Banka Yayınevlerine Bilimkurgu-Fantastik Talebi

Eh bu konuda yalnız değilsiniz. O kadar kolay olsaydı Kayıp Rıhtım Yayınları sanırım şimdiye kadar Türkiye’deki fantazya açığını kapatmış olurdu. :slight_smile:

İş Bankası’nin çizgisine uygun olacagini düsündügüm bir yazar: Olaf Stapledon. İthaki’nin de radarinda olan bir isim, yine de alternetif bir ceviri herkesin işine gelir.

En bilindik şu ikisiyle başlanilabilir:
1 - Star Maker
2 - Last and First Men

Nedenler:

• 2021’den beri telifsizler
  • Bilim kurguyla harmanlanmis felsefi yanlari
  • Genel kitleye hitap edebilecek olmalari
  • Kisa olmalari
5 Beğeni

Tekrar ben. Rıhtımda en uzun ve en çok yazdığım bölüm burası olacak sanırım. Sırayla tekrar bu konudaki şahsi fikirlerimi sıralayayım. @murgul Epsilon Mercy Thompson serisini bastığı zaman seri şu an göründüğü kadar popüler değildi. 3. veya 4. kitaptaydı. Dövmeli adam demişsin. Dövmeli Adamın asıl sırrı patronun kitabı okuyup çok sevmesi idi aslen :smile: Doğan kitap ve Percy Jackson demişsin. O biraz daha çok dışarının büyük yere tavsiyesi çünkü Doğan Egmont dediğiniz firma aslen yabancı bir yayıncıyla yapılan ortaklık ve bence onların tavsiyesi.
Yky ve Harry Potter örneğini vermişsiniz. Şayet Potter dünyada başarılı olmasaydı Yky’nin HP Yİ tamamlayacağına inanıyor musunuz?
Benim burada söylemeye çalıştığım karşı taraf gibi düşünüp bir domino etkisi yaratarak diğer serilerin önünü açmak için bir şey denememiz.
Örneğin Alacakaranlığın başarılı olması hem dünyada hem de Türkiye’de vampirlerin ve fantastiklerin önünü açtı. GOT başarılı olarak yayınevlerinin epik fanteziye daha ılımlı bakmalarına ve denemelerine neden oldu.
Kitlesel fonlamaya ve @MeanMachine’in dediğine şahsen şu aralar hiç olumlu bakmıyorum. Kickstarter benzeri bir yapıyı burada kurmak ve bunları yayınevlerine kabul ettirmek deveye hendek atlatmaktan beter.
@BilgeOzan o kadar çok kişiyle KRY’kurarsak ilk toplantıdan haberlere çıkmamıza garanti gözüyle bakıyorum. Kooperatif olarak kurdukları yayınevinde birbirlerine girdiler. Mesela kim yönetecek, kim seçecek, dağıtımla kim uğraşacak :smile:
@Abraxas sana teşekkür ederim, sen yayıncılığın kapitalist mantığını anlamışsın. Stapledon saydığın nedenlerden dolayı güzel bir seçenek olabilir. TEBRİKLER.
EKLEME: @murgul İthaki kafa göz yara yara bu seviyelere geldi sayılır. Ve baştan itibaren çalışanları bizim tarzımızdaydı.
@Akahige Bujold özelinde şöyle düşünelim. İş Bankası bu seriyi aldı.
Biraz karşı taraf olarak şeytanın avukatlığını yapacağım.
1- Bu kitap için seçtikleri çevirmen fantastik türü bilmiyorsa düzgün çevirse bile tercihler ve yaptığı çeviri konusunda yine hoşnutsuz olacağız ve almayan çok olacak. Çeviri sorunları konusunda ki konudan bunu görebilirsiniz.
2- Yayıncısı ve yazarının ünlü olmasından dolayı telif konusunda İş Bankası’nın 2 seçeneği var. Ya az basıp (2000-3000) fiyatını pahalı yapacak mesela 49 veya 59 tl gibi. Ya da yüksek miktarda basacak, ucuz olacak ve risk almış olacak. Şayet başarısız olursa ve satılmazsa bir daha bu türün diyarlarını dönmemek üzere terk edecek.
3- Sonuçta belli bir yayın programları ve tekrar baskıları var. Her kitap arası minimum bir yıllık bir aralar olacak ve bu da bizi hiç memnun etmeyecek.
4- Düşünürsem daha başka şeyler daha eklenebilir.

5 Beğeni

Bana göre HP’nin başarısında Yky’nın gram etkisi yok. Hatta bilerek yada bilmeyerek seriye köstek oluyorlar . Bizim yayınevleri pazarlama, cilalama konusunda çok yeteneksiz.

2 Beğeni

Bu problem sadece Bujold için mi geçerli? Mesela Fantasik veya Bilimkurgu ilgisi olmayan bir çevirmen diğer serileri iyi çevirip sadece Bujold’u mu çeviremeyecek? Çevirmen sorunu Bujold kitaplarının basılmasına engelse diğer serilere de engeldir.

