Astronot'un Türkçe Karşılığı Ne Olmalı?

BURADAKİ haberi okumuşsunuzdur. Maddelerden bir tanesi de astronot ve kozmonot kelimelerine Türkçe karşılık bulunacağı şeklinde. Kayıp Rıhtım’ ın bu konudaki fikirleri neler acaba? Dil bilimci olmasak da bizim de fikirlerimiz vardır elbette. Buyurun bakalım. :slight_smile:

• Göktürk
  • Gökmen
  • Uzay Adamı(İnsanı)
  • Uzay Gezgini
  • Diğer (Belirtiniz)

0 oylayan

3 Beğeni

Gökmen/Gökçen önerisi vardı eskiden. Hala uygun bence, Uzay İnsanı demek de çok ruhsuz.

5 Beğeni

Astronot’un Türkçe karşılığı zaten Gökmen değil mi?

3 Beğeni

Aktronot…

26 Beğeni

Aklımda bir şey yok ama seçenekleri değerlendirecek olursak 2 kelime olanlar elenmeli çünkü bunu belirlemek yetmiyor kullanımı kolay olmalı ve günlük hayata entegre edilmeli. Göktürk hani bu küreselleşmenin tepe noktasında, o kadar ırkçılık ve faşizm karşıtı eylem sonucunda akıl kârı bir seçenek değil ama mevcut iktidarın popülist politikalarına bakarsak olması en muhtemel aday gibi. Şahsım ise gökmenin yanında olurdu.

3 Beğeni

Milli irade gök adamı.

1 Beğeni

Soyadım olan Gökmen’in kullanılmasını isterim açıkçası.

Çok uzungaçlı uçurgaç.

2 Beğeni

Atmık. Boşluğa atılan vergiler anlamına geliyor.

4 Beğeni

Printer, yazıcı ve scanner, tarayıcı gibi başarılı karşılıklar olmayacaksa Astronot olarak kalsın daha iyi.

En son Drone’a uçangöz karşılığını bulmuşlardı. :woman_facepalming: :woman_facepalming:

Önerilen karşılıklar gülünç olmuş bence. :slight_smile:

1 Beğeni

Göktürk olmaz çünkü Türk adı geçiyor. Ama ben yinede Göktürk diyorum.

Türkonot :joy:

Gökmen kulağa hoş geliyor o olabilir.

Opera Anlık Görüntü_2021-02-10_120755_twitter.com

6 Beğeni

Arif Işık …

3 Beğeni

Astronot iyi. Türkçe karşılığı da olmayıversin. Her şeyimiz tamam bir bu eksik.

1 Beğeni

Her şeyi de milleştirmeyi sevmiyorum. Hepimiz dünya insanıyız. Tüm diller bizim. İstediğimiz sözcükleri istediğimiz şekillerde (Tabii dil anlamında, sözcüğün anlamı değil.) kullanabiliriz. Astronot iyi o yüzden. Tabii bu benim görüşüm.:slightly_smiling_face:

Rasat gözlem demek
Rasathane gözlem evi
Raşit doğru yolda giden yada yolda doğru giden kişi

RAŞİT

OLMALİ

2 Beğeni

Valla ne derlerse desinler ben uzay insanı diyeceğim.

Bence çok geciktiler. Ne derlerse desinler insanlar yine astronot diyecek. Selfie kelimesine de özçekim dediler. Ama ben kimsenin kullandığını görmedim. “Bilgisayar” gibi kullanılan güzel kelimeler de var tabii. Bilgisayar kelimesi ilk defa 1969 yılında kullanılmış.

1 Beğeni

Cacabey kulağa hoş geliyor. (!)