Bilimkurguya Giriş

Bilim kurguya giriş yapmak istiyorum da nereden başlayacağımı bilemiyorum.Daha önce hiç bilim kurgu kitabı okumadım. Isaac Asimov’u çok tavsiye ettiler ama bana biraz ağır gözüküyor. Sistem eleştirisi falan yaptığı için Mülksüzler iyi bir başlangıç olur diye düşünüyorum.Bir de bilim kurgu sayılır mı bilmiyorum ama Otostopçunun Galaksi Rehberi de güzel bir kitaba benziyor.Başlangıç için tavsiyesi olan var mı ?

Otostopçunun Galaksi Rehberi ile başlayabilirsin. Çok ağır bir kitap değil. Bunun yanında bilim-kurgu ve komediyi çok güzel bir şekilde harmanlıyor. Douglas abimizin hayal gücüne hayran kalacaksınız okursan. Kitabı okurken yeri geliyor gülüyorsun yeri geliyor üzülüyorsun yeri geliyor ağzın bir karış açık kalıyor. Gönül rahatlığıyla başlayabilirsin Otostopçunun Galaksi Rehberi’ne

2 Beğeni

Otostopçunun Galaksi Rehberi güzel tercih bence de. Bunun yanı sıra Yaşlı Adamın Savaşı serisi de türü sevdirecektir.

2 Beğeni

Philip K. Dick romanları ile başlayın. En iyi seçenek onlar bence. Androidler Elektrikli Koyun Düşler Mi? adlı romanla başlamanın tavsiye ederim.

6 Beğeni

Belki de, ufaktan ufaktan bilimkurgu öykülerinden başlamalısınız. Hem bu sayede, ne tip bilimkurgulardan hoşlandığınızı da keşfedersiniz.

4 Beğeni

Asimov kesinlikle ağır değil. Ben, Robot kitabını alın, okuyun -bence en iyi eserlerinden biri- beğenirseniz, Sonsuzluğun Sonu ve tekrardan basılmakta olan Vakıf serisine geçersiniz. Seride 3.kitap daha basılmadığından o sırada başka bilim kurgu romanları da okursunuz.

4 Beğeni

Yaşlı Adamın Savaşı serisini öneriyorum, son derece akıcı, kafa karıştırmayan, teknik detaya girmeyen üslubuyla sizi gayet mutlu edecektir.

3 Beğeni

Başlığı görür görmez bu seriyi önermeye gelmiştim ayrıca serinin ilk kitabını bitirip beğenmediyseniz bırakabilirsiniz, kendi içinde olay örgüsü tamamlanıyor her kitapta.

2 Beğeni

Bir örnek vereyim ben de; kardeşim normalde bk hiç okumamış hatta önyargısı bile vardı bu tarza. Ben de zor bela ki bir kaç yıl uğraştım bu seriyi okuması için ve nihayet okuduğunda ise çok memnun kalmış ve önyargısı kırılmış bir vaziyette başka bk serilerine başladı. Ben hangi seriden mı bahsediyorum, tabii ki Otostopçu

1 Beğeni

Hiç bulaşma, ondan sonra bizim gibi bilim kurgu tiryakisi çıkarsın alimallah. Aman diyeyim. Sonra bunun klasikleri var, yeni çıkanları var, öyküleri var, romanları var, serileri var. Var da var. Oku babam oku, sonu yok bu yolun. :grin:

Muhtemel niyet ettiysen başlarsın, türe bir değil birkaç farklı kitapla- misal yeni çıkan bir tane, klasik bir tane gibi- şans verirsen “aramıza hoş geldin” derim. :krs:

9 Beğeni

George R. R. Martin’ in editörlüğünde çıkarılan Vahşi Kartlar vardı. Ülkemizde yanlış hatırlamıyorsam 3. kitabı çıktı. İlk kitabı okudum henüz. Diğerlerini okumaya fırsat bulamadım. İçinde birden çok yazar var ve bu yazarların öyküleri birbirine bağlanıyor. Yani mozaik roman. Ben de çok bilimkurgu okumadığım için zorlanırım sanmıştım ama beğenmiştim. Bir bakabilirsin. Yurt dışında uzunca bir süredir devam ediyor. Ülkemizde tamamlanır mı seri bilemem açıkçası.

1 Beğeni

Aynı fikirdeyim. Philip Dick okumak türe kolay ve hızlı bir giriş yapmanızı sağlayacaktır.

Benim okuduğum ilk bilim kurgu eser Ubik’ti. Bittiğinde kitaba da, yazara da, türe de hayran kalmıştım. Harika bir kitaptır, tavsiye ederim.

(Yayınevinin Altıkırkbeş olması biraz tatsızlık çıkarabilir ama yine de değer bence.)

Mülksüzler de okuduğum ilk BK eserlerinden biridir. Dürüst olmak gerekirse yaklaşık ilk yüz sayfa boyunca inanılmaz zorlanmıştım. Ama okumayın demem, şimdi veya sonra mutlaka okuyun derim.:slightly_smiling_face:

2 Beğeni

Ray Bradburyyyyy

Herhangi bir romani yada oykusu akar gider

4 Beğeni

Değiştirilmiş karbonu okumani öneririm.Akıcı bir dili var.Hem dizisi de var onuda izlersin.Spoilersız inceleme de var sitede.

2 Beğeni

Alfred Bester’ın kitapları ile başlayabilirsin. Bana göre gelmiş geçmiş en iyi bilimkurgu yazarıdır. hiç bi kitapta bulamayacağın sürekliyicilik vardır.

5 Beğeni

Her ne kadar Philip K. Dick türün en iyi örneklerini vermiş olsa da ( en iyi derken en güzel kitaplar değil, tür örneği açısından en iyi) ben de oyumu Asimov’dan ve Vakıf’tan yana kullanıyorum.

Asimov’un dili çok sade ve akıcı. Ağır diyenler nesini ağır buluyor hiç anlamıyorum. “Fazla” basit hatta bence. En azından türü sevip sevmediğini anlayabilirsin.

Bence kesinlikle Otostopçu’nun Galaksi Rehberi ile başlama. Yeterince keyif alamayabilirsin. Öncesinde bir iki bilimkurgu okursan, Otostopçu’nun Galaksi Rehberi en sevdiğin kitap olabilir.

Bu açıdan Alfred Bester, Asimov, Philip K. Dick ilk okuman gerekenlerden bence de.

2 Beğeni

Ben Asimov robot serisi ile başlamıştım (Çelik mağaralar). Polisiye bilimkurgu diye başlayan ve serinin hiç umulmadık bir şekilde bitmesi ile sizi mutlu edecektir. Sürükleyici ve içeriğinde farklı konuları ele alan güzel bir seri.
Ayrıca baskan yayınlarının serisinin kitapları aradığınız başlangıç olabilir.

1 Beğeni

İthaki bilimkurgu serisindeki tüm kitapları okuyyabilirsin ayrıca Marslı ve Artemis de güzeldir

1 Beğeni

Neden bilmiyorum ama maraşlı çok hoşuma gitti.

Her ne kadar piyasada şu an yeniden basımı olmasa da iyi bir bilimkurgu örneği olarak nacizane bir tavsiyemde…

image

5 Beğeni