Ateşleyiciler (Yazmak İsteyenlere Uçuk/Küçük Fikir Önerileri)

Her şey aylar önce bir twitter hesabını görmemle başladı: https://twitter.com/MagicRealismBot
Bu hesapta her gün, kurgu yazmak isteyen ama fikir bulamayanlar için uçuk öneriler paylaşılıyor. Hepsini bir öyküye dönüştürmek zor belki ama yaratıcılığınızı ateşleyecek fikirler bulabiliyorsunuz.
Bir kaç örnek:

  • Bir süpernova bir kostüm partisine uçurtma kılığında gider.
  • Bir opera şarkıcısı pişmanlıkla hamile kalır.
  • Bir benzin istasyonuna Spartalı bir şamanın hayaleti musallat olur. Hayalet sürekli “Şangay fısıldıyor.” diye garip bir cümle tekrarlar.

İstedim ki bu tür bir fikirler havuzunu biz de Türkçe’de yapalım. Aklımıza gelen fikirleri, ne kadar uçuk olursa olsun, paylaşalım. Kim bilir, belki biri okur ve zihnindeki bir fitilin ucu ateş alır.

Ben başlıyorum:
Bedenindeki kılların uzayıp kısalmalarını kontrol edebilen genç bir adam, öğretmeninin hayatını kurtarır.

18 Beğeni

İstediği kişinin hafızasını silebilen biri, bir gün birinin hafızasını silmeyi başaramaz ve bunun nedenini araştırmak için maceraya atılır.

8 Beğeni

Çoğu zaman bu tarzda kısa hikayeler yazamasam da en sevdiğim etkinliklerden biriydi. Sadece verilen konu üzerine beş dakika düşünmek bile amatör bir yazar için güzel alıştırma oluyor. Konuyu açtığınız için çok teşekkürler.

Arkadaşınız size “Çimdikle beni, rüya görüyorum.” der. İsteğini yerine getirdiğinizde ise arkadaşınız aniden ortadan kaybolur.

İnsanların yüz otuz yaşını geçtiğinde hücre yenilenmesi yoluyla gençleşmeye başladığı keşfedildi. Tek yapmanız gereken yüz otuz yaşınıza ulaşmak.

Herkesin birbirinin düşüncelerini okuyabildiği bir toplumda tek düşünceleri okunamayan kişi sizsiniz ancak siz de başkalarının düşüncelerini okuma yeteneğine sahip değilsiniz.

Benim favorim:

Bazı insanların çok güçlü büyüler yapabildiği ancak istila başlayıp insanlığın yüzde doksan sekizi öldükten sonra ortaya çıktı. Tüm nüfus arasında dağılan güç etkisini gösteremeyecek kadar çok -yedi milyar- kişiye paylaştırılıyordu. Yaşayan sayısı azaldıkça hayatta kalanlar bu kadim gücün insanlara geri döndüğünü fark ettiler.

Not: Yazdığım “ateşleyiciler” bana ait değil, zamanında bir yerlerde okuduğum ve aklımda kalmış şeyler.

9 Beğeni

Yapmasam olmaz :smiley:

Bir Alman, bir Fransız ve bir Türk bir bara girerler…

2 Beğeni

Ve beyaz elbisesi rüzgarda nazikçe dalgalanan kız , gözlerinde okyanusu barındıran ve nazik bir gülümsemeye sahip olan , o kız … Aslında Leviathan ’ dı.

Kıyamet Savaşı’ nda dünyayı uzaylılara kaptırıp, yok edilmeden hemen önce, son anda uzay gemileriyle uzaya yelken açıp başka bir galaksiye giden insanoğlu 1500 yıl sonra artık daha da güçlüdür ve intikam almak için geri dönmüşlerdir. Bu sefer insanoğlu dünyayı geri almaya gelmiştir. :smiley:

1 Beğeni

Bir seri katil vardır, sadece seri katilleri avlayan.

