Beğendiğiniz Kitap Alıntıları

Okumadan geçemediğim için okuyorum, sıkılsam da okuyorum. Düşünmek için okuyorum, hayran olmak için okuyorum, eğlenmek için okuyorum. Okuyup yoruluyorum. Dinlenmek için de gene okuyorum.

Nurullah Ataç - (Günce 1953 – 1955)

6 Beğeni
  • Karanlığın Sol Eli, Ursula K. Le Guin

“…Söylesenize, Genri, nedir bilinen? Kesin, tahmin edilen, kaçınılmaz olan sizin ve benim geleceğimize dair bildiğimiz tek kesin şey nedir?”

“İkimizin de öleceğimiz.”

“Evet, işte, cevabı olan tek bir soru var, Genri ve o yanıtı da zaten biliyoruz. Hayatı mümkün kılan şey sürekli, dayanılmaz belirsizliktir; yani bir sonra ne olacağını bilememek.”

1 Beğeni

Altın her yerde altındır, tartılabilir ve sıradandır. Ama bir altın yuvarlağa bazı cafcaflı laflar ve bir Kralın resmi basıldığı zaman, katma değer – senyoraj- oluşur. Sadece insanlar değeri olduğunu düşündüğü için değeri vardır. Ortak bir hayaldir yani.

Karışıklık ( Barok Döngü 3’lemesi - 2) - Neal Stephenson

Senyoraj nedir diye merak eden olursa. Senyoraj: paranın üretim maliyeti ile üzerinde yazılı değer arasındaki fark. Devletin vergi geliri dışında en önemli gelir kaynaklarından birisiymiş.

8 Beğeni

Okurken bu kelimeleri bir yere not aldın mı anlamlarıyla falan? Böylece sözlük oluşturmuş olabilrdin, sonradan okuyacakların çok çok işine yarardı. :slight_smile:

1 Beğeni

Ben notlarımı genelde OneNot uygulamasına alıyorum, Eskiden defterlere yazıyordum, kayboluyordu, saklaması meseleydi, bazen ilgisiz birileri karıştırmak için el uzatıyordu. 2-3 yıldır Telefon, tablet, PC hangisi yakındaysa onunla One Note üzerinden okuduğum kitaplar için sayfa oluşturuyorum, okuduğum kitap için notlar, yorumlar, alıntılar vb oraya yazıyorum.

7 Beğeni

“Rüyaların yapıldığı maddeden yapılmayız biz ve uykuyla çevrilidir küçücük hayatımız.”

William Shakespeare, Fırtına

4 Beğeni

_ İşkence edilmiş çıplak bir adamı iki tahta parçasına çivileyip her yere asan bir din hakkında ne düşünüyorsun?

_ Pek iyi şeyler değil!

Siperlerdeydik (1914-1918), Jacques Tardi

2 Beğeni

Barışta ölen; gözyaşı, tören ve birbirini teselli eden dostlar bulur ama savaşta ölen cesedinin kokmasını önleyecek kadar toprak bulsa şanslıdır.

Kahramanlar, Joe Abercrombie

1 Beğeni

:slight_smile: :slight_smile: :slight_smile:

Nasreddin Hoca ve 1616 Fıkrası - Dr. Mustafa Duman

5 Beğeni

“Sonuçta hiç endişelenmeyin, her şey gayet hoş bir şekilde zıvanadan çıkıyor.”

Otostopçunun Galaksi Rehberi - DNA

9 Beğeni

Charles Baudelaire - Çiftçi İskelet

9 Beğeni

…gerçeğin peşinden gitmek bir nevi avcılık gibidir, zevkin büyük bir bölümü avın takibindedir. (John Locke)

Karışıklık - Neal-Stephenson

5 Beğeni

“Askerler geldiklerinde, ölü ve ölmekte olan erkek ve kadınların arasından, düzgün siyah giysileri içinde merdivenlerden çıktıklarında, büyük fuayenin yüksek, gri, parlak duvarının üstünde, bir adam boyu yükseklikte, geniş, kan lekeleriyle yazılmış bir sözcük buldular: KAHROLSUN. Yazının en yakınında yatan ölü adamı vurdular; daha sonra, Yönetim Merkezi yeniden düzenlendiğinde ise, sözcük duvardan su, sabun ve bezlerle silindi, ama orada kaldı; söylenmişti; bir anlamı vardı.”

