"Bilimkurgu Klasikleri" Arasından Önerileriniz

İthaki Yayınları’ndan Fahrenheit 451, Cesur Yeni Dünya ve Uzayda Piknik bitti. Seride 50 küsür kitap var, hepsini almaya gücüm yetmeyebilir. Sizlerin önerdiği kitaplar var mı? Aklımda, seriye devam etmek için Ben, Robot var ama görüşlerinizi almak istedim.

Teşekkür ederim.

3 Beğeni

Ben, Robot’u okuyup kafamda canlandırmak olayları yakalayabilmek diğer Asimov kitaplarına göre oldukça zor olmuştu ve 15 günde felan okudum sanırım. Bence Dune’yi mutlaka okumalısın, serinin ilk kitabını şereflendiren kitap. Fahrenheit, Cesur Yeni Dünya, eh işte, zaten her yerde duya-okuya zevki kaçmıştır senin için diye düşünüyorum ama CYD’yi mutlaka oku. Huxley’in biyolog kardeşini, ondan aldığı ilhamı, büyükbabasını ve de LSD deneyimlerini, CIA toplum mühendisliği araştırmalarını araştır. Huxley’in de dünya nüfusunun 1 milyarın üstüne çıktıktan sonra endişe etmesini ve öjeniyi neden desteklediğini anla. Bu nüfus olayı @narpal’ın attığı Guidestones’te de geçiyor. Bu olayları deneme olarak da CYD’yi Ziyaret’te yazmış sanırım Huxley. Huxley’in Algı Kapıları’yla tamamla ondan sonra. Bir de Frankestein’i okumuştum.

Okumak için okumaktan ziyade araştırmak bu kitaplardan aldığımız bilgileri işleyebilmek daha önemlidir diye düşünüyorum. Özellikle Dune.

5 Beğeni

Dune serisini öneririm kesinlikle. Siyasi entrikalar, ters köşelerle dolu bir seri.

4 Beğeni

Yazılanlar haricinde Çocukluğun Sonu ve Kaplan! Kaplan! soluksuz okuduğum iki kitaptı.

Görünmez Adam ve Zaman Makinesi de fena değil ama önceliği başka kitaplara vermeni tavsiye ederim. Günümüz için artık biraz şaşırtıcı olmayan konuları basit bir şekilde işliyor.

Sürgün Gezegeni de bu seride okuduklarım arasında eh işte okumasam da olurmuş dediğim tek kitaptı. Etkilememişti beni pek. Hakkında da zerre bir şey kalmamış aklımda.

4 Beğeni

Ben de şöyle sıralayayım beğenip önerdiklerimi (henüz bitirmedim bütün diziyi, hâlâ okuyorum):

Çocukluğun Sonu
Fahrenheit 451
Yakma Zevki
Resimli Adam
Işık Tanrısı
Bir Mars Destanı
İşte İnsan
Ben Robot
Maymunlar Gezegeni
Tanrı Olmak Zor İş
Zaman Makinesi
Dünyalar Savaşı
Görünmez Adam
Yıkıma Giden Adam
Kaplan! Kaplan!
Cesur Yeni Dünya
Bitmeyen Savaş

5 Beğeni

Şu zamana kadar bu seriden 17 kitabı okudum.
Beni en çok etkileyenler Maymunlar Gezegeni ve Frankenstein olmuştu.
Bir Mars Destanı ve Yenilmez(ilk başları biraz sıkıcıydı) de çok keyif vericiydi.

Bu mesajın üzerine geçen zamanda okuduklarım oldu, ekleme ve düzenleme yapayım.

• Maymunlar Gezegeni
  • Frankenstein
  • Kumsalda
  • Yakın
  • Kaplan Kaplan!
  • Yenilmez
  • Bir Mars Destanı
  • Yıkıma Giden Adam
1 Beğeni

En nefes kesici olanlardan daha az iyi olanlara doğru sıralamam şöyle (bana göre) ;

1)Yıldız Gemisi Askerleri :heart_eyes:
2)Yıkıma Giden Adam
3)Bir Mars Destanı
4)Frankenstein
5)Anlatış
6)Su Adamı
7)Yenilmez
8)Sürgün Gezegeni
9)Pazartesi Cumartesi’den Başlar : Öyle ki hala süresiz izinde, geri dönemiyorum.

