Bayramlaşma

İyi bayramlar herkese. :slightly_smiling_face:

3 Beğeni

Bayramınızı kutlarım,
Varsa bir çikelatınız alırım…
:wink:

2 Beğeni

Herkese iyi bayramlar :tada::cherry_blossom:

4 Beğeni

İyi bayramlar millet.

Yolda son sürat koşan bir koç görürseniz beni bulmasını söyleyiverin :grinning:.

2 Beğeni

Bayramınız kutlu olsun.

1 Beğeni

Herkese iyi bayramlar. Sağlıklı ve mutlu, sevdiklerinizle nice bayramlar dilerim.

1 Beğeni

İyi bayramlar herkese.

1 Beğeni

Bütün foruma iyi bayramlar.

4 Beğeni

Bayramınız mübarek olsun :slight_smile:

3 Beğeni

Hayırlı bayramlar herkese.

1 Beğeni

Bayramın ülkecek yaşadığımız zor günlere bir nebze merhem olması dileğiyle, bayramınız mübarek olsun arkadaşlar.

3 Beğeni

İyi bayramlar dilerim arkadaşlar.

1 Beğeni

Merhaba Arkadaşlar:
Uzun, -giriş tarihini anımsayamayacak kadar uzun- bir zamandır aranızdayım. Yapım gereği -kendi kendime asosyal tanısı koyduğumdan bu yana çok zaman oldu- iyi kötü sohbetlere katılmaya çalışıyorum. Edebiyat konusunda eline su dökemeyeceğim çok arkadaşın aramızda olduğunu düşünüyorum. Onların ürettiklerinin yanında cahil cesareti diyebileceğim denemelerimi de sizlerle paylaşıyorum. Velhasıl kelam…
Kurban bayramınız kutlu olsun ve daha nice sağlıklı mutlu ve başarılı bayramlar geçirmenizi diliyorum.

3 Beğeni

1 Beğeni

Göz göre göre gelen bir darbe girişiminin ardından halkın, devletini sokaktan topladığı bir günü bayram başlığı altında kutlamak, aleni bir şekilde yarayı kaşımak ve insanların sinir uçlarıyla oynamaktır.

Bu darbeyi gerçekleştiren kişinin bir şeyh olması ne kadar da ironik. Daha iki gün önce geberen şeyh için taziye mesajları ileten kişiler, çok değil bundan 10 sene evvel darbeci için de şeyhlik methiyeleri düzüyordu. “Ne istedilerse verdik” diyenlerin bu günde parmakları vardır ve dökülen kanda elleri yıkanmıştır.

Her üç cümlesinden ikisinde kendinden olmayana; “terörist, çürük, sürtük, ateist, lgbt, dinsiz vb.” diyen birinin eline geçirdiği güçle cumhuriyet değerlerine alternatifler yaratmaya çalışması gözden kaçmıyor. Halkına bu denli hakaretler eden birinin dikta bir şekilde "milli birlik günü"nü dayatması ayrıca komik geliyor.

Lütfen insanların sinir uçlarına dokunmaktan vazgeçin. 15 Temmuz bir kurtuluş günü değil, gücü paylaşamamanın bir sonucudur. Acısını halk çekmiş sefasını başkaları sürmüştür ve hatta sürmeye devam etmektedir. Ben bu zihniyetle birlik olmayı düşünmüyorum.

Belki bugün perde arkasında dönen olaylardan haberdar olamıyoruz ama er yada geç bu pastadan pay kapma oyununun nelere mal olduğunu göreceğiz, buna inanıyorum.

12 Beğeni

Bu özetin üstüne beni rahatsız eden başka bir noktaya değinmek istiyorum. “Şehitlerimiz” sözcüğü. Bu laf birtakım zümrelerin dilinde öyle bir sakız oldu ki, artık tüm vakarını yitirdi.

1919-1922 tarihleri arasında vatanını gerçek bir düşmana karşı savunup kurtarmaya çalışırken düşenler de şehit, 5 sene öncesine kadar taptığı şeyhinin tanklarının bugün altında kalanlar da.

Bizim nesil başka yetişmişti herhalde, bazı önemli sözcüklerin içini boşaltmadan önce bir durup düşünürdük.

4 Beğeni

Başta nerede paylaşayım diye düşündüm. Sonra geçmişte bu başlık altında paylaşıldığını gördüğüm için bu başlık altında paylaşımımı yaptım.

Örneğin: Bayramlaşma - Rena tarafından #211

Ayrıca başka bir tartışmaya girmiyorum.

1 Beğeni

Üşenmedim ve Wiki’ye baktım, alıntılıyorum; “Demokrasi ve Millî Birlik Günü, Türkiye’de her yıl 15 Temmuz’da kutlanan bir resmî tatildir. 15 Temmuz Darbe Girişimi sırasında hayatını kaybeden 240’ı aşkın sivil, polis ve askeri anmak için genel tatil günü ilan edildi” Dolayısıyla bu günün bir bayram olmadığını düşünüyorum. mesaj gönderilir mi? yönetim bilir ama bence gönderilebilir…

1 Beğeni

Edit: azizhayri sana yazıyorum.
Yazdıgım kitle: Son 20 yilda ortaya cikan ve sayilari artan garip osmanlici, gerici kitle.

Aslında sorun şu… Ecdadı ve bağımsızlıı ile ilgili herhangi bir bayram kutlamaz… İstanbulun kurtuluşunu bile kutlamaz. sadece İstanbulun fethi, ramazan , kurban birde 15 temmuz… :smiley:

Bonus:
Vatan sevgisi bedelsiz…
Askerliği bedellidir…

4 Beğeni

:thinking:

2 Beğeni