Beğendiğiniz Genç-Yetişkin ve Çocuk Kitapları

Düzgün bir görselini bulamadım ve zaten baskısı da yok. Ayten E Oray,Sihirli Ufuklar, çocukluğumda okuduğum ve beni cidden çok etkilemiş olan bir kitaptı. Yıllar sonra sahaflardan buldum ve çocuklar gibi sevindim. Çocuklar için yazılmış ama belki nostalji olarak da etkilediği için bahsetme ihtiyacı duydum. Okumaya değer, bulabilirseniz bulun okuyun. Cadı, büyücülük, macera, yerliler, cennet gibi adalar ve limonata… :slight_smile:

Mollie Hunter’ın yazdığı Yürüyen Taşlar ve Jules Sandeau’nun Martılı Kaya’sı okurken uzun süre etkisinde kaldığım iki eserdi. Baskıları var mıdır, bulabilir misiniz bilmiyorum ama tavsiye olunur.

1 Beğeni

Pal Sokağı Çocukları. Çocukken okumuştum ve hâlâ da özlemle, hüzünle yad ederim.

Konusu belki bu değil ama ben beğenmediğim bir genç-yetişkin/çocuk kitabı yazarından da bahsetmek istiyorum: Ömer Seyfettin. Kendisinin kitaplarının çocuklara okutulması 21. yy’da bence kabul edilemez. İlkokulda “İlk Cinayet” öyküsünü okuttuklarını hatırlıyorum ve resmen travma geçirmiştim. Dünyanın en sıradan olayını anlatır gibi çocuğun nasıl güvercini sıkıp öldürdüğünü, kafasını kopardığını anlatıyordu. Her öyküsü, romanı bir şiddet festivali, kan banyosu, suçluluk girdabıydı. Şiddeti ve kanı şehvani bir dille yüceltiyordu.

(Tarih ve coğrafya olarak birbirlerine yakın sayılabilecek bu iki yazarın eserleri, her ikisinde de ölüm olmasına rağmen, zıt duygular yaratmış bende)

5 Beğeni

Viran Şatodaki Ejderhalar’dan kimse bahsetmemiş. O zaman ben bahsedeyim çünkü bu eksik kalmamalı. 20 yaşıma rağmen aldım ve okudum. Epey de beğendim aslında ve Pratchett’a başlama sebebim oldu.

Hatta Hazal ablamızın kitap için yaptığı bir video-incelemesi de var:

Kesinlikle ve kesinlikle Pratchett’ın her kitabını tavsiye edebilirim. Büyüyünce ben de Terry amca olacağım :smiley:

4 Beğeni

Zaman Hırsızı - Clive Barker

Ünlü korku ve fantazi yazarından Anti-Peter Pan hikayesi.

Klasik masal ve mitsel anlatıdan yararlanarak, hem tanıdık hem de farklı gelebilecek bir serüven yazmış. Kötüyü ve iyiyi kutuplaştıran sebepler; klasik manada hakikat-yalan çatışması; modern manada hayatı her şeyiyle kabul ederek yaşayarak büyümek-sadece haz veren şeylere odaklanarak çocuk kalıp ömür tüketmek tezatlığıyla bağlantılı. Çocuk hikayesi ayarına göre tuhaf veya anlatımda kolaya kaçılırmış gibi gelebilecek ayrıntılar, bu temel çatışmaları üretimini ve pekiştirmesini sağlıyor.

İlk 100 sayfa civarı, asıl gelişme-sonucun yaşanacağı bölüme hazırlık gibi. Parça parça Ev ve oradaki uğursuzluk anlatılıyor. Altyapı tamamlanır tamamlanmaz serüven mesaj artı macera eşliğinde hız kazanıyor.

