Brandon Sanderson

Sissoylu 6’dan sonra secret history. Kralların Yolu’ndan önce Elantris okunabilir, Elantristen bir karakter var ama bende buradan öğrendim. Okurken anlaşılmıyor yani çok önemli değil. Parlayan Sözler’den önce ise Edgedancer öyküsü ile Savaşkıran kitabı okunmalı. Edgedancer Lift ile alakalı bir öykü ama ana hikayeye ne kadar etkili bilmiyorum.

1 Beğeni

Kralların yolunda hangi Elantris karakteri var? Hiç farketmedim.

1 Beğeni

Arkadaşlar bu Secret History’nin Türkçesi var mı? Basıldı mı yani bu kitap. Galiba şimdi ilk kez duyuyorum.

1 Beğeni

Arcanum Unbounded orjinal adı. O kitabın içindeki kısım.

2 Beğeni

Diğer okuyacak forumdaşlar için spoiler karakterlerin hangi kitaplardan geldiği ile alakalı.

Galladon adlı karaktermiş. Elantris’de çiftçiydi hatırlarsan.[/spoiler] [spoiler]Yanındaki diğer iki karakterde birisi Beyaz Kum adlı grafik roman diğeri de Sissoylu kitabındanmış.

2 Beğeni

Sınırsız Arcanum içinde var öykü olarak. Edgedancer de aynı şekilde içinde bulunuyor. Bende ingilizce pdf’i vardı okumayı deniyim dedim ama aradım bulamadım ne olduysa. :weary:

1 Beğeni

Ben almışım o kitabı. Ben bir ara 2-3 kitabı aynı anda okuyordum. Karışmış gitmiş olaylar ve karakterler. Sıfırdan tekrardan girişeceğim. :joy:

1 Beğeni

Bende sisyolu 6 kitabı almıştım. Kendi içinde bağımsız diye başlayacaktım. Şimdi kitapların bir biri ile bağlantılı olması beni düşündürdü. Hangi kitabı hangi sıra ile okuyacağımızı gösteren bir liste var mı?

1 Beğeni

Ben bu şekilde okuyacağım. Umarım size de yardımcı olur.

3 Beğeni

Sazed’ ın tanrı olduğu spoilerını ben rastgele bir youtube videosunun yorumlarında görmüştüm. Vicdansız herifin biri yazmış. İkinci kitabı okuyordum onu gördüğümde.

2 Beğeni

Bu listedeki gibi başlasak. Yazar sonradan araya kitap koyabilir mi? Çünkü yazarın sonradan devam serisi yazmak gibi huyları var. Elantris’i zamanında okumuştum. Sanırım onunda bir devam hikayesi gelecek. Savaşkıranı aldım. Devamı geleceğini öğrenince okumadım.

Sonradan o evrene dönmek zor oluyor. Yıllar sonra Elantris’in Umudunu okuyayım dedim. Bıraktım kitabı çünkü ilk kitap da ki detayları unutmuşum artık. Böyle bir şey olmasını istemiyorum. Bir seriye başladım mı da hepsini ard arda okumayı seven biriyim.

2 Beğeni

Hiçbir fikrim yok, ben bu şekilde okumayı düşünüyorum ama bilgisi olan yazarsa benim için de iyi olur.

1 Beğeni

Bence bu sıralama doğru ama Secret History Sissoylu 3 değil 6’dan sonra okunmalı. Sissoylu 6’nın direkt sonuna spoiler Secret History.

1 Beğeni

Bence Fırtınaışığı özelinde sağdan soldan ortadan herhangi bir şey okumasanız da olur. Yani çok çok devasa şeyler kaçırmazsınız. Kritik değil o kadar. Sonradan okursunuz, aaa şu karakter buymuş der o kitabı okurken şaşırırsınız bu sefer. Aynı şey. Ara kitapları, diğer kitapları rastgele sırada okudum ben. (Sissoylu özelinde durum farklı.)

Ha tabi bir de Fırtınaışığı’yla ilgili bazı bilgiler okurken başka kitaba yönelik spoiler yiyebilirsiniz. O yüzden kitapları okumak güvenliyken hakkındaki yazılanları okumak spoiler yemenize sebep olabilir. Ben yemiştim ama çok umrumda olmamıştı zaten sevmediğim için o seriyi.

3 Beğeni

Bir arkadaşımı ikna edip Kayıp Metal’i de elde ettim az önce. :slight_smile: O gelene kadar da Secret History pdf’ini bulup okumaya çalışsam isabet olurdu ama ben yukarıda ki listede Arcanum içinde Gecekanı hikayesi olduğunu gördüğüm için onunla ilgili bir soru sormak istiyorum. Sorum Oathbringer ve Warbreaker spoileridir. Acaba Oathbringer de Vivienna’ın Vasher ya da Gecekanı ya da ikisini birden aramasının sebebi Gecekanı hikayesinde mi anlatılıyor?

2 Beğeni

Bu sefer hangi boss’u kestin? :joy:

3 Beğeni

Bu sefer 13 senelik çocukluk arkadaşımı infaz etmem gerekti. Beklediğim kadar zorlu bir görev olmadı ama. :smiley:

4 Beğeni

İkna durumu söz konusu olduğu için ben npc ile relationship kasıp hediye olarak aldığınızı varsaymıştım bu sefer. Durum biraz daha farklıymış. Bayağı bayağı vs dönmüş. Çar silmesine vs değildir umarım.

3 Beğeni

İlk önce dediğiniz şekilde denedim ama başarılı olamayınca onu utanç verici geçmişi ile tehdit ederek zayıflatıp kellesini aldım ve cüzdanını yağmaladım.

3 Beğeni

Secret History’i ingilizce olarak okumaya başladım ve söylendiği gibi dili gerçekten anlaşılır ama yinede kelime haznem yine pek yetmedi ve fazlası ile takılıyorum. Bu yüzden sayfaları kopyalayıp google çeviriye yapıştırarak okudum. Biraz abuk subuktu ama ana tema anlaşılıyordu. Sayfanın tamamını almış mı diye geri İngilizceden kontrol ederken önce Türkçe halini okuduğum için İngilizcesini daha kolay okuyup anladığımı ve googlenin çevirdiği bazı saçma cümlelerin de orjinalini okuyunca doğru halini daha rahat anladığımı fark ettim. Bu yüzden sayfaları İngilizce olarakta tekrar okuyorum şu an.

Okuduğum ilk İngilizce kitap olduğu için anlamamı ve işimi kolaylaştıracak ve belki İngilizceme yardımcı olacak tavsiyeleriniz varsa paylaşırsanız sevinirim.

1 Beğeni