Bilimkurguya Giriş

Evet seviyorum çok teşekkür ederim.🙆

O filmle Marslı kitabının alakası yok. Andy Weir’in Marslı kitabının filmi zaten çekildi.

1 Beğeni

@alper bey, Küçük Öfkeli Gezegene Yolculuk adlı kitabı okumuşsunuz sanırım. Kitapla ilgili yorumunuz nedir? Bir de bu kitap, 3 kitaplık bir serinin ilk kitabıymış ama Panama diğer kitapları sanırım basmayacakmış. Bu bağlamda, kitap devam kitaplarından bağımsız okunabilir bir kitap mıdır sizce?

Epeyce zaman geçmiş, çok net hatırlamıyorum ama hatırladığım kadarıyla hikaye bitiyordu. Hikayenin arka planında biraz türler arası ilişkiler vs vardı ve bu nedenle hikaye çok sevildi galiba.

O mesajı bugün yazsam Enginlik serisi ve bu kitabı önermezdim, hikaye her ciltte kendi içerisinde bitiyor olsa bile devamı basılmayacak serileri okumanın pek anlamı olmuyor.

1 Beğeni

Bende Southern Reach üçlemesi hakkında yorumunuzu alabilir miyim? Seri hakkında @Bay_Karamsar incelemesini okudum sizinde görüşünüzu merak ettim .

Hikaye biraz J.G Ballard’ın Kristal Dünya kurgusunu anımsatıyor, ben okuyalı 3 sene olmuş bu nedenle çok net cümleler ile anlatamıyorum ama okuduktan sonra olumlu hislerim olmuştu seriye. Ben izlemedim ama kitabın filmi de yapıldı.

Natalie Portmanla çekilmiş film hatta, bi ara çok reklamı dönüyordu. Teşekkürler sepete ekledim bunları :blush:

1 Beğeni

Bilimkurgu’ya giriş için oturup uzun uzun düşünüp kendi okuduklarım içinden beş kitap çıkarmıştım. Bilimkurgu’nun farklı tarzlarını mümkün olduğunca kapsayacak şekilde.

1. Arthur C. Clarke - 2001: Bir Uzay Destanı
  2. H.G. Wells - Zaman Makinesi
  3. Pierre Boulle - Maymunlar Gezegeni
  4. Ray Bradbury - Mars Yıllıkları
  5. Philip K. Dick - Androidler Elektrikli Koyun Düşler Mi?

Bu beşliye (tıklayınca haklarında konuştuğum bir video açılıyor) kesinlikle farklı beşliler alternatif olarak oluşturulabilir. Fakat seri kitapları çok öneremeyeceğim. Başlıkta birkaç kez Vakıf evreni tavsiye edilmiş ama, 16 kitaplık bir evrene bilimkurgu’ya ilk adım olarak başlamak pek sağlıklı gelmiyor bana :slight_smile:

3 Beğeni

Aynen bende öyle düşünüyorum

Bilimkurgu önerisi arıyorum, Asimov kitaplarını düşünüyorum ve uygun kitapları seçmeye yardımcı olacak iki sorum var:

1. İçinde fantastik ögeler, tanrısallık ve din olmayan ne önerebilirsiniz ?
    Din olacaksa da Ghost in the Shell’deki gibi küçük önemsiz bir grup ya da Legend of the Galactic Heroes’daki dünya tarikatı gibi kötü niyetli bir yapı şeklinde olabilir.

2. En bilimsel bilimkurgu kitapları nelerdir ?

Edit: Dünyanın Geçmişi üçlemesi önerildi.