7 Beğeni

Bu benim okuduğum en güzel şeylerden biri. Clive Barker’dan çok az kitap okudum ama hepsi de bir şekilde zihnimde yer etmesini bildi. Barker önerilerine açığım. ^^

1 Beğeni

Benim de okuduğum ilk Barker kitabı. Kan Kitapları’na başlayacağın başlayacağım, diye diye okuyamadım, pat diye bu kitabı okudum :smile:

Kısmet olursa Kabal’a başkayacağım, bakalım. Film uyarlanmasını izlemiştim -galiba oydu :thinking:

Okuduğum Barker işleri hakkında buralarda yorumumu eksik etmem :blush:

2 Beğeni

Tatlı mı tatlı kitaplar hepsi bana göre. Birkaç güzel kitap önerebilirim sanırım. Klasik bilinenleri herkes yazmış ama bir ekleme yaparak “Tom Sawyer” demek istiyorum öncelikle. Kendisi ilk göz ağrım olur.

1. Spiderwick Günceleri - Holly Black, Tony DiTerlizzi

Bir çocuğa okunulacak güzel serilerdendir. Kitabının baskısı gerçekten hoş. Kardeşime saatlerce okuduğum ve kendisinin de ender sevdiği serilerden ve belki de sayılı okuduğu kitaplardır. Filminin de olduğunu hatırlıyorum.

https://img.letgo.com/images/fa/64/4e/58/fa644e58ae0b8a1d42b18a5e55079482.jpeg?impolicy=img_900

1. Artemis Fowl - Eoin Colfer

Ülkemizde çıkan bütün kitaplarını okumuştum. Ben seriyi gençken özellikle çok sevmiştim. Yaratıcı ve oldukça keyifli. Maalesef satış rakamları kurbanı olan bir seri. İlk baştaki kapakları güzel olmasına karşın sonradan kapaklarını da bozdu. Yine de içerik bakımından oldukça sevdiğim genç-yetişkin serilerden. En son devamının gelmeyeceğini öğrenmiştim fakat şu sıralarda filminin hazırlıklarına başlandığını biliyorum. Toplu serinin resmini bulamadım. 12 yaşındaki bir deha’yı konu alıyor.

https://www.nezih.com.tr/Media/urun-resimleri/900e3597-f260-4902-a224-88c48cbc9e95.jpg?w=335

3. Gregor - Suzanne Collins

İlk kitabını okuma fırsatını bulmuştum. Bana oldukça sevimli görünmüştü. Devam kitapları hakkında bir şey diyemem ama genç-yetişkinlerin sevebileceğini düşünüyorum. 11 Yaşındaki Gregor babası kaybolduktan sonra kardeşlerine bakmakla meşgulken küçük kardeşi çamaşır odasındaki hava boşluğuna düşüyor ve Gregor da onun peşinden gidiyor.

4. Septimus Heap - Angie Saga

Bu serinin de başlangıç kitabını okumuştum. Özellikle genç-yetişkinlerin Fantazya’ya yavaş yavaş alışabileceğini düşünüyorum. Büyü sistemi ve hikayesi benim hoşuma gitmişti. yedinci oğulun- yedinci oğlu septimus heap doğuyor ve o gece kayboluyor. Septimus’un babası ise eve gelirken bir bebek ağlaması duyuyor. Bu bebeği alıp kendi evlerine getiriyor ve Septimus’un yerine koyuyorlar. Fakat Septimus’a ne olduğunu kimse bilmiyor.

https://www.perpakitap.com/kbimg/kbimagepublic/0/prd/7/7/KB9789752118577.JPG

5. 100 Dolap - N. D. Wilson

Üç kitaplık bir seri. Bu serinin de tamamını okumuştum. 12 yaşındaki bir çocuğun teyzesinin evindeki tavan arasındaki dolap kapaklarıyla olan macerasını anlatıyor. Bu kapaklar ki başka dünyalara açılıyorlar. Bazısında yağmur yağarken bazısında güneş açan, bazısı çok küçük olsa da bazılarının içinden geçilebilen dolap kapakları çekmeceler bunlar.

imageimageimage

6 Beğeni

Fablehaven
Semerkant tılsımı
Terabithia köprüsü
Narnia

1 Beğeni

Kimse Hobbit ve Roverandom’u önermemiş, çok kınadım valla :face_with_monocle: Bu arada China Miéville’ın, "Un Lun Dun"u ve Diana Wynne Jones’un, “Howl’un Yürüyen Şatosu” ile başlayan üçlemesini de şiddetle öneririm.

