Bilinçli Olarak Edinip Okuduğunuz İlk Kitap?

Öncesinde de almış olabilirim, emin olmadığım için emin olduğum ilk kitapları yazayım: Buzyeli Vadisi Üçlemesi - R. A. Salvatore

Percy Jackson serisinin ilk kitabı.

1 Beğeni

İlkokulda Şebnem serilerinden sonra babamın hediyesi Denizler Altında Yirmi Bin Fersah olmuştu, hızlı bir giriş yapmıştı, evet. :smiley: okulun kitaplığından kendi irademin bana verdiği yetkiye dayanarak seçtiğim kitap ise, Peter Pan idi. Okurken aldığım keyfi halen hatırlarım.

2 Beğeni

Önce hangisi hatırlamıyorum ama Alacakaranlık serisi ya da İpek Ongun’un Bir Genç Kızın Gizli Defteri olması lazım. 11-12 yaşlarındayken edinmiştim. Hem seriyi hem de İpek Ongun’un kitabını 6-7 defa okumuşumdur o zamanlar. Lisenin ikinci yarısında kitap okumayı bırakmıştım, tekrar başlamam üniversite hazırlıkta Sabahattin Ali ile olmuştu. Sonra üniversitenin ilk yılında tekrar bıraktım, bu kez başlamam yanılmıyorsam Cesur Yeni Dünya ile oldu. Hayatımın hareketli dönemlerinde periyodik olarak bırakmışım okumayı, artık daha farklı bir bilinç ve yaş edindiğim için bir daha bırakmam. Çocukluktan beri hep kitaplık ve kütüphane oluşturmayı düşlerdim ama bu tek raf kitap biriktirebilmekten öteye geçmezdi. Geçen yıl o hayale baştan başladım, küçük adımlarla ilerliyoruz bakalım :slight_smile:

2 Beğeni

Harry Potter Felsefe taşı, “ben kitap alacağım” diyip aldığım ilk kitap olmuştu. Aradan 21 yıl geçmiş vay be.

Ortaokul 3. sınıftayken kitap okuyup özet geçmemiz gerekiyordu. Bende kuzenimin okuduğu kitabı okumuşum gibi anlattım ve tam not alarak görevi başarı ile tamamladım. Daha sonra bu yaptığımın yanlış olduğuna karar verdim ve dost kitabevinden epey kitap almıştık. Çoğunun adını hatırlamıyorum ama içeriğini anlatabilirim sanırım. Okumaya başlıyorsunuz karakter taşı mı alsın, yoksa görmezden mi gelsin diye soru soruluyor. Eğer taşı alsın derseniz 13. sayfaya geçiyorsunuz gibi ilerleyen kitaplardı. Benim direkt görür görmez aldığım kitaplar Stephen King’in yazdığı kujo ve J.K. Rowling’in yazmış olduğu Harry Potter serisi çünkü sınıftaki bütün güzel kızlar HP serisini okuyordu :smiley: Kendim seçip okuduğum ilk kitap sanırım kujo. O günden beridir korku kitabı okumuyorum. :sweat_smile:

1 Beğeni

resim

Galiba 1. Sınıftım okula Muzaffer İzgü gelmişti ben de bu kitabını alıp imzalatmıştım bu aykırı ve çılgın anneanne benim bir zamanlar süper kahramanımdı :slight_smile: :older_woman:

1 Beğeni

Bu tür soruların cevabını hatırlamıyorum nedense. İlk gittiğim sinema filminden bile emin değilim. Hatta 1. sınıf öğretmenimin adını bile hatırlamıyorum.

Yine de şuraya iki kitap ismi yazayım. Çocukluğumda okuduğum kitapların çoğunu unutmuş olsam da en sevdiğim kitap Robinson Crusoe idi. Babamın dükkan komşularından biri oyuncakçıydı. Ara sıra çocuk kitapları da satardı. Babama oradan pek çok kitap aldırdığımı hatırlıyorum. Robinson Crusoe da onlardan biriydi. Lisede Harry Potter ile tanışmam ile liderlik koltuğunu kaptırdı. :grin:

1 Beğeni

Kendi paramı biriktirip aldığım ilk kitap Ateşi Yakalamak’tı. Açlık Oyunları’nı bir arkadaşımdan alıp okumuştum. O kadar çok sevmiştim ki hemen harçlıklarımı biriktirip, dershane çıkışı kitapçılar çarşısına koşmuştum. :smile:

