"Bilimkurgu Klasikleri" Arasından Önerileriniz


#1

İthaki Yayınları’ndan Fahrenheit 451, Cesur Yeni Dünya ve Uzayda Piknik bitti. Seride 50 küsür kitap var, hepsini almaya gücüm yetmeyebilir. Sizlerin önerdiği kitaplar var mı? Aklımda, seriye devam etmek için Ben, Robot var ama görüşlerinizi almak istedim.

Teşekkür ederim.


Güzel kitap önerisi?
(Sadece Emre ) #2

Ben, Robot’u okuyup kafamda canlandırmak olayları yakalayabilmek diğer Asimov kitaplarına göre oldukça zor olmuştu ve 15 günde felan okudum sanırım. Bence Dune’yi mutlaka okumalısın, serinin ilk kitabını şereflendiren kitap. Fahrenheit, Cesur Yeni Dünya, eh işte, zaten her yerde duya-okuya zevki kaçmıştır senin için diye düşünüyorum ama CYD’yi mutlaka oku. Huxley’in biyolog kardeşini, ondan aldığı ilhamı, büyükbabasını ve de LSD deneyimlerini, CIA toplum mühendisliği araştırmalarını araştır. Huxley’in de dünya nüfusunun 1 milyarın üstüne çıktıktan sonra endişe etmesini ve öjeniyi neden desteklediğini anla. Bu nüfus olayı @narpal’ın attığı Guidestones’te de geçiyor. Bu olayları deneme olarak da CYD’yi Ziyaret’te yazmış sanırım Huxley. Huxley’in Algı Kapıları’yla tamamla ondan sonra. Bir de Frankestein’i okumuştum.

Okumak için okumaktan ziyade araştırmak bu kitaplardan aldığımız bilgileri işleyebilmek daha önemlidir diye düşünüyorum. Özellikle Dune.


(Damla) #3

Dune serisini öneririm kesinlikle. Siyasi entrikalar, ters köşelerle dolu bir seri.


(galeme) #4

Yazılanlar haricinde Çocukluğun Sonu ve Kaplan! Kaplan! soluksuz okuduğum iki kitaptı.

Görünmez Adam ve Zaman Makinesi de fena değil ama önceliği başka kitaplara vermeni tavsiye ederim. Günümüz için artık biraz şaşırtıcı olmayan konuları basit bir şekilde işliyor.

Sürgün Gezegeni de bu seride okuduklarım arasında eh işte okumasam da olurmuş dediğim tek kitaptı. Etkilememişti beni pek. Hakkında da zerre bir şey kalmamış aklımda.


(Kaan Aşkın) #5

Ben de şöyle sıralayayım beğenip önerdiklerimi (henüz bitirmedim bütün diziyi, hâlâ okuyorum):

Çocukluğun Sonu
Fahrenheit 451
Yakma Zevki
Resimli Adam
Işık Tanrısı
Bir Mars Destanı
İşte İnsan
Ben Robot
Maymunlar Gezegeni
Tanrı Olmak Zor İş
Zaman Makinesi
Dünyalar Savaşı
Görünmez Adam
Yıkıma Giden Adam
Kaplan! Kaplan!
Cesur Yeni Dünya
Bitmeyen Savaş


(fatih çetin) #6

H.G. Wells kitaplarını öneririm. Bilimkurgu türünün Jules Verne ile birlikte altın çağ yazarları. Tabiki Jules Verne kitaplarını da öneririm bu sayede.

Not: Bu seride henüz okuduklarım arasında o kadar aman aman kötü olmuş diyeceğim bir kitap yok. Yavaş yavaş okumaya başla derim ayrıca.


(saitama) #7

Şu zamana kadar bu seriden 17 kitabı okudum.
Beni en çok etkileyenler Maymunlar Gezegeni ve Frankenstein olmuştu.
Bir Mars Destanı ve Yenilmez(ilk başları biraz sıkıcıydı) de çok keyif vericiydi.


