Bilimkurgu Klasikleri Dizisi (İthaki Yayınları)

Böyle.olmayalım da. :joy:

3 Beğeni

Keşke Alfred Bester olsa. Gene Wolfe olamaz çünkü o serinin kapakları minimalist.

1 Beğeni

Serinin şimdiye kadarki tüm kapakları minimalist zaten.

1 Beğeni

Minimalistten kasıt seriye özgü minimalist demek istedi. Mesela Dune serisinin kapakları hep dairesel.

Okudunuz mu ? :slightly_smiling_face:

Yüzyılın En İyi Bilimkurgu Öyküleri kitabında bulunan yazarlardan biri olabilir mi? Ayrıca içinden daha önce kitabı basılanları da çıkarsak.
Hiç de anlamam ama çok merak ettim.

Kitap bence bu. İthaki hem bastık hem basmadık diyor. Yüzyılın En İyi Bilim Kurgu Öyküleri’nde bastılar ve Halka Dünya’lar önceden İthaki’deydi. Orijinal isme uygun bir kapak da var… Başka birşey canlanmıyor gözümde şu an.

1 Beğeni

Dairesel olsa da tarz olarak minimalist. Minimalist tarz içerisinde yer alan bir seri, kendi arasında benzer bir düzene, stile sahip olabilir.

1 Beğeni

Siz de haklısınız da söyleyen kişi kendini tam ifade edememiş. :slight_smile: Ama ben direkt olarak anladım. Mesela serinin içindeki seriler kendine özgü bir kapak tasarımlarıyla çıkıyor. Dune, İşkencenin Gölgesi gibi.

1 Beğeni

Yok ben zaten düzeltme amacıyla yazdım :slight_smile:
Hatta az önceki mesajımda Dune’u örnek verecektim, siz yazmışsınız zaten.

1 Beğeni

Büyük bir kitap demişlerdi, nitekim hem yazar büyük isim hem de kitap hacimli. Ayrıca çevirisi yapıldığı da söylenmiş (bilmiyordum @nymeria söyledi). Kapak da isimle gayet uyumlu, daha ne olsun :slight_smile: Tahminim doğru olabilir, bakalım :slight_smile:

images (3)
images (2)
Şöyle kapaklarla da yurt dışında çıkmış. Baya isabetli oldu sanki tahminim :upside_down_face:

20 Beğeni

Nokta atışı gibi duruyor. :joy:

1 Beğeni

Allah aşkına olmasın. Olursa çok can sıkar… Daha ne kadar seri ekleyecekler :smiley: Zaten serinin 2 ve 3. kitapları yorumlarda baya kötülemişler kitapları. Kesin ilk kitabıyla kalan bir seri olacak :smiley:
Sen Ringworld’ü kaptır, diğer kitaplarını bas. :smiley: Neyse ya amaaan. Benden pes yavaş yavaş duygusuzlaşıyorum bu konularda.

3 Beğeni

Evet okudum. Buram buram 70’ler kokan bir kitap. Kendisi bir uzaylılarla ilk tanışma romanı olsa da sadece insan ırkına degil uzaylılara da odaklanan bir kitap. Uzaylıların gezegenlerinde vakit gecirip feodal ve politik sistemlerini öğreniyoruz. İki ırkın da kendi içinde düzen problemleri ve iç karışıklıkları var. Bu iki ırk bir noktada kesişiyor ve beklenmedik sonuçlar doğuyor.

Dışarıdan klişe veya eskimiş bir konsept olarak gözükse de first contact romanları arasında sanırım favorimdir. Ardından Çocukluğun Sonu ve Uzayda Piknik gelir.

10 Beğeni

Sanırım orjinalde 2 kitaplık bir seri. Daha sonrasında geçmiş olayları anlatan bir kitap çıkmış, en son da 2010 yılında (30 yıl sonra jennifer pournelle [jerry pournelle’in kızı olabilir] tarafından yazılmış) bir kitap eklenmiş seriye. Yani ana seri basılır tahminimce sadece basılırsa da. @Dvne, peki kitap kendi içerisinde başlayıp bitiyor mu, yoksa ikinciye mi bırakıyor sonu acaba :slight_smile:
@Dvne teşekkür ederim cevap için. Zaten devamı gelir mi gelmez mi bilemem de, bir ihtimal işte :slight_smile: (tabi kitap buysa)

Birinci kitabın sonunda olanlar gelecekte neler olabilecegine dair yeterli fikirleri sana veriyor aslında. Yani sonda hayal gücünü yeterince besleyecek kadar malzeme var.
İkinci kitapta hatırladığım kadarıyla ilk kitabin sonundaki olayı merkeze alarak hikayeyi daha yavaş ve daha komplike bir hale getiriyormuş diye okumuştum. Ben devam kitabının aldığı karışık yorumlardan sonra okumayı dert etmemiştim açıkçası.

3 Beğeni

Sherlock! Sen misin?! :))

1 Beğeni

Beklenen kitap

38 Beğeni

Tahminler doğru tebrikler.

8 Beğeni

Kapağı çok beğendim.

7 Beğeni