Bu kadarını okuduğum için kısır bir sıralama oldu. Açıklama da yapmak istiyorum ama telden yazmadığım bir zaman güncelleyeceğim. Ya da iki üç kitabı daha okuduktan sonra yeni bir sıralama yaparım kesin. Bazılarının konumunda çok kararsızlık çektim kalbim kırık :roll_eyes:

5 Beğeni

Diğer arkadaşların yazdıklarına bir göz gezdirdikten sonra, çoğuna katılıyorum, kendi fikirlerimi de belirtmek istedim. Andromeda Nebulası, Işık Tanrısı ve Yaban Diyarlarda Yabancı hariç serinin tüm kitaplarını okuduğumdan dolayı repertuarımın geniş olduğunu söyleyebilirim. Bence serinin kesinlikle okunması gereken kitapları,
Ay Zalim Bir Sevgilidir
Çocukluğun Sonu
Bitmeyen savaş
Dune(tüm kitapları, 4. kitap diğerleri kadar iyi değil uyarayım)
Ben, Robot
Tanrı Olamak Zor İş
Anlatış
Yenilmez
İşte İnsan(alternatif tarih, ama fazla sert bir alternatiflik)
Bu Ölümsüz
Bir Mars Destanı
Su Adamı
Kaplan! Kaplan!
Yıkıma Giden Adam
Bunlar dışında zaten sizin okuduğunuz kitaplar gayet güzel kitaplar, Fahrenhayt 451’i beğendiyseniz Yakma Zevki’ne bir göz atmak isteyebilirsiniz. Keyifli okumalar.

4 Beğeni

Maymunlar gezegeni
Resimli adam
Yıkıma giden adam
İşte insan
Ben robot

Şimdiye kadar bu seriden bi 40 kadar kitap okudum ve öyle kötü sakın okumayın diyebileceğim bir kitap olmadı. Siz de benim gibi rasgele alıp okuyabilirsiniz hepsi birbirinden güzel ve değerli

4 Beğeni

Mesajları tekrar okurken farkettim, Fahrenheit 451’i yazmayı unutmuşum kırmızı kapaklı baskısı rafımda olmayınca. Fahrenheit’i sevmeyen tayfadanım kitapların yakılması fikri güzel ama cümleler bir garip, olayların işleyişi bir garip sürünerek okumuştum. Aklımda ana karakterin adı dışında hiçbirşey yok bu kitapla ilgili. Bir de hakkını yemeyeyim iyi tespitler vardı ama kurmaca kitap olarak iyi değildi. Bradbury deyince daha fazlasını beklemiştim, tek okuduğum kitabı bir de. O yüzden kapağı ve arkada okuduğum kadarıyla konusu çok hoşuma gitmesine rağmen Resimli Adam’ı almaya elim gitmiyor bir türlü.

Sıralamaya yerleştirecek olursam Sürgün Gezegeni ile Pazartesi Cumartesi’den Başlar’ın arasında oluyor. Sürgün Gezegeni’nde bu kadar sürünmemiştim.

2 Beğeni

Betimleme de değil daha önce yazdım bir daha diyeyim benzetmeyi benzetmeyle anlatmış.

1 Beğeni

Kesin oku diyeceğim kitapları yazıyorum…
Maymunlar gezegeni
Sürgün gezegeni
Çocukluğun sonu
Dünyalar savaşı
Ben robot
Yıkıma giden adam
Doktor moreau’nun adası
.
.
.

Aslında seride bu ne ya leş diyeceğim hiçbir kitap yok. Sadece umulanın gelmemesi var.
Her kitap maksimum 4 günde bitirilebilir.

5 Beğeni

Konuyu tekrar uyandırdım. Hazır birkaç tane daha okumuşken dursun toplu diye.

Okuduklarım:

(Koyu olanlar önerilerim. Koyu ve yıldızlı olanlar daha da önerilerim)

1. Dune (Frank Herbert)
  2. Kıyamete Bir Milyar Yıl (Arkadi & Boris Strugatsky)
  3. Maymunlar Gezegeni (Pierre Boulle) *
  4. Cesur Yeni Dünya (Aldous Huxley)
  5. Çocukluğun Sonu (Arthur C. Clarke) *
  6. Dr. Moreau’nun Adası (H.G. Wells) *
  7. Dune Mesihi (Frank Herbert) *
  8. Yıkıma Giden Adam (Alfred Bester)
  9. Sürgün Gezegeni (Ursula K. Le Guin)
  10. Pazartesi Cumartesiden Başlar (Arkadi ve Boris Strugatski)
  11. Arcturus’a Yolculuk (David Lindsay)
    12**. Zaman Makinesi (H.G.Wells)** *
  12. 2001 Bir Uzay Destanı (Arthur C. Clarke) *
  13. Dune Çocukları (Frank Herbert)
  14. Ben, Robot (Isaac Asimov) *
  15. Kaplan! Kaplan! (Alfred Bester)
  16. Bitmeyen Savaş (Joe Haldeman)
  17. Su Adamı (Aleksandr Belyaev) *
  18. Görünmez Adam (H.G.Wells) *
  19. Tanrı Olmak Zor İş (Arkadi ve Boris Strugatski)
  20. Frankenstain (Mary Shelley)
  21. Anlatış (Ursula K. Le Guin)
  22. Dune Tanrı İmparatoru (Frank Herbert) *
  23. Resimli Adam (Ray Bradbury)
  24. Yenilmez (Stanislaw Lem) *
  25. Dünyalar Savaşı (H.G.Wells) *
  26. Uzayda Piknik (Arkadi ve Boris Strugatski)
  27. Uzaktan Kumandalı Kız (James Tiptree) *
  28. İşte İnsan (Michael Moorcock) *
  29. Bir Mars Destanı (Stanley G. Weinbaum)
  30. Mars Yıllıkları (Ray Bradbury)
  31. Tanrıların Tohumu (H.G.Wells) *
  32. Kumsalda (Nevil Shute) *
  33. Bu Ölümsüz (Roger Zelazny)