4 Beğeni

1478758788_tven
İlk okuduğum kitap Mark Tven’in “Şahzadə və dilənçi” yani “Prens ve dilenci” kitabıydı.Çok sevmiştim bu kitabı.Tam üç saate okumuştum. :slightly_smiling_face:

3 Beğeni

Darren shan kitapların biri veya açlık oyunları serisinin kitapların biri olarak hatırlayabildim. Aynı senede okudum hangisi önceydi emin değilim. Daha önce de kesin almışımdır ama aklıma gelmedi.
Edit: percy jackson ın ilk kitabı da olabilir :sweat_smile:

1 Beğeni

Hayatımda gördüğüm ilk kitap sanırım bu; çünkü hiç kitap alınmamıştı öncesinde. 10 yaşımdayken İstanbul’dan gelen dayım bana getirmişti. Aşırı eğlendim okurken. Kitabım varsa okuyacak biri olduğumu o zaman anladım. Bir sene sonra İstanbul’a gittiğimizde aynı dayım bizi kitabevine götürdü. Ben Jules Verne’den üç kitap, toplamda yedi kitap almıştım. Hatta kuzenlerim üç, dört tane aldığı için bana devamlı “Sen çok aldın, dayım onlara çok para verdi.” gibisinden laflar ettiler. Ancak orada kaldığımız iki haftada ben hepsini okudum, onlarınki hâlâ okunmamış. :laughing:

Teşekkürler dayı :sparkling_heart:

2 Beğeni

Bilinçli olarak edinip okuduğum ilk kitap 80’li yıllarda Başkan Bilimkurgu dizisinden bir kitaptı. Daha öncesinden hatırladıklarım ise ilkokul zamanlarımda kuzenimden alıp okuduğum bir kitap. Aklımda kalan “Çotakan” kelimesi. Googledan aratınca kitapları çıkıyor. Ayrıca 80 Günde Devri Alem’i okuduğumu hatırlıyorum. Kemalettin Tuğcu da aklımda kalan başka bir isim. Başkan’lar ile bilimkurguya nasıl girdiysem aynen devam ediyor.

Acaba cevap yazmış mıydım konuya diye bakarken gördüm, Bir Genç Kızın Gizli Defteri benim de aldığım ilk kitap.
Hatta evden tek başıma çıkıp kırtasiyeye gitmiştim ve bu tek başına kat ettiğim en uzun yoldu, o heyecanı hatırlıyorum.

Hatırladığım bir diğer şey kitabın ismini TRT’de bir programda arka plan dekoru olarak görmüştüm. Çocuk tiyatrosu muydu hatırlayamıyorum ama kitap şekilli koca dekorlar vardı, acaba hatırlayan çıkar mı? 97-98 yıllarında olmalı okuyabildiğime göre.

1 Beğeni

10 yaşındayken Charlie’nin Çikolata Fabrikası filmini izlemiştim, çok sevmiştim. Nasıl öğrendiğimi hatırlamıyorum ama kitabının olduğunu öğrenmiştim. Heyecanla babama söylemiştim. Ertesi gün kitap geldiğinde çok mutlu olmuştum. Hala unutamadığım bir kitap.

Yanlış hatırlamıyorsam benim bilinçli olarak edinip okuduğum ilk kitap Stephen King’in Ejderhanın Gözleri romanıydı. Ortaokuldayken okumuştum. Sonrasında Stephen King’in çeşitli romanlarıyla devam ettim yoluma.

Okuduğum ilk fantastik seri lisedeyken okuduğum Yüzüklerin Efendisi, ilk bilim kurgu ise üniversitedeyken okuduğum Anubis Kapıları’dır. Şimdi bakınca o dönemlerde genelde hep fantastik soslu kitaplar okuduğumu görüyorum. :slight_smile:

1 Beğeni

İki Şehrin Hikayesi - Charles Dickens

Uçurtma avcısı, sanırım 12 yaşlarındaydım. Bkm nin o dönemlerde perakende satış yerinden almıştım. Satıcı arkadaş yavrucum bu sana ağır gelmez mi dese de zoru başarırım diye erkeklik yaparak satın aldığım ilk kitabımdır, hala rafımda durur fakat son 10 sayfayı okumaktan her zaman çekindim… Sanırım henüz bu kitabı bitirmek için hazır değilim.