Mülksüzler, Ursula K. LeGuin

11 Beğeni

Kapıyı açan ihtiyar bir kadına, “Yukarıda ağlayan kim?” diye sorunca kadın eve daima gelen misafirlerden olduğunu sanarak, “Ah, sorma! Efendi vefat etti.” cevabını verdiği esnada cenaze için gelenlere, “Bırakın şu biçareyi! Asıl ölen benim. Beni defnedin!” diyordu.

Samipaşazade Sezai “Sergüzeşt”

7 Beğeni

‘‘Brady, kanepeye oturup patlamış mısır yiyerek televizyon seyretti. Cazcı Kardeşler’i değil. Bir sürü insanın şarkılar söyleyerek koşuşturduğu o film çok aptaldı. Okul minibüsündeki çocukları kaçıran manyağı anlatan bir film buldu. İşte o film heyecan vericiydi’’

Bay Mercedes-Stephen King

2 Beğeni

“Acı var,” dedi Shevek ellerini açarak. “Gerçek. Ona yanlış anlama diyebilirim, ama var olmadığını veya herhangi bir zamanda yok olacağını varsayamam. Acı çekme, yaşamamızın koşulu. Başına geldiği zaman fark ediyorsun. Onun gerçek olduğunu anlıyorsun. Tabii ki, tıpkı toplumsal organizmanın yaptığı gibi, hastalıkları iyileştirmek, açlık ve adaletsizliği önlemek doğru bir şey. Ama hiçbir toplum varolmanın doğasını değiştiremez. Acı çekmeyi önleyemeyiz. Şu acıyı, bu acıyı dindirebiliriz, ama Acı’yı dindiremeyiz. Bir toplum ancak toplumsal acıyı -gereksiz acıyı- dindirebilir. Gerisi kalır. Kök, gerçek olan. Buradaki herkes acıyı öğrenecek; eğer elli yıl yaşarsak, elli yıldır acıyı biliyor olacağız. En sonunda da öleceğiz. Bu doğuşumuzun koşulu. Yaşamdan korkuyorum! Bazen ben- çok korkuyorum. Herhangi bir mutluluk çok basit gibi geliyor. Yine de her şeyin, bu mutluluk arayışının, bu acı korkusunun tümüyle bir yanlış anlama olup olmadığını merak ediyorum… Ondan korkmak veya kaçmak yerine onun… içinden geçilebilse, aşılabilse. Arkasında bir şey var. Acı çeken şey benlik; benliğin ise-yok olduğu bir yer var. Nasıl söyleyeceğimi bilmiyorum. Ama gerçekliğin, rahatlık ve mutlulukta görmediğim, acıda gördüğüm gerçeğin, acının gerçekliğinin acı olmadığına inanıyorum. Eğer içinden geçebilirsen. Eğer sonuna kadar ona dayanabilirsen.”

Mülksüzler, Ursula K. Le Guin

11 Beğeni

Ali Nizami Bey’in Alafrangalığı ve Şeyhliği

2 Beğeni

Sanırım bundan sonra geliyordu, acının asıl birleştirici ‘şey’ olduğuyla ilgili pasaj… Çok sevdiğim bir kısımdı, keşke kitabım yanımda olsa dedirtti.

3 Beğeni

“Bizi bir araya getiren şey, acı çekmemiz. Sevgi değil. Sevgi akla boyun eğmez, zorlandığında da nefrete dönüşür. Bizi birleştiren bağ seçilebilir bir şey değil. Biz kardeşiz. Paylaştığımız şeylerde kardeşiz. Hepimizin tek başına çekmek zorunda olduğu acıda, açlıkta, yoksullukta, umutta biliyoruz kardeşliğimizi. Biliyoruz, çünkü onu öğrenmek zorunda kaldık. Bize birbirimizden başka kimsenin yardım etmeyeceğini, eğer elimizi uzatmazsak hiç bir elin bizi kurtaramayacağını biliyoruz. Uzattığınız el de boş, tıpkı benimki gibi. Hiç bir şeyiniz yok. Hiç bir şeye sahip değilsiniz. Hiç bir şey sizin malınız değil. Özgürsünüz. Sahip olduğunuz tek şey ne olduğunuz ve ne verdiğinizdir.”

Mülksüzler - Ursula K. Le Guin (çev. Levent Mollamustafaoğlu)

Bahsettiğiniz kısım bu olsa gerek :slight_smile:

5 Beğeni

Evet, bu kısımdı. Teşekkür ederim, tekrar okumak iyi geldi. :blush:

1 Beğeni