Beğendiğiniz Kitap Alıntıları

Tanrı, hiç bir çocuğu kötü olsun diye yaratmaz! Onu kötü yapan, kötü eğitimdir!.. Kötü anne-baba, kötü çevre, kötü yönetim balçık gibidir, zavallı yavruları da çekip yutar.

Sefiller - Victor Hugo

6 Beğeni

An Iron child in these woods should have no more pride than a mouse, no more courage than a rabbit. But you have your eyes on the future. You stare only at your goal far away, so you miss the traps before your feet.

Blackflame - Will Wight

3 Beğeni

“Yakınlarımı nasıl seveceğimi hiçbir zaman bilemedim. Bence özellikle yakınlarını sevmek, yabancıları sevmekten daha zordur.”

Karamazov Kardeşler - Fyodor Mihayloviç Dostoyevski

5 Beğeni

Suçlayan kazanır. Muhtar yöneticiliğin sırrını kavramış.

Meraklı Adamın On Günü - Mehmet Eroğlu

9 Beğeni

Şu anda, sana güzel bir söz söyleyebilmek için, on bin kitap okumuş olmayı isterdim" dedi: Gene de az gelişmiş bir cümle söylemeden içim rahat etmeyecek: “Seni tanıdığıma çok sevindim kendi çapımda…”

Tutunamayanlar - Oğuz Atay

5 Beğeni

Ütopyalara gerçekten inananlardanım ben. Şu son yüzyılda, düşgücü açısından en çılgın bilimkurgu yazarlarının bile aklının alamayacağı yenilikler icat edildiğini düşünürsek, ütopyalara inanmamanın yolu var mı? Bu ütopyalar teknoloji ve elektronik alanındaydı şimdiye değin. Ama siyasal, toplumsal ve ekonomik alanlarda ütopyalar neden gerçeğe dönüşmesin günün birinde? Beyinlerinin gücünden yararlanarak, telefonu, radyoyu, televizyonu, bilgisayarı ve daha neleri neleri icat eden insanlar; erozyon yüzünden aç kalmayı, vahşi kapitalizm yüzünden birbirlerinin yamyamı kesilmeyi, savaşlar yüzünden kıyıma uğramayı ve daha nice felaketleri önleyecek toplumsal ütopyaları neden icat etmesinler ileride? Bu ütopyalar, sevgilim Sir Thomas More ‘un ta 1516’ da yarattığı ilk ütopya kadar güzel olmayacaktır elbette. Ama insanları ölüme sürükleyen toplumsal ve ekonomik haksızlıklara ve çevreyi mahveden felaketlere çare bulacaktır belki de.
Mına Urgan - Bir Dinozorun Anıları

6 Beğeni

Tabii acı çekiyorlar… Ama… hiç olmazsa yaşıyor, gerçek, düşsel olmayan bir hayat yaşıyorlar, çünkü hayat aslında acı demektir. Acısı olmasa zevki de olmazdı; her şey sonu gelmez bir övgü ayinine dönerdi: kutsal, ama sıkıcı…
Ya ben? Ben, hem acı çekiyor, hem yaşamıyorum. Denklemin bilinmeyeni benim. Her şeyin başını sonunu kaybedip sonuçta adını bile yitiren bir hayaletim…

12 Beğeni

Birbirimizi anlayabildiğimiz gün yaşamı,
Yaşamı anlayabildiğimiz gün evreni,
Evreni anlayabildiğimiz gün ölümü anlayacağız.
Ve gerçekten yaşamaya o zaman başlayacağız.
Göklerden Gelen Umut - Kemal Sinan Özmen

7 Beğeni

‘‘Bir çocuğun ölümünü görmektense, dünyaya geliş biletimi iade etmek isterim.’’

4 Beğeni

Aynı damardan:

“Children are dying."
Lull nodded. "That’s a succinct summary of humankind, I’d say. Who needs tomes and volumes of history? Children are dying. The injustices of the world hide in those three words.”

Steven Erikson, Deadhouse Gates

9 Beğeni

‘‘Para; Zenginleri yalnızlığa ve manevi çöküntüye, Yoksulları kıskançlığa ve suç işlemeye götürür.’’

@nefarrias_bredd Alıntı çok doğru. Malazan’ı çok okumak istiyorum, zevklerime çok uyuyor ama İngilizce bir kitap okuyacak, hele Malazan’ı okuyacak kadar gelişmedim daha İngilizce’de.

3 Beğeni

''Bir şeyin yokluğu, varlığı kadar ölümcül olabilir, dedi Baron. ‘‘Mesela havanın yokluğu, Suyun yokluğu. Alışık olduğumuz herhangi bir şeyin yokluğu.’’
(s.323)
Dune, Frank Herbert

12 Beğeni

Bana acımayın. Ben kötüyüm; sizlere karşı kötü duygular besledim içimden. Beceriksizliğimden uygulayamadım kötü düşüncelerimi.

Tutunamayanlar - Oğuz Atay

3 Beğeni

Senin ayağına sarılmışım, elini tutamıyorum, senden medet isteyemiyorum; kimden derman arayayım? Gönlüm senin muhabbetinle hastadır…
Hey gafil, “Ciğerinde su yoktur, hasta değilsin” diye bana sitem ediyorsun; sanki ciğerimde su yoksa ne olmuş… Kirpiklerimde var ya!..

Mevlânâ – Rubailer

2 Beğeni

Kibarlık yavaş yavaş rafa kaldırılmaktaydı.

Nana - Emile Zola

2 Beğeni

“Ölüme ve karanlığa baktığımızda korktuğumuz şey bilinmezliktir, başka bir şey değil.”

Harry Potter ve Melez Prens - J.K. Rowling

7 Beğeni

“İnanılmayan bir doğru adama bir yalandan çok daha fazla zarar verebilir. Zamanımızın kabullenemeyeceği bir doğruyu desteklemek büyük cesaret gerektirir. Bir cezası vardır, genellikle de çarmıha gerilmektir bu ceza. Benim buna cesaretim yok.”
John Steinbeck - Cennetin Doğusu

7 Beğeni

“Niçin mi gidiyorum? Bilmem. Öyle gerekiyor, gidiyorum…”
Durdu…
“Gidiyorum, çünkü buradaki hayat bana göre bir hayat değil!”

Savaş ve Barış - Lev Nikolayeviç Tolstoy

7 Beğeni

“Bazı insanlar iktidarlarını on kat daha güçlü kılacak mekanizmalar oluşturdular. Ne yazık ki, bilgelikleri bir kum tanesinden daha büyük değildi.”

Balinaların Şarkısı - Eric Simard

11 Beğeni

‘‘Zihin baskı altındayken pozitif veya negatif yöne gidebilir: açılabilir veya kapanabilir. Zihni bir spektrum olarak düşünün; negatif ucunda bilinçsizlik, pozitif ucundaysa hiperbilinç vardır. Zihnin baskı altında hangi yöne gideceğini belirleyen başlıca faktör, kişinin aldığı eğitimdir.’’
(s.359)
Dune, Frank Herbert

13 Beğeni