Wells’e torpil geçtim çünkü neden geçmiyim. Bir yerden sonra hepsini boldlamaya ve yıldızlamaya başladım. Yani çok da iyi bi ölçüt sayılmam. Okuduğuma pişmanlık duymuyorum Roger Zelamy mi ne o hariç bir de Strugatski kardeşler. Çok sevmiyorum yazış stillerini.

8 Beğeni

Strugatski kardeşleri bende çok seviyorum. Dilleri, kullanılan imgeler, o alttan yapılarn eleştirisel kurguları mükemmel.

Uzayda Piknik hoşunuza gittiyse şiddetle Tanrı Olmak Zor İş kitabını öneririm, klasiklerin içinde var. Tek kelimeyle mükemmeldi.

5/5

5 Beğeni

Seriden okuyup önerdiğim “Frankenstein” var. Onun dışında ilk fırsatta almayı planladığım “Uzaktan Kumandalı Kız” var. Okuduğum ama pek beğenmediğim İşte İnsan ve Sürgün Gezegeni var. Sürgün Gezegeni’ni bir tık daha fazla beğensemde aşırı sevdiğimi söyleyemem. Ve kitaplığımda da okunmayı bekleyen Strugatski kardeşlerden “Kıyamete Bir Milyar Yıl” var

2 Beğeni

Neden sevdiğimi bilmiyorum ama ben de seviyorum. Garip bir ilişkimiz var onlarla.

3 Beğeni

Işık Tanrısı

Ama önce Hermann Hesse’nin Siddhartha’sını okumanızı öneririm. Ayrıca ışık tanrısı 7 bölümden oluşan ve 1. bölümü aslında kitabın 6. bölümü olan bir roman. Bunu belirtecek hiç bir ibare yok kitapta ve çoğu kişi anlamadan yarıda bırakmış kitabı.

Dune Serisi

İlk 3 kitap ne kadar heyecanlıysa, son 3 kitap o kadar derin. Yani 4. kitabı beğenmemelerinin sebebi ilk 3 kitaptaki heyecanın düşmesi. Dune’un Tanrı İmparatoru kutsal kitaptır, tekrar tekrar okuyunuz. :slight_smile:

Bitmeyen Savaş

Serinin en güzel kitaplarından biri gerçekten. Uzay-zaman kavramını çok çarpıcı bi şekilde aktarmış.

4 Beğeni

Belirten arkadaşlar olmuş ama ben de tekrar etmek istiyorum.

Sadece kurgusal olarak değil, çevirisinin de güzelliğiyle öne çıkan kısacık şaheser: Uzaktan Kumandalı Kız

Dune demeye gerek yok aslında, ama yine de kendime engel olamıyorum.

Her bünyeye uygun olmamakla birlikte: İşte İnsan

Yine her zevke uymuyor ancak gerçekten yeniden basılmasına çok sevindiğim bir eser. Düşündürücü kitap sevenler eklesin :slight_smile: : Yaban Diyarlardaki Yabancı

Eğlenceli olduğu kadar dünyanın geleceğine dair öngörüsü bakımından düşünsel bir yana da sahip: Bitmeyen Savaş

5 Beğeni

Bunu ilk defa duydum. Ben de yarıda bıraktım. :sweat_smile:

1 Beğeni

O zaman 6-2-3-4-5-1-7 diye mi okumak gerekiyor? İki kitap hakkında da bilgi sahibi değilim, ilginçmiş doğrusu.

@Elend Cevap için teşekkür ederim. Alırsam eğer bu konuyla ilgili biraz araştırma yaparım.

2 Beğeni