Belgesel Tavsiyesi

Bu aralar ne dizi ne de film izlemek istemiyorum.Çok uzun ve gereksiz geliyor ikisi de.Özellikle diziler, başlayıp bitiremiyorum.Ben de biraz belgesel izleyeyim dedim.Özellikle tarih,din ve evrim konusu ilgimi çekiyor ama güzel bir bilim(Özellikle zaman yolculuğu) belgeseline de hayır demem.

3 Beğeni

Bilim tarihi ve evrenin gizemleri konulu 1980 yapımı Carl Sagan’ın Cosmos’unun rebootu olan 2014 yapımı Carl Sagan gibi astrofizikçi olan Neil Degrasse Tyson’un sunduğu Cosmos:A Spacetime Odyssey’i öneririm. Genelde bilimsel belgeselleri izlerim bu ara Bill Nye’a sardım mesela bende.

3 Beğeni

Cosmos’u izledim ama orijinalini izlemedim onu tavsiye eder misin ?

Din tarih evrim üçünü de harmanlayan tarife uygun olarak kymatica belgeselini tavsiye ederim.Türkçe altyazılı olarak youtubedan izleyebilirsin.

Kesinlikle ederim. Carl Sagan’ın kendisini göreceksin hem orada anlatırken ancak Türkçe alt yazısını bulamazsın herhalde. Ayrıca Zeitgeist serisini de tavsiye ederim 3 4 bölüm olması lazım.

Türkçe altyazısı var. Ben bulmuştum. Zeitgeist efsanedir. Venüs akımı Türkiye’de de olan bir akım. Bence en umut vaat eden akımdır kendisi.

Bu arada şuna bir bakın bana bir sürü güzel belgesel kazandırdı ama bazılarını Türkçe bulamayacaksınız maalesef. Zamanım olduğunda seyredip sevdiklerimi de yazayım buraya hatta bununla ilgili ayrı bir başlık açacağım zaten bir ara.

2 Beğeni

Muhtemelen istediğin tarzda bir belgesel değil ama Koyaanisqatsi’i tavsiye ederim. Deneyimlenmesi gereken bir belgeseldir.

The Act of Killing

Pek bir şey anlatamam ama izleyeli epey olsa da hala hatırlıyorum. Bir seri katilin hayatını anlatan tipik belgesellerden değil. Endonezya’da Darbe sonrası oluşan ortamda, Sinema’dan etkilenip bir gangster çetesi kuran bir adamın hikayesini kendi ağzından dinliyor, görüyor, yönetmenin müthiş fikriyle tekrar yaşıyorsunuz. Kesinlikle izleyin.

2 Beğeni

Ben de şu güzelliği şuraya bırakayım:

Yüksek kalitede ve bölümlü olan hali için:

7 Beğeni

Merak ediyorum forumda kaç insan bu paylaşımın güzelliğini gerçekten görebilir? Kendi adıma çok teşekkür ederim böyle bir videonun varlığını bilmeden ölmek istemezdim. Dawkins’in Türkçeye çevrilmiş çoğu belgeselini izledim.

1 Beğeni

Mahşerin Dört Atlısı çok güzele benziyor hemen başlayacağım. The Incredible Human Journey diye bir belgesel de buldum.İnsanoğlunu dünyaya yayılmasını anlatıyor bir de ona başlamayı düşünüyorum.

1 Beğeni

Human

Bu belgeseli bütün insanlık izlemeli.

1 Beğeni

Edelkrone firmasının yapmış olduğu Başka Bir Şey adlı video serisini öneririm. Bir Türk firması olduğunu öğrendikten sonra gönendiğim bir firma. Bu belgesel/video serisinde de ufuk açıcı meselelerden bahsediyor ve örnekler veriyorlar. Her bir bölüm en fazla 20 dakika olduğu için de sıkmıyor.

1 Beğeni

benim Top onumu söyleyeyim

HUMAN
Within Reach
Earthlings
The War You Don’t See
The Lottery of Birth
Inhabit
Zeitgeist: Moving Forward
Propaganda
The Corporation
Inequality For All

2 Beğeni

Soyut Düşünce ve Tasarım Sanatı sekiz bölümden oluşuyor. Bölümler birbirinden bağımsız hepsinde de yaptıkları işin içinde olmak istiyorsunuz. Başka bir dünya mümkün!

Şu an Zeitgeist’i izliyorum ve nerdeyse aklımı kaybettim. İlk defa 2 saatlik bir şeyi tek solukta izliyorum sanırım. 911 olayı malum olaya o kadar çok benziyor ki. Hani düşünürsünüz ya bazen “ben bunları biliyordum ama anlatmak için iyi materyallere ihtiyacım var” bu resmen o. Üç bölümü var ve her bölümün içerisinde de üç bölüm var. Hegel’in diyalektiğine benziyor.

l_1424432_56e6f62f
Tüm zamanların en iyi Formula 1 pilotu.Bu efsane yarışçının isminin herkesin bilmesi lazım. F1 denilince akla gelen isimlerden birisi olmalı. Ayrton SENNA. Bu belgesel 80’lerin ortasında başladığı F1 kariyerini, Fransız Dünya Şampiyonu Alain Prost ile mücadelesi, siyasetin spora etkisiyle geçen zorlu günlere değiniyor.

Onun sempatikliğiyle güleceksiniz, vatanseverliğini takdir edeceksiniz, zorluklar içinde kazandığı zaferle gururlanacaksınız ve sonunda malesef çok üzüleceksiniz. F1’e ilgisi olan olmayan herkesin izlemesi gereken bir belgesel.

Bu da belgesel ve SENNA yorumu içeren Socrates kanalının videosu

En sevdiğim belgeseldir. Siyasi bir belgesel.(unuttukça izlerim hep)

madem böyle bir konu açılmış hemen sorayım. psikoloji temalı önerebileceğiniz belgeseller var mı? (stanford hapishane deneyi hariç, onu izledim)

1 Beğeni