Anton Çehov Hakkında

Mehmet Özgül çevirilerinde her yeni yayınevinde eklenenler olmuş. İletişim 'de 8 cilt son mu bilmiyorum.

Muhtemelen 3 cilt olarak da oyunları basarlar.

https://m.trendyol.com/cem-yayinevi/secilmis-hikayeler-p-3321106?from=order-detail&merchantId=171408

Trendyol’da 2 adet varmış, birini aldım.

1 Beğeni

İyi okumalar.

1 Beğeni

Üstad merhaba, yıllar önce askerdeyken, adını hatırlayamadığım ama şimdi kapanmış olduğunu düşündüğüm bir yayınevinden çıkma çehov öyküleri okumuştum. Öyküler çok hoşuma gitmişti.

Bu konuda ve diğer konularda yazılanlara baktım. Cem, İletişim ve Alfa’nın güzel serileri var. Cem’in baskısı kalmadığı için istemiyorum, İletişim Yayınlarının bastığı Mehmet Özgül çevirileri övülmüş, İletişim’in seriyi almayı düşünüyorum, devamı çıktıkça seriyi tamamlarım . Sizin İletişim veya Alfa olarak özel bir öneriniz var mı?
İletişim ve Alfa kütüphanenizde görünen bir yerdeyse sırtlarının fotoğrafını atabilir misiniz rica etsem?

Eski Cem baskıları, sonrasında Everest (Everest şimdi bunları Uğur Büke çevirileri ile yeniliyor) ve şimdi İletişim çevirileri Mehmet Özgül’ün çeviriler.

Mehmet Özgül çevirileri okunacaksa İletişim tercih etmek daha iyi olur. Her yeni yayınevinde çevrilen - eklenen öyküler var.

Alfa ise Uğur Büke ile Toplu Eserler .çeviriyor. 20 ciltlik bir çalışma olacak. Bütün eserler olduğu için sadece öyküler olmayacak. Oyunlar, mektuplar, defterlerinde kalmış hiç yayınlanmamış şiir vs. de var.

Everest’in bastığı Mehmet Özgül çevirilerinin bazı ciltleri alfakitap com 'dan bulunabiliyor. . Ben Mehmet Özgül çevirilerini daha yeni olması nedeniyle İletişim’den aldım…

Mehmet Özgül’de Uğur Büke’de beğenilen, güvenilen çevirmenler. Tek bir tercih yapacak olsaydım Bütün Eserler nedeniyle ben Alfa seçerdim.

Alfa Bütün Eserler baskısından.

8 Beğeni

Üstad merhaba, çok teşekkür ederim. Çok zahmet verdim.
Kapakların güzelliğinden dolayı İletişim gözüme hoş görünmüştü ama belirttiğiniz sebeplerden dolayı Alfa’nın serisini almak daha mantıklı. Oradan devam ederim. İlerde elimiz bollaşınca İletişim’in serisini de satın alırım.

3 Beğeni

Çeviride o dilin üstadına mahkumsunuz.

1 Beğeni

4 tane öykü olan kitap ile 40 tane öykü olan set aynı şey değil. İsmi geçen çevirmenlerin hepsi beğenilen çevirmenler. Çeviri kıyaslaması yapmadım. Rusça bilmiyorum. Set alınacaksa önceliğimiz hangisi olabilir diye yorumladım.

Ona bakarsanız iş bankası da öyküleri tek tek basıyor. Onlar da alınabilir.

Bilmediğim dil için kim usta veya değil bilmiyorum. Forumda hiç bir zaman çeviri yorumlaması yapmadım. Çeviri konusunda bir şey diyemiyorum.

3 Beğeni

Bu konuda önceden kafam karışıktı, Everest baskıları kapak olarak da albeniliydi, Mehmet Özgül çevirilerinin başarılı olduğunu Cem Yayınevinden biliyordum, Alfa yayınlarından ise hiç haberim yoktu, zira Kitapyurdu sitesi Alfa cehov’ları satmıyordu. Tam Everest’in Cehov’larını satın alacaktım ki, sevgli alper’e gayri ihtiyari sorma gereği hissettim, iyi ki de sormuşum, bana Alfa baskılarını tanıttı ve sonra bir kitabevinde Alfa ciltli baskısını incelediğimde de ‘işte budur!’ dedim, Alfa baskıları gerçek bir külliyat, kaliteli ofset ciltli baskısıyla ve mükemmel çevirisiyle, gerçekten harika. Şimdi 7.cildin yayımlanmasını bekliyorum.Teşekkürler alper, iyi ki varsın.

5 Beğeni

Ben de kendi dilimize lezzet katışlarına göre değerlendiriyorum,

Bu arada şunu unutmuşuz. Görmüş, fakat Altay’ı görünce almamıştım.

Alfa 7. cilt sert kapak çıkmış.

https://www.eganba.com/anton-cehov-butun-eserleri-7-kitabi-anton-pavlovic-cehov

2 Beğeni

“İtaliği de koyduk mu tamamdır.”

1 Beğeni

Harika bir haber bu, alper sayende bu yayınevinden bu seriiyi tanımış oldum ve iyiki de de öyle oldu, sağ olasın.

1 Beğeni

Teşekkürler Osman bey.

Külliyat olması nedeniyle benim de en beğendiğim Çehov baskıları bunlar.

2 Beğeni

Çehov’u Alfadan toplamak istiyorum. Tamamlanmış mı? Baskılar nasıl? Yorumlarınızı okumayı gerçekten çok isterim. Konularda aradım ama bazı cevapları bulamadım. :slightly_smiling_face:

1 Beğeni

Tamamlanacak. 8 cildi basıldı. Toplamda 20 ciltte tüm eserleri yer alacak. Mektup var oyun var, tefrika edilen var edilmeyen var. Öykü zaten olmazsa olmaz.

2 Beğeni

Ben ciltli almak istiyordum Alfa’dan. Fakat toplu da olsun istiyordum, ama nasıl yapsam bilemedim. Bu kadar uzun beklemiyordum. İletişimi de düşünüyorum ama karton kapaklara rağmen çok pahalılar. Yordam mı alsam diye düşünmeye başladım. Ay ne yapsam :sweat_smile:

Nasıl yani toplu derken? Bu toplu baskı ve ciltli işte. Alfadaki. Hem karton hem ciltli baskıları var.

1 Beğeni

Fakat 20 cilt var ve çok beklemem gerekecek. Ki şuan 8. ciltte olduğunu düşünürsek, kitapların arşa çıkan fiyatlarını da buna eklersek falan filan. :pleading_face::roll_eyes: Neyi seçsem eksik kalacak.

1 Beğeni