Banka Yayınevlerine Bilimkurgu-Fantastik Talebi

Banka yayınevlerini ikna edebilelim de hangi kitap olursa olsun desteklerim ben. Bu alanda öncü olacak bir kitap lazım.

3 Beğeni

Hatta projeyle ilgilenir sıcak bakarlarsa, aramızdan tecrübeli olanları temsilci seçeriz. Rıhtım olarak sayı toplarız. En az 1000 kişi mesela ön talep bildiririz. Olmaz mı? En az bu kadar kişi bu serileri bekliyor. Size garanti veriyoruz deriz.

1 Beğeni

Öncelikle yarım kalmış veya satmayacak kitapları unutun. Mesela dresden dosyaları gibi. En azından şimdilik başlangıçta

Seçeceğiniz seri ilk kısa olmalı yani 3 veya 4 kitap. Ayrıca eski bile olsa belli bir satış potansiyeli olmalı. Ve son olarak bu seriyi biz bunu istiyoruz daki gibi öyle bir allayıp pullamalıyız ki :grin::joy: önce sunacağımız editör bize inansın sonra da kendi yetkilisini inandırabilsin.
Söylediklerimin biraz zor veya imkansız gibi düşünüldüğünü biliyorum.
Ama daha önce yapıldı ve witcher ile kralkatili güncelerini kazandırdı bize. :grin::smirk:

4 Beğeni

Hocam yazılanlar içinde en yüksek potansiyele sahip 3’lü hangisi sizce?:blush:

1 Beğeni

Benim aklıma yine Neuromancer ve 2001: A Space Odyssey geliyor.

1 Beğeni

2001’i İthaki basmadı mı? Neuromancer’i de basacak diyorlar ama pek ufukta görünmüyor açıkçası. Öyle olsaydı @Bunn-Y bize göz kırpardı. Değil mi @Bunn-Y?:blush:

2 Beğeni

Bu arada bildiğiniz sağlam bilimkurgu/fantastik antolojiler varsa onları da değerlendirebiliriz.

1 Beğeni

Bu seriyi Artemis basmisti aslinda. Jim Butcher’lari da Ithaki.

2 Beğeni

Evet bunlar yarım kalanlar. @Fahrettin ilk projede bunlara girmeyelim diyor. Herkes fikrini yazsın. Bir anket yapalım.

1 Beğeni

2001 in devamı var onlar basılmadı.

2 Beğeni

Bence de önceden denenmemiş ve çok fazla kitabı olmayan bir seriyi önermek mantıklı. Goodreads’e birkaç tıklama yaptım ve gözüme şu seri çarptı:

Geleneksel fanteziye birkaç twist’le yaklaşan popülaritesi fena olmayan bir seri. Nedense forumun hiç dikkatini çekmemiş.
Bunun dışında: Faithful and the Fallen, Traitor Son, the Masquerade, Memory Sorrow and Thorn (Popularite açısından ideal gibi gözükse de kitaplar çok uzun.) gözüme takılan YETİŞKİN fantastiklerden.
Açıkçası serilerin hiçbiri ilgimi çekmedi ancak ‘‘Bu seri basılabilir mi?’’ diye düşününce Türkçe görmek istediklerimin tamamına çizgiyi çektim :frowning: . Bence ankette oy verilirken de bu soru göz önünde bulundurulmalı. Yani tepede Prince of Nothing vb. serileri görrmek bu işi başlamadan bitirir.

4 Beğeni

Bu seri benim radarimda uzun süredir ama okuyan arkadaşlar pek beğenmedi maalesef, o yüzden de cesaret edip başlamadım ben de.

1 Beğeni

Sabriel (Abhorsen) - Garth Nix
Goodreads tepe sıralamasında gözüme çarpıyor. Serideki kitapların tümünün puanı yüksek, sayfa sayıları az, konu bakımından da genç yetişkine de göz kırpıyor gibi. Bence şans verilebilir.

2 Beğeni

Arthur C. Clarke yazar olarak daha çok İthaki’nin tekelinde, ayrıca ilk kitabı hâlâ teliflenmiş ve satışı olan bir seriyi kimse almaz. William Gibson için ise uğraşmaları gerek kötü çeviri olursa ellerinde patlar ve o konu tamamen kapanır yapan yer için. @HamdemitAbi potansiyel seriler önermiş. Hiç okumadım ama incelenirse olabilir. En azında anket olabilir.
Tekrar yazayım, biraz tekrar gibi olacak ama kusura bakmayın. Banka yayınevlerinden herhangi biri bu işe başlayacaksa İthaki’yi daha doğrusu onun çalıştığı yabancı ajansları veya yazarları karşısına almayı ilk başta göze almaz. Böyle bir risk almaz çünkü sonuçta aynı yerlerden kendisi de daha edebi kallavi kitaplar alıyordur muhtemelen.
@swarf Garth Nix’i unut. Epsilon İç ısrar üzerine ikinci kez basıp başarılı olamadı.

4 Beğeni

Arkadaşlar benim dört gözle beklediğim bir seri olmadığı için öneri aşamasında katılım göstermiyorum ama kitap kulübü kurucusu bir okur olarak bu organize okur hareketini destekliyorum. Hatta gerekirse kitap kulübümdeki arkadaşları da ikna eder +30 kişiyi de beraberimde getiririm. :grin:

Seri seçimi konusunda çoğunluk ne derse ona destek olacağım. Şimdiye kadarki fikirlerden gözüme çarpanlara yorumum;
@HamdemitAbi 'nin dediği gibi üçleme gibi az sayıda kitaplı seri talep etmek daha mantıklı. Ve tabi daha önce denenmemiş, yayınevleri arasında çıkar çatışması yaratmayacak bir yazar/seri talep edilmeli.