(Ezgi ) #8

En nefes kesici olanlardan daha az iyi olanlara doğru sıralamam şöyle (bana göre) ;

1)Yıldız Gemisi Askerleri :heart_eyes:
2)Yıkıma Giden Adam
3)Bir Mars Destanı
4)Frankenstein
5)Anlatış
6)Su Adamı
7)Yenilmez
8)Sürgün Gezegeni
9)Pazartesi Cumartesi’den Başlar : Öyle ki hala süresiz izinde, geri dönemiyorum.

Bu kadarını okuduğum için kısır bir sıralama oldu. Açıklama da yapmak istiyorum ama telden yazmadığım bir zaman güncelleyeceğim. Ya da iki üç kitabı daha okuduktan sonra yeni bir sıralama yaparım kesin. Bazılarının konumunda çok kararsızlık çektim kalbim kırık :roll_eyes:


(Kuyuya Düşmüş İt ) #9

Diğer arkadaşların yazdıklarına bir göz gezdirdikten sonra, çoğuna katılıyorum, kendi fikirlerimi de belirtmek istedim. Andromeda Nebulası, Işık Tanrısı ve Yaban Diyarlarda Yabancı hariç serinin tüm kitaplarını okuduğumdan dolayı repertuarımın geniş olduğunu söyleyebilirim. Bence serinin kesinlikle okunması gereken kitapları,
Ay Zalim Bir Sevgilidir
Çocukluğun Sonu
Bitmeyen savaş
Dune(tüm kitapları, 4. kitap diğerleri kadar iyi değil uyarayım)
Ben, Robot
Tanrı Olamak Zor İş
Anlatış
Yenilmez
İşte İnsan(alternatif tarih, ama fazla sert bir alternatiflik)
Bu Ölümsüz
Bir Mars Destanı
Su Adamı
Kaplan! Kaplan!
Yıkıma Giden Adam
Bunlar dışında zaten sizin okuduğunuz kitaplar gayet güzel kitaplar, Fahrenhayt 451’i beğendiyseniz Yakma Zevki’ne bir göz atmak isteyebilirsiniz. Keyifli okumalar.


(Lanfear ) #10

Maymunlar gezegeni
Resimli adam
Yıkıma giden adam
İşte insan
Ben robot

Şimdiye kadar bu seriden bi 40 kadar kitap okudum ve öyle kötü sakın okumayın diyebileceğim bir kitap olmadı. Siz de benim gibi rasgele alıp okuyabilirsiniz hepsi birbirinden güzel ve değerli


(Ezgi ) #11

Mesajları tekrar okurken farkettim, Fahrenheit 451’i yazmayı unutmuşum kırmızı kapaklı baskısı rafımda olmayınca. Fahrenheit’i sevmeyen tayfadanım kitapların yakılması fikri güzel ama cümleler bir garip, olayların işleyişi bir garip sürünerek okumuştum. Aklımda ana karakterin adı dışında hiçbirşey yok bu kitapla ilgili. Bir de hakkını yemeyeyim iyi tespitler vardı ama kurmaca kitap olarak iyi değildi. Bradbury deyince daha fazlasını beklemiştim, tek okuduğum kitabı bir de. O yüzden kapağı ve arkada okuduğum kadarıyla konusu çok hoşuma gitmesine rağmen Resimli Adam’ı almaya elim gitmiyor bir türlü.

Sıralamaya yerleştirecek olursam Sürgün Gezegeni ile Pazartesi Cumartesi’den Başlar’ın arasında oluyor. Sürgün Gezegeni’nde bu kadar sürünmemiştim.


#12

Bradbury aşırı betimlemere girmiş. Bir de baskısını pek çok insan beğenmemiş galiba, birçok sorunu varmış. Onun dışında, kurgusunu beğendim.


(Can) #13

Betimleme de değil daha önce yazdım bir daha diyeyim benzetmeyi benzetmeyle anlatmış.


(Behram) #14

Kesin oku diyeceğim kitapları yazıyorum…
Maymunlar gezegeni
Sürgün gezegeni
Çocukluğun sonu
Dünyalar savaşı
Ben robot
Yıkıma giden adam
Doktor moreau’nun adası
.
.
.

Aslında seride bu ne ya leş diyeceğim hiçbir kitap yok. Sadece umulanın gelmemesi var.
Her kitap maksimum 4 günde bitirilebilir.