Belgesel Önerileri 1. Bölüm

Bu aralar uzun sezonlu diziler ve saçmasapan filmler yerine belgesellere sardım. İzlediğim ve beğendiğim belgeselleri sizlerle de paylaşmak istiyorum. Belgesel linklerinin hepsi altyazılı ve ya dublajlıdır.

1-) Sade Yaşam (Minimalizm) : Eşyasız sade yaşamın insanı daha mutlu kıldığını düşününlerin belgeseli. Netflix’ten veya aşağıda linkten altyazılı izleyebilirsiniz.


Netflix Linki: https://www.netflix.com/tr/title/80114460
Youtube Linki: - YouTube

2-) She’s Beautiful When She’s Angry - Kızdığında Çok Güzeldir : 1960 ve 1971 yılları arasında kadın hareketi için öncülük yapan bir grup feminist kadının hikayesini izlediğimiz bu yapımda, bu kadınlar toplumda sürekli şiddete ve dışlamaya maruz kalanlar için büyük bir mücadeleye ortak olacaklardır.

Link: sheisbeflu

3-) İcarus : Doping skandallarıyla ilgili güzel bir spor belgeseli.

Link: Одноклассники

4-) Requiem for the American Dream (Amerikan Rüyası için Ağıt) : Yaşadığımız yüzyılın en büyük filozofu sayılan ve Amerikan politikası karşıtlığı ile bilinen Noam Chomsky, Amerikan devletinin bir grup zengin azınlığın elinde nasıl oyuncak edildiğini tüm bilimsel verilerle ortaya koyuyor.

Link: Requiem.for.the.American.Dream.2015TR

5-) The Vietnam War (Vietnam Savaşı) : Tarihte ki en önemli, bölücü ve tartışmalı olayların epik hikayesinin anlattıldığı Vietnam War, yaklaşık 80 şahitin ifşa ettiği, daha önce hiç anlatılmayan içten ve geniş kapsamlı araştırma. 10 bölüm süren bir belgeseldir bu arada.

https://diziay.com/upload/filmafis/the-vietnam-war-b.jpg

Link: https://diziay.com/dizi/the-vietnam-war-izle/

6-) Joan Didion: Merkez Dayanmayacak : Edebiyat idolü Joan Didion, yeğeni Griffin Dunne’ın yönettiği bu samimi belgeselde, olağanüstü kariyerinden ve kişisel mücadelelerinden bahsediyor.

http://resim.fullhdfilmizlesene.org/mdsresim_izle/fullhd-joan-didion-merkez-dayanmayacak.jpg

Fragman: Joan Didion: The Center Will Not Hold | Official Trailer [HD] | Netflix - YouTube
Netflix Linki : Joan Didion: Die Mitte wird nicht halten | Netflix – offizielle Webseite
Link: Joan.Didion.Merkez.Dayanmayacak.2017.1080p.TR

Belgesel önerilerine devam edeceğim. Konular uzun olmasın diye ayrı ayrı paylaşmayı düşünüyorum.

Bence genel bir bakış açısı kazandırmakta iyi olsa da, derli toplu bir anlatım ve açıklayıcılık göremediğim belgeseldi. Ancak, konu hakkında hiçbir fikri olmayan birisi açıp izlerse güzel bir başlangıç yapmış olur. Daha çok, minimalizm nedir ne değildir ne yapılmalıdır ne yapılmamalıdır sorularından çok minimalizmin insanlara kattığı şeylere eğilmiş ve duygulara hitap etmişler.

1 Beğeni

Aynı belgesele ait dilimize çevirilmiş yayını okumak isteyenler için ;

image

1 Beğeni