@BilgeOzan bence böyle bir organizasyonda antoloji seçmek riskli olabilir. Antolojilerde derleyen/hazırlayan kişinin telif hakkı oluyor mu bilmiyorum ama bütün yazarlarının telif hakkı düşmüş bir antoloji bulmak zor olur muhtemelen.

6 Beğeni

eskiden bir arkabahçe yayıncılık vardır, epey bir batıp yeniden kurulmuştu, ilgilileri bilir çizgiroman fantastık vb basardı, çocukluğumda bile iki defa yeniden kurulduğunu hatırlıyorum. Basılmayan güzel seriler olduğunu herkes söylüyor, ama basılmasını beklemek hele büyük bir yayınevinden, çok iyi olurmuş, ama Türkiye burası. Okur sayısı bile çok düşük :worried:

Gerçi yeni kitaplar basmayıp ya da yeni yazarlara firsat vermeyip piyasada milyon tane baskısı olan Rus klasiklerini yeniden basanlar var, işin içinde olan biri olarak açık şekilde gördüm, neden satıyor çünkü diye düşünüyorlar.

2 Beğeni

Her ne kadar şansımızın çok düşük olduğunu düşünsem de, destek aşamasında tabii ki yanınızda yer alırım. Ayrıca seri önerisinde de bulunayım:

Şurada da ufak bir incelemem mevcut.

Bu seri okuduğum en iyi serilerden kesinlikle. Mitoloji ve fantastiği çok güzel harmanlamış. İlk kitabın 100. sayfasından itibaren vites sürekli artarak ilerliyor. İşin güzel yanı, ilk kitabı güzel olup sonradan mahvolan serilerden de değil, hatta tam tersi, en güzeli son kitap. Benim sıralamam şöyle: 3 > 2 > 1. Bir güzel nokta da ilk kitabın küçük de olsa bir kısmı Türkiye’de geçiyor olması. :slight_smile: Hatta bazı Türkçe kelimeler bile var (yaprak sarması gibi).

Bununla birlikte self published olduğu için telifle ilgili çok büyük problemler olmayacaktır ancak pek tanınmış bir yazar olmaması da dezavantaj olarak çıkıyor karşımıza. Yayınevi nasıl bakar bilemiyorum. Ben yine de değerlendirmeye alınmasının iyi olacağını düşünüyorum. Bu arada ilk kitabın SPFBO 2016’nın üçüncüsü olduğunu da belirtmek iyi olabilir.

Sonuç olarak bir check list yapacak olursam:

• Bitmiş bir üçleme :white_check_mark:
  • Bol aksiyonlu :white_check_mark:
  • Hem fantastik hem mitolojik :white_check_mark:
  • Self-published :white_check_mark:
  • Tanınmış çok satan bir yazar :x:

Burada kimseye okutamadım ama okutmayı başardığım birkaç kişi 1 haftada 3 kitabı da okudu, o derece içine çeken bir seri. Yine de tercih sizin, opsiyon olarak aklınızda kalsın derim. :slight_smile:

8 Beğeni

Bence yurtdışında da çok beğenilen, çok satan bir seri olursa basma ihtimalleri çok daha fazla olur ve nispeten yeni aktüel eserlerin tercih edilme ihtimali çok daha fazla bence. 1980-1990’da çıkmış 30-40 yıllık kitaplarla bu işe başlayacaklarını hiç sanmıyorum.

Örnek olarak; Poppy War (İthaki Basacak) ve Yeşim Şehri (Eksik Parça Bastı) serisini verebilirim. Eksik Parça da fantastik basmaya başladı ve geçen sene Black Company, Prince of Nothing gibi seriler önerildiğinde “aktüel eserler önceliğimiz” demişlerdi.

Bu mantıkla Antony Ryan’ın “The Draconis Memoria” serisini öneriyorum. The Draconis Memoria Series by Anthony Ryan Güncel ve tamamlanmış 3 kitaplık bir seri.

Önereceğim diğer seriler John Gwynne (The Faithful and the Fallen #1) serisi.

Evan Winter (The Burning #1) serisi.

Brian McClellan (Gods of Blood and Powder #1) serisi.

Brian Staveley (Chronicle of the Unhewn Throne #1) serisi.

Bence bunlardan hiç biri olmaz.

Sanırım 2 kere basılmış bir seri, basacaklarını en azından bununla işe başlayacaklarını sanmıyorum. Basarsa İthaki BK Klasiklerinde basar bu seriyi.

İthaki bastı ve başarısız oldu. Tekrar baskı dahi yapmadı. Urban fantastik bizim ülkemizde tutulmuyor.

Bu da 3 kere basıldı sanırım Sarmal, 6:45, Altın Kitaplar ve çeviriler çok kötü. İthaki’nin gündeminde ve basacağız dediler. YKY ve İş Bankası’nın buna bulaşacağını sanmıyorum.

Olabilir ancak bununla başlayacaklarını sanmıyorum. Daha önce basılmış seri ile bu işe girmezler.

Daha önce basılmış olduğu için basılmaz ve çok uzun bir seri.

Olabilir.

Keşke.

4 Beğeni

Bence çok satan bir yazar olduğu için basma ihtimalleri yüksek.

1 Beğeni

Bunların basılma ihtimali var ama aynı yazarların başka serileri İthaki’den çıktı. Yazarın mı serinin mi telifini aldılar bilmiyorum ama sadece serinin telifini almışsa özellikle Barut Büyücüsü ikinci serinin kabul edilmesi muhtemel. Birkaç yerde ilk seriden daha iyi olduğunu duymuştum zaten.

2 Beğeni