İşin içinde değilim ama bana kendi dilinde bile çok satmamış Paternus gibi bir kitabı basmak daha riskli geliyor. İngilizce gibi neredeyse tüm dünyanın en azından ikinci dil olarak konuştuğu bir dilde bile az satmış bir kitabın fantastik okuyan kişi sayısı çok az olan Türkiye’de satacağının garantisi ne? Mitolojik fantastik sevenler alır belki ama yine de ben yayınevi sahibi olsam telifi düşük ama orijinal dilinde satmamış bir kitap yerine telifi daha yüksek de olsa orijinal dilinde satan ve alanında prestijli ödüller almış bir seriyi tercih ederim.

İlk şık için yazdığımın aynısı. Bu Bujold kitaplarına karşı bir argüman değil diğer serilerde de aynı problem yaşanacak.

2 Beğeni

Bence herkesin aynı şeyi düşünmesi ve birbirini ikna etmesi pek mümkün değil. Herkesin bir seride ikna olmasını beklemeyelim.

Hemfikir olunan 2 GRR Martin Novellası için mail atalım YKY ve İş Bankasına. Forum yönetimi veya görevli arkadaşlar bu 2 Novella için “Biz Bunu İstiyoruz” sayfası oluşturabilir. Maile o sayfanın linkini de ekleriz.

Seri belirlemek için de tekrardan anket oluşturulsun ve serileri daha önce basılmış yazarlar eklenmesin. 5 kitaptan uzun seriler eklenmesin. Goodreads ratingi düşük seriler eklenmesin.

Aday belirlerken bu şekilde kriterler koyarsak, anket sonucuna daha az itiraz olur ve ortak bir fikir oluşur.

8 Beğeni

Hangi iki novella için mail atıyoruz?

2 Beğeni

Bu dediğinizin gerçekleşmesi için Laputa’dan çıkan Olaf Stapledon eserine rağbet göstermeliyiz bence.

2 Beğeni

Martin’in bir sürü novellası var. Sadece Dunk and Egg öyküleri bile 3 tane. Bence 2 tanesinde karar kılmak zor olur. Hepsini önerelim.

3 Beğeni

Yeni anket için listeyi tekrar düzenliyorum. 3-5 kitaplık, ratingleri iyi olanları aldım. Çıkartalım dediğiniz var mı? Başka kimleri ekleyelim?

Lois McMaster Bujold, World of the Five Gods.

James Islington, The Licanius.

Tad Williams, Memory, Sorrow, and Thorn.

Antony Ryan, The Draconis Memoria.

John Gwynne, The Faithful and the Fallen.

Brian Staveley, Chronicle of the Unhewn Throne.

Sebestien de Castell, Greatcoats.

M.L. Wang, The Sword of Kaigen.

2 Beğeni

Tek kitap ama Türkçe’de görmek güzel olur. The Sword of Kaigen - M.L.Wang.

2 Beğeni

@Abraxas çok güzel öneriler sağ olun, isterseniz bilimkurgu için ayrı bir anket yapalım? Bilimkurgu arada kaynadı gitti kusura bakmayın. İlk liste hep fantasy oldu. Bunun bilimkurgu versiyonunu da yapalım.

2 Beğeni

Ekledim listeye çok sağ olun.:+1:

2 Beğeni

Başlık bilim kurgu & fantastik olduğu için sundum o öneriyi; sadece fantezi kitaplarıysa tartışılan siz bilirsiniz tabii.

2 Beğeni

Ben bunu da okudum, daha doğrusu yarım bıraktım. Bu da self published bir kitap.

2 Beğeni

Yok haklısınız, bilimkurguyu unuttuk o da var projede. Fantasy ateşimizi çok yükseltti.:blush: Herkes aynı kriterlerle bilimkurgu önerilerini yazsın. Onun için de oylama yapalım bu başlıkta.

1 Beğeni

Dostlar bugün Martin’in novellaları için bir kampanya başlatalım. Ne dersiniz? Yapı Kredi ve İş Bankası’na kendi cümlelerimizle “Biz Bunu İstiyoruz” maili atalım. Forum yönetimi bize nasıl bir destek sunacak bilmiyorum. Buyursunlar.

Kampanyayı forum dışına da taşıyalım. Tanıdığımız ya da bu konu için destek olabileceğini düşündüğümüz herkesten yardım isteyelim. Özellikle kitlelere hitap eden BookTuber’lar, Instagram’da kitap paylaşımları yapan kişiler, Twitter ve Goodreads’te bu işlerle ilgilenenlere. Martin’i zaten herkes tanıyor ve seviyor. Bu noktada bir efor gerekmiyor. Destek geleceğine inanıyorum. En azından bu fikir dolaşıma girer. Belki gündem olur.

2 Beğeni

Dunk and Egg, A Knight of Seven Kingdoms değil mi? Onları Epsilon çevirtti ve basacak.

A Song for Lya ve Sandkings Hugo ve Nebula ödüllü novellaları.

2 Beğeni

Güzelmiş bundan haberim yoktu. Sandkings’i İthaki antolojide bastı ama sorun olur mu? Lya temiz. Ben varım.:+1:

1 Beğeni

Doğru, daha önce basıldıysa sorun olabilir.

Şimdi DEX’in bastığı Gece Kuşları derlemesi aklıma geldi. A Song for Lya da orada basılmış.

1 Beğeni