1 Beğeni

Onu hiç izlemedim, konusu hakkında da bir fikrim yok. Sadece aklıma ilk gelen şeyi yazdım. :slight_smile:

1 Beğeni
  • Herkes bir anda sinestezik olur…

  • Adelaide üniversitesinde rüyaları daha net hatırlama amacıyla yapılan projenin sona ermesinden 5 ay sonra bir grup katılımcının aklında bir soru oluşur: Gerçek olan hangi boyuttur?

  • 9 yaşındaki Japon bir çocuk, Einstein olduğunu ve reenkarnasyonla tekrar dünyaya geldiğini söyler.

  • Aklıma geldi de o gün görülen rüyalar belli bir kurgu hâline getirilip yazılabilir. En azından ben denedim ve çok eğlenceli oluyor :sweat_smile:

4 Beğeni
  • Bir gün; yaptığı heykelleri canlandırabilen bir heykeltıraş, çizdiği resimleri gerçeğe dönüştürebilen bir ressam, bestelediği şarkıları gerçekleştirebilen bir müzisyen ve tek yeteneği boş konuşmak olan bir insan kendilerini aynı manzaraya bakarken bulurlar.
6 Beğeni

Robot ordusu son savaşı kazanmış; ve bir robot son isyancı insanı yere sermiş ve silahıyla kafasına ateş edecek iken karanlık gökyüzünde yüz binlerce ışık belirmeye başlar.

2 Beğeni

Makineler insanları duyguları öğrenmek için yaratmıştır.
İnsanlarda sayılar hesaplama vs vs için robotları yaratmıştır.

Aklıma çok fikir geliyor bazen not defterine yazıyorum
Biri daha
Bir iblis ve insan melezi dünyada kendini insan sanarak yaşar
Gittiği bir mekandaki aşırı kötülük iblis yanını ortaya çıkarır
Bu yapılmıştır belki.

2 Beğeni

Not defterinden kopyaladım
Adamın birine asit verilir (uyuşturucu) adam tanrı
Olduğunu iddia eder.
Çok tuhaf insanüstü şeyler görür.
Beynimizin bizi kısıtladığını eğer o kilidi açarsak üstün ırk olacağımızı söyler.
Adam uyuşturucudan sonra bazı yetenekler kazanır.

1 Beğeni

Evren’in sonundaki salıncakta küçük bir kız sallanmaya başladı.

2 Beğeni

Eski bir irtibat subayı oturmuş ateş böceklerini izleyip kurbağaların sesini dinlerken içeceğinin tadını çıkarmaktadır. Ta ki ateş böceklerinin ahenk ile, Mors alfabesine uygun biçimde, yanıp söndüklerini fark edene kadar.

Çocuğunuza Harry Potter kitaplarını okutup onun da bir büyücü olduğuna inandırarak bir şaka yapmaya karar verdiniz. Sahte bir Hogwarts mektubu hazırlayıp King’s Cross 9¾ peronuna gittikten sonra sütuna çarpmasını bekliyorsunuz ancak çocuğunuz doğruca sütunun içinden geçiyor.

Kaynak: Writing Prompts
İkinci ateşleyici hakkında yazılmış bir iki şey okumak isteyen olursa diye: Link

6 Beğeni

Ünlü bir yazar sabah uyandığında okuma ve yazma yeteneğini kaybetmiştir

Edit: Bu konu çerçevesinde komedi, dram, bilim kurgu tarzlarında bir hikaye çıkabilir

4 Beğeni

Bir an kafasını gökyüzüne çevirir ve sadece bir anlığına gökyüzü silinir ve 3 tane devasa yüzün kendisine bakmakta olduğunu görür.

3 Beğeni

Rüyalardan destek gelsin:

Çatalımın sapını dişleyen örümceğin, yuvarlak arka gövdesinin ucundaki iğnesini bileğime saplayıp çıkarmasına rağmen acı hissetmemem, en azından dehşet duymam gereken manzarada dikkatimi çeken tek şeydi.

1 Beğeni

“Kafesin biri kuş aramaya çıktı.”
Güzel bir kurgu çıkar bundan. :yellow_heart:

7 Beğeni