Brandon Sanderson

Cümle kalıplarında probleminiz yoksa en iyi tavsiye devam etmeniz olacaktır diye düşünüyorum. Belirli bir sayfaya ulaşınca zaten kitabın kelimelerini öğrenmiş oluyorsunuz. Uğraşırım derseniz takıldığınız cümle kalıplarını biraz derledikten sonra buraya topluca atarsanız İngilizcesi yeterli olanlar yardımcı olacaktır.

1 Beğeni

Bunu düşünmemiştim hiç teşekkür ederim.

2 Beğeni

Bende öyle. Nihal Alak diye bir kızın you tube kanalıydı. Şimdi kapatmış kanalı. Az sövmemişimdir o spoilerı yazan kişiye.

2 Beğeni

O hikaye Türkiye basımında yok. Okumadığım için bilmiyorum. Ama sanırım önemli bir hikaye değil.

1 Beğeni

Ben direkt kendisini de bulamamadım, Arcanum pdfi indirdim onun içinde de bulamadım. Arayınca direkt Warbreaker geldi hep.

Bu Arcanum içinde ki Emperor’s Soul ile 11. Metal öyküleri çok önemli öyküler mi? Sonradan okusam olur mu? Aynı şekilde Edgedancer de. Sonunda system yazanlar zaten gezegenleri ve içinde ki sistemleri açıklıyordur diye tahmin ediyorum.

2 Beğeni

Emperor’s soul güzel bi hikaye ve oradan onemli bir karakter başka bir kitapta çıkıyor (kitap lost metal ). Edgedancer ise Lift karakterini oldukça geliştiriyor bana göre.

Şu kitap okuma sıralari iyice karışmaya başladı artık. Bağlantılar artti milletin kafasi karıştı. Bence hala her seri kendi icinde yeterli. Bağlantı veren kitaplar sadece gezegenler arası dolaşan bir kaç kişi için hoş ayrıntılar veriyor. Bu gezginler arasında da meraklısı için yakından takip edilmesi önemli denebilecek 2-3 kişi var.

4 Beğeni

Secret History chapter 5 bitirdim en son. Ingilızce olduğu için kaçırdığım yerler oluyor biraz ama. Mesela Kelsier’in yardım bulma umudu ile gittiği yerdeki kişiler Yüce Domi diyorlardı korktukları zaman. Bunlar Elantris evreninden bildiğimiz karakterler mi yoksa sadece o evrenden bir karakter mi oraları tam anlayamadım.

İngilizce olduğu için tam anlayamadığım çok şey oldu diğer ay kuzenim getirince ondan da okuyacağım Türkçe olarak ama şimdilik Kelsier nasıl kuyuya geçti veyahut bu yanına gittiği adamlar haritanın tam olarak neresinde ve ne yapıyorlar gibi şeyleri anlayamadım. Kelsier bu dünyada kalmak için kendini kuyuya hapsediyor tamam ama o giderken ki yaptığı yürüyüşü filan tam anlayamadım yani çeviri yüzünden. Yinede genelini, nasıl hayatta kaldığını ve bundan sonra ne olacağını az çok anladığım için Kayıp Metal’den önce okumam iyi oldu.

Birde Vessel tam olarak ne oluyor? Googleden baktım ama bu güçleri taşıyan ya da onların yerine geçen kişiler bu şekilde adlandırılıyor sanırım.

Vessel listesinde Sazed Vin ve Kelsier’i gördüğüm için chapter 6 okumadan yine sonunun spoilerini yemiş oldum. :smiley: Gerçi sonu değil de bepki o chapter içinde sadece aldığı için o şekilde geçiyordur şu an taşıyan olarak değilde onuda bilmiyorum. Eğer öyle değilse Vin de hala yaşıyor listeye göre yine spoiler oluyor.

Konuştukça karışıyor o yüzden sadece okuyup görmek en iyisi. :smiley:

1 Beğeni

Secret History ağır spoiler

Cevaplar

Kitapta Kelsier’in gittigi o kaledekiler Elantrisli. Yani değişim gecirip o rün büyüsü yeteneği kazanmış insanlar ama onlar oraya Elantris kitabindaki olaylardan çok önce gitmiş insanlar. Ama hiç biri kitaplardan önemli karakter değil. O kaleyi sissoylu dünyası Scadrial’ı izlemek için algı aleminde (cognitive realm) iki dünya arasindaki bölgede inşa etmişler. Amaçları da Preservation gücünü çalmak. Bu varliklar kozmer işleyişine oldukça hakim ve güçlü insanlar.

Kelsier’in kendini bağladığı kuyu o dünya ile bağlantılı kalmasına yol açıyor. Çok buyuk miktardaki büyüye (investiture) maruz kalanlar ruh dünyasına çekilmiyor. Aynı durumdaki Vin istese cok uzun süre Kelsier’in yanında kalabilirdi.

Vessel, parçalanmış adonalsiumun güçlerini(shard) almış kişilere deniyor burda. Scadrial’da iki tane var. Preservation gücün(shard) kendisi, onu tasiyan Vessel ise Leras, Ruin gücünü (shard) taşıyan ise Ati adında biri. Bunlar bu güçleri ilk alan kişiler. Leras ölünce gücü boşa çıkıyor, sırasıyla Kelsier, Vin ve Sazed alıyor. Bu güçleri sadece gücün doğasına tamamen uygun kisiler alabiliyor.

3 Beğeni

Bunun Türkçesi Sınırsız Arkanum muydu?

1 Beğeni

Arcanum içerisinde olan bir öykü bu.

2 Beğeni

Lost metali okumadım o yüzden ne desem yalan olur. Gecekanı öyküsü Sınırsız Arcanum içinde yayımlanmadı. Çünkü Gecekanı Sınırsız Arcanumdan sonra çıktı. Siz öyle diyince ben Gecekanı’nın sonradan yurtdışında Sınırsız Arcanuma eklediler sandım.

