan öyküler, makaleler, anma yazıları vd… yazım sırasına göre öykü ciltleri içerisinde yayınlanmış, bu nedenle bunlar için ayrıca ciltler yapmamışlar.

15 ciltte:

• 10 cilt Öyküler
  • 3 cilt Oyunlar
  • 2 cilt Sibirya ve Sahalin Yazıları

Külliyatın tamamlanmasına iki cilt kaldı. Darısı aynı ekiple Turgenyev, Dostoyevski külliyatlarının başına. :slight_smile:

8 Beğeni

Kütüphanemde olan Alfa yayınlarındaki Bütün Eserleri serisinin 6. Cildine kadar olan kitapların ile sonrasındaki kitapların beyazlık tonu farklılık gösteriyor. İlk 6 ciltdeki durum sanki kirliymiş gibi duruyor. Bu durum çok sinir bozucu duruyor. Her baktığımda gözüm takılıyor, farklı beyaz tonlarından rahatsız oluyorum. Bu seriye sahip olan arkadaşlara sormak istiyorum. Sizde de aynı durum var mı?

5 Beğeni

Çehov’dan yazar ve yazar adaylarına tavsiyeler.

Çehov da ona, kısa süre önce Grigoroviç’ten kendisine söylediklerinden esinlenerek öğütler veriyordu: “Tanrı aşkına, boşuna harcama kendini, kafan işlemezken, kaleminin gemini elden bırakma. İçine etmemek için, her satırda uyanık ol!” Çehov aynı zamanda mesleğin püf noktalarını da gösteriyordu: "Doğa betimlemelerinde en küçük ayrıntılara yapışmalı ve onları öyle bir araya getirmeli ki, okunduktan sonra, insan gözünü kapayınca, bir tablo oluştursunlar. Psikolojik alanda da yine ayrıntılar. Beylik sözlerden Tanrı korusun seni! En iyisi, başkasının ruhsal durumlarını eşelemekten kaçınmaktır. Bu durumları, onun eylemlerinden çıkarılacak biçimde düzenlemeli."Bu öğütlerde, Çehov’un tüm sanatının ana çizgileri yer alıyordu. Bununla birlikte Çehov, aynı kardeşine, gerçek yazgısının, bir yazar yazgısı olmadığını söyleyip duruyordu: "Yasal karım olan tıp dışında bir de metresim var: Edebiyat. Ama ondan söz etmiyorum. Çünkü yasadışı yaşayanlar yasadışında yok olup giderler. (S.100 - Çehov - Henri Troyat)

3 Beğeni

İletişim Oyunlar 2. kitap çıkmış.

Vişne Bahçesi, tiyatro tarihinde Shakespeare’e denk bir etki yaratan Anton Çehov’un üç unutulmaz oyunundan oluşuyor. Vişne Bahçesi, Vanya Dayı ve Üç Kız Kardeş’te Çehov serfliğin kaldırılmasıyla çöken aristokrasi ile kapitalizme geçişin habercisi sosyal değişimler arasında sıkışmış bir toplumun nabzını tutan çarpıcı hikâyeleri tiyatro formuna yeni bir perspektif kazandırarak sunar. Komedi, trajedi ve farsın olanaklarını devrin tiyatro seyircileri ve eleştirmenlerini şaşkına uğratan, geleneksel dramatik anlatımdan farklı bir yaratıcı tarzla buluşturup modern tiyatronun tarihinde yeni bir devir başlatır. 20. yüzyılın tiyatro klasikleri arasına girerek onlarca dile çevrilen; sayısız tiyatro yönetmeni ve oyun yazarını derinden etkileyen Vişne Bahçesi edebiyat ve tiyatro severler için bir sanatsal ziyafet. “Anton Çehov, Shakespeare’den sonra gelmiş geçmiş en büyük tiyatro yazarıdır.” GEORGE BERNARD SHAW

3 Beğeni