4 Beğeni

Ben genelde genç yetişkin eserleri okumam, sadece alcatraz ve steelheart’a yazarından ötürü belki ilerde başlayabilirim.
Neyse efendim ben sizlere beğenilenden ziyade hiç beğenilmediğini duyduğum bir seriden bahsedeyim.

Gölgelerin efendisi serisi, Bu seriyi toplu olarak çok yakın bir arkadaşım almıştı ve 7. cildine ancak gelebildi. Bir noktadan sonra sırf bu seri yüzünden tüm kitaplardan soğuduğunu söylemişti ve 1.5 sene oldu hala eline yeni bir kitap almadı.
Bu da böyle bir anımdır.

3 Beğeni

Yanlış anlama ama nefret ettiği bir serinin yedi kitabını okuduğu için arkadaşını tebrik etmeyi kendime borç bildim, Helal Olsun Valla :grin:

3 Beğeni

Bende o konuda şaşırmıştım, bütün külliyatı komple sipariş vermişti, paralar yanmasın diye okuyordu herhalde :grin:

Birinci kitabını okumadığın serinin hepsini bi anda almayacaksın; ben bunu bilir, bunu söylerim… Ne diyeyim acı bir ders olmuş arkadaşın için, geçmiş olsun. Bari bi iki güzel kitap önerde bu elim tramvayı atlatıversin :grin:

2 Beğeni

Geçen hafta en yeni çocuk kitaplarından Mau Krallığı ve Kedi Felsefesi’ni okuduk. Kurgusal yönü güzel ayrıca içerik açısından güçlü bir masal kitabı olmuş. Kedi masalı sevenler için iyi bir tercih. Kitabı 7’den 77’ ye her yaştan kişi rahatlıkla okuyabilir. Ayrıca fantastik kurgu alanına giren kitabın bir Türk yazarından çıkması oldukça iyi. Çünkü genellikle bu tarz kitaplar yabancı yazarlardan çıkıyor. Yazarın emeğine sağlık diyorum.!

1 Beğeni

Aynı şeyi bende zamanın da yapmıştım ve arkadaşının aksine zerre pişman değilim :smiley: Param yanmasın diye okuduğum kitap , belkide şuan olduğum kişi olmamı sağladı .

Abi elalem ne okumuş küçüklüğünde ben ne okumuşum ya , cidden böyle seriler vardı da , bir bize mi okutmadılar . Yemin ediyorum rezillik. Neyse olan oldu , ölen öldü . Önümüzdeki maçlara bakacağız artık .

1 Beğeni

ölümsüz aile- natalie babbit

terz yüz satosu

ben bir fareydim

3 Beğeni

Harry Potter

fantastik edebiyata giriş kitabımdı.benim gözümde kusursuz.

1 Beğeni

Peter Nimble ve Sihirli Gözler
Favori çocukluk kitabım. Birkaç kez bitirdim, hala da okurum arada.

Zehir
Arada çizgi roman bölümleri var. En hızlı bitirdiğim kitap rekorunu elinde tutuyor bu kitap.

Epic
Hayatımın kaynağı…

Percy Jackson ve Olimposlular Serisi
Kutsal seri :slight_smile:

Ejder kız Serisi
Her karakterini ayrı severdim. En sevdiğim finale sahip seri.

Wardstone Günlükleri
13. kitapta bitirebilmek için zorla uzatılmış olsa da ve finali hayallerimi yıksa da en sevdiğim ilk 3 seriden biri.

5 Beğeni