Banka Yayınevlerine Bilimkurgu-Fantastik Talebi

Daha önce Gods of Blood and Powder’ı basmayacaklarını söylemişlerdi. Draconis Memoria’yı bilmiyorum.

3 Beğeni

İthaki yeni kitap basacağına halı hazırda bastığı kitaplarda düzgün bir son okuma yapsın. İmla hataları ve yazım yanlışları ile dolu çıkan her kitap. Her seferinde bari bu kitapta olmasın diyorum maşallah hiç şaşırtmıyorlar.

7 Beğeni

Sonuçlara göre en yüksek oy alan Gods of Blood and Powder. Hayırlı ve uğurlu olsun. Ankete katılan herkese çok teşekkürler. Şimdi yorumlara geçebiliriz.

1 Beğeni

Ölü doğan bir çocuk. @Fahrettin’e kulak verseniz iyi olur. Benim kendi yayınevim olsa ben o seriyi basmam diğer kitaplar İthaki’deyken. Daha ben ikna olmamışken siz bir de bankayı ikna edelim diyorsunuz.

Okumak istediğiniz değil, basılma ihtimali olan bir seriyi seçmeniz gerekiyor. Bu serinin basılma ihtimali maalesef sıfır.

9 Beğeni

Sadece sonuçları açıkladım. Henüz kesin bir hüküm yok. Elde tutulur somut bir şeyler var. Herkesi dinleyelim. En iyi tercih için birbirimizi ikna edelim.

1 Beğeni

Başka bir yayınevi tarafından herhangi bir kitabı basılmış yazarların otomatik olarak elenmesi gerektiğini düşünüyorum ben de.

2 Beğeni

Oy verenleri anlıyor ve saygı duyuyorum. Fakat bu konuda ben de @Fahrettin 'e katılıyorum. İthaki’ye göbekten bağlı bir isme sıcak bakacaklarını düşünmüyorum.

1 Beğeni

Başlangıç olarak Martin’in novellaları bu amaca daha uygun. Kısa ve popüler. Fakat burda da bir soru işareti olarak Epsilon var.

1 Beğeni

Bence bu iş için biçilmiş kaftan Dyrk Ashton, Paternus. (%8 ile 4. Sırada.)

@Fahrettin sebeplerini açıklamış:

1- Telifi yazarın kendi kurduğu yayınevinde olduğu için sorun olacağını zannetmem.
2- Mitoloji sevenler, şehir fantastiği isteyenler ve Percy Jackson meraklıları ile genel kitleye hitap edebilecek bir seri.
3- Seri 3 kitap, görece diğerlerine göre daha ince, sürükleyici, heyecanlı ve genel kitle ve yayınevi için fantastiğin kapılarını açabilecek potansiyele sahip.

Ne dersiniz sevgili dostlar?

6 Beğeni

o zaman 4. bir madde daha ekliyeyim: sevgili @murgul hatırlatmış. Ölümsüz Nicholas Flamel üzerinden yürünüp bu seri önerilebilir.
NOT 1: Ve ayrıca şunu da ekleyeyim önerilen serileri bende okumak isterim ama yayın sektörünün kapitalist mantığına göre yaptım değerlendirmemi.
Bana kalsa ilk Amber yıllıklarını ve Dresden dosyalarını basar batarım​:rofl::rofl:
NOT 2: Pandemi öncesi Epsilon novellalar ve diğer kitaplarla ilgilenmiyordu. Ben israr etmiştim yapalım mı diye.

3 Beğeni

Çok şaşkınım altta temsili ben.

2 Beğeni

@murgul bu seri favorim değil yanlış anlaşılmasın zaten oy da vermedim. Benim gönlüm de epikten yana. Prince of Nothing için darlamadığım yer kalmadı. Fakat kapitalizm diye bir gerçeğimiz var. Tecrübeye kulak verip orta yolu bulmaya çalışıyoruz. Vurduğumuz yerden ses gelsin, çabamız boşa gitmesin diyoruz. Böyle olunca ne İsa’ya ne Musa’ya durumu ortaya çıkıyor. Belki de farklı yöntemler düşünüp tartışmalıyız. Kitlesel fonlama gibi.

2 Beğeni

Kitapların üstüne fotoşopla yılan koyabilir miyiz? Bi şey denicem.

1 Beğeni

Oylamadan haberim yoktu, geç kalmışım ama Percy Jackson’a benziyorsa bana da uyar, severim mitolojik kitapları.

1 Beğeni

Bence Bujold’un World of the Five Gods serisi de olabilir. Paternus Self published olduğu için tanınırlığı çok yüksek değil. Goodreads’te ilk kitap için 1762 kişi oy kullanmış. Curse of Chalion için ise 37.720 kişi oy kullanmış. Bir de Bujold bol bol ödül alan bir yazar. Serinin ikinci kitabı Paladin of Souls Hugo en iyi roman, Nebula en iyi roman ve Locus en iyi fantastik roman ödüllerini almış mesela. Ben Paternus yurt dışında bile çok okunmamışken Türkiye’de bir türün öncüsü olup çok satacak kadar okunacağından emin değilim. Goodreads’te ingilizce yorum yapan herkes Türkçe kopyayı alsa bile üçüncü baskıyı görmez öyle söyleyeyim.