Evet öyle gezegenler hakkında bilgi veriyor. Bu bilgileri yazan Beyaz Kum evreninden bir karakter. Aynı zaman da 17. Pare üyesi.

[quote=“GkiraraJ, post:2141, topic:2385”]
Eğer öyle değilse Vin de hala yaşıyor listeye göre yine spoiler oluyor.
[/quote]

Bu sorunun cevabını Secret History de alacaksın. Merak etme spoiler yemedin.

1 Beğeni

Gecekanı Savaşkıran serisinin 2. Kitabının adı ve henüz yazılmaya başlanmadı.

2 Beğeni

Öncelikle Sınırsız Arcanum da herhangi bir Nalthis hikayesi yok. Gecekanı kitabı ise daha yazılmadı, Elantris dünyasında geçen kitaplar yazıldıktan sonra yazılması şeklinde bir planı vardı yazarın onlar da Fırtınaışığı 5’ten sonra anca artık.

Okuma sırasına gelince de büyük çoğunlukla yazım sırasını takip ederseniz bence en iyisi. Sınırsız Arcanum’un novellalarını da okuduğunuz seriler arasına serpiştiriniz olur biter. Hudutaşar novellasını tabi Parlayan Sözlerden sonra okuyun. Bir de Savaş Ritminden önce çoğunu bitirin. Savaş Ritminde yazar biraz büyü mekaniğine giriş yapıyor, temeline iniyor. Büyüye parçacık fiziği tadında bir bakış :grinning:. Neyse bundan sonra zaten geriye Kayıp Metal ve Gizli Projeler kalıyor.

Şöyle bir durum var, her şeyi yakalamaya çalışmak kare bulmacayı tek başına hiç yardım almadan çözmeye çalışmaya benziyor. Yani aşırı iyi değilsen her türlü bir şeyler kaçıyor. Bütün çıkmış kitapları okusan gene de yazarın kariyerinin başında yazdığı hikayesi neredeyse hiç canon değilken, büyu sisteminin büyük çoğunlukla canon olduğu kitaptan bazı şeyler kaçıyor. Demem o ki Kozmer kitapları okudum oh bitti şeklinde oku geç şeklinde değil de topluluk ve yazarla toplu bir şekilde tecrübe edilen bi şey gibi. Merak ettiğin yeri sor. Anlamak da zorlandığın yeri sor. Sistemi anlamlandırmaya çalış. Yazarın soru cevaplarını az çok takip et. Ve yazarın her yaptığı ufak tefek cameo ve foreshadowingleri bulacağım diye zorlama. Aşırı önemliyse zaten yazar gösteriyor bir şekilde.

7 Beğeni

@Tilqi_Gin güzel yazmış. Seriler arası bağlantılar, kozmer bilgileri vs büyük çoğunluğu yazarın orda burdaki etkinliklerde söylediklerinden, sorulara verdiği cevaplardan derleniyor. Son bir kaç kitapta elinin ayarı kaçtı ve çok fazla şeyi topluca kitaplara dökmeye başladı. Yine de bunların bir kısmı topluluğun forum ve wiki sitelerinde önceden bilinen şeylerdi.

2 Beğeni

Arkadaşımdan elde ettiğim Kayıp Metal sonunda item kutuma düştü. Onu beklerken de Secret History ve Emperor’s Soul bitirdim. Google çeviri rezil olduğu için Emperor’s Soul’a alışmam ve anlamam biraz sürdü ama Türkçe olarak okuyunca anlarım onları da. Secret History Sissoylu evreninde geçtiği için ve bildiğimiz şeylerin tekrar üzerinden geçtiği için okuması rahattı. O an ne okuduğumu anlayarak ve bilerek okudum.

Emperor’s Soul okurken de ben Sissoylu evreninden sanarak başlamıştım ama öyle değilmiş o yüzden de alışmam vakit aldı zaten. Hikaye ve evren yine çok güzeldi ama bu öykünün geçtiği evrende ve mümkünse bu karakterin başrol olduğu bir seri de gelecek mi yoksa okuduk karakteri tanıdık bitti mi? Sadece diğer kitaplarda görünüp kendi serisine sahip olmayacak mı yani?

1 Beğeni

İmparatorun ruhu öyküsü Elantris evreninde geçiyor. Bari elinizi atınız Elantris evreninde geçen diğer öyküyü de okuyun. Türkçe çevirisi forum da var.

2 Beğeni

Bunu 3 4 sene önce okumuştum zaten genelini hatırlıyorum ama Emperor’s Soul’un Elantris olduğunu hiç fark etmedim ya. Karakterin kullandığı gücü Elantris içinde ki güce benzetememiştim. Ben mi Elantrisi unuttum yoksa farklı bir güç mu kullanıyor karakter? Birde zaman olarak kitaptan önce mi geçiyor sonra mı acaba? Raoden zamanından önce mi yani?

1 Beğeni

Elantris Sel gezegeninde geçiyor. Bu gezegende pek çok farklı ülke var ve hepsinin kendine has bir büyü sistemi var. Senin hatırladığın Arelon ülkesinde yer alan Elantris şehrinin büyü sistemi. Emperor’s Soul ise Maipon adlı ülkenin insanlarının sahip olduğu büyü sistemini içeriyor.

4 Beğeni

Teşekkür ederim. 202020

2 Beğeni

Brandon’u o kadar severim, ZÇ’yi tamamlamasıyla başlayan bu yolda ne yazsa okurdum. Malazan sonrası mekanik dünyasına nasıl döneceğim valla bilmiyorum. Üzüyor.

4 Beğeni