7 Beğeni

Mitolojik ve urban fantasy ile başlayıp epik fantezi basılacağını düşünmüyorum. Buna dair bir örnek de yok. Öyle olsa Percy Jackson basan ve bunu çok sayıda satan Doğan Kitap “mitolojik fantastik kitap çok sattı şimdi epik fantastik basalım” derdi ama böyle bir şey olmadığını görüyoruz.

Harry Potter gibi “peynir-ekmek gibi” satan her yaştan ve çok geniş bir kitleye hitap eden bir seri basan YKY bile epik fantastik basmıyor. İleri sürülen akıl yürütme doğru olsa YKY’nin epik fantastik basması gerekirdi değil mi?

Mitolojik Fantastik ve urban fantasy ile başlasınlar sonra epik fantezi de basarlar mantığı doğru bir mantık değil onu anlatmaya çalışıyorum. Bu düşünceyi destekleyecek hiç bir dayanak yok. Şimdiye kadar bu mekanizma çalışmamış bundan sonra neden çalışsın?

Harry Potter’ın veya Percy Jackson’ın yapamadığı neyi yapacak önerdiğiniz seri de yayınevi şimdi sıra epik fantastiğe geldi diyecek? :slight_smile:

Ekleme: Mercy Thompson ve Dresden Serisi dünyada en popüler olan urban fantasy serileri. Epsilon Mercy Thompson’un ilk 2 kitabını bastı ama seri başarısız oldu devamı gelmedi, Dresden Serisi’nin sonu da benzer şekilde oldu. Bu iki seri de Paternus’un çok üzerinde popülerliğe sahip bir seri, goodreads ratingleri arasında uçurum var.

Bunun için Mercy Thompson ve Dresden Serisi’nin yapamadığını Paternus’un yapabileceğini düşünmüyorum açıkcası.

Bir diğer nokta ise Epsilon Mercy Thompson serisini yarım bıraktı ama Dövmeli Adam serisini tamamladı. İthaki ise Dresden Serisini yarım bıraktı ama Zaman Çarkı, Kadim Kanunlar, Kan Şarkısı gibi serileri tamamladı, Centilmen Piç Serisinin yazılan tüm kitaplarını da bastı. :slight_smile:

Urban Fantasy ile başlayıp başarılı olmuş ve epik fantastik basmaya başlamış bir yayınevi örneği yok. Tam tersi elimizdeki yayınevleri dünyada en popüler olan Urban Fantasy serilerinde başarısız olmalarına rağmen epik fantastik basmış. :slight_smile:

Aynı şekilde mitolojik eserler basıp başarılı olan ve sonrasında epik fantastik basmaya yönelen bir yayınevi de olmadığını yukarıda belirttim. Mitolojik basan yayınevlerine bazı örnekler; Artemis, Doğan Kitap.

3 Beğeni

Olabilir katılıyorum. Martin, Bujold, Ashton üçü de makul. Oy sayıları da yüksek. İçerik hazırlayıp üçünü birlikte sunabiliriz aslında.

1 Beğeni

@murgul anlıyorum haklısınız, elimizde kesin bir şey yok. Bu konuyla ilgili yayın politikaları nasıl oluşur? Nasıl yürür? Doğru olan ne? Bunu bilmiyoruz. Sadece @Fahrettin 'in tecrübeleri ışığında bir çıkarım yaptık. Kesin böyle olacak diye bir kaide yok. @Everfever de belki akıl verebilir. Forumda başka tecrübeli kimse var mı bilmiyorum. Ben her türlü fikre açığım. Herkes epik önerelim diyorsa okeyim. Her şeye rağmen birinciyi önerelim derseniz ona da okeyim. Çoklu liste de verebiliriz. Sorun değil yani.

1 Beğeni

Bu arada ben oyumu @HamdemitAbi 'nin önerdiği James Islington’a verdim. The Licanius, The Shadow of What Was Lost. Hoşuma gitti seri. Çok kalın olması dezavantaj olarak görüldü. İş Bankası 1000 sayfalık kitapları basıyor taş gibi. İstese basamaz mı? Bu seriler genelde kalın oluyor zaten. Bence telif meselesi sorun olmazsa kitapların kalın olması çok da büyük bir sorun değil. Belki biraz zaman alır. Öyle Epsilon gibi ikiye bölmeye de sıcak bakmıyorum.

2 Beğeni

Crowdfunding / kitlesel fonlama ile ilgili @MeanMachine araştırma yapıyor. Bu konu için ayrı başlık açalım diyoruz seçenekleri tartışalım. Banka yayınevleri pek sıcak bakmayabilir ama diğerleri için güzel bir fikir. Popüler kişilerin de desteğiyle bir kampanya yaratabilir miyiz? Ne dersiniz?

Şeytan diyor 200-300 kişi toplan Kayıp Rıhtım Yayınevi’ni kur. Hazır editörlerimiz, çevirmenlerimiz de var. Bütün dertler kökten çözülsün.:blush